Şeker Hastaları için Yemek Listesinde Ragi (Parmak Darı) Bulanabilir mi?

Şeker Hastaları için Yemek Listesinde Ragi (Parmak Darı) Bulanabilir mi?

Her darı türü besleyici olmasına rağmen, raginin onu ayıran bazı özellikleri vardır.

Parmak darı veya Eleusine coracana olarak da bilinen ragi özellikle kuru, sıcak iklimlerde ve yüksek rakımlarda iyi yetişen, besin açısından yoğun, çok yönlü bir tahıldır.

Binlerce yıldır, dünyadaki milyonlarca insan için birincil beslenme kaynağı olmuştur (1 ).

Bugün, diyabetli insanlar tahıl gibi bazı yiyeceklerin kan şekeri düzeylerini nasıl etkilediğini merak edebilirler.

Bu makalede, raginin ne olduğu ve diyabetiniz varsa diyetinize nasıl dahil edileceği açıklanmaktadır. Şeker hastaları için yemek listesinde ragi (parmak darı) bulanabilir mi?

Ragi Besin İçeriği

Her darı türü besleyici olmasına rağmen, raginin onu ayıran bazı özellikleri vardır (2 ).

Örneğin, diğer darı çeşitlerinden ve diğer tahıllardan daha fazla kalsiyum ve potasyum içerir (3 ).

Bu nedenle, dünyanın belirli bölgelerinde kalsiyum eksikliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceği ve osteoporoz - kemiklerin zayıflaması - gibi kalsiyumla ilgili durumları önleyebileceği öne sürülmüştür ( 4 , 5 ).

Ek olarak, raginin besin açısından yoğun olduğu, uzun bir raf ömrüne sahip olduğu ve kuraklığa toleranslı olduğu göz önüne alındığında, araştırmacılar, iklim istikrarsızlık dönemlerinde gıda güvensizliğiyle nasıl mücadele edebileceğini ve belirli toplulukları nasıl koruyabileceğini araştırıyorlar. (6 , 7 , 8 , 9 ).

Raginin faydaları burada bitmiyor. Bu darı çeşidi prebiyotikler içerebilir. Ayrıca, ortaya çıkan kanıtlar, fermantasyona uğrayan darının besin değerini daha da artırabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, fermente edilmiş darı esaslı gıda ürünlerinin, düz darı unundan daha yüksek protein konsantrasyonlarına sahip olduğunu bulmuştur (10 ).

Başka bir çalışma, 16-24 saat boyunca fermente edilen parmak darı ununun daha düşük nişasta içeriğine ve daha yüksek esansiyel amino asit konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu (11 ).

Ek olarak, fermantasyon işlemi fitik asit konsantrasyonlarını azaltabilir. Fitik asit, minerallerin ve eser elementlerin emilimini engeller, bu nedenle bu bileşiğin seviyelerinin azaltılması, minerallerin ragideki emilimini artırabilir (12 , 13 , 14 ).

Özet: Birçok darı türü gibi, ragi de kuraklığa benzer koşullarda iyi yetişen besleyici bir tahıldır. Kalsiyum eksikliğini önlemeye yardımcı olmak gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir ve kaliteli bir prebiyotik kaynağı olarak potansiyel gösterir.


Ragi ve Diyabet

Diyabet, dünya çapında 422 milyondan fazla insanı etkileyen bir hastalıktır. Enfeksiyonlar, körlük, böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve inme gibi komplikasyonlarla ilişkilidir (15 ).

Diyabet, bir kişinin kan şekeri seviyeleri düzenli olarak sağlıklı sınırların üzerinde kaldığında, genellikle vücut insülin üretimini veya kullanımını uygun şekilde durdurduğunda ortaya çıkar. İnsülin, vücudunuzun şekeri kandan enerji için hücrelere taşımasına yardımcı olan bir hormondur ( 16 ).

Karbonhidrat yönünden zengin besinler kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, ragi gibi tahılların kan şekeri seviyenizi nasıl etkileyeceğini merak edebilirsiniz (17 ).

Araştırmalar, ragi ve diğer darı çeşitlerinin diyabetli insanlar için iyi bir seçim olduğunu göstermektedir. Çünkü lif, mineraller ve amino asitlerde beyaz pirinçten daha yüksektir. Ayrıca, ortaya çıkan araştırmalar kan şekeri ve kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini gösteriyor (3 ).

Bununla birlikte, bu faydaları doğrulamak için daha rastgele insan denemelerine ihtiyaç vardır.

Ragi ve İnflammasyon

Yeni ortaya çıkan araştırmalar, raginin oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltabileceğini gösteriyor (18 , 19 ).

İnflammasyon, vücudunuzun sürekli enfeksiyonla savaştığı bir bağışıklık tepkisidir. Oksidatif stres, vücudunuzun serbest radikaller ve antioksidanlar olarak adlandırılan molekül seviyelerini düzgün bir şekilde dengelememesi anlamına gelir.

Bu bedensel tepkilerin her biri normaldir, ancak vücudunuz bu düzeylerde çok uzun süre kaldığında diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi durum riskinizi artırabilir (20 , 21 ).

Diyabetli farelerde yapılan 4 haftalık bir çalışma, darı tüketmenin yara iyileşmesini, iyileştirilmiş antioksidan durumunu ve kontrollü kan şekeri seviyelerini gösterdiğini ve bu tahılın güçlü sağlık özelliklerine sahip olabileceğini gösterdi ( 22 ).

Bununla birlikte, insanlarda bu yararları doğrulamak için daha kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

Ragi ve Kan Şekeri Seviyeleri

Ragi üzerine yapılan bazı araştırmalar, bu tür darıdaki polifenollerin diyabetin yanı sıra bazı komplikasyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (2 ).

Polifenoller meyveler, sebzeler ve tahıllar gibi bitki bazlı gıdalarda bulunan mikro besinlerdir. Yüksek antioksidan konsantrasyonları nedeniyle diyabet tedavisine yardımcı olmak da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel sağlık yararına sahip olduklarına inanılmaktadır.

Bununla birlikte, ragideki polifenollerin yararlı özellikleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu, hayvan veya test tüpü çalışmalarından gelmiştir.

Diyabetli farelerde yapılan bir araştırma, 6 hafta boyunca %20 parmak darı tohumu içeren bir diyet yemenin, albümin ve kreatininin idrara atılmasını azalttığını buldu. İnsanlarda benzer faydaların gözlemlenip gözlemlenmeyeceğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (23 ).

Albümin insan kanında ana proteindir, kreatinin protein sindiriminin bir yan ürünüdür. İdrardaki yüksek protein seviyeleri veya kandaki kreatinin seviyeleri diyabetin komplikasyonlarını gösterir.

Bazı araştırmalara göre, daha yüksek lif içeriği sayesinde, ragi kan şekeri seviyelerini diğer rafine tahıllardan daha az etkileyebilir. Daha fazla miktarda diyet lifi tüketmek kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur ve hatta diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir (2 , 24 ).

Özet: Araştırmalar, diyabetli kişilerin diyetlerine ragi eklemenin, kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Ragi Nasıl Yenir?

Ragi çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Popülerlik kazandığından beri, şimdi dondurmadan makarnaya ve fırın ürünlerine kadar her şeyde bulunabilir (3 , 25 ).

Diyetinize eklemenin en kolay yollarından biri, ıslatmak ve daha sonra kaynatmak veya lapa yapmak için kullanmak suretiyle parmak darı hazırlamaktır.

Ek olarak, bu tür darı yaygın olarak un şeklinde de kullanılır.

Bununla birlikte, farklı ragi formlarının diyabetli insanları nasıl etkilediğini karşılaştırmak için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Özet: Ragi bütün olarak, öğütülmüş un olarak veya başka şekillerde tüketilebilir. Tüm karbonhidrat kaynaklarında olduğu gibi, porsiyon büyüklüğü diyabetliler arasında düzenlenmelidir.

Uzun Lafın Kısası

Ragi de dahil olmak üzere birçok darı türü, besin yoğunlukları ve daha yüksek lif içeriği nedeniyle diyabetli insanlar için faydalıdır (26 , 27 , 28 ).

Diyabetli insanlar ragiyi güvenle tüketebilir ve tahıl kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bazen diyabete eşlik eden iltihap ve oksidatif stresi hafifletmeye bile yardımcı olabilir.

Ragi, bir bütün olarak, bir un olarak veya diğer ürünlerde bir katkı maddesi olarak çeşitli formlarda tüketilebilir. Bununla birlikte, diyabetli insanlar için hangi formun en iyi olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Şeker (Diyabet) Hastaları Ne Yemeli? 3 Günlük Yemek Listesi İle Birlikte konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek şeker hastaları ne yemeli, şeker hastaları yemek listesi nasıl olmalı detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın