Hayvan Isırığına Ne İyi Gelir?

Hayvan Isırığına Ne İyi Gelir?

Yara küçükse ve vahşi bir hayvan ısırığının sonucu değilse, bir kişinin derhal tıbbi yardım alması gerekmeyebilir. Bunun yerine yarayı temiz tutmalı ve enfeksiyon belirtilerini kontrol etmelidirler. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi ortaya çıkarsa, hemen bir doktorla konuşun.

 

Bir hayvan ısırığı tedavi edilmezse tehlikeli olabilir, çünkü bakteriler yaraya girebilir ve enfeksiyona yol açabilir.

Bazı durumlarda, bir kişi bir hayvan ısırmasından kaynaklanan enfeksiyonu önleyebilir. Yaranın temizlenmesi, antibiyotik kremlerin kullanılması ve düzenli olarak herhangi bir bandajın değiştirilmesi de dahil olmak üzere erken bakım, enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Cildi delmeyen ısırıklar enfekte olmaz. Küçük bir kazıma veya çizilmeye neden olan ısırıkların minimum enfeksiyon riski vardır. Isırık bir kesime neden olursa, kişinin enfeksiyon geliştirme riski daha yüksektir. Bununla birlikte, en yüksek enfeksiyon riski, bir kedi ısırığıyla oluşan deri delinmesi.

Bununla birlikte, herhangi bir hayvan tarafından ısırılan kişi, tetanoz aşısı olmalıdır.

Dikkat edilecek semptomlar, tedaviler ve olası komplikasyonlar dahil olmak üzere hayvan ısırığı enfeksiyonları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

'Enfeksiyonlar Hakkında Bİlmeniz Gerekenler'

Hayvan Isırığı Belirtileri

Hayvan ısırıkları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlara yol açabilir:

 

 • İltihap
 • Ağrı
 • Kızarıklık
 • Şişme

 

 • Hayvan ısırığı nasıl tedavi edilir?
 • Hayvan ısırığına ilk yardım nasıl yapılır?
 • Hayvan ısırığı enfeksiyonu nasıl önlenir?
 • Hayvan ısırığı ne zaman doktora gidilmeli?
 • Hayvan ısırığıyla ilgili evde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri.

 

 

Bu semptomlar tipik olarak ısırık bölgesinde veya çevresinde görülür, ancak hemen gelişmez.

Bir kişi bir günden daha uzun süren herhangi bir enfeksiyon semptomu geliştirirse, enfeksiyonun kötüleştiğini gösterebileceğinden doktorlarıyla konuşmalıdır.

Enfeksiyon kötüleşirse bir kişi ek semptomlar yaşayabilir. Bunlar:

 

 • Isırıkta veya yakınında hassasiyet
 • Isırıktan sıvı veya irin sızması
 • El veya parmaklarda hareket kaybı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Nefes darlığı
 • Isırık etrafında uyuşma
 • Isırık etrafında kırmızı çizgiler
 • Gece terlemeleri
 • Ateş
 • Zayıf kaslar veya titreme
 • Yorgunluk

 

Bu semptomlardan herhangi birini yaşayan bir kişi, enfeksiyonun daha da yayılmasını önlemek teşhis ve tedavi için bir doktora görünmelidir.

Farklı Isırık Türleri

Isırıklar, hayvanın türüne ve ısırığın şiddetine göre önemli ölçüde değişebilir. En yaygın ısırık türlerinden bazıları:

 

 • Kediler
 • Köpekler
 • Vahşi hayvanlar

 

Bir insanın evcil hayvanlar tarafından ısırılma ihtimali, vahşi bir hayvandan tarafından ısırılma ihtimalinden daha yüksektir.

Kedi ısırıkları

Kedilerin uzun, ince ve keskin dişleri vardır. Isırdıklarında küçük, derin delinme yaralarına neden olabilirler. Küçük delik iyileştikçe bakteriler ciltte sıkışabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Bir enfeksiyon antibiyotik veya tetanoz aşısı gibi daha fazla tedavi gerektirebilir.

Kedi ısırıklarının yaklaşık % 50'si insanlarda enfeksiyona yol açar. Bir kedi ısırığı genellikle daha derin bir yaraya neden olduğundan, daha derin dokuların enfeksiyonuna neden olması daha olasıdır.

Köpek Isırıkları

Köpek ısırıkları Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygındır. Göre Amerikan Pediatri Akademisinin , üzerinde 5 milyon kişi her yıl hayvan ısırıkları bildirmektedir. Bu sayının% 90'ı köpek ısırıklarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, köpek ısırıklarının sadece% 10 ila 15'i enfekte olur.

Köpekler aşırı heyecanlı, korkmuş veya yaralıysa ısırırlar. Mizaçlarından bağımsız olarak herhangi bir köpek ırkı bir kişiyi ısırır.

Vahşi Hayvan Isırıkları

Vahşi hayvan ısırıkları evcil hayvan ısırıklarına kıyasla çok yaygın değildir. Birini ısırması en muhtemel hayvanlardan bazıları yarasalar, rakunlar, vahşi köpekler ve tilkilerdir.

Vahşi hayvan ısırığının endişelerinden biri hayvanın kuduz taşıma riskidir. Bir kişi cildin yüzeyini kıran herhangi bir vahşi hayvan ısırması için tıbbi yardım almalıdır.

Hayvan Isırığı Tedavisi

Hayvan ısırığına sahip olan herkes, ısırıktan birkaç dakika sonra tedaviye başlamalıdır. Yaranın tedavisinde ilk adımlar şunlardır:

 

 • Yarayı sabun ve su ile iyice temizleyin
 • Bandaj uygulamak

 

Yara küçükse ve vahşi bir hayvan ısırığının sonucu değilse, bir kişinin derhal tıbbi yardım alması gerekmeyebilir. Bunun yerine yarayı temiz tutmalı ve enfeksiyon belirtilerini kontrol etmelidirler. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi ortaya çıkarsa, hemen bir doktorla konuşun.

Daha derin yaralarda kanamayı durdurmak için yaraya baskı uygulayın. Kanama kontrol altına alındığında, yaraya temiz bir bandaj uygulayın. Isırık yarası derinse derhal tıbbi yardım alın. Bir doktor gerekirse yarayı kapatır.

Bir kişi ayrıca vahşi bir hayvandan herhangi bir ısırıktan hemen sonra tıbbi yardım almalıdır.

Bir enfeksiyon gelişirse, tipik tedavi oral antibiyotiklerdir. Daha ciddi vakalar için, bir kişi intravenöz (IV) antibiyotik gerektirebilir. Ayrıca, bir doktor tetanoz aşısı sipariş edebilir.

Bazı durumlarda, doktor profilaktik antibiyotikler önerebilir. Bir doktor, kişinin enfeksiyon geliştirme riskinin yüksek olduğunu düşünüyorsa, bu ilaçları reçete edecektir. Bu, ısırmanın bir kişinin elinde, yüzünde veya bir eklemin yakınında olması durumunda daha olasıdır.

Bir kişinin antibiyotik alması gereken süre, ısırmanın türüne, diğer sağlık sorunlarına ve ısırmanın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Bir doktor muhtemelen tedavinin etkili olduğundan emin olmak için tanıdan birkaç gün sonra bir takip ziyareti planlayacaktır.

Komplikasyonlar

Hayvan ısırıkları komplikasyonlara neden olma potansiyeline sahiptir. Kişiyi ısıran hayvan hastalık belirtileri gösteriyorsa, bir kişi doktorlarına mümkün olan en kısa sürede haber vermelidir. Üç olası komplikasyon şunları içerir:

 

 • Kuduz
 • Tetanos
 • Kan veya kemik enfeksiyonu

 

Kuduz

Kuduz, semptomlar geliştiğinde genellikle ölümcül olan viral bir enfeksiyondur. Bir doktor, bir kişinin bir hayvan ısırığından kuduz ile bulaşmış olabileceğinden endişe duyuyorsa, hemen profilaktik kuduz aşısı ve bağışıklık globulin ile tedavi edecektir.

Tetanos

Tetanoz aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilecek ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur:

 

 • tetanos
 • yutma zorluğu
 • Boyun Tutulması
 • vücut spazmları

 

Tetanozun tedavisi yoktur, ancak aşılar nedeniyle durum çok yaygın değildir. CDC'ye göre , bir yetişkinin her 10 yılda bir tetanoz vurması gerekir.

Tetanoz tedavisi tetanoz immün globulin ve yara bakımını içerir. Bir kişi kirli veya kontamine bir yara ile başvurursa, kişinin son aşısının 5 yıldan fazla ise bir doktor tetanos aşısı önerecektir.

Kan Veya Kemik Enfeksiyonları

Tedavi edilmezse, enfekte olmuş bir hayvan ısırığı potansiyel olarak ölümcül kan veya kemik enfeksiyonlarına yol açabilir. Bir doktor, bir kişinin risk altında olabileceğinden şüphelenirse, muayene sırasında bunun semptomlarını kontrol edecektir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı

Bir kişi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa doktora başvurmalıdır. Ayrıca ısırık çevresindeki iltihap ve ağrı bir veya iki gün sonra devam ederse doktora danışmalıdır.

Vahşi bir hayvan ısırırsa, bir kişi derhal tıbbi yardım almalıdır. Vahşi bir hayvan, acil tedavi gerektiren hayatı tehdit eden bir hastalık olan kuduz taşıyabilir. Evcil köpekler de kuduz taşıyabilir.

Bir kişi hayvan ısırığı için doktorla görüşürse, doktor olayın nasıl gerçekleştiğini, ne tür bir hayvan olduğu ve ısırıkla ilgili diğer bilgiler hakkında sorular sorabilir. Daha sonra doktor enfeksiyon belirtilerini aramak için yaranın fiziksel muayenesini yapacaktır.

Doktorun daha ciddi enfeksiyonlarla ilgili endişeleri varsa, ek testler isteyebilir. Örneğin, kemiklerin enfeksiyon belirtilerini incelemesi için bir röntgen veya sepsis belirtilerini kontrol etmek için bir kan testi isteyebilirler. Kişinin kuduz riski altında olabileceğinden endişe duyuyorlarsa, hemen profilaktik antibiyotiklerle tedavi ederler.

Uzun Lafın Kısası

Bir kişi tüm hayvan ısırıklarını ciddiye almalıdır. Enfeksiyonu önlemenin ilk adımı yarayı temizlemek ve sarmaktır. Bir ısırık vahşi bir hayvandan geliyorsa veya dikiş gerektirebilecek kadar derinse, bir kişi tıbbi yardım almalıdır.

Isırmayı enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Bir kişi enfeksiyon belirtileri görür veya hissederse, daha fazla komplikasyonu önlemeye yardımcı olmak için mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalıdır.

Enfeksiyonlarla savaşmak için sağlıklı bir bedene sahip olmak için, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanan online diyet listesindeki lezzetli tariflere ulaşmak için tıklamanız yeterli (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın