Karakovan Balı Hakkında Her Şey: Normal Bal'dan Ne Kadar Farklıdır?

Karakovan Balı Hakkında Her Şey: Normal Bal'dan Ne Kadar Farklıdır?


Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur.

Karakovan balı ise işlenmediği için bal biliminde ham bal olarak tanımlanır.

Sağlıklı bitki bileşikleriyle doludur ve birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

Ancak, hangi bal türünün çiğ veya normal en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bazı insanlar balın ham çeşitliliğinin optimal sağlık için daha iyi olduğuna inanırken, diğerleri arasında hiçbir fark olmadığını iddia ediyorlar.

Ham Bal Nedir?

Ham bal, en iyi “ kovanında olduğu gibi bal” olarak tanımlanır ( 1 ).

Balın kovanın peteklerinden çıkarılması, bal mumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden ayrılması için bir ağ veya naylon kumaşın üzerine dökülmesiyle yapılır ( 2 ).

Süzülünce çiğ bal şişelenir ve tadını çıkarmaya hazırdır.

Öte yandan, normal bal üretimi, şişelemeden önce pastörizasyon ve filtrasyon gibi birkaç adım daha içerir ( 1 ).

Pastörizasyon balda bulunan mayayı yüksek ısı uygulayarak yok eden bir işlemdir. Bu raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve daha yumuşak hale getirir ( 2 ).

Aynı zamanda, filtrasyon ayrıca artıklar ve hava kabarcıkları gibi yabancı maddeleri uzaklaştırır, böylece bal daha uzun süre berrak bir sıvı olarak kalır. Bu, estetik olarak birçok tüketiciye çekici geliyor ( 2 ).

Bazı ticari ballar ayrıca ultra filtrasyona maruz bırakılarak işlenir. Bu işlem daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da arıtır. Ancak polen, enzimler ve antioksidanlar gibi faydalı besinleri de çıkarabilir (2, 3, 4).

Ayrıca, bazı üreticiler maliyetleri azaltmak için bala şeker veya tatlandırıcılar ekleyebilir.

Özet: Ham bal, en iyi “bal kovanında olduğu gibi” olarak tanımlanır. Ticari işlem yöntemlerini atlayarak kovandan çıkartılır, süzülür ve doğrudan şişeye dökülür.

Ham ve Normal Bal Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Ham ve normal ballar oldukça farklı şekilde işlenir.

Bu, ikisi arasında, özellikle de kalitedeki çeşitli ayrımlara yol açabilir.

İşte çiğ ve normal bal arasındaki temel farklar.

Ham bal daha besleyicidir.

Ham bal çok çeşitli besinler içerir.

Yaklaşık 22 aminoaside, 31 farklı minerale ve çok çeşitli vitamin ile enzimlere sahiptir. Bununla birlikte, besinler az miktarda bulunurlar (5, 6, 7 ).

Ham bal konusunda en etkileyici olanı, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşiği içermesidir. Bunlara polifenoller denir ve bunlar antioksidan gibi davranırlar ( 3 ,8, 9 ).

Birçok çalışma, bu antioksidanları iltihabın azalması ve düşük kalp hastalığı riski, bazı kanserler de dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir(6, 10, 11).

Akrsine ticari ballar  işleme yöntemleri nedeniyle daha az antioksidan içerebilir.

Örneğin, bir çalışma çiğ ve işlenmiş baldaki antioksidanları yerel bir pazardan karşılaştırmıştır. Ham balın işlenmiş çeşitten 3-4 kat daha fazla antioksidan içerdiğini bulmuşlardır ( 3 ).

İlginç bir şekilde, ABD merkezli Ulusal Bal Kurulu tarafından yapılan resmi olmayan bir çalışma, minimal olarak işlenmiş balın, çiğ balınkilere benzer antioksidanlar ve mineraller içerdiğini buldu.

Ancak, iki türü karşılaştıran çok az çalışma vardır. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması, balın antioksidanları üzerindeki işlemlerin etkisine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Çoğu Normal Bal Polen İçermez

Arılar çiçekten çiçeğe nektar ve polen toplarlar.

Nektar ve polenler, petek içine yerleştirildikleri ve sonunda arılar için bir besin kaynağı oldukları arı kovanına geri götürülürler (12).

Arı poleni şaşırtıcı derecede besleyicidir. Vitaminler, aminoasitler, esansiyel yağ asitleri, mikro besinler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250'den fazla madde içerir (13).

Aslında, Alman Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini ilaç olarak kabul ediyor ( 14 ).

Arı poleni birçok etkileyici sağlık yararına bağlanmıştır. Çalışmalar iltihapla mücadelede ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmede yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Aynı zamanda kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir (15).

Ne yazık ki, ısıl işlem ve ultra filtrasyon gibi işleme yöntemleri arı polenini ortadan kaldırabilir ( 2 ).

Örneğin, resmi olmayan bir çalışma ABD'deki 60 ticari bal markasının örneğini analiz etti. Tüm örneklerin %75'inden fazlasının polen içermediğini keşfetti.

Normal Balın Saklı Şekerleri veya Tatlandırıcıları Olabilir

ABD'de her yıl yaklaşık 181 milyon kilo bal tüketilmektedir ( 16 ).

Bal çok popüler olduğu için, bu yüksek talebi sadece yerel tedarikçilerden karşılamak zor. ABD'de tüketilen balın yaklaşık %70'inin ithal edilmesinin nedeni budur ( 17 ).

Ancak, normal balın şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılar ile kirletiliyor olması konusunda ciddi endişeler var ( 18 ,19, 20 ).

Özet: Ham ve normal ballar esas olarak nasıl işlendiklerine göre değişir. Ham bal polen içerir, daha besleyici olabilir. Aynı zamanda ticari ballarda bulunabilecek ilave şeker veya tatlandırıcı içermez.

Balın Sağlığa Faydalarının Çoğu Karakovan Balına Atfedilir

Bal bazı etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmalar, kan basıncı ve kolesterol gibi kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltmaya, yara iyileşmesini artırmaya, öksürükleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur (21, 22, 23).

Bununla birlikte, bu sağlık yararlarının çoğunlukla çiğ bal ile ilgili olması muhtemeldir. Çünkü antioksidanlar ve diğer faydalı bileşenler bakımından daha zengindir.

Bu bileşenlerden biri, glukoz oksidaz denilen bir enzimdir. Bu enzim balın antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerini veren moleküllerin üretilmesine yardımcı olur ( 24 ).

Ne yazık ki, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle tahrip olabilir ( 2 ).

Ayrıca, minimal işlenmiş balların çiğ bal ile aynı düzeyde antioksidanları olup olmadığı tamamen açık değildir. Örneğin, gayri resmi bir çalışma, minimal olarak işlenmiş balların çiğ bal ile benzer antioksidan seviyelerine sahip olduğunu, ancak önemli ölçüde daha az enzime sahip olduklarını tespit etti.

Tüm sağlık yararlarından emin olmak istiyorsanız, çiğ bal seçmelisiniz.

Özet: Balın sağlığa faydalarının çoğu antioksidanlarına ve enzimlerine bağlanabilir. Ticari ballar işlendiğinden, daha düşük seviyede antioksidana sahip olabilir.

Ham Bal Organikle Aynı Değil

Ham ve organik ballar, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

Ham olarak sınıflandırılan balın pastörize edilmesine veya işlenmesine izin verilmez.

Tersine, organik balın basit bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'nın (USDA) organik hayvancılık standartlarını karşılayan bir arı çiftliğinden gelmesi gerekir ( 25 ).

Bu, arıların, çiçeklerin ve balın böcek ilacı, kimyasal madde ve USDA kriterlerine uygun diğer faktörlerle temas etmesine izin verilmemesi anlamına gelir.

Ancak, pastörize edilemeyeceğini veya işlenemeyeceğini söyleyen belirli bir kural yoktur. Bu durum ABD'de ,organik balın ayrıca pastörize edilip işlenebileceği anlamına gelir.

Özet: Ham ve organik bal, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir. ABD'de, organik balın ısıtılamaması veya işlenememesi gibi bir kural yoktur. Bu da çiğ olmayabileceği anlamına gelir.

Ham Bal Tüketmenin Riskleri

Ham bal Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir.

Bu bakteri özellikle bebeklere, bir yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara zararlıdır. Hayatı tehdit edici felce neden olan botulizm zehirlenmesine neden olabilir (26, 27).

Ancak, sağlıklı yetişkinler ve daha büyük çocuklar arasında botulizm çok nadir görülür. Vücut yaşlandıkça, bağırsak botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

Bununla birlikte, çiğ bal yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşıyorsanız, derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Normal balın ayrıca Clostridium botulinum sporları içerebileceğini unutmayın. Bu durum bebekler, bir yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınların da bundan kaçınması gerektiği anlamına gelir.

Özet: Ham bal sağlıklı yetişkinler için güvenli olsa da, bebekler ve hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Gelişmekte olan bebeklerin bağırsaklarında çoğalabilen Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir.

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir?

En sağlıklı balı seçmeye gelince, çiğ olanı aramalısınız.

Ham ballar pastörize edilmezler ve besinlerini azaltabilecek bir işlem olan filtrelemeyi atlarlar.

Amazon'da çok çeşitli çiğ ve süzülmemiş bal mevcuttur.

Asgari derecede işlenmiş balların fena olmamalarına rağmen, önceden testler yapmadan hangilerinin asgari düzeyde işlendiğini bilmek zor.

Dokusundan dolayı minimal olarak işlenmiş bir bal tercih ederseniz, yerel olarak bir arıcıdan satın almak en iyisidir. Çünkü bunların ultra filtrelenmiş olma ihtimalleri çok düşüktür.

Özet: Bal seçmeye gelince, en iyisi ham olanı tercih etmektir. Tüm ticari ballar kötü olmasa da, önceden bir test yapmadan hangilerinin sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu bilmek zordur.

Uzun Lafın Kısası

Ham ve işlenmiş ballar farklı şekildedir.

Ham bal sadece şişelenmeden önce süzülür. Bu da doğal olarak içerdiği faydalı besinlerin ve antioksidanların çoğunu koruduğu anlamına gelir.

Bunun tersine, normal bal polen gibi faydalı besinleri çıkarabilecek ve antioksidanların seviyesini azaltabilen çeşitli işlemlerden geçirilebilir.

Sağlıklı bir bal seçmek söz konusu olduğunda en iyisi ham almaktır. Böylece tam olarak ne aldığınızı bilirsiniz.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın