Kollajenin Saçınızı İyileştirebileceğinin Kanıta Dayalı 5 Yolu

Kollajenin Saçınızı İyileştirebileceğinin Kanıta Dayalı 5 Yolu

Kollajen sağlıklı saçları çeşitli şekillerde teşvik edebilir.

Kollajen vücudunuzdaki en bol proteindir ve tendonları, bağları ve cildinizi oluşturmaya yardımcı olur (1).

Vücudunuz kollajen üretir, ancak kemik suyu gibi takviyelerden ve gıdalardan da alabilirsiniz.

Sağlıklı, güçlü saçların teşvik edilmesi gibi çeşitli sağlık yararları sunabilir.

İşte kollajenin saçınızı iyileştirebileceğinin kanıta dayalı 5 yolu.

1. Saç Uzatmak İçin Kullanılabilir Amino Asitler Sağlar

Saç esas olarak protein keratinden oluşur.

Vücudunuz keratin oluşturmak için birkaç amino asit kullanır bazıları kolajende bulunabilir (2, 3 ).

Kollajen ve diğer proteinleri tükettiğinizde, vücudunuz onları yeni asitler ve bileşikler oluşturmak için kullanılan amino asitlere ayırır (4 ).

Vücudunuzun yapabileceği 11 önemli olmayan amino asit ve diyetinizden almanız gereken 9 temel amino asit vardır . Kollajen öncelikle 3 zorunlu olmayan amino asitten oluşur: prolin, glisin ve hidroksiprolindir (1,5 ,6 ).

Prolin ayrıca keratinin ana bileşenidir. Bu nedenle, prolin açısından zengin kollajen tüketmek, vücudunuza saç oluşturmak için ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını sağlamalıdır (2).

Bununla birlikte, insanlarda kollajenin saç üzerindeki etkileri üzerine yapılan insan çalışmaları eksiktir ve bu proteinin saç büyümesini teşvik edip etmediğini bilmeyi zorlaştırmaktadır.

Özet: Kollajen, vücudunuzun saçı oluşturan protein olan keratin oluşturmak için ihtiyaç duyduğu amino asitler bakımından zengindir. Yine de, saç büyümesini arttırmak için kollajen kullanımı ile ilgili insan çalışmaları bulunmamaktadır.

2. Saç Kökü Hasarıyla Mücadeleye Yardımcı Olur


Kollajen bir antioksidan görevi görebilir ve serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşabilir.

Serbest radikaller, stres , hava kirleticiler, sigara, zayıf diyet seçenekleri, alkol ve diğer çevresel etkilerin bir sonucu olarak vücudunuzda gelişen bileşiklerdir . Çok fazla serbest radikal hücrelere, proteinlere ve DNA'ya zarar verebilir (7).

Araştırmalar, serbest radikallerin saç köklerine de zarar verebileceğini gösteriyor. Vücudunuzun serbest radikallere karşı savunması yaşlandıkça azaldığından, yaşlı yetişkinler saç hasarına özellikle duyarlıdır (8 ).

Serbest radikallerle savaşmak ve sağlıklı saçları teşvik etmek için vücudunuzun antioksidanlara ihtiyacı vardır.

Birkaç test tüpü çalışması, kolajenin özellikle balık ölçeklerinden  güçlü antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini göstermiştir (9 , 10 , 11).

Bir çalışma, deniz kollajeninin dört farklı serbest radikalle savaşabildiğini, başka bir çalışmada ise proteinin çayda bulunan iyi bilinen bir bileşikten daha etkili bir antioksidan olabileceğini gözlemledi (10 , 11).

Yine de, araştırmanın sadece laboratuvarlardaki izole hücrelerde gerçekleştirildiğini unutmayın. Böylece, vücudunuzdaki kollajenin antioksidan potansiyeli belirsizdir.

Özet: Saç kökleri serbest radikallerden zarar görebilir. Kollajen, serbest radikallerle savaşabilen ve saç hasarını önleyebilen bir antioksidan görevi görebilir, ancak araştırma sınırlıdır.

3. Yaşlanma ile İlişkili Saç Dökülmesini Önleyebilir


Kollajen, her bir saçın kökünü içeren cildinizin orta tabakası olan dermişinizin % 70'ini oluşturur ( 12 ).

Özellikle kollajen , dermişinizin elastikiyetine ve gücüne katkıda bulunur. Yaşla birlikte, vücudunuz kollajen üretmede ve dermiste hücreleri yenilemede daha az verimli hale gelir. Bu, saçın zamanla incelmesi nedenlerinden biri olabilir (13, 14 , 15 , 16).

Bu nedenle, vücudunuza kollajen sağlamak, sağlıklı bir dermisin korunmasına yardımcı olabilir ve saç dökülmesini önleyebilir.

35-55 yaş arası 69 kadında yapılan sekiz haftalık bir çalışma, günlük kolajen takviyeleri almanın, bir plaseboya kıyasla cilt elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur (17).

1000'den fazla yetişkinde yapılan 12 haftalık bir başka çalışma, günlük bir kolajen takviyesinin derideki bu proteinin miktarını iyileştirdiğini ve cilt yaşlanma belirtilerini azalttığını buldu (18).

Saçlar cildinizden çıktığı için, cilt yaşlanmasının etkilerine karşı koyma potansiyeli, saçın daha iyi büyümesine ve incelmenin azalmasına katkıda bulunabilir . Bununla birlikte, kollajenin saç incelmesi üzerindeki etkisi üzerine araştırma yapılamamaktadır.

Özet: Kollajen saç kökleri içeren cilt tabakasını koruduğundan, yaşa bağlı saç dökülmesini ve incelmesini önlemeye yardımcı olabilir - ancak bu etkilerle ilgili araştırmalar şu anda mevcut değildir.

4. Yavaş Grileşmeye Yardımcı Olabilir


Antioksidan özellikleri nedeniyle, kolajen hücre hasarı ve yavaş grileşme ile savaşabilir.

Yaşa bağlı saç grisi büyük ölçüde genetikten etkilenir, ancak saç rengi üreten hücrelere serbest radikal hasarı da rol oynayabilir (19).

Yaşlandıkça , saçınıza rengini veren melanin pigmentini üreten hücreler doğal olarak ölmeye başlar. Bununla birlikte, zayıf beslenme, stres ve çevresel kirleticilerden kaynaklanan serbest radikaller de melanin oluşturan hücrelere zarar verebilir (20).

Serbest radikal hasarı ile mücadele etmek için yeterli antioksidan olmadan saçlarınız grilaşmaya başlayabilir. Aslında, bir test tüpü çalışması, gri saç foliküllerinin antioksidan aktivitesinin, hala pigment içeren saç foliküllerinden çok daha düşük olduğunu bulmuştur (20 , 21).

Kollajenin test tüplerinde serbest radikallerle savaştığı gösterildiğinden, teorik olarak, saç rengi üreten hücrelere zarar gelmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sonuç olarak, erken grileşmeyi önleyebilir veya yaşa bağlı grileşmeyi yavaşlatabilir (9, 10).

Bununla birlikte, insanlarda kollajenin antioksidan etkileri üzerine araştırmalar halen bulunmamaktadır.

Özet: Saç rengi üreten hücrelere serbest radikal hasarı, bir dereceye kadar grileşmeyi hızlandırabilir. Kollajen bir antioksidan olarak işlev görebildiğinden, bu hasarla ve yavaş grileşmeyle mücadele edebilir.


5. Günlük Rutine Eklemek Kolay


Diyetinize gıdalar veya takviyeler yoluyla kolajen ekleyebilirsiniz.

Memelilerin bağ dokusunu oluşturduğundan, tavuk, sığır eti, domuz eti ve balıkların derilerinde, kemiklerinde ve kaslarında bulunur.

Hayvan kemiklerinden yapılan et suyu, hem kolajen hem de pişmiş bir kolajen formu olan jelatin içerir. Bu kemik suyu bir içecek olarak yudumlanabilir veya çorbalar için temel olarak kullanılabilir (22).

Ek olarak, C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek vücudunuzun doğal kollajen üretimini artırabilir. Portakal, biber, Brüksel lahanası ve çilek bu vitaminin mükemmel kaynaklarıdır (23).

Son olarak, kollajen takviye hapları veya toz olarak alınabilir. Çoğu kollajen takviyesi hidrolize edilir, yani zaten parçalanmış ve emilmesi daha kolaydır (24).

Kollajen tozu aroma ve kokusuzdur ve smoothies, kahve ve diğer sıcak veya soğuk sıvılara eklenebilir. Aromalı çeşitler de mevcuttur.

Mevcut araştırmaya göre, kolajen takviyeleri çoğu insan için güvenli gibi görünüyor. Bununla birlikte, bazı raporlar takviyelerin kalıcı bir tat, mide rahatsızlığı veya mide ekşimesine neden olabileceğini düşündürmektedir (25).

Özet: Kollajen, kemik suyu gibi gıdalarda ve deri dahil hayvan etlerinde bulunabilir. Kollajen takviyeleri de mevcuttur, bunların çoğu zaten parçalanmış olan kolajeni içerir, bu da emmeyi kolaylaştırır.

Uzun Lafın Kısası


Kollajen sağlıklı saçları çeşitli şekillerde teşvik edebilir.

Birincisi, vücudunuz saç proteinlerini oluşturmak ve saç köklerinizi içeren cildi güçlendirmek için kolajendeki amino asitleri kullanabilir. Ayrıca saç folikülünün hasar görmesini ve grileşmesini önleyebilir.

Bununla birlikte, kolajenin insan saçı üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar sınırlıdır.

Saçınızı iyileştirmek için kollajeni denemek istiyorsanız, yiyecek veya içeceklere karıştırılabilecek kemik suyu veya takviyeleri düşünün.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın