Klamidya ve Belsoğukluğu Arasındaki Fark Nedir?

Klamidya ve Belsoğukluğu Arasındaki Fark Nedir?

Hem klamidya hem de gonore aynı yollarla bulaşabilir ve her ikisi de antibiyotik kullanılarak kolayca tedavi edilebilir.

 

Klamidya veya belsoğukluğu olan bazı kişilerin hiçbir semptomu olmayabilir. Ancak semptomlar ortaya çıktığında, penis veya vajinadan anormal, kötü kokulu bir akıntı veya işediğinizde yanma hissi gibi bazı benzerlikler vardır.

Chlamydia gonore'den daha yaygındır. 2017 raporuna göre ABD'de 1,7 milyondan fazla klamidya vakası bildirilirken, 550.000'den fazla gonore vakası belgelenmiştir.

Bu iki CYBE'nin nasıl farklı olduğunu, nasıl benzer olduklarını ve bu enfeksiyonlar için riskinizi nasıl azaltabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Klamidya Nedir? Semptomlar Nasıl Karşılaştırılır?

Hem erkekler hem de kadınlar klamidya veya gonore alabilir ve asla herhangi bir semptom geliştirmez.

Klamidya ile, belirtiler enfekte olduktan birkaç hafta sonra ortaya çıkmayabilir. Belsoğukluğu ile kadınlar hiçbir zaman hiç semptom yaşamazlar veya sadece hafif semptomlar gösterebilirler. Ancak erkeklerin daha şiddetli semptomlara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Bu CYBE'lerin en belirgin semptomları, ikisi (hem erkekler hem de kadınlar için) arasında örtüşmektedir, örneğin:

 

 • idrar yaparken yanma hissi
 • penis veya vajinadan anormal, renksiz akıntı
 • rektumdan anormal akıntı
 • rektumda ağrı
 • rektumdan kanama

 

Hem gonore hem de klamidya ile erkekler ayrıca testislerinde, skrotumlarında anormal şişlik ve boşalma sırasında ağrı yaşayabilirler.

Bu durumlardan birine sahip biriyle oral seks yaparsanız boğazınızı etkileyen semptomlar da geliştirebilirsiniz. Bu, boğaz ağrısı, öksürük de dahil olmak üzere ağız ve boğaz semptomlarına neden olabilir.

Klamidya Ne Demek? Klamidya Nasıl Bulaşır?

Klamidya ve gonore, bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (CYBE). Oral, genital veya anal seks yoluyla bulaşabilirler.

Bu iki CYBE'nin semptomları örtüşmektedir, bu nedenle bu koşullardan birine sahipseniz, bazen doktor muayenehanesinde teşhis testi yapmadan hangisinin olduğundan emin olmak zordur.

Klamidya (hastalık) - Vikipedi

Klamidya Belirtileri

Klamidya ile, eğer enfeksiyon rahim ve fallop tüplerine yukarı doğru yayılırsa, kadınlar daha şiddetli semptomlar yaşayabilir. Bu pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir .

PID aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

 

 • ateş
 • hasta hissetmek
 • adet döneminiz olmasa bile vajinal kanama
 • pelvik bölgenizde yoğun ağrı

 

PID'niz olabileceğini düşünüyorsanız acil tıbbi yardım alın.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Belsoğukluğu ile, dışkılama sırasında kaşıntı,  ağrı gibi rektal semptomları da görebilirsiniz.

Kadınlar ayrıca dönemlerinde daha ağır kanama ve seks sırasında ağrı fark edebilirler.

Her Koşula Ne Sebep Olur?

Her iki duruma da bakterilerin aşırı büyümesi neden olur. Chlamydia, klamidya enfeksiyonları bakterilerinin aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Bel soğukluğuna Neisseria gonorrhoeae adı verilen bakterilerin aşırı büyümesi neden olur.

Klamidya Nasıl Bulaşır?

Her iki CYBE, korunmasız cinsel temas yoluyla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Yani prezervatif kullanmadan seks, diş barajı, vajinal, anal veya oral seks sırasında eşinizle aranızdaki başka bir koruyucu olmadan yaşanan ilişkiler.

Enfeksiyonu penetrasyon içermeyen cinsel temas yoluyla almak da mümkündür. Örneğin, cinsel organlarınız enfekte olan birinin cinsel organlarıyla temas ederse, durumu geliştirmek mümkündür.

Her iki CYBE, korumayı düzgün kullanmazsanız veya bariyer kırılırsa korumalı seks yoluyla prezervatif veya başka bir bariyerle de sözleşme yapılabilir.

Görünür semptomlar göstermeseniz bile her iki CYBE ile de sözleşme yapılabilir. Her iki CYBE, annenin her iki durumu da varsa doğumda bir çocuğa da bulaşabilir.

Bu Koşullar için Kimler Risk Altındadır? 

Aşağıdaki durumlarda bunları ve diğer CYBE'leri geliştirme riskiniz yüksektir:

 

 • aynı anda birden fazla cinsel partneriniz varsa
 • Prezervatifleri doğru şekilde kullanın
 • düzenli olarak vajinanızı tahriş edebilecek, sağlıklı vajinal bakterileri öldüren çiftler kullanın
 • daha önce bir CYBE bulaşmışsa

 

Cinsel saldırı aynı zamanda hem klamidya hem de gonore riskini artırabilir.

Yakın zamanda rıza dışı oral, genital veya anal seks yapmaya zorlandıysanız, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için mümkün olan en kısa sürede test edin. 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? - Dr. Tuğrul ABACIOĞLU

Kalmidya Nasıl Teşhis Edilir? 

Her iki CYBE de benzer tanı yöntemleri kullanılarak teşhis edilebilir. Doktorunuz, tanının doğru olduğundan ve doğru tedavinin verildiğinden emin olmak için bu testlerden birini veya daha fazlasını kullanabilir:

 

 • Bir CYBE semptomlarını aramak ve genel sağlığınızı belirlemek için fizik muayene
 • idrarınızı klamidya veya gonore neden olan bakteriler için test etmek için idrar testi
 • bakteriyel enfeksiyon belirtilerini test etmek için kan testi enfeksiyon belirtilerini test etmek için penis, vajina veya anüsten akıntı örneği almak için swab kültürü alınır.

 

Klamidya Nasıl Tedavi Edilir?

Her iki CYBE iyileştirilebilir ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak daha önce CYBE'niz varsa tekrar enfekte olma olasılığınız daha yüksektir.

Klamidya Tedavisi

Klamidya genellikle bir kerede veya bir hafta kadar bir sürede (tipik olarak yaklaşık beş gün) alınan bir azitromisin (Zithromax, Z-Pak) dozu ile tedavi edilir.

Klamidya ayrıca doksisiklin (Oracea, Monodox) ile tedavi edilebilir. Bu antibiyotik genellikle yaklaşık bir hafta boyunca almanız gereken günde iki kez oral tablet olarak verilir.

Doktorunuzun dozaj talimatlarını dikkatle izleyin. Antibiyotiklerin enfeksiyonu temizleyebilmesi için belirtilen sayıda tam dozu almanız önemlidir. Antibiyotik turunu tamamlamamanız, bu antibiyotiğe dirençli olmanıza neden olabilir. Enfeksiyonu tekrar alırsanız bu tehlikeli olabilir.

Semptomlar yaşıyorsanız, tedaviye başladıktan birkaç gün sonra solmaya başlamalıdır.

Doktorunuz enfeksiyonun antibiyotikler tarafından tamamen temizlendiğini söyleyene kadar seks yapmaktan kaçının. Enfeksiyonun temizlenmesi iki hafta veya daha fazla sürebilir ve bu süre zarfında enfeksiyonu yine de iletebilirsiniz.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Doktorunuz muhtemelen kalçalarınıza bir enjeksiyon şeklinde seftriakson (Rocephin) ve gonore için oral azitromisin reçete edecektir. Bu ikili tedavi olarak bilinir.

Her iki antibiyotiğin kullanılması, enfeksiyonu sadece tek bir tedavi kullanmaktan daha iyi temizlemeye yardımcı olur.

Klamidyada olduğu gibi, enfeksiyon temizlenene kadar seks yapmayın ve tüm dozunuzu aldığınızdan emin olun.

Bel soğukluğunun klamidyadan antibiyotiklere dirençli olması daha olasıdır. Dirençli bir suş ile enfekte olursa, doktorunuzun önereceği alternatif antibiyotiklerle tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Her Durum için Hangi Komplikasyonlar Mümkündür?

Bu CYBE'lerin bazı komplikasyonları herkesin başına gelebilir. Diğerleri cinsel anatomideki farklılıklar nedeniyle her cinsiyete özgüdür.

Belsoğukluğu daha ciddi olası komplikasyonlara sahiptir ve kısırlık gibi uzun vadeli sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Hem Erkeklerde Hem de Kadınlarda

Herhangi bir kişide görülebilecek komplikasyonlar şunları içerir:

 

 • Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Klamidya ve gonore, sizi insan immün yetmezlik virüsü (HIV) de dahil olmak üzere diğer CYBE'lere daha duyarlı hale getirir. Klamidyaya sahip olmak da gonore gelişme riskinizi artırabilir veya tam tersi.
 • Reaktif artrit (sadece klamidya). Reiter sendromu olarak da adlandırılan bu durum, idrar yolunuzdaki (üretra, mesane, böbrekler ve üreterler - böbrekleri mesanenize bağlayan tüpler) veya bağırsaklarınızdaki bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bu durumun belirtileri eklemlerinizde ve gözlerinizde ağrı, şişliğe, gerginliğe ve diğer çeşitli semptomlara neden olur.
 • Kısırlık. Üreme organlarına veya spermlere zarar vermek, onu daha zor hale getirebilir veya bazı durumlarda hamile kalmayı veya eşinizi emprenye etmeyi imkansız hale getirebilir.

 

Erkeklerde

 

 • Testis enfeksiyonu (epididimit). Chlamydia veya gonore bakterileri, testislerinizin her birinin yanındaki tüplere yayılabilir, testis dokusunun enfeksiyonu ve iltihabı ile sonuçlanabilir. Bu, testislerinizi şişmiş veya ağrılı hale getirebilir.
 • Prostat bezi enfeksiyonu (prostatit). Her iki CYBE'den gelen bakteriler, boşaldığınızda semene sıvı ekleyen prostat bezinize yayılabilir. Bu, boşalmayı veya çişini ağrılı hale getirebilir ve belinizde ateş veya ağrıya neden olabilir.

 

Kadınlarda

 

 • Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID). PID, rahim veya fallop tüplerinize bulaştığında gerçekleşir. PID, üreme organlarınıza zarar gelmesini önlemek için derhal tıbbi yardım gerektirir.
 • Yenidoğanlarda Enfeksiyonlar. Her iki CYBE, doğum sırasında enfekte vajinal dokudan bir bebeğe bulaşabilir. Bu, göz enfeksiyonları veya zatürree gibi komplikasyonlara neden olabilir.
 • Ektopik Gebelik. Bu CYBE, döllenmiş bir yumurtanın uterus dışındaki dokuya yapışmasına neden olabilir. Bu tür hamilelik doğumdan önce sürmez ve ayrıca tedavi edilmezse annenin hayatını ve gelecekteki doğurganlığını tehdit edebilir.

 

Bu Koşulları Önlemek İçin Ne Gibi Önlemler Alabilirim?

Klamidya, bel soğukluğu veya başka bir CYBE'yi yakalamanızı tamamen önlemenin tek yolu cinsel aktiviteden kaçınmaktır.

Ancak, bu enfeksiyonlara yakalanma veya bulaşma riskinizi azaltmanın birçok yolu vardır:

 

 1. Koruma kullanın. Hem erkek hem de dişi prezervatifler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Oral veya anal seks sırasında uygun korumanın kullanılması enfeksiyon riskinizi de azaltabilir.
 2. Cinsel partnerlerinizi sınırlayın. Ne kadar çok seks partneriniz varsa, kendinizi bir enfeksiyona maruz kalma riski o kadar artar. Bu CYBE'ler belirgin semptomlara neden olamayabileceğinden, seks partnerleri durumlarının olduğunu bilmeyebilir.
 3. Düzenli olarak test yaptırın. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girip girmediğinize bakılmaksızın, düzenli STI testleri cinsel sağlığınızın farkında olmanıza yardımcı olur ve bilmeden başkalarına bulaşmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Düzenli testler, herhangi bir belirti yaşamasanız bile bir enfeksiyonu tanımlamanıza yardımcı olabilir.
 4. Vajinal bakterilerinizi etkileyen ürünler kullanmayın. Vajinadaki sağlıklı bakteriler (vajinal flora denir) enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Çiftler veya kokulu koku azaltma ürünleri gibi ürünler kullanmak vajinal floranın dengesini bozabilir ve sizi enfeksiyona karşı daha hassas hale getirebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

Hem klamidya hem de gonore aynı yollarla bulaşabilir ve her ikisi de antibiyotik kullanılarak kolayca tedavi edilebilir.

Cinsel ilişki sırasında koruma sağlamak ve herhangi bir zamanda güvenli olmayan seks yaptığınız kişi sayısını sınırlamak gibi önlemler alırsanız her ikisi de önlenebilir.

Hem siz hem de cinsel partnerleriniz için düzenli CYBE testi, siz veya cinsel partneriniz bir CYBE gelişirse enfeksiyon bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir CYBE'den şüpheleniyorsanız veya bir tanısı konduysa, tüm cinsel aktiviteyi durdurun ve mümkün olan en kısa sürede tedavi alın. Teşhis konulursa, seks yaptığınız herkese her ihtimale karşı test yaptırmasını söyleyin.

Sağlıklı ve dengeli beslenme biçi oluşturmak için veya kilo vermek için türlü yollar, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuç alamıyorsanız eğer online diyetsiyenlerden size özel hazırlanan online diyet listesi almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın