Dubrow Diyeti: Kilo Kaybına Yardımcı Oluyor mu?

Dubrow Diyeti: Kilo Kaybına Yardımcı Oluyor mu?

Dubrow Diyeti, kilo kaybını teşvik etmek için aralıklı oruç kullanan bir düşük karbonhidratlı bir diyetidir. Dubrow diyeti genel olarak sağlık kalitenizi artırabilir.

Diyetasistan Diyet Puanı: 5 üzerinden 3.75

Televizyonlarda meşhur olan bir çift tarafından geliştirilen Dubrow Diyeti, düşük karbonhidrat diyeti ile belirli bir zaman diliminde gıda alımını kısıtlayan bir beslenme şekli olan aralıklı orucu birleştirir.

Bu plan, kilo vermenize, yaşlanıyor hissetmemenize ve bedeniniz ile yaşamınızı içten başlayıp dışa doğru değiştirmenize yardımcı olmayı vaat ediyor.

Bazıları diyetin etkinliğini överken, diğerleri bunun orijinal olmadığını, aşırı basitleştirildiğini ve sağladığı kalori miktarının çok düşük olduğunu iddia ediyor.

Zor kilo veriyorsanız veya diyet listesi arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu makale Dubrow Diyetine ve kilo vermenize yardımcı olup olamayacağına yakından incelemeyi amaçlamaktadır.

Diyet Puanlaması

 • Genel Puan: 3.75
 • Hızlı Kilo Kaybı: 3
 • Uzun Süreli Kilo Kaybı: 4
 • Takip Etmesi Kolay: 3.5
 • Beslenme Kalitesi: 4.5

Özet: Dubrow Diyet kilo kaybını arttırmak için aralıklı oruç ile düşük karbonhidrat diyetini birleştiren bir beslenme stilidir. Yağsız proteinleri, sağlıklı yağları, nişastalı olmayan sebzeleri ve meyveleri yemeyi vurgular ve bazı yararlar sağlayabilir.

Dubrow Diyeti Nedir?

Dubrow Diyeti, TV yıldızları Terry ve Heather Dubrow tarafından oluşturulan popüler bir diyet planıdır.

Terry Dubrow, tanınmış bir plastik cerrahtır ve Botched TV şovunun sunucusudur. Heather Dubrow ise Orange County'nin Gerçek Ev Hanımları dizisinin eski oyuncularından biridir.

Diyet, 2018 yılında yayınlanan bir kitapta ana hatlarıyla beraber anlatılmıştır.

Diyeti oluşturanlara göre bu plan kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Enerji seviyeleri ile yağ yakımını artırabilir ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir.

Bu düşük karbonhidrat diyeti, yiyecek alımınızı günün belirli saatlerinde kısıtlayarak aralıklı oruç uygulamayı içerir.

Kitap ayrıca, elde edeceğiniz sonuçları optimize etmek adına hangi yiyeceklerin ve yiyecek gruplarının diyete dahil edileceği hakkında genel rehberler de içerir.

Özet: Dubrow Diyeti, Terry ve Heather Dubrow tarafından yayınlanan bir kitaba dayanan bir diyet planıdır. Bu plan, aralıklı oruç ile düşük karbonhidrat diyetini birleştirir ve hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini belirten kuralları içerir.

Dubrow Diyeti Nasıl Takip Edilir?

Dubrow Diyeti, yemek yeme planına göre değişebilen üç aşamaya ayrılmıştır.

İlk aşama “Kırmızı Halı Hazır” olarak adlandırılır. 16 saat boyunca oruç tutmayı ve yeniden enerji kazanmak için günlük gıda alımını sadece 8 saat ile sınırlamayı içerir. Bu, 16/8 yöntemi olarak bilinen yaygın bir aralıklı oruç modelidir.

Bu aşama, planın başlangıcında 2 ila 5 gün takip edilmelidir. Diyete iyi bir başlangıç yapmak için, diyete açlığa dair işaretleri ortadan kaldırarak başlanmasının buna yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İlk aşama en kısıtlayıcı olandır ve sizi yağsız proteinler, sağlıklı yağlar, nişastalı olmayan sebzeler, meyveler, süt ürünleri ve az miktarda kuru yemiş, tohum ve kompleks karbonhidrat gibi yiyecekleri yemeye teşvik eder.

Diyetin “Yaz Geliyor” olarak bilinen ikinci aşaması, hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar takip edilmelidir.

İlk aşamada olduğu gibi, hedeflerinize ne kadar çabuk ulaşmak istediğinize bağlı olarak 12 ila 16 saat süren bir oruç sürecini içerir.

Bu aşama aynı zamanda hangi besin grubunu tüketmeniz gerektiği ve ne kadar tüketeceğinizin de ana hatlarını belirler.

Kalorileri veya makrobesinleri saymaya gerek yoktur. Çünkü bu plan belirli gıda gruplarını yemeyi teşvik eder.

İkinci aşamada yemeniz gerekenler şunlardır:

 • 2-3 porsiyon nişastalı olmayan sebze
 • 2–3 porsiyon yağsız protein
 • 2–3 porsiyon sağlıklı yağ
 • 1 porsiyon süt
 • 1–2 porsiyon meyve
 • 1 porsiyon kuru yemiş veya tohum
 • 1 porsiyon kompleks karbonhidrat

İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, “İnsan Gibi Yaşarken Aynı Anda Çekici Gözükmek” olarak da bilinen, diyetin uzun süreli kilo bakımı yapılan son aşamasına gelirsiniz.

Bu aşama, ikinci aşama ile aynı kurallara sahiptir. Ancak haftada iki kez günde 16, kalan 5 gün boyunca da 12 saat oruç tutmayı içerir.

Diyetin ikinci ve üçüncü aşamalarında ara sıra ziyafet günlerine izin verilir. Bu günlerde, diyet uygulayan kişiler en sevdikleri yiyeceklerden ölçülü miktarda yiyebilirler.

Özet: Dubrow Diyeti, günde 12-16 saat aralıklarla oruç tutmayı içeren bir beslenme planıdır. Ayrıca, yiyebileceğiniz yiyecek tür ve miktarlarıyla ilgili genel kurallar koyar.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?

Dubrow Diyeti sağlıklı, işlenmemiş yiyecekleri yemeyi ve kilo vermeye yardımcı olabilecek minimum oranda işlenmiş bileşenleri kullanmanın altını çizer.

Dubrow Diyetinde yenilmesi teşvik edilen yiyeceklerin birçoğu, tokluk duygusunu arttırmaya yardımcı olmak için sindirim sisteminiz boyunca yavaşça hareket eden lif gibi önemli besinler bakımından zengindir (1).

Diyet karbonhidratı da düşürür ve bu da metabolizmanızı arttırmanıza ve açlığı ve göbek yağını azaltmanıza yardımcı olabilir (2, 3, 4).

Ayrıca, plan, ağırlık kaybına yardımcı olduğu gösterilen aralıklı bir oruç içermektedir (5, 6).

Aslında, bir incelemede, aralıklı orucun, kilo verme konusunda kaloriyi kesmek kadar etkili olabileceği, hatta 3-12 hafta boyunca sürdürüldüğünde vücut ağırlığının %8’ine kadar kilo kaybı sağlayabileceği keşfedildi (5).

Dahası, diğer araştırmalar aralıklı oruç tutmanın metabolizmanızı geçici olarak hızlandırabileceği ve böylece vücudunuzun gün boyunca daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor (7).

Özet: Dubrow Diyeti, sizi sağlıklı işlenmemiş yiyecekleri tüketmeye teşvik ederek kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca (her ikisi de kilo kaybına yardımcı olan) karbonhidrat sınırlandırmayı ve aralıklı orucu da içerir.

Potansiyel Olumlu Yönleri

Kilo kaybını artırmanın yanı sıra, Dubrow Diyeti aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka birçok yarar sağlayabilir:

 • Azalan İltihaplanma: Çalışmalar, aralıklı orucun birkaç iltihap belirtisini azaltarak kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir (8, 9, 10, 11).

 • Artmış Kalp Sağlığı: Aralıklı oruç ve düşük karbonhidratlı diyetlerin kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü ve bunun kalp sağlığını artırabileceği gösterilmiştir (12, 13).

 • Dengeli Kan Şekeri: Bazı araştırmalar, karbonhidratı kesmenin kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve vücudunuzun kan şekeri kontrolüne dahil olan bir hormon olan insülini kullanma yeteneğini daha verimli hale getirebileceğini ileri sürüyor (14, 15).

 • Artmış Beyin Sağlığı: Araştırmalar çoğunlukla hayvanlarla sınırlı olmalarına rağmen aralıklı oruçların beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve beyin yaşlanmasının yavaşlamasını sağlayabileceğini göstermektedir (16, 17).

Özet: Dubrow Diyeti, iltihaplanmayı azaltabilir, kalp ile beyin sağlığını artırabilir, kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir.

Potansiyel Olumsuz Yönleri

Dubrow Diyeti birçok potansiyel faydaya sahiptir. Ancak dikkate alınması gereken bazı dezavantajları da vardır.

Birincisi, birçok insan bu diyet planını eski şeyleri bir araya getirmesi, yeni bir fikir ortaya koymaması nedeniyle eleştirmiştir.

Ek olarak, bu diyet planı genel sağlığınızı iyileştirmek yerine kilo kaybını artırıp yaşlanma belirtilerini yavaşlatarak en çekici görünüme ulaşmanıza odaklanıyor.

Ayrıca bu diyet, hangi yiyeceklerden ne kadar yenileceği konusunda çok genel öneriler sunar.

Bu diyet planlarında esneklik isteyen deneyimli sağlıklı beslenenler için iyi bir şey olsa da, asgari oranda rehberlik sağladığı için diğer insanlar bunu takip etmekte zorlanabilir.

Ek olarak, plana dahil ettiğiniz yiyecekler ve gün boyunca ne kadar yemek yemeyi seçtiğinize bağlı olarak kalori konusunda çok fakir kalabilir.

Kaloriden kesmek kilo vermeyi teşvik etse de, yeterince tüketmemek metabolizmanıza zarar verebilir. Yorgunluk, halsizlik, ruh halindeki değişiklikler ve odak eksikliği gibi yan etkilere neden olabilir (18).

Son olarak, aralıklı oruç genellikle güvenli kabul edilirken, tip 1 diyabet veya düşük tansiyon gibi belirli sağlık sorunları olan kişiler için uygun değildir.

Oruç, hamile veya emziren kadınlar için de uygun değildir.

Dahası, kadınlar kalori kısıtlamasına daha duyarlıdırlar ve bazı kanıtlar oruç tutmanın doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir (19).

Bu nedenle, kadınlar daha değiştirilmiş bir plan kullanmak isteyebilirler ve Dubrow Diyetinde olduğu gibi her gün yerine haftada sadece birkaç gün aralıklı oruç tutmak isteyebilirler.

Özet: Dubrow Diyeti, zaten bilinen kavramlara dayanır ve sağlığınızı iyileştirmek yerine en iyi dış görünüşü yakalamaya odaklanır. Aynı zamanda çok genel tavsiyeler sunar. Bazı insanlar için yeterli miktarda kalori sağlayamayabilir.

Yenilebilecek Yiyecekler

Dubrow Diyeti hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini genel kurallar ile belirler.

Yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve nişastalı olmayan sebzeler gibi sağlıklı yiyecek gruplarına vurgu yapar.

Dubrow Diyetinin bir parçası olarak plana dahil edilecek yiyecek ve içeceklerden bazıları şunlardır:

 • Nişastalı Olmayan Sebzeler: Brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, karnabahar, Brüksel lahanası, kereviz vb.

 • Yağsız Proteinler: Derisiz tavuk veya hindi, etin yağsız kesimleri, deniz ürünleri, yumurtalar, tofu, tempe

 • Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, avokado vb.

 • Süt Ürünleri: Süt, yoğurt, peynir

 • Meyveler: Elma, muz, çilek, kavun, üzüm, kiraz, armut, şeftali, kayısı vb.

 • Kuru Yemişler ve Tohumlar: Badem, ceviz, antep fıstığı, chia tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu vb.

 • Kompleks Karbonhidratlar: Fasulye, mercimek, tatlı patates, yulaf, kinoa, karabuğday, arpa, nohut vb.

 • İçecekler: Su, şekersiz kahve veya çay

Özet: Dubrow Diyeti, nişastalı olmayan sebzeleri, yağsız proteinleri, sağlıklı yağları, süt ürünlerini, meyveleri, kuruyemişleri, tohumları ve kalorisiz içecekleri tüketmenizi önerir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Dubrow Diyetinde, çok işlenmiş ve rafine edilmiş yiyecekler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, sınırlandırılmalıdır:

 • İşlenmiş Gıdalar: Hazır yemekler, patates cipsi, patates kızartması, fast food, unlu mamüller, şeker vb.

 • İşlenmiş Tahıllar: Beyaz ekmek, makarna, bisküvi, krep, buğdaylı tortilla ekmeği, kraker, beyaz pirinç

 • Şekerle Tatlandırılmış İçecekler: Gazlı içecekler, enerji içecekleri, meyve suları, tatlı çay, sporcu içecekleri

 • Yüksek Yağlı Etler: Pastırma, biftek, kuzu pirzolası, sosis vb.

 • İşlenmiş Yağlar: Kanola yağı, mısır yağı, soya fasulyesi yağı, hidrojenize yağlar

Plan, diyetin ikinci ve üçüncü aşamalarında ara sıra ziyafet günlerine (sevdiğiniz fakat diyete uymayan yiyecekleri yediğiniz günler) izin verdiğinden, hala arada bir bu yiyeceklerin tadını çıkarabileceğinizi unutmayın.

Özet: Dubrow Diyetini takip ederken, işlenmiş gıdalar, işlenmiş tahıllar, şekerle tatlandırılmış içecekler, yüksek yağlı etler ve işlenmiş yağların alımı kısıtlanmalıdır.

Dubrow Diyeti Diyet Listesi

Aşağıda diyetin ikinci safhasında kullanılabilecek üç günlük bir diyet listesi verdik.

Dubrow Diyeti aralıklı oruç kullandığı için, belirtilen 8-12 saatlik yemek sürecinde yenmediği sürece kahvaltı yapılmadığını unutmayın.

1. Gün

 • Kahvaltı: Yok

 • Öğle Yemeği: Sotelenmiş brokoli, ızgara tavuk ve tatlı patates dilimleri

 • Akşam Yemeği: Karnabahar pilavı ve kuşkonmaz, yanında pişmiş somon

 • Atıştırmalıklar: Bir peynir çubuğu, bir elma ve bir avuç badem

2. Gün

 • Kahvaltı: Yok

 • Öğle Yemeği: Tavada sebze kızartması; biber, soğan, domates ve patlıcan içerir

 • Akşam Yemeği: Brüksel lahanası ve kinoa ile kavrulmuş hindi göğsü

 • Atıştırmalıklar: Chia tohumu ve meyve katılmış yoğurt

3. Gün

 • Kahvaltı: Yok

 • Öğle Yemeği: Lop yumurta ve avokadoyla yapılmış tam buğday tost, yanında salata

 • Akşam Yemeği: Ton balığı, sarımsak, maydanoz ve zeytinyağlı kabak eriştesi

 • Atıştırmalıklar: Çökelek peynir, yanında elma, tarçın ve fırınlanmış ceviz

Özet: Yukarıdaki üç günlük diyet listesi, Dubrow Diyetinin bir parçası olarak tadını çıkarabileceğiniz bazı basit yemekler ve atıştırmalıklar sunmaktadır.

Uzun Lafın Kısası

Dubrow Diyeti, kilo kaybını teşvik etmek için aralıklı oruç kullanan düşük karbonhidratlı bir diyetidir.

Özellikle bu diyet üzerine yapılan araştırmalar bulunmamaktadır. Ancak içerdiği beslenme düzeni kilo kaybına yardımcı olabilir ve genel olarak sağlık kalitenizi artırabilir.

Yine de, diyet eskiden beri bilinen şeyleri bir araya katarak size sunar. Sağlıktan ziyade temel olarak fiziksel görünümü iyileştirmeye odaklanır.

Bu nedenle, uzun süreli kilo kaybı istiyorsanız, çeşitli sağlıklı yiyeceklerin tadını çıkarmak ve size yarayan bir yemek planını takip etmek Dubrow Diyetinden daha iyi bir seçenek olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın