Hadis-i Şeriflere Göre Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

Hadis-i Şeriflere Göre Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

Hadis-i şerifler ışığında günde kaç kez beslenmek gerektiğini inceledik, eskiden günümüze öğün zamanlaması ve sayısı...

Sağlıklı yaşam için önerilen öğün sayıları genelde kan şekerini kontrol etmek, metabolizmayı hızlandırmak adına “az az ve sık sık” olması gerektiği savunuluyor.

Bugün savunulan bu fikirlerin aksine bundan yıllar önce insanların 2 öğün şeklinde beslendikleri görülmektedir.

Aynı şekilde Selçuklu Devleti de İslamiyet’e geçtikten sonra öğün sayılarını 3’ten 2’ye düşürmüştür. Bu 2 öğün genelde kuşluk ve akşam yemeği şeklinde tüketilmiştir. Kuşluk yemeği sabah ve öğlen vakti arasında, akşam ise ya ikiden sonra ya da hava karardıktan sonra yapılmaktadır.


Bunun dışında Efendimiz (sav)’in de çoğu zaman 2 öğün hatta bazı günlerini tek öğünle geçirdiğini hadis-i şeriflerden öğreniyoruz. Efendimiz (sav) ‘inde öğlen yemeği yediğine dair rivayetler bulunmuyor. Sadece bazı kaynaklarda sabah zemzem içtiğini öğlen hurma yediğini ve akşam yemeğini de güzelce yediği geçiyor. 

Bugün yaşadığımız kronik rahatsızlıkların oluşmasının sebebini Efendimiz zamanında yaşanmış şu olaydan rahatlıkla görebiliriz. Hz. Peygamber döneminde, İran’dan Medine’ye bir hekim gelir. Günler ve haftalar geçer ancak tedavi olmak üzere kimse gelmez. Bunun üzerine hekim bir gün, Efendimiz’in (sav) huzuruna çıkar ve “Ya Muhammed, senin ashabın hiç hasta olmaz mı?” der. Efendimiz de “Onlar acıkmadan sofraya oturmazlar, doymadan sofradan kalkarlar” diye buyurur.


Bu duruma bir de bugünkü araştırmacıların gözüyle bakarsak;

Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın yayınladığı makalede, “aslında kısa süreli açlıkların metabolizmayı yavaşlatmadığı aksine hızlandırdığı” ibaresi geçiyor. Kan şekeriyle ilgili ise “Gerçekten de günler-haftalarca çok uzun süren açlıklarda kan şekerimiz düşebilir. Ama birkaç günlük açlıklar için bu doğru değildir.  Kan şekeriniz açlıktan ancak 84 saat sonra zihni durumunuzu bozacak kadar düşebilir ve de bu durum geçicidir. Çünkü açlık sırasında yağların yıkımı sonucu oluşan keton cisimleri beyinin enerji ihtiyacını karşılar. Ve kan şekerimiz düşmez.


Görülen o ki öğün sayısıyla ilgili günümüzde 2 farklı görüş bulunmakta. Efendimiz (sav)’in “öyle bir topluluk gelecek ki, tıka basa yemek, içmek hayatın gayesi olacağından şişmanlık ortaya çıkacaktır” diyerek şişmanlığın oluşacağını 1400 yıl önce belirtmesinden, o günkü toplumda böyle bir hastalığın bulunmadığını görüyoruz. Bugün ise bu düzeni uygulayan bireylerin kilo verdiği ve kendilerini daha hafif ve dinç hissettikleri görülüyor. Gelecek araştırmalar önümüzü aydınlatacaktır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın