Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinliğe gelindiğinde, insanların yüzde 70'i sütteki laktozu uygun şekilde sindirmek için yeterli laktaz üretmez.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerine ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Laktoz İntoleransı Ne Zaman Geçer? Laktoz İntoleransı Ne Kadar Sürer?

 

Ağrı, şişkinlik, mide bulantısı, ishal ve gaz gibi laktoz intoleransı belirtileri genellikle süt ürünleri yedikten yaklaşık 30 dakika ila 2 saat sonra sürer.

 

Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir? Laktoz İntoleransı Belirtisi - Laktoz İntoleransı Belirtiler

 

Laktoz intoleransı nedir belirtileri, laktoz intoleransı, vücudunuzun en sevdiğiniz süt ürünlerinde bulunan laktoz adı verilen doğal bir şekeri parçalayamaması anlamına gelir. İnce bağırsağınız laktozu parçalayan laktaz enzimini yeterince üretmeyi bıraktığında bağırsağınızda bir problem var demektir.

 

Bu olduğunda, sindirilmemiş laktoz kalın bağırsağınıza gider ve burada aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

 • şişkinlik
 • gaz
 • mide bulantısı
 • kusma
 • ishal
 • karın krampları
 • hasta hissetmek

 

Laktoz intoleransı kimlerde görülür? Laktoz intoleransı özellikle Asyalı, Afrikalı ve İspanyol kökenli yetişkinlerde yaygındır. 

 

Laktozsuz diyette tüketebileceğiniz gıdaları öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Laktozsuz Diyet: Tüketilebilecek ve Kaçınılacak Gıdalar)

 

Laktoz İntoleransı Belirtileri Ne Kadar Sürer? Laktoz İntoleransı Ne Kadar Sürer?

 

Çoğu zaman, laktoz intoleransı belirtileri, süt ürünleri yedikten yaklaşık 30 dakika ila 2 saat sonra ortaya çıkabilir ve sisteminizden tamamen geçtiğinde ortadan kalkar.

 

Laktoz intoleransı stresli olabilse de uzmanlar bunun tehlikeli bir durum olmadığını söylüyor.

 

Belirtilerinizin şiddeti, ne kadar süt tükettiğinize ve vücudunuzun ürettiği laktaz miktarına bağlı olarak değişebilir.Yine de sıkı durun: Bir araştırma incelemesine göre, laktoz içeren ürünler yemeye devam etmediğiniz sürece, hoş olmayan etkiler genellikle en fazla 48 saat içinde ortadan kalkar.

 

Laktoz intoleransı etkileri, aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşabilirsiniz:

 • Şişkinlik. Şişkinlik, bağırsaklarınızda sıkışan su ve gaz nedeniyle olur. Genellikle göbek deliğinizin etrafında hissedeceksiniz.
 • Mide bulantısı. Laktoz intoleransınız varsa, mide bulantısı genellikle yoğurt, peynir ya da dondurmayı yemeye başladıktan sonraki 2 saat içinde ortaya çıkar.
 • İshal. İshal, bağırsaklarınızda sindirilmemiş laktoz fermente olduğunda meydana gelir ve bu da artan su tutulmasına neden olur.
 • Ağrı. Laktoz intoleransı, popoda ve bağırsakta ciddi bir ağrıdır. Sıkışan gaz bağırsak duvarlarınıza doğru ittiğinde ağrı ve sızılara neden olabilir.
 • Gaz. Laktozu fermente etmek genellikle bağırsağınızda hidrojen, metan ve karbondioksit birikmesine neden olur: Kimsenin tanık olmak istemediği bir kimyasal reaksiyon.

 

Özet

 

Bu doğru laktoz intoleransı semptomları bazen 2 güne kadar sürebilir, ancak çok daha hızlı çözülebilirler.

 

Bu arada, sisteminizi temizlemek için su için. Ek laktoz içeren ürünlerden ve aşırı çiğ meyve ve sebzelerden kaçının. Sisteminiz zaten tahriş olduğunda artan gaz ve şişkinliğe katkıda bulunabilirler.

 

Diğer Gıda İntoleransı Belirtileri Ne Kadar Sürer?

 

 

Karın problemleriniz laktoz intoleransından başka bir şeye işaret edebilir. Gıda alerjileri, gıda intoleransları ve diğer sindirim koşulları da aynı şekilde sindirim sisteminize zarar verebilir.

 

Örneğin, Kadın Sağlığı Ofisine göre, laktoz intoleransı, mide ağrısı, kramplar ve ishal dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromuna benzer semptomlara neden olur.

 

Süt alerjisi belirtileri, FDA'ya göre, laktoz intoleransı süt alerjisi ile karıştırılmamalıdır, bu da daha ciddi semptomlara neden olur:

 • nefes darlığı
 • boğaz şişmesi
 • ağızda karıncalanma

 

Laktoz İntoleransı İle Süt Alerjisi Farkları Neler? Laktoz İntoleransı Süt Alerjisi Farkı - Laktoz İntoleransı Mı Süt Alerjisi Mi?

 

Temel olarak, bir gıda alerjisi, kurdeşen, kaşıntı, yüz ve boğaz şişmesi gibi vücudunuzda ciddi semptomlara neden olabilen bir bağışıklık sistemi reaksiyonunu ifade eder. Hatta hayatı tehdit edici olabilir.

 

Bu arada, laktoz intoleransı gibi gıda intoleransları, vücudunuzun belirli bir gıdayı parçalayamamasından kaynaklanır ve genellikle sadece sindirim sisteminizi etkiler. En yaygın olanlardan birkaçının semptomlarının ne kadar sürmesini bekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 

 • IBS, İRRİTABL BARSAK SENDROMU. IBS semptomları günler hatta aylarca sürebilir.
 • Süt intoleransı. Süt ürünleri intoleransı belirtileri genellikle tüketimden sonraki 2 saat içinde ortaya çıkar ve 72 saate kadar sürebilir.
 • Gluten hassasiyeti. Glüten intoleransı nedir? Glüten intoleransı tipik olarak glüten yedikten kısa bir süre sonra (birkaç dakika gibi) alevlenir ve günlerce sürebilir.
 • Çölyak hastalığı. Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalığı, glüten intoleransının daha ciddi bir şeklidir. Bu otoimmün rahatsızlığı olan insanlar glüten yediğinde, ince bağırsağınıza zarar verir. Semptomlar genellikle tüketimden sonra dakikalar ile 2 saat arasında ortaya çıkar. Birkaç gün içinde azalmaları gerekir.
 • Alkol intoleransı. Alkol intoleransı nedir? Alkol intoleransı olanlar, tipik olarak bir kokteyl, bira veya bir kadeh şarap içtikten sonra 20 dakika içinde problemi fark ederler. Belirtiler, alkol sisteminizden geçene kadar veya içtikten yaklaşık 12 ila 48 saat sonra devam eder.

 

Bir kez laktoz intoleransı yaşayanlar her zaman yaşarlar. Bunun nedeni, bu duruma laktaz enziminin eksikliğinin sebep olmasıdır. En azından şu anda doktorlar ve bilim adamları, vücudunuzun bu enzimi üretimini artırmanın bir yolunu bilmiyorlar.

 

Semptomları hafifletmek için süt içeren bir yemek yemeden yaklaşık 30 dakika önce alabileceğiniz reçetesiz laktaz tabletleri vardır. Ancak, herkes için işe yaramıyorlar.

 

Bu nedenle, ne yazık ki, lazanya ve sütlü dondurmanıza sonsuza kadar veda etme zamanı gelmiş olabilir. İyi tarafından bakılırsa, süt alternatifleri çağına tamamen girdik, bu nedenle seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var.

 

Laktoz İntoleransı Hakkında Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

 

Laktoz intoleransı gerçekten kötü. Neyse ki, genellikle ciddi bir durum değildir. Çoğu zaman, süt ürünlerini keserek endişeyle kendi başınıza başa çıkabilirsiniz.

 

Ancak suçlunun laktoz olduğundan emin değilseniz, diğer sindirim koşullarını ekarte etmek için bir doktorla sohbet etmek isteyebilirsiniz. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, teşhisinizi üç yoldan biriyle kontrol edebilir:

 

Laktoz Tolerans Testi Nedir? Laktoz Tolerans Testi Nasıl Yapılır?

 

Bir laktoz tolerans testi sırasında doktorunuz bir kan örneği alacak ve açlık glikoz seviyenizi kontrol edecektir. Ardından, bir laktoz sıvısı içeceksiniz. Önümüzdeki birkaç saat içinde, doktor kan şekeri seviyenizi başlangıç ​​seviyenizle karşılaştıracaktır.

 

Glikoz seviyeleriniz yükselmediyse, vücudunuzun laktozu ayrı şekerlere parçalayamayacağı anlamına gelir. 

 

Hidrojen Nefes Testi Nasıl Yapılır?

 

Bir hidrojen nefes testi sırasında, yüksek konsantrasyonda laktoz içeren bir miktar sıvı tüketeceksiniz. Doktor daha sonra nefesinizdeki hidrojen seviyesini ölçecektir.

 

Laktoz intoleransınız varsa, fermente laktoz nefesinizdeki hidrojen seviyelerini yükseltir, ancak aynı zamanda başka koşulları da gösterebilir. Tıbbi sağlayıcınız, belirtilerinize ve deneyiminize dayanarak sonuçları yorumlamanıza yardımcı olabilir.

 

Dışkı Asitliği Testi Nasıl Yapılır?

 

Dışkı asitliği testi genellikle diğer yöntemlerle test edilemeyen çocuklar için ayrılmıştır. Doktor, laktik asit şeklinde görünen sindirilmemiş laktozu test etmek için bir dışkı örneğini inceleyecektir.

 

Laktoz İntoleransı İle Nasıl Başa Çıkılır? Laktoz İntoleransı Diyeti

 

 

Laktozla yaşam kolay değildir, ancak her gün tuvalete sıkışıp kalmaktan veya kusmak istemekten kesinlikle daha iyidir. Aşağıdaki ipuçlarını deneyerek en iyi hayatınızı yaşayın:

 • Daha küçük porsiyonlar yiyin. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, aslında az miktarda süt ürünü yiyebilirsiniz. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için spagettinize bir parça parmesan veya kahvenize süt ekleyin. 
 • Laktaz enzim tabletleri alın. Gerçekten kaçıramayacağınız bir laktoz yüklü yemek varsa, önceden bir laktaz enzim tableti almayı deneyin. 
 • Probiyotik tüketin. Turşu, kimchi, kombucha. Bir araştırma incelemesine göre, probiyotiklere yüklenmek laktoz intoleransı semptomlarını azaltabilir. Probiyotik açısından zengin gıdaları tüketmeye ek olarak, bağırsak sağlığınızın düzelip düzelmediğini görmek için bir ek denemek isteyebilirsiniz.
 • En kötü suçluları kesin. Bu 3 peynirli enchiladas bağırsaklarınıza herhangi bir iyilik yapmıyor olabilir, ancak sert peynirler, tereyağı ve yoğurt mideniz için biraz daha kolay olabilir. Bu gıdalar doğal olarak diğer süt türlerinden daha düşük laktoz içerdiğinden, vücudunuz bunları daha iyi yönetebilir.
 • Laktoz içermeyen alternatifleri deneyin. Laktoz içermeyen alternatifler RN'yi artırdıkları için tüm vegan ve süt ürünleri içermeyen insanlara teşekkür edebilirsiniz. İster TJ'lere ister yerel restorana uğrayın, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda süt içermeyen süt, peynir, yoğurt, dondurma ve yemek vardır. Ek bir bonus olarak, birçok ikame daha sağlıklıdır.

Laktoz oranı düşük süt ürünlerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Laktoz oranı düşük süt ürünleri)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın