Kemik Suyu Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

Kemik Suyu Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

Kemik Suyu Diyeti, 5 günlük düşük karbonhidratlı paleo diyetini haftada 2 gün kemik suyu ile birleştiren 21 günlük bir diyet planıdır.

 

Kemik suyu diyeti, düşük karbonhidratlı bir paleo diyetini aralıklı oruç ile harmanlar.

“Sadece 21 gün içinde 7 kilo vermenizi ve bel çevrenizde azalma sağladığını aynı zamanda da kırışıklıklarınızı kaybetmenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.”

Ancak, bu sonuçlar yayınlanmamış araştırmalara dayanmaktadır.

Bu makalede kemik suyu diyetinin ne olduğu, nasıl takip edileceği ve kilo vermenize yardımcı olup olmadığı incelenir.

 

Kemik Suyu Diyeti Nedir? Kemik Suyu ile Diyet - İlikli Kemik Suyu Diyeti - Kemik Suyu Çorbası Diyet

 

21 günlük kemik suyu diyeti, diyetle ilgili bir kitap yayınlayan doğal tıp doktoru Kellyann Petrucci tarafından yaratıldı.

Kaybedecek daha fazla kilonuz varsa planı uzatabilirsiniz.

Haftada beş gün, özellikle et, balık, kümes hayvanları, yumurta, sebzeler, sağlıklı yağlar ve kemik suyu gibi düşük karbonhidratlı, paleo tarzı yemekler tüketirsiniz. Tüm süt ürünleri, tahıllar, baklagiller, ilave şekerler ve alkolden kaçırsınız.

Kemik suyu, mineralleri, kolajeni ve amino asitleri serbest bırakmak için 24 saate kadar hayvan kemikleri kaynatarak yapılır.

Haftada iki gün, kemik suyu içebildiğiniz için, tam oruç yerine değiştirilmiş oruçlar olan mini oruçlar yaparsınız.

Özet: Kemik suyu diyeti, haftada beş gün düşük karbonhidratlı paleo diyeti uyguladığınız ve haftada iki gün kemik suyu açlıkları uyguladığınız 21 günlük bir kilo verme planıdır.

 

Kemik Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Kemik suyu diyetini takip etmek için haftada iki kez ardışık olmayan bir gün seçin. Diğer beş gün oruçsuz günlerdir.

Hem oruçsuz hem de mini oruçlu günlerde, son öğününüzü veya atıştırmalıklarınızı 19:00'a kadar yemelisiniz.

 

Mini Oruçlu Günler

 

Mini-oruçlu günlerde iki seçeneğiniz vardır:

 

 • Seçenek 1: Altı adet 1 bardak (237 m) kemik suyu içirin.
 • Seçenek 2: Beş porsiyon kemik suyu için, daha sonra proteini, nişastalı olmayan sebzeleri ve sağlıklı yağ içeren bir atıştırmalıkla günü sonlandırın.

 

Her iki durumda da, mini oruçlu günlerde yalnızca 300-500 kalori tüketirsiniz.

 

Oruçsuz Günler

 

Oruçlu olunmayan günlerde, protein, sebze, meyve ve yağ kategorilerine uyan izin verilen yiyecek listelerinden seçim yaparsınız.

Rejim aşağıdaki gibidir:

 

 • Kahvaltı: bir porsiyon protein, bir porsiyon yağ, bir porsiyon meyve
 • Öğle yemeği: bir porsiyon protein, iki porsiyon sebze, bir porsiyon yağ
 • Akşam yemeği: bir porsiyon protein, iki porsiyon sebze, bir porsiyon yağ
 • Atıştırmalıklar: günde iki kez bir fincan kemik suyu

 

Karbonhidratlar - meyve ve nişastalı sebzeler dahil - yağ yakımını teşvik etmek için çok sınırlıdır.

Petrucci, oruç dışı günler için bir kalori aralığı belirtmez ve kalori sayımını engeller.

Kemik suyu diyeti gibi kısıtlayıcı diyetleri yapmak yerine sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

 

80/20 Bakım Planı

 

21 gün sonra - veya daha sonra, kilo verme hedefinize ne zaman ulaştığınıza bağlı olarak - kilonuzu korumaya yardımcı olmak için 80/20 planına geçersiniz.

Bu, onaylanmış gıdaları %80 oranında yediğiniz anlamına gelir. Kalan %20'lik zaman diyetten uzaklaşıp süt ürünleri gibi yiyecekleri yiyebilirsiniz.

Bakım aşamasında mini oruçlara devam etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Özet: Kemik suyu diyetini takip etmek için haftanın beş gününü onaylı yemekler ve haftanın iki günü mini oruç için planlayın.

 

Tüketilebilecek Gıdalar

 

Kemik suyu diyeti, izin verilen gıdaların ayrıntılı listelerini içerir.

 

İzin Verilen Gıdalar

 

Kemik suyu nedir? Kemik suyu, bir liftir ve tercihen ev yapımıdır.

Oruçlu olunmayan günlerde, bir dizi bütün ve minimum işlenmiş gıdalar arasından seçim yapabilirsiniz - tercihen organik.

İzin verilen gıdalara örnekler:

 

 • Proteinler: sığır eti, tavuk, balık, yumurta 
 • Sebzeler: öncelikle kuşkonmaz, brokoli, yeşillik, domates ve yaz kabağı gibi nişastalı olmayan sebzeler
 • Meyveler: elma, çilek, kavun, narenciye, kivi - ancak günde sadece bir porsiyon
 • Sağlıklı yağlar: avokado, Hindistan cevizi yağı, fındık, zeytinyağı ve ghee/saf yağ (arıtılmış tereyağı)
 • Çeşniler: tuz (Kelt veya pembe Himalaya), diğer baharatlar, sirke, salsa
 • Unlar: badem unu, Hindistan cevizi unu
 • İçecekler: kahve, çay, su

 

 

 

Kemik Suyu Kılavuzları

 

Diyet, tercihen organik, merada yetiştirilen hayvanlardan kemikler kullanarak kendi kemik suyunu oluşturmayı teşvik eder.

Kıkırdak açısından zengin oldukları için eklem, ayak ve boyun kemiklerinin kullanılmasını önerir. Bu kolajen kaynağı, diyetin kırışıklıkları silme iddiasının temelidir.

Özet: Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, nişastalı olmayan sebzeler, sağlıklı yağlar ve kemik suyu dahil olmak üzere bütün, düşük karbonhidratlı, işlenmemiş veya minimal işlenmiş gıdalar diyetin odak noktasıdır.

 

Kaçınılması Gereken Gıdalar

 

21 günlük diyet bazı gıdalardan kaçınmanızı önerir.

 

 

Kaçınmanız gereken yiyecekler şunları içerir:

 

 • Tahıllar: buğday, çavdar, arpa ve diğer glüten içeren tahılların yanı sıra mısır, pirinç, kinoa ve yulaf gibi glutensiz tahıllar
 • Rafine yağlar: kanola yağı ve margarin gibi yaygın bitkisel yağlar
 • İşlenmiş meyve: kurutulmuş meyve, meyve suyu ve şekerli meyve
 • Şeker: sofra şekeri, bal ve akçaağaç şurubu gibi her türlü rafine şeker
 • Şeker ilaveleri: yapay tatlandırıcılar - aspartam, sukraloz ve asesülfam K gibi - ve stevia dahil doğal şeker ilaveleri
 • Patates: tatlı patates hariç tüm patatesler
 • Baklagiller: fasulye, soya ürünleri, yer fıstığı ve fıstık ezmesi
 • Süt ürünleri: süt, yoğurt, peynir, dondurma ve tereyağı (ghee hariç)
 • İçecekler: gazlı içecekler (normal ve diyet) ve alkollü içecekler

 

Bu liste kapsamlı olmasına rağmen, aktif olarak kilo vermeye çalışırken kesinlikle takip ediyorsunuz.

Özet: 21 günlük ilk diyet sırasında, tüm tahıllar, süt ürünleri, baklagiller, ilave şekerler ve alkol de dahil olmak üzere bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

 

Kilo Kaybı için İşe Yarar Mı? Kemik Suyu Kilo Verdirir Mi? Kemik Suyu Zayıflatırmı?

 

Şu anda, kemik suyu diyeti için bilimsel dergilerde yayınlanan hiçbir çalışma yoktur.

Diyetle ilgili kitapların yazarı olan Kellyann Petrucci, farklı sağlık profesyonelleri tarafından yürütülen yayınlanmamış 21 günlük üç çalışma hazırladı. Katılımcıların “ölçümlerinde 7 kiloya kadar kaybettiğini” bildirdi.

Bununla birlikte, Petrucci ortalama kilo kaybını bildirmedi veya kemik suyu diyetini standart düşük kalorili bir diyetle karşılaştırmadı.

Başka hiçbir çalışma, kemik suyunun kilo kaybını artırmaya yardımcı olup olmadığına bakmadı.

Bu, kemik suyu diyetinin Petrucci'nin iddia ettiği gibi diğer kilo verme diyetlerinden daha etkili veya üstün olup olmadığını belirlemek için gereken kanıtlarda boşluklar bırakır.

Bununla birlikte, diyet çalışılan diğer yaklaşımlara dayanmaktadır:

 

 • Düşük karbonhidrat: Düşük karbonhidratlı diyetlerin düşük kaliteli bilimsel incelemeleri, standart düşük kalorili diyetlerden 0.7-4 kg daha fazla kilo verdiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli incelemeler diyetler arasında çok az fark olduğunu veya hiç fark olmadığını bildirir (1 ).
 • Paleo diyeti: Üç haftalık bir çalışmada, paleo diyetindeki sağlıklı kilolu insanlar 2.3 kg ve bellerinden 0.5 cm kaybetti. Diğer çalışmalar, paleo ve standart düşük kalorili diyetler arasında hiçbir fark olmadığını bildirmektedir (2 , 3 ).
 • Aralıklı oruç: Beş çalışmanın gözden geçirilmesinde, ikisi sürekli kalori kısıtlamasına kıyasla aralıklı oruç kullanan aşırı kilolu kişilerde daha fazla kilo kaybı gösterdi, üçü ise her bir yöntemle benzer kilo kaybı gösterdi (4 ).

 

Bu nedenle, bu üç diyet yaklaşımının bir kombinasyonu - Kemik Suyu Diyetinde olduğu gibi - kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, standart düşük kalorili diyetler de işe yarayabilir.

Özet: Kemik suyu diyetinde ortalama kilo kaybı ve uzun vadede etkinliği bilinmemektedir. Yine de yayınlanan çalışmalar, paleo, düşük karbonhidrat ve aralıklı oruç dahil olmak üzere diyetin ana bileşenlerinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

 

İddia Edilen Diğer Avantajların Doğruluğu

 

Kemik suyu diyeti, kan şekeri kontrolünü, cilt kırışıklıklarını, bağırsak sağlığını, iltihabı ve eklem ağrısını iyileştirdiğini iddia ediyor.

Ancak, bu faydalar hakemli çalışmalarda belgelenmemiştir. Geçerliliklerini değerlendirmek, diyetin bireysel unsurları üzerine araştırma yapılmasını gerektirir.

 

Geliştirilmiş Kan Şekeri

 

Kendi başına, kilo kaybı kan şekerini iyileştirme eğilimindedir. Karbonhidratları kemik suyu diyetinde gerektiği gibi kısıtlamak bu etkiye katkıda bulunabilir.

Tip 2 diyabetli insanlar için düşük kalorili diyetlerin yakın zamanda gözden geçirilmesi, düşük karbonhidrat diyetlerinin, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu sonucuna varmıştır - özellikle yemeklerden sonraki kan şekeri - (5 ).

Ek olarak, çalışmalar, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı diyetlerin, tip 2 diyabet ilaç gereksinimlerini azaltmak için düşük kalorili, az yağlı diyetlerden daha etkili olduğunu göstermektedir (6 , 7 ).

Yine de, düşük karbonhidratlı diyetlerin, özellikle uzun vadede diyabet yönetimi için en iyi seçenek olduğu konusunda yaygın bir anlaşma yoktur (5 ).

 

Genç Görünümlü Cilt - Kemik Suyu Cilde Faydaları

 

 

Petrucci, kemik suyu tüketmenin kolajen içeriği nedeniyle kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Giderek artan çalışma, kolajen takviyelerinin, bir plaseboya kıyasla cilt kırışıklıklarını belirgin şekilde azaltabileceğini düşündürmektedir (8 , 9 ).

Tükettiğiniz kolajenin bir kısmı bireysel amino asitlere bölünmüş olsa da, bazıları kanınıza kısa amino asit zincirleri olarak girer ve vücudunuza kolajen inşa etmesi için sinyal verebilir (10 , 11 ).

Yine de, yayınlanmış hiçbir çalışma, kemik suyu içmenin cilt kırışıklıklarını azaltıp azaltamayacağını test etmemiştir ve kemik suyunun kolajen içeriği değişir (12 ).

 

Geliştirilmiş Bağırsak Sağlığı - Kemik Suyu Bağırsaklara İyi Gelir Mi?

 

Kemik suyu diyeti, kemik suyundaki kolajenin bağırsağınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor, ancak kemik suyu bu amaçla test edilmedi.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, kolajen sindirim ürünlerinin - amino asitler glisin ve glutamin dahil - sindirim sisteminizin mukozal astarını güçlendirerek bağırsak sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir (13 , 14 , 15).

Yine de, bu iddiayı araştırmak için diyet çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Azaltılmış İnflamasyon

 

Obezite, inflamatuar bileşiklerin artan bir salımı ile bağlantılıdır. Bu nedenle, kemik suyu diyeti gibi bir kilo kaybı diyeti, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir (16 ).

Ek olarak, kemik suyu diyetinde önerilen antioksidan açısından zengin sebzeler ve omega-3 açısından zengin balıklar gibi daha sağlıklı yiyecekler yemek de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir (17 ).

Bazı çalışmalar oruç tutmanın aynı etkiye sahip olabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor (18 , 19 ).

 

Daha Az Eklem Ağrısı - Kemik Suyu Eklemlere İyi Gelir Mi?

 

 

Eklem ağrısı, eklemlerde ekstra zorlanma ve obeziteye bağlı iltihaptan kaynaklanabilir. Bu nedenle, kilo vermek - kemik suyu diyetinin amaçladığı gibi - eklem ağrısını azaltabilir (20 ).

Birkaç insan çalışması, kolajen takviyelerinin eklem ağrısını azaltmaya ve artritin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (21 , 22 ).

Kolajen, dizleri ve diğer eklemleri destekleyen kıkırdağın önemli bir bileşenidir.

Bununla birlikte, kemik suyu kolajeni ile hiçbir çalışma yapılmamıştır, bu nedenle günlük alımın eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olup olmadığı belirsizdir.

Özet: Kemik suyu diyeti kan şekeri, cilt kırışıklıkları, bağırsak sağlığı, inflamasyon ve eklem ağrısını iyileştirdiğini iddia ediyor. İlgili çalışmalar, diyetin bu faydalara katkıda bulunabileceğini, ancak ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

 

Potansiyel Dezavantajları - Kemik Suyu Zararları

 

Kemik suyu diyetini takip etmek zor olabilir, ancak kilo verme hedefinize ulaştıktan sonra biraz esneklik kazanırsınız.

Bununla birlikte, diyet işlenmemiş gıda gruplarını da kısıtladığından, kalsiyum ve lif gibi besin eksikliği riski daha yüksek olabilir.

Bu endişelerin ötesinde, aralıklı oruç ve diyetin düşük karbonhidratlı yapısı, yorgunluk ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir - ancak bunlar vücudunuzun diyete alışmasından sonra düzelebilir - (18 , 23 ).

Ek olarak, hassas insanların küçük bir yüzdesi, sindirim bozukluğu veya baş ağrısı gibi semptomlarla reaksiyona girerek kemik suyunu tolere edemeyebilir.

Et suyu intoleransının olası nedenlerini doğrulamak için çalışmalara ihtiyaç vardır. 

Yakın tarihli bir çalışma, kemik suyunun sadece çok az miktarda kurşun içerdiğini ve tüketilmesinin güvenli olduğunu bulmuştur (24 ).

Özet: Kemik suyu diyetini takip etmek zor olabilir ve tüm besin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Rejime uyum sağlarken yorgunluk, bulantı ve diğer semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Örnek Menü

 

Kemik suyu diyeti örnek menüler ve tarifler sağlar.

Ayrıca porsiyon yönergeleri de sunar. Örneğin, et ve balık avucunuzun büyüklüğü ve kalınlığı civarında olmalıdır. Meyve kapalı bir avuç veya yarım parça olmalıdır.

İşte tipik bir mini oruç veya oruçsuz günde ne yiyebileceğinize dair örnekler.

 

Mini Oruçlu Gün

 

Mini oruçlu bir günün menüsü:

 

 • Kahvaltı: 1 bardak (237 ml ) kemik suyu
 • Sabah yemeği: 1 su bardağı kemik suyu
 • Öğle yemeği: 1 su bardağı kemik suyu
 • Öğleden sonra atıştırmalık: 1 bardak kemik suyu
 • Akşam yemeği: 1 su bardağı kemik suyu
 • Akşam atıştırmalık: 1 bardak kemik suyu veya ghee ve sote yeşillikleri ile karıştırılmış yumurta gibi izin verilen bir atıştırmalık

 

Oruçsuz Gün

 

 

Aç karnına olmayan bir gün için örnek menü:

 

 • Kahvaltı: Saf yağ sebzeli omlet ve meyvelerin bir kısmı
 • Öğle yemeği: salata sosu ile bahçe salatası üzerine dilimlenmiş kavrulmuş tavuk göğsü
 • Öğleden sonra atıştırmalık: 1 bardak (237 ml) kemik suyu
 • Akşam yemeği: ızgara somon, ızgara kuşkonmaz ve saf yağ ile karnabahar pirinç
 • Akşam yemeği: 1 su bardağı kemik suyu

 

Özet: Kemik suyu diyeti, 21 günlük plan için örnek menüler ve tarifler ve porsiyon rehberleri sağlar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kemik suyu diyeti, 5 günlük düşük karbonhidratlı paleo diyetini haftada 2 gün kemik suyu ile birleştiren 21 günlük bir diyet planıdır.

Bazı çalışmalar bu diyet yaklaşımlarının kilo vermenize yardımcı olabileceğini düşünse de, standart düşük kalorili diyetlerden daha iyi olup olmadıkları belirsizdir.

Bu nedenle, kemik suyu diyetinin bir veya daha fazla yönü size hitap etmiyorsa,  kilo vermek için kalori alımınızı azaltmanın aynısını yapabilirsiniz.

 
Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Şimdi Değilse Ne Zaman!)
 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın