Çekirdek Kabuğu Yenir Mi?

Çekirdek Kabuğu Yenir Mi?

Ay çekirdeği olarak da bildiğimiz ayçiçeği tohumları, çekirdeği tutan beyaz ve grimsi siyah çizgili bir dış kabuğa sahiptir.

 

Çekirdek aslında birçok meyvede karşımıza çıkar. Kimisi ayıkladığımız karpuz, kimisi yemekte sorun görmediğimiz üzüm kimisi de kavurup demlediğimiz kahvede var. Ama çekirdek deyince bizim aklımıza son zamanlarda hayli moda olan çekirdek kahve furyasından önce tabii ki ilk önce ay çekirdeği geliyor. 

Ayçiçeği bitkisinin( Helianthus annuus L.) çiçeğinin merkezinden gelen ayçiçeği tohumları, bizim bildiğimiz çekirdek infial yaratan ismiyle çiğdem aslında sağlıklı yağlar, protein, vitaminler ve minerallerce son derece zengin tohumlardır (1).

Üstelik ülkemizde yaygın olarak tüketilen ve çok sevilen bir kuru yemiş olmasının yanında özellikle siyah çekirdekten elde edilen bitkisel yağ, salata ve yemeklerde bolca kullanılır.

Ancak, kabuklu atıştırmalık olarak satın alabileceğiniz için, kabukları yemenin güvenli veya besleyici olup olmadığını merak edebilirsiniz. Hatta kendimizi kaptırıp yerken aldığımız kalori yükünün yanında kabuklarını da yemişsek bir sorun olur mu diye kendi kendimize sormuş olabiliriz.

Bu makalede, ay çekirdeği tohumunun kabuklarını yiyebilir misiniz yoksa yememeli misiniz sorusuna cevap verilmiştir. Çekirdek kabuğu yenir mi?

 

Çekirdek Kabuklarını Yememelisiniz - Çekirdek Kabuğu Yutmak

 

 

Ayçiçeği tohumları çekirdeği tutan beyaz ve grimsi siyah çizgili bir dış kabuğa sahiptir (1).

Ayçiçeği çekirdeği veya etli kısmı yenilebilir kısımdır. Kavrulur, çiğnenmesi yumuşaktır, hafif yağlı bir tada ve dokuya sahiptir.

Bütün ayçiçeği tohumları genellikle kavrulur ve tuzlanır. Birçok insan onları bu şekilde çitleyerek yemekten zevk alır. Ülkemizin geleneksel favorisidir :)

Çekirdeği kabuğuyla yememelisiniz.

Kabuklar sert, lifli ve çiğnenmesi zordur. Vücudunuzun sindiremediği lignin ve selüloz adı verilen lifler bakımından yüksektir ( 2 ).

 

Kabukları Yemenin Riskleri - Çekirdek Kabuğu Yemek Zararlımı? Çekirdek Kabuğu Yuttum 

 

 

Çekirdek kabuğu yutarsa ne olur? Küçük kabuk parçalarını yanlışlıkla yutarsanız zararlı değildir. Bununla birlikte, çok miktarda yerseniz, kabuklar bağırsak sisteminizde tehlikeli olabilecek bir tıkanıklığa neden olabilir.

Bezoar nedir? bezoar ne demek? bezoar nedir tıp? Her tür yenilebilir bitkinin tohum ve kabukları, ince veya kalın bağırsağınızda toplanabilir ve bezoar olarak da adlandırılan bir kütle oluşturabilir. Bu da kabızlığa neden olup, bağırsak ağrısına sebebiyet verebilir (3).

Bezoar oluşması kolonunuza veya rektumunuza büyük miktarda dışkı sıkıştığı anlamına gelebilir. Son derece acı verici olabilir ve bazı durumlarda hemoroitlere veya kalın bağırsağınızda yırtık gibi daha ciddi hasara neden olabilir.

Bezoarların genel anestezi altında cerrahi bir operasyonla alınması gerekebilir (3).

Çekirdek tohumu kabukları, yutmanız durumunda boğazınızı ciddi şekilde tahriş edebilecek keskin kenarlara sahip olabilir.

Özet: Bağırsak hasarına neden olabileceğinden çekirdek kabuklarını yememelisiniz. Çekirdeği seviyorsanız, çekirdeği yemeden önce kabuğu çıkardığınızdan emin olun.

 

Çekirdek Kabuklarına Ne Yapmalı? Çekirdek Kabuğu Geri Dönüşüm

 

Çekirdek kabuğu ne işe yarar? Çok fazla çekirdek yerseniz ve kabukları atmak istemiyorsanız, bunları çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Bir seçenek, bitkilerin etrafında yabani otların büyümesini önlemeye yardımcı oldukları için bunları bahçenize malç olarak uygulamaktır.

Bunları kahve veya çay yerine kullanabilirsiniz. Kabukları bir fırında veya tavada hafifçe kızartın, sonra bir baharat değirmeni içinde öğütün. 1 bardak (240 mL) sıcak su başına 1 çorba kaşığı (12 gram) ekleyip tüketebilirsiniz.

İnek ve koyun gibi hayvanlar ve geviş getiren hayvanlar için kaba yem yapabilirsiniz. Endüstriyel olarak, genellikle yakıt peletleri ve suntaya dönüşürler.

Özet: Atılan çekirdek kabuklarınızı geri dönüştürmek istiyorsanız, bahçe, malç, kahve veya çay yerine kullanılmasını sağlayın.

 

Besinlerin Çoğu Çekirdekte, Ay Çekirdeği Besin Değeri

 

Ay çekirdeği özellikle sağlıklı yağlar ve protein bakımından yüksektir. Ayrıca iyi bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır (1, 4).

Antioksidanlar, hücrelerinizi ve DNA'nızı oksidatif hasardan koruyabilen bitki bileşikleridir. Buna karşılık, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.  Bu da ay çekirdeği faydaları arasında bulunmaktadır.

28 gram ayçiçeği çekirdeğinde bulunan besin değerleri, ay çekirdeği besin değeri (4):

 

 • Kalori: 165
 • Protein: 5 gram
 • Karbonhidrat: 7 gram
 • Lif: 3 gram
 • Yağ: 14 gram
 • E Vitamini: Günlük Değerin %37'si (GD)
 • Selenyum: GD'nin %32'si
 • Fosfor: GD'nin %32'si
 • Manganez: GD'nin %30'u
 • B5 Vitamini: GD'nin %20'si
 • Folat: GD'nin %17'si

Ayçiçeği çekirdeğindeki yağ, özellikle hücre zarının korunmasına yardımcı olan bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asit açısından zengindir. Vücudunuz omega-6 yapamadığı için onları diyetinizden almalısınız (1).

Özet: Ayçiçeği tohumlarının besin maddelerinin çoğu, tohumun yenilebilir kısmı olan çekirdeğin içindedir. Özellikle sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengindir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çekirdek kabuklarını yemekten kaçınmalısınız.

Lifli ve sindirilemez oldukları için kabuklar sindirim sisteminize zarar verebilir.

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın