Haşlanmış Yumurtayı Buz Dolabında Ne Kadar Tutabilirsiniz?

Haşlanmış Yumurtayı Buz Dolabında Ne Kadar Tutabilirsiniz?

Düzgün kullanıldığında ve saklandığında, haşlanmış yumurtalar yaklaşık 1 hafta taze kalır. Sert haşlanmış yumurtalar buzdolabınızın iç rafında saklanmalı ve 2 saat içerisinde soğutulmalıdır. En iyi kalite için, soyulmamış olarak ve bir yumurta kartonu veya hava geçirmez bir kapta saklayın.

 

Sert haşlanmış yumurtalar besleyicidir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak elinizin altında olması veya dengeli bir yemeğin parçası olarak kullanılması harikadır.

Yine de, şaşırtıcı bir şekilde, taze yumurtalardan daha kısa bir raf ömrüne sahiptir.

Bu makalede, haşlanmış yumurtaların ne kadar süreyle iyi olduğu ve en uzun süre taze tutulmaları açıklanmaktadır.

 

Doğru Haşlanmış Yumurta Nasıl Saklanır? Haşlanmış Yumurta Saklama - Haşlanmış Yumurta Saklanır Mı?

 

Kaynatma sırasında, kabuğu kaplayan koruyucu tabaka çıkarılarak yumurtaları havaya ve zararlı mikroorganizmalara karşı daha duyarlı hale getirir ( 1 ).

Bu nedenle, sert haşlanmış yumurtaların kirlenmesini veya bozulmasını önleme söz konusu olduğunda, soğutma zorunludur.

Onları buzdolabınızda saklamak, bakteriyel gelişimin yavaşlamasına yardımcı olur. Çünkü tehlikeli bakteriler 4 ° C altındaki sıcaklıklarda yavaşlar (2 , 3 ).

Pişmiş yumurtaları uzun süre oda sıcaklığında tutmaktan kaçının ve 2 saat içinde pişirin ( 4).

Bunları karton veya hava geçirmez bir kapta saklamak da en iyisidir. Buzdolabının sık sık açılması ve kapanması bu noktada sıcaklıkların dalgalanmasına neden olabileceğinden, bunları kapı yerine iç rafta tutun (4 ,5 ).

İlk olarak, sert haşlanmış yumurtaları saklarken buzdolabınızda gaz kokusu olduğunu fark edebilirsiniz. Buna yumurta haşlandığında oluşan hidrojen sülfit neden olur ( 6 ).

Ancak, bu normal ve zararsızdır ve koku genellikle birkaç saat içinde çözünür.

Son olarak, haşlanmış yumurtaların dondurulması tavsiye edilmez, çünkü hem yumurta akı hem de yumurta sarısı sert ve sulu olur, bu da onları yemeleri daha az zevkli kılar (2 , 7 ).

Haşlanmış yumurta diyeti incelemesi hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Haşlanmış Yumurta Diyeti İncelemesi: Kilo Kaybı İçin Çalışır Mı?).

 

Soyulmuş Haşlanmış Yumurta

 

En iyi kalite için, haşlanmış yumurtaları soymaya, onları yemeye veya bir tarifte kullanmaya hazır olana kadar beklemek en iyisidir.

Yumurtalar daha önce soyulmuşsa, kurumasını önlemek için nemli bir kağıt havlu ile birlikte hava geçirmez bir kapta bulundurmaları önerilir.

Soyulmamış sert haşlanmış yumurta gibi, soyulmuş olanlar da oda sıcaklığında bırakılmamalı ve mümkün olduğunca çabuk soğutulmalıdır.

Özet: Soğutma, haşlanmış yumurtalarınızı güvenli ve taze tutmanın anahtarıdır. Sert kaynamış yumurtalar iki saat kaynatıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve kapı yerine iç rafta tutulmalıdır. Onları yemek veya pişirmeye hazır olana kadar haşlanmış yumurtaları soymaktan kaçının.

 

Haşlanmış Yumurtalar Bozulmadan Önce Ne Kadar Süre Dayanabilir? Haşlanmış Yumurta Ne Kadar Dayanır?  Haşlanmış Yumurta Bozulma Süresi

 

Düzgün bir şekilde saklandığında, haşlanmış yumurta - soyulmuş veya soyulmamış - ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre yaklaşık 1 hafta boyunca buzdolabında güvenle saklanabilir( 7 ).

Haşlanmış yumurtalarınızın ne kadar süre saklandığından emin değilseniz, önce kabuğu ince ve kireçli bir görünüm için kontrol edin. Varsa, güvenli olması için yumurtayı atın.

Bozulmuş yumurta yenirse ne olur? Bu, sizi ishal, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle gıda kaynaklı hastalık riskine sokabileceğinden, tarihi geçmiş yumurta yememek önemlidir (8 ).

Bozulmuş, sert haşlanmış bir yumurta, kendine has, hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir. Yumurtanın kabuğu hala açıksa, kokuyu değerlendirmek için kırmanız gerekebilir.

Sert haşlanmış bir yumurta sarısı yeşilimsi gri renkte ise birçok insan alarm verir. Bununla birlikte, bu mutlaka yumurtanızın kötü gittiği anlamına gelmez.

Sarısının rengi pişirme süresine ve pişirme sıcaklığına bağlı olarak değişir. Yumurtalar uzun süre kaynatıldığında yumurta sarısı soluklaşır ve sonunda yeşilimsi bir gri olur.

Bu renk, yumurtayı aşırı pişirdiğinizde ortaya çıkar. Çünkü yumurta sarısı demiri beyazdan gelen hidrojen sülfürle reaksiyona girer (9 ).

Bu, dokuyu ve ağız hissini etkilese de, yemek güvenlidir.

Özet: Sert haşlanmış yumurtalar buzdolabında 1 hafta saklanabilir. Yumurta net bir koku veya akışkan veya kireçli bir doku geliştirirse yemek sizi hasta edebilir.

 

Mükemmel yumurta ne kadar sürede hazırlanır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Haşlanmış Yumurta, Mükemmel Yumurta Ne Kadar Sürede Hazırlanır?).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Düzgün kullanıldığında ve saklandığında, haşlanmış yumurtalar yaklaşık 1 hafta taze kalır.

Sert haşlanmış yumurtalar buzdolabınızın iç rafında saklanmalı ve 2 saat içerisinde soğutulmalıdır. En iyi kalite için, soyulmamış olarak ve bir yumurta kartonu veya hava geçirmez bir kapta saklayın.

Bu şekilde, besleyici yiyeceklerin sunduğu birçok faydadan yararlanabilirsiniz.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın