10 Adımda Empatik Dinleyici Olabilirsiniz

10 Adımda Empatik Dinleyici Olabilirsiniz

Çoğu zaman, insanlar sadece duyulmak ve anlaşılmak ister.

 

Empatik dinleme nedir? Empatik dinleme, bazen aktif dinleme veya yansıtıcı dinleme olarak adlandırılır, sadece dikkat etmenin çok ötesine geçer. Bu, birisini onaylanmış ve görünür hissettirmekle ilgilidir.

Doğru bir şekilde yapıldığında, empati ile dinlemek bağlantılarınızı derinleştirebilir ve sizinle konuştuklarında başkalarına ait olma hissi verebilir. Öğrenmek ve uygulamaya koymak kolaydır.

1. Beden Dilinizi Düzeltin

Birini tüm dikkatini çektiğini göstermenin ilk adımı, onlara bakıp göz temasını rahat bir şekilde sürdürmektir.

Genellikle, birileri bizimle konuşurken, bilinçsizce onlardan uzaklaşabilir ve alışveriş listemizi düşünebilir veya akşam yemeği için gitmek istediğimiz yerleri düşünebiliriz. Ancak empatik dinleme tüm bedeni içerir.

En yakın arkadaşınızın öğle yemeğine kadar hıçkıra hıçkıra ağlıyor. Ona omzunuza yaslayıp neyi olduğunu soruyor musunuz? Büyük olasılıkla, hemen onunla konuşmak isteyeceksiniz. Herhangi bir konuşmada aynı şekilde davranmayı hedefleyin.

2. Dikkat Dağıtıcı Unsurları Temizleyin

Telefonlarımızla sık sık ilgileniyoruz, önümüzde biri anlamlı bir şekilde bağlantı kurmaya çalıştığında fark etmiyoruz.

Kısa cevaplar vermek ve partnerinizin söyledikleriyle birlikte başını sallamak yerine, tüm cihazları ortadan kaldırın ve aynı şeyi yapmalarını isteyin. Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtularak, birbirinize odaklanabilir ve daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

3. Yargılamadan Dinleyin

İnsanların yargılandıklarında gerçekten bağlantı kurmaları zor. Bundan kaçınmak için, dinlerken dikkatli olun ve söylediklerine kişisel olarak katılmasanız bile onaylamama veya eleştiriyle yanıt vermekten kaçının.

Diyelim ki bir arkadaşınız ilişkilerinde sorun yaşıyor. İlişkide yanlış yaptıklarını düşündüğünüz şeylerle hemen atlamak yerine, “Bunu duyduğuma üzüldüm, şu anda çok fazla stres altında olmalısınız.” diyebilirsiniz.

Bu, özellikle onlardan istediklerinde öneri veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Dinleyici rolünü oynarken bunu yapmayın.

4. Destek Olurken Kendinizden Örnek Vermeye Kaçının

Sizinle önemli bir şey paylaştıklarında kendi bakış açınızı söylemeye direnmeye çalışın.

Örneğin, bir akrabanız yeni kaybetmişse, kendi kayıplarınızdan bahsederek yanıt vermeyin. Bunun yerine, deneyimleri hakkında bir takip sorusu sorarak ya da sadece destek vererek onlara önem verdiğinizi gösterin.

Deneyebileceğiniz bazı saygılı yanıtlar:

 

  • “Kaybınız için çok üzgünüm. Onları ne kadar sevdiğini biliyorum. ”
  • “Bana annenden biraz daha bahset.”
  • “Nasıl hissettiğini anlayamıyorum, ama bana ihtiyacın olduğunda buradayım.”

 

5. Karşınızdakinin Sözünü Kesmeden Özenle Dinleyin

Diğer kişi konuşurken, bundan sonra ne söyleyeceğinizi düşünmekten veya onları kesintiye uğratmaktan kaçının. Yavaşlayın ve atlamadan önce konuşmada sıranın duraklamalar bekleyin.

Daha uzun toplantılarda bilinciniz açık olması için söylediklerine odaklanmaya ve aklınızda bir resim oluşturmaya çalışın.

6. Karşınızdakinin Sözsüz İfadelerine Dikkat Edin

Sadece kulaklarınızla dinlemeyin.

Bir kişinin vücut dilini ve ses tonunu not ederek heyecanlı, rahatsız veya bunalmış olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gözlerinin, ağzının ve nasıl oturduklarının etrafındaki ifadeye dikkat edin.

Örneğin eşinizin omuzları size günlerini anlatırken çökerse, biraz daha desteğe ihtiyaçları olabilir.

7. Çözüm Önerisi Sunmaktan Kaçının

Birisi problemlerini paylaştığı için karşılığında tavsiye aradığı anlamına gelmez. Çoğu insanın doğrulama ve destek aradığını, muhtemelen sunduğunuz çözümleri duymakla ilgilenmeyeceğini unutmayın ne kadar iyi niyetli olursa olsun.

Örneğin, arkadaşınız işini yeni kaybetmişse ve telafi etmek istiyorsa, öz geçmişlerini gönderebilecekleri yerleri hemen önermekten kaçının (bu bilgileri daha sonra ilgilerini dile getirmeleri halinde sunabilirsiniz). Bunun yerine, sohbeti kontrol etmelerine izin verin ve girdilerinizi yalnızca istenirse verin.

8. Endişelerini Küçümsemeyin 

Empatik dinleme, rahatsız edici konuşmalar sırasında bilinçli olmak diğer kişinin endişelerini reddetmemek anlamına gelir.

Sorunları sizin için küçük görünse bile, duygularını kabul etmesini, duyulmasını ve onaylamasını sağlayabilir.

9. Duygularınızı Yansıtmaktan Çekinmeyin

Dinlerken, diğer kişinin size ne anlatmaya çalıştığını anladığınızı göstermek önemlidir. Bu, ayrıntıları hatırlayarak ve önemli noktaları onlara tekrarlayarak başını sallamak ve geri bildirim sunmak anlamına gelir.

Dinlediğinizin kanıtını göstermek için aşağıdaki ifadeleri deneyin:

 

  • “Heyecanlanmalısın!”
  • “Bu zor bir durum gibi görünüyor.”
  • “Yaralandığını anlıyorum.”

 

10. Yanlış Yapmak Konusunda Endişelenmeyin

Kimse mükemmel değildir. Bir konuşmada ne yapacağınızdan veya ne söyleyeceğinizden emin olmadığınız anlar yaşayabilirsiniz. Bazen de yanlış bir şey söyleyebilirsiniz. Herkes böyle bir durum yaşar.

Doğru bir şekilde dinleyip dinlemediğiniz veya yanıt vermediğiniz konusunda endişelenmek yerine, kendinizi hazır bulundurmaya odaklanın. Çoğu zaman, insanlar sadece duyulmak ve anlaşılmak ister.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın