Filizlenmiş Patates Yenir mi? Filizlenmiş Patates Zararlı mı?

Filizlenmiş Patates Yenir mi? Filizlenmiş Patates Zararlı mı?

Filizlenmiş patatesler, aşırı yendiğinde insanlar için toksik olabilen yüksek glikoalkaloid seviyeleri içerir.

 

Patates ülkemizde de olduğu gibi neredeyse tüm dünyada sofralarda sıkça yer verilen bir besindir. Beslenmede önemli bir yere sahip olan patates genellikle stoklar halinde alınabilmektedir. Yanlış depolama sonrası patatesler filizlenebilir. Çimlenmiş olarak da ifade edilen bu filizlenmiş patatesleri yemek zararlı mıdır? Filizlenmiş patatesler sağlığa zarar verir mi? Filizlenmiş patates, aşırı tüketildiğinde insanlarda toksik etkilere sahip olabilir. Özellikle hamilelerin uzak durması çok önemlidir. Patatesin filizlerini, tomurcuklarını, yeşil kabuğunu ve çürük kısımlarını atmak ve kızartmak toksik etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yine de en sağlıklı yöntem filizlenmiş patatesleri yememektir.

 

Çok uzun süre depoda bırakıldığında, patatesler filizlenmeye başlayabilir ve onları yemenin güvenli olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açabilir.

 

Bir yandan, bazıları filizlenmiş patatesleri, filizleri çıkardığınız sürece yemenin tamamen güvenli olduğunu düşünüyor. Öte yandan, birçok kişi filizlenmiş patateslerin toksik olduğu, gıda zehirlenmesine ve hatta potansiyel olarak ölüme neden olduğu konusunda uyarıyor.

 

Filizlenmiş patates yenir mi? Filizlenmiş patates zararlı mı? Çimlenmiş patates yenir mi? Filizlenmiş patates yersek ne olur? Bu makale, bu ve bunun gibi sorular ışığında filizlenmiş patates yemenin güvenli olup olmadığını belirlemek için yapılan araştırmayı gözden geçirmektedir.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Filizlenmiş Patates Zararlı mı?

 

Patates, patlıcan ve domates de dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan iki glikoalkaloid bileşiği olan solanin ve chaconine için doğal bir kaynaktır (1).

 

Küçük miktarlarda glikoalkaloidler, antibiyotik özellikleri, kan şekeri ve kolesterol düşürücü etkiler dahil sağlık yararları sağlayabilir. Bununla birlikte, aşırı yenildiğinde toksik olabilirler (1, 2).

 

Bir patates filizlenirken, glikoalkaloid içeriği artmaya başlar. Bu nedenle, filizlenmiş patates yemek, bu bileşiklerin aşırı miktarlarını almanıza neden olabilir. Belirtiler genellikle filizlenmiş patatesleri yedikten birkaç saat ila 1 gün içinde ortaya çıkar.

 

Düşük dozlarda, aşırı glikoalkaloid tüketimi tipik olarak kusmaya, ishale ve karın ağrısına yol açar. Daha büyük miktarlarda tüketildiğinde, düşük tansiyon, hızlı nabız, ateş, baş ağrısı, sersemlik ve hatta bazı durumlarda ölüme bile neden olabilirler (1, 2).

 

Dahası, birkaç küçük çalışma hamilelik sırasında filizlenmiş patates yemenin doğum kusurları riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, hamile kadınlar filizlenmiş patateslerden özellikle kaçınmalıdırlar (3, 4).

 

Özet: Filizlenmiş patates, aşırı tüketildiğinde insanlarda toksik etkilere sahip olabilen daha yüksek glikoalkaloid seviyeleri içerir. Hamilelik sırasında filizlenmiş patates yemek de doğum kusurları riskini artırabilir.

 

 

  • Filizlenmiş patates zararları
  • Filizlenmiş patatesin zararları nelerdir?
  • Filizlenmiş patatesin toksik etkileri
  • Filizlenmiş patatesin insan sağlığına etkileri

 

Filizlenmiş Patatesten Toksik Bileşikleri Çıkarabilir misiniz? Filizlenmiş Patates Ne Yapılır?

 

Glikoalkaloidler özellikle bir patatesin yapraklarında, çiçeklerinde, tomurcuklarında ve filizlerinde yoğunlaşır. Filizlenmeye ek olarak, fiziksel hasar, yeşillenme ve acı bir tat, bir patatesin glikoalkaloid içeriğinin önemli ölçüde artmış olabileceğinin üç işaretidir (1).

 

Bu nedenle, filizleri, tomurcukları, yeşil kabuğu ve çürük parçaları atmak toksisite riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, soyma ve kızartma, glikoalkaloid seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir - ancak kaynatma, pişirme ve mikrodalga fırının çok az etkisi olduğu görülür (15).

 

Bununla birlikte, şu anda bu uygulamaların sizi glikoalkaloid toksisitesinden yeterli ve tutarlı bir şekilde korumak için yeterli olup olmadığı belirsizdir.

 

Bu nedenle, Ulusal Başkent Zehir Merkezi - aynı zamanda Zehir Kontrolü olarak da bilinir - filizlenmiş veya yeşile dönen patatesleri yememenin en iyisi olabileceğini öne sürüyor (6).

 

Özet: Patatesin filizlerini, tomurcuklarını, yeşil kabuğunu ve çürük kısımlarını atmak ve kızartmak glikoalkaloid seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. O zamana kadar, filizlenmiş veya yeşil patatesleri yememek en güvenli şey olabilir.

 

Patateslerin Filizlenmemesi için Ne Yapılır? Patates Nasıl Saklanır?

 

Patateslerde filizlenmeyi azaltmanın en iyi yollarından biri, onları stoklamaktan kaçınmak ve onları yalnızca kullanmayı planladığınız zaman satın almaktır.

 

Ayrıca, zarar görmüş patateslerin atılması ve kalanlarının serin, kuru, karanlık bir yerde saklanmadan önce tamamen kurumasının sağlanması da filizlenme olasılığını azaltabilir (7).

 

Anekdot raporlarına göre, patatesleri soğanla birlikte saklamaktan da kaçınılmalıdır, çünkü ikisini bir araya getirmek filizlenmeyi hızlandırabilir. Bununla birlikte, şu anda bu uygulamayı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

Özet: Patatesleri serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamak filizlenme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Patatesleri stoklamaktan kaçınarak ihtiyaç kadar almak en iyisidir. Soğanlardan uzak tutmak isteyebilirsiniz.

 

Patates Nasıl Saklanır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek patateslerinizi sağlıklı koşullarda nasıl saklayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Filizlenmiş patatesler, yüksek glikoalkaloid seviyeleri içerdikleri için aşırı tüketildiğinde insanlar için toksik olabilir. Solanin ve chaconine adlı glikoalkaloid bileşikleri, patatesin filizlerinde ve yeşil kabuğunda yoğunlaşır. Filizlenen patates yenir mi? Tüketilmesi, bu bileşiklerin aşırı miktarda alınmasına yol açabilir. Aşırı glikoalkaloid tüketimi kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Daha büyük miktarlarda tüketildiğinde ise düşük tansiyon, hızlı nabız, ateş, baş ağrısı, sersemlik ve hatta ölüme kadar ciddi etkilere sebep olabilir. Hamile kadınlar için filizlenmiş patates tüketimi, doğum kusurları riskini artırabilir. Filizlenmiş patateslerin zararlı etkilerini azaltmak için filizleri, tomurcukları, yeşil kabuğu ve çürük kısımları atmak, patatesleri kızartmak veya soyarak hazırlamak önerilir. Bununla birlikte, tam olarak ne kadar etkili olduğu belirsizdir. Filizlenmiş patateslerin tüketiminden kaçınmak en güvenli yol olarak önerilir. Patateslerin filizlenmemesi için onları serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamak ve stoklamaktan kaçınmak da önemlidir.

 

Patatesin Sağlığa Yararları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek patates yemenin faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Şimdi Değilse Ne Zaman?)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın