Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır? Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır? Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Günlük ne kadar su tüketilmesi gerektiği, bilimsel ve sağlık çevrelerinde sıkça gündeme gelen bir meseledir. Bireyin hidrasyon ihtiyaçları, pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir; ancak genel bir yaklaşım olarak kiloya göre su içme tablosu kullanmak, bu konuda bir rehberlik sunabilir.

 

Su Tüketiminin Önemi - Kiloya Göre Su İçmek

 Su tüketiminin sağlık üzerindeki olumlu etkileri, limonlu suyun yararları gibi konular, bilimsel literatürde ve halk arasında genel kabul görmüş gerçeklerdir. Ancak, "Günlük olarak ne kadar su tüketmeliyiz?" sorusu hala birçok birey için netlik kazanmamış bir konudur.

Erkek bireyler için önerilen günlük su tüketimi yaklaşık 3,5 litre, kadınlar için ise 2,5 litre olarak belirtilse de, bu değerler bireyin kilosuna göre değişkenlik gösterebilir.Kiloya göre su içmek dolayısıyla, özelleştirilmiş su tüketimi önerileri için kiloya dayalı hesaplamaların önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekir. 

Su tüketim miktarını daha somut bir şekilde değerlendirmek isteyen bireyler, bu miktarı bardak cinsinden de ölçebilirler. Örneğin, 2,5 litre su, yaklaşık olarak 11 standart bardak suya denk gelir.

 

Kilo verme sürecinizde mi takıldınız? Hızlı yöntemlerle istediğiniz sonucu alamadıysanız, uzman diyetisyenlerimizin özel olarak hazırladığı diyet listeleri tam size göre. Hayalinizdeki bedene ulaşmak için online diyet listemizi inceleyin. Sağlığınıza yatırım yapma zamanı! (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!)

 

Su, susuzluğunuzu gidermek için en iyi seçimdir. İlave şeker ve tatlandırıcı olmadan kahve ve çay da sağlıklı seçimlerdir.

Bazı içeceklerde ise limitlere dikkat etmek gerekir ve çok fazla almamak daha iyidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz. 

Diyet içecekler, meyve suyu ve süt ölçülü tüketilmelidir. Sınırlı alkol bazı insanlar için sağlıklı olabilir, ama herkes için değil.

Gazlı içecekler, spor içecekleri ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerden kaçının.

 

Su

İçecekler için birçok seçenek vardır, ancak güvenli içme suyuna erişen çoğu kişi için su en iyi seçimdir: Kalorisizdir ve en yakın musluk kadar bulması kolaydır.

Su vücudun ihtiyacı olan her şeyi istenilen yere taşımaktadır. Su birçok safhada kullanılmaktadır. Solunum, terleme ve atıkların ortadan kaldırılması yoluyla vücut su kaybetmektedir. Susuzluğu gidermek ve sisteminizi yeniden nemlendirmek için su mükemmel bir içecektir.

 

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır? Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Ortalama bir yetişkin için günlük su ihtiyacını belirleyen bir tahmin yoktur. Bunun yerine, Tıp Enstitüleri erkekler için 3,5 litre (yaklaşık 15 bardak su) ve kadınlar için 2,5 litre (yaklaşık 11 bardak su) su içmeyi tavsiye ediyor. Bunun günlük bir hedef olmadığını, ancak genel bir rehber olduğunu unutmayın. Çoğu insanda, bu su hacminin yaklaşık % 80'i içeceklerden gelir; gerisi yiyeceklerden alınır.

 

Bir de şöyle bir hesaplama yapabilirsiniz. Kilonuzu 8’e bölüp çıkan sonuç kadar su bardağı ile su içebilirsiniz. Su içme miktarı için bu hesaplamada sıkça kullanılır.

Su mükemmel bir içecektir, kalorisizdir, şekersizdir. Tatlı içecekler içmeye alışkın olan bazı insanlar için, su başlangıçta çok tatsız gelebilir. Tadını kaybetmeden veya günlük su tüketiminizi hızlandırmadan su tüketimini arttırmak için, bu ferahlatıcı su bazlı içecekleri deneyin:

Su İçmeyi Daha Keyifli Hale Getirecek 4 Öneri

Su nasıl içilir? Marketten pahalı tatlandırılmış sular satın almak yerine, evinizde kendiniz kolaylıkla ve daha sağlıklı içecekler yapabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi birini soğuk bir bardağa veya suya eklemeye çalışın:

 

  • Dilimlenmiş narenciye veya lezzetli diğer meyveler (limon, portakal, greyfurt, elma)
  • Ezilmiş taze nane
  • Soyulmuş, dilimlenmiş taze zencefil veya dilimlenmiş salatalık
  • Ezilmiş meyveler

Bu karışımları hazırlayarak bir gece dinlendirdikten sonra içebilirsiniz. eğer su içmekte zorlanıyorsanız bu yöntemle kendi mükemmel içeceğinizi bulabilirsiniz.

Sınırlandırılması Gereken İçecekler

İlave şeker içeren içecekler en kötü seçimdir; çok fazla kalori içerirler ve neredeyse hiç besin içermezler. Yüksek şekerli içeceklerin tüketilmesi kilo alımına ve tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gut hastalığına neden olabilir.

Şekerle tatlandırılmış gazlı içecekler veya meyve konsantreli meyve suları yaklaşık 150 kalori içerirler. Her gün bir kutu şekerli meşrubat içip, başka bir yerde bu kaloriyi kısıtlamazsanız, yılda 5 kiloya kadar kilo alabilirisiniz. Şekerli içecekleri bırakmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir.

Spor içecekleri, bir saat veya daha fazla süren yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında sporculara karbonhidrat, elektrolit ve sıvı vermek üzere tasarlanmıştır. Diğer insanlar için, bu içecekler sadece başka bir şeker ve kalori kaynağıdır.

Enerji içecekleri, alkolsüz içecekler kadar şeker, kan basıncınızı yükseltecek kadar kafein ve uzun süreli sağlık etkileri oluşturabilecek bilinmeyen katkı maddelerine sahiptir. Bu sebeplerden dolayı enerji içeceklerini tüketmemek en iyisidir.

Gün İçinde Düzenli Su Takviyesi Yapın

Bir şeyler içmek için susama mekanizmanıza güvenemezsiniz. Susadığınızı hissedene kadar çoktan bir miktar sıvı kaybına uğramış olursunuz. Çözüm oldukça basittir: Gün boyunca sıvı takviyesi yapmak. Risk altındaki bazı gruplar genel anlamda çocuklar ve yaşlılardır; 

 


 

Çocuklar: Çocukların sıvı alımına dikkat etmek esastır, zira susuzluk algıları yetişkinlere kıyasla daha az gelişmiştir. Aktif yapıları nedeniyle sıvı dengesini sürdürmek için düzenli içecek tüketimleri şarttır. Yaz aylarında, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, bu tüketim daha da kritik hale gelir.

Yaşlılar: Çocuklarda tam gelişmemiş susama mekanizması, yaşlılarda yaşa bağlı duyarlılık azalmasıyla karşılaşır. Birçok yaşlı, tuvalete sık gitme zahmetinden kaçınmak için sıvı tüketimini kısıtlar, bu da sıvı kaybı riskini artırır. Bu nedenle, yaşlıların gün içerisinde suya ek olarak meyve suları, çay, kahve ve çorba gibi içecekleri tüketmeleri tavsiye edilir.

 

Su içmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Sağlıklı bir bedene kavuşma yolunda sadece su tüketimi yeterli değil. Doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı da bu yolculukta kritik bir öneme sahiptir. İhtiyaçlarınıza özel, uzman diyetisyenlerimizin hazırladığı bireysel diyet planları ile beslenme düzeninizi en sağlıklı şekilde oluşturabilirsiniz. Hedeflerinize uygun bir beslenme rehberi için bize katılın! (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın