Holistik Tıp Nedir? Bütünsel Tıp Nedir?

Holistik Tıp Nedir? Bütünsel Tıp Nedir?

Bütünsel tıp doktoru, bir hastayı tedavi etmek için geleneksel ilaçlardan alternatif tedavilere kadar her türlü sağlık hizmetini kullanabilir.

 

Holistik tıp ne demek? Holistik tıp, bütünsel tıp olarak da geçer. Bütünsel tıp nedir? Bütünsel tıp, optimal sağlık arayışında insanı - beden, zihin, ruh ve duygular - düşünen bir şifa şeklidir. Bütünsel tıp felsefesine göre, yaşamda uygun dengeyi kazanarak, bütünsel tıp uygulamasının temel amacı olan optimal sağlığa ulaşılabilir.

Bütünsel tıp pratisyenleri (holistik tıp doktorları), bütünün birbirine bağlı parçalardan oluştuğuna ve bir parça düzgün çalışmıyorsa diğer tüm parçaların etkileneceğine inanırlar. Bu şekilde kişilerin hayatlarında dengesizlikler (fiziksel, duygusal ya da ruhsal) varsa genel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bütünsel tıp doktoru, bir hastayı tedavi etmek için geleneksel ilaçlardan alternatif tedavilere kadar her türlü sağlık hizmetini kullanabilir. Örneğin, migren baş ağrılarından muzdarip bir kişi, yalnızca ilaç kullanmak yerine bütünsel bir doktora gittiğinde, doktor muhtemelen diğer sağlık sorunları gibi kişinin baş ağrısına neden olabilecek tüm potansiyel faktörlere bir göz atacaktır. Problemler, beslenme ve uyku alışkanlıkları, stres ve kişisel problemler ve tercih edilen manevi uygulamalardır. Tedavi planı, semptomları hafifletecek ilaçları içerebilir, aynı zamanda baş ağrılarının tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olacak yaşam tarzı değişikliklerini de içerebilir.

 

Bütünsel Tıp İlkeleri

 

Bütünsel tıp aynı zamanda koşulsuz sevgi ve desteğin en güçlü şifacı olduğu ve kişinin kendi sağlık ve esenliğinden nihai olarak sorumlu olduğu inancına dayanır. Bütünsel tıbbın diğer ilkeleri şunları içerir:

  • Tüm insanların doğuştan gelen iyileştirme güçleri vardır.
  • İyileşme, hasta ve doktoru içeren bir ekip yaklaşımını benimser ve çeşitli sağlık bakım uygulamalarını kullanarak bir kişinin yaşamının tüm yönlerini ele alır.
  • Tedavi, sadece semptomları hafifletmeyi değil, durumun nedenini düzeltmeyi içerir.
     

Bütünsel Tıp: Tedavi Türleri

Bütünsel uygulayıcılar, hastalarının kendi iyilikleri için sorumluluk almalarına ve optimal sağlığa ulaşmalarına yardımcı olmak için çeşitli tedavi teknikleri kullanır. Uygulayıcının eğitimine bağlı olarak, bunlar şunları içerebilir:

  • Sağlıklı yaşamı teşvik etmek için yaşam tarzı değişiklikleri ve öz bakım konusunda hasta eğitimini içerir. Bu, diyet, egzersiz, psikoterapi, ilişki ve manevi danışmanlık ve daha fazlasını içerebilir.
  • Akupunktur, kayropraktik bakım, homeopati, masaj terapisi, naturopati ve diğerleri gibi tamamlayıcı ve alternatif tedaviler bu alanın içindedir.
  • Batı ilaçları ve cerrahi prosedürler


 

 

Bütünsel Tıp: Bütünsel Tıp Sağlayıcı Nerede Bulunur?

Bütünsel tıp sağlayıcılar, tıp doktorlarını, osteopati doktorlarını, naturopatik doktorları, kiropraktörleri ve homeopatik doktorları içerebilir. Bölgenizde bütünsel bir pratisyen bulmak için, bütünsel tıp doktorlarına ulaşmak için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Bütünsel tıp derneği, bütünsel tıp eğitimi hakkında da araştırma yapabilirsiniz.

Bütünsel bir sağlayıcı seçerken akılda tutulması gereken bazı ipuçları:

 

Her doktora gitmeyin.

Tüm profesyonellerde olduğu gibi, işlerinde iyi olanlar ve o kadar iyi olmayanlar vardır. Bütünsel bir tıp doktoru seçmeden önce güvendiğiniz birinden tavsiye alın ya da güvenilir bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek öneri isteyin.

 

Araştırma yapın.

Bütünsel bir doktor seçerken, o kişinin eğitimi, deneyimi, uzmanlığı, meslek kuruluşları ve hastane bağlantıları hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Güvenilir bir sağlık kurulu tarafından bütünsel tıpta kurul sertifikasına sahipler mi? Ayrıca doktorun tedavi felsefesini de göz önünde bulundurun. Sizin görüşlerinize benziyor mu?

 

Nasıl hissediyorsun?

Bu bütünsel tıp sağlayıcı ile rahat olup olmadığınızı düşünün. Sizi rahat hissettiriyorlar mı? Sağlayıcı, endişelerinize ve inançlarınıza saygılı mı? Unutmayın, bütünsel tıp sizi ve sağlayıcıyı içeren bir ekip yaklaşımı gerektirir, bu nedenle kendinizi rahat ve saygın hissettiğinizden, bu kişinin birlikte çalışmak isteyeceğiniz biri olduğundan emin olun.

 

Buluşma zamanı.

İhtiyaçlarınızı tam olarak anlayabilmeleri için sizinle yeterince zaman geçirecek bir sağlayıcı seçin.

 

 

Doğru sorular soruluyor mu?

Sizi sadece bir hastalık olarak değil, bir bütün olarak anlamak için diyetiniz, egzersiziniz, uyku alışkanlıklarınız, duygusal olarak nasıl hissettiğiniz, dini inançlarınız ve uygulamalarınız, yakın ilişkileriniz ve daha fazlası hakkında sorular da dahil olmak üzere birçok soruyu yanıtlamaya hazır olun. 

 

Tedavi seçenekleri.

Bir tedavi yaklaşımı belirlerken sağlıklı yaşam planı hapların ötesine geçiyor mu? Uygulayıcının, hastalığınıza katkıda bulunabilecek tıbbi faktörlerle birlikte tüm yaşam tarzı faktörlerini incelediğinden emin olun.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın