Keto Diyeti IBS'yi Tedavi Ediyor mu?

Keto Diyeti IBS'yi Tedavi Ediyor mu?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) dünya nüfusunun yüzde 14'ünü etkiler.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ile uğraşırsanız, yalnız değilsiniz. Bu yaygın durum şişkinlik, gaz, mide ağrısı, kabızlık ve ishale neden olur.

IBS'yi yönetmek için sağlık uzmanınız diyetinizi değiştirmenizi, yaşam tarzı kalitenizi artırmanızı ve FODMAP adı verilen bazı fermente karbonhidrat alımını sınırlamanızı önerebilir.

Ayrıca, yüksek yağ, çok düşük karbonhidrat ketojenik maddenin IBS semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Yine de, bu iddianın bilimsel kanıtlarla desteklenip desteklenmediğini ve IBS'niz varsa keto'yu denemeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz.

Bu makalede keto diyetinin IBS semptomlarını nasıl etkilediği incelenmektedir.

IBS Nedir? IBS Nasıl Tedavi Edilir?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) dünya nüfusunun yüzde 14'ünü etkiler. Onun belirtileri mide ağrısı, şişkinlik, kramp, kabızlık ve ishaldir (1 , 2 ).

IBS'nin tanımlanabilir tek bir nedeni yoktur. Bunun yerine, muhtemelen her bireye özgü olabilecek bir dizi işlemi içerir (1 ).

Olası nedenler arasında artmış sindirim hassasiyeti, bağırsaklarınızdan sinir sisteminize kimyasal sinyaller, psikolojik ve sosyal stres, bağışıklık sistemi aktivitesi, bağırsak bakterilerinizdeki değişiklikler, genetik, diyet, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve antibiyotik kullanımı (1 , 3 ).


Tedavi

IBS tedavisi, semptomları ilaçlar, diyet ve yaşam tarzı ayarlamalarıyl semptomları yönetmeye odaklanır (1 , 4 ).

Birçok kişi, yiyeceğin spesifik semptomlar için bir tetikleyici olduğunu düşünür. Bu nedenle IBS'li kişilerin % 70-90'ı olumsuz etkileri azaltmaya çalışmak için belirli yiyecekleri sınırlar (1 , 5 ).

Uzmanlar genellikle düzenli öğünlerin yanı sıra yeterli lif ve sıvı içeren bir diyet önermektedir. Semptomları tetiklerse alkol, kafein, baharatlı veya yağlı yiyecekleri sınırlamalısınız (5 ).

Şu anda, IBS için yaygın bir tedavi, vücudunuz tarafından zayıf bir şekilde emilen kısa zincirli, fermente karbonhidratları sınırlayan düşük bir FODMAP diyetidir. FODMAP'ler buğday, soğan, bazı süt ürünleri, bazı meyve ve sebzelerde bulunur (1 , 6 ).

Bu karbonhidratlar bağırsaklarınızda artan gaz salgılanmasına ve fermantasyona neden olur. Bu sağlıklı insanları olumsuz etkilemese de, IBS'li kişilerde semptomları tetikleyebilir (1 ).

FODMAPs olarak diyetler düşük IBS semptomlarının, özellikle ağrı ve şiddetini azaltmak için gösterilmiştir şişkinlik (2 , 5 , 7 ).

Çok düşük karbonhidrat, glutensiz, paleo ve bağışıklık modüle edici diyetler de IBS'yi tedavi etmek için kullanılır, ancak etkinliklerine dair kanıtlar karışıktır (2 ).

Özet: IBS, mide ağrısı, şişkinlik, kramp, kabızlık ve ishal ile karakterize kronik bir durumdur. Genellikle belirli yiyecekleri kısıtlayarak, düşük bir FODMAP diyeti yiyerek ve diğer diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini benimseyerek tedavi edilir.

Keto Diyeti Nedir?

Keto diyeti nasıl yapılır? Ketojenik diyet, Atkins diyetine benzeyen yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir yeme düzenidir. Başlangıçta 1920'lerde şiddetli epilepsili çocukları tedavi etmek için geliştirilen, genellikle kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü gibi diğer sağlık koşulları için kullanılır ( 6 ,8 , 9 , 10 , 11 , 12 ).

Ketojenik diyet ve Atkins diyet arasındaki farkı öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Tam makrobesin oranı bireysel ihtiyaçlara göre değişebilir. Ancak genellikle % 75 yağ, % 20 protein ve % 5 karbonhidrattır ( 6 ,13 ).

Keto ekmek, makarna, tahıllar, fasulye, baklagiller, alkol, şeker, nişastalı meyve ve sebzeleri sınırlandırırken fındık, tohum, yağ, krem, peynir, et, yağlı balık, yumurta ve avokado gibi yüksek yağlı yiyecekleri tüketmeyi önerir ( 6 ).

Karbonhidratları günde 50 gram veya daha azıyla sınırlandırarak, vücudunuzun karbonhidrat yerine enerji için yağ yaktığı metabolik bir duruma girersiniz. Bu ketozis olarak bilinir (13 , 14).

Özet: Keto diyeti, vücudunuzun metabolizmasını karbonhidratlardan uzaklaştıran düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir yeme düzenidir. Uzun zamandır epilepsi ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Ketojenik diyette ne yenir? Ketojenik diyete ne yenmez? Öğrenmek için blog yazmızı iceleyebilirsiniz (ketojenik diyet).


Keto Diyeti IBS'yi Nasıl Etkiler?

Keto'nun popülaritesine rağmen, çok az sayıda çalışma IBS tedavisinde etkinliğini araştırıyor.

Diyare baskın IBS'li 13 kişide yapılan 4 haftalık bir çalışma, keto diyetinin ağrıyı azaltmaya, dışkı sıklığını ve tutarlılığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu (15 ).

Bunun nedeni diyetin bağırsak mikrobiyomunuz üzerindeki etkileri veya bağırsaklarınızdaki bakteri toplanması olabilir. İlginç bir şekilde, IBS'li insanlar genellikle türlerinde ve bağırsak bakterilerinde dengesizliğe sahiptir. Bu da semptomlara katkıda bulunabilir (16 , 17 ).

Ayrıca, hayvan ve insan çalışmaları, çok düşük karbonhidrat diyetlerinin bağırsaklarınızdaki karbonhidratlardan enerji üreten bakterileri tüketirken faydalı bakteri sayısını arttırdığını ortaya koymaktadır (16 , 18 ).

Bununla birlikte, bazı araştırmalar ayrıca keto gibi düşük karbonhidrat diyetlerinin bağırsak bakterilerinin genel çeşitliliğini azalttığını ve olumsuz etkileri olabilecek enflamatuar bakteri sayısını arttırdığını göstermektedir (18 ).

Şu anda, keto diyetinin yani ketojenik beslenmenin IBS'li insanlara fayda sağlayıp sağlayamayacağı konusunda yeterli bilgi yoktur. Daha fazla çalışma gereklidir.

Özet: Bazı araştırmalar, keto diyetinin ishal ağırlıklı IBS semptomlarını azaltabileceğini ve bağırsak mikrobiyomunuzun yönlerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Yine de sonuçlar karışıktır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenerek rahatsız edici ıbs semptomlarından kurtulmak ve kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırlığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

IBS'li İnsanlar Keto Diyetini Denemeli mi?

Bazı umut verici sonuçlara rağmen, IBS'yi tedavi etmek için keto kullanımına ilişkin kanıtlar sınırlı kalmaktadır.

Pozitif etkilerin diyetin kendisine mi, yoksa FODMAP'ler veya gluten gibi tetikleyici gıdaların tesadüfen ortadan kaldırılıp atılamayacağı belirsizdir ( 19 ).

Bu nedenle, IBS'li insanlar keto diyetini IBS için birincil tedavi olarak kullanmamalıdır.

Birçok insan, ketoyu tahıllar, fasulye ve baklagiller gibi gıda gruplarını ortadan kaldırdığı için doğada çok kısıtlayıcı bulabilir.

Bununla birlikte, bu diyet yaşam tarzınıza uyuyorsa ve belirtilerinizi nasıl değiştirebileceğiyle ilgileniyorsanız, lütfen daha fazla bilgi için bir tıp uzmanıyla konuşun.

Özet: Keto diyeti şu anda bilimsel kanıt eksikliği nedeniyle IBS için standart bir tedavi olarak önerilmemektedir. Bununla birlikte, yaşam tarzınıza uyuyorsa, bazı semptomları azaltabilir ve başka faydalar sağlayabilir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bir tıp uzmanıyla görüşün.


Potansiyel Olumsuz Yanları

Keto diyetinin birkaç dezavantajı olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Örneğin, yağlı yiyecekler IBS'li bazı kişilerde semptomları tetikler. Keto diyeti yağda çok yüksek olduğundan, semptomları iyileştirmek yerine kötüleştirebilir (5 ).

Ayrıca, keto diyeti, bazı IBS semptomlarını hafifletebilecek bir besin olan çözünür lifte düşük olabilir (20 ).

Bu nedenle, IBS'niz varsa ve keto'yu denemeye karar verirseniz, çözünür lif alımınızı artırmak için bol yapraklı yeşil sebze ve tohum yemek önemlidir. Alternatif olarak, bir lif takviyesi alabilirsiniz (5 ).

Son olarak, diyabetli insanlar ketoya başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır. Çünkü düşük karbonhidrat alımı tehlikeli derecede düşük kan şekeri seviyelerine neden olabilir (13 ).

Özet: Keto diyetinin yüksek yağ seviyeleri bazı insanlarda IBS semptomlarını tetikleyebilir. Ayrıca, bu yeme düzeni, IBS ile ilgili şikayetleri hafifletebilen bir besin olan çözünür lifte düşük olabilir.

İrritabl bağırsak sendromu hakkında bilmek istediğiniz her şey için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (ibs).

Uzun Lafın Kısası

Yapılan çalışmalar ketojenik diyet ve IBS sınırlı ve karışık sonuçlar vermektedir.

Bir yandan, araştırmalar IBS'li kişilerde ishal semptomlarında bir iyileşmenin yanı sıra bağırsak mikrobiyomunda bazı olumlu değişiklikler olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, keto'nun bağırsak mikrobiyomunuz üzerinde birkaç olumsuz etkisi olabilir ve diğer diyet tedavilerinden daha kısıtlayıcıdır.

Keto diyeti şu anda IBS'yi tedavi etmek için önerilmemesine rağmen, bazı insanlar semptom yönetimi veya kilo kaybı ve kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi gibi diğer faydalar için avantajlı bulabilir.

IBS semptomlarınızı tedavi etmeye yardımcı olmak için keto denemeyi merak ediyorsanız, öncelikle planlarınızı sağlık uzmanınızla tartışmak en iyisidir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın