Bronşit Hastaları Spor Yapabilir mi? Bronşit Spora Engel Mi?

Bronşit Hastaları Spor Yapabilir mi? Bronşit Spora Engel Mi?

Havadaki sıcaklık, nem ve partiküller gibi belirli çevresel faktörler bronşit semptomlarını kötüleştirebilir ve egzersiz sırasında sorun çıkma olasılığını artırabilir.

 

Bronşit, bronşların iltihaplanması olarak tanımlanabilir ve belirtileri arasında balgam üretimiyle karakterize nemli bir öksürük ve solunum zorluğu bulunmaktadır. Ancak, bu durumu yaşayan bireylerin fiziksel aktiviteye katılıp katılamayacakları konusunda bazı soru işaretleri olabilir.

Egzersizle bronşit belirtilerinin şiddetlenme ihtimali vardır. Fakat doğru yaklaşımla, akut bronşit semptomları azaldığında düzenli fiziksel aktivite teşvik edilmektedir. Kronik bronşitli bireyler için fiziksel aktivitenin tedavi protokollerinde yer alması da öne çıkar.

Bronşit belirtileri gösteren bireyler, solunum yoluyla ilgili komplikasyon riskini artırabilecek faktörlere karşı dikkatli olmalıdırlar. Ekstrem sıcaklık değişiklikleri gibi çevresel faktörler bu riski yükseltebilir. Eğer nefes darlığı, hırıltılı solunum, sürekli öksürük veya baş dönmesi gibi semptomlar gözlenirse, egzersiz derhal kesilmelidir.

 

Sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için uzman diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

Egzersiz ve Akciğer Sağlığı

Egzersiz, bronşitin bazı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak durumun türü gibi 
dikkate alınması gereken faktörler vardır.

Egzersizin özellikle genel sağlık ve akciğer sağlığı için birçok faydası vardır.

Kardiyovasküler aktivite sırasında kaslar daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bu, akciğerlerin hava alma talebini ve kalbin kan dolaşımını arttırır.

Düzenli egzersizle kaslar daha güçlü ve verimli hale gelir, fiziksel efor için gereken oksijen miktarı azalır.

Akciğer dokuları iltihaplandığında hava yolları daralır ve mukusla dolar. Bu, inhalasyon sırasında oksijen alımını ve ekshalasyon sırasında karbondioksit çıkışını azaltır.

Normalde, diyafram akciğerleri doldurmak ve boşaltmak için gereken işin çoğunu yapar. Bunu pasif bir şekilde yapar, oksijen ve gazlarla karıştırılmış havayı kendisiyle akciğer dokuları arasındaki boşlukta değiştirir.

Zamanla iltihaplı akciğer dokuları daha az esnek hale gelir ve ekshalasyon sırasında tam formlarına dönmez ve geride bayat hava bırakır. Bu boşlukta ne kadar bayat hava olursa, diyaframın büzülmesi ve yeni havanın içeri girmesi için o kadar az yer kalır.

Bu, oksijen seviyelerini korumak için akciğerlerin yapması gereken iş miktarını artırarak nefes almayı daha zor hale getirir.

Akciğerler herhangi bir şekilde tehlikeye atılırsa, fiziksel efor için artan oksijen talebiyle baş edemeyebilirler.

Ancak bu, daralma ve mukus içeriğinin boyutuna bağlıdır, bu nedenle bronşit gibi durumlar bu süreci etkiler.

 

Bronşit ile Egzersiz Yapmak - Bronşit İken Spor Yapmak

Egzersiz, kasların daha verimli hale gelmesini ve daha az oksijen kullanmasını sağlar. Bu nedenle, bronşitin bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir kişi uygun şekilde su içerse, egzersiz ayrıca burun tıkanıklığını gevşetebilir ve sinüsleri açabilir.

Akut mu Kronik mi?

Bronşit ile egzersiz yapıp yapmamaya karar vermek, durumun akut veya kronik olmasına bağlıdır.

Akut bronşit vakalarına genellikle soğuk algınlığı neden olur ve 3-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Akut bir vakadan sonra kuru bir öksürük birkaç hafta devam edebilir.

Aksine, kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH tanımına dahil olan bir durumdur.

Kronik vakaların çoğu, tütün içiminden kaynaklanmaktadır. Çevresel toksinlere veya tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalmak da kronik bronşite neden olabilir.

Kronik vakalarda, semptomlar art arda 2 yıl boyunca yılda en az 3 ay sürer ve tıbbi tedavi gerektirir.

 

Akut Bronşit ile Egzersiz

Bronşitli biri için ne tür ve yoğunlukta egzersizlerin uygun olduğu, bireysel ihtiyaçlara bağlıdır.

Soğuk algınlığı veya grip semptomları boyun üstü ile sınırlıysa egzersiz yapmak güvenli olmalıdır. Bu, aşağıdakileri etkileyen semptomları içerir:

 • sinüsler
 • boğaz
 • baş

Bununla birlikte, akut bronşiti olanlar semptomları varken fiziksel efordan kaçınmalıdır. Tipik olarak bu, 3-10 günlük iyileşme süresi boyunca amaca yönelik egzersizden kaçınmak anlamına gelir.

Semptomlar düzeldiğinde, genellikle düşük aktivite seviyelerine dönmek güvenlidir. Kuru öksürük kalsa bile durum böyledir.

Akut bronşitten sonra normal aktivite seviyelerine geri dönmek birkaç hafta alabilir. Görünür iyileşme sonrasında akciğerler genellikle iltihaplı kalır. Bu onların stresle daha az başa çıkmalarını ve strese daha duyarlı olmalarını sağlar.

Daha nazik egzersizlerle veya azaltılmış egzersiz çeşitleriyle başlamak, akciğerlerin gücünü yavaşça yeniden oluşturmasına yardımcı olacaktır. Egzersizlerin normal süresini, sıklığını ve yoğunluğunu yarıya indirmek birçokları için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

 

Kronik Bronşit ile Egzersiz - Kronik Bronşit Spor

Kronik bronşiti olanlar için egzersiz fikri göz korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, düzenli kardiyovasküler aktivite, bölümler sırasında ve sonrasında akciğer sağlığını korumanın anahtarıdır.

Akut vakalarda olduğu gibi, kronik bronşiti olanlar egzersiz rutinlerine girmeyi kolaylaştırmalıdır. Süreci yönlendirmek için bir doktora danışılmalıdır.

Bronşit Nefes Egzersizleri - Yardımcı olabilecek iki temel egzersiz tekniği vardır:

 • Aralıklı egzersizler: Aralıklı egzersiz nedir? Kronik akciğer rahatsızlığı olanlar için, Avrupa Akciğer Vakfı, nefes darlığını azaltmaya yardımcı olmak için birkaç dakikalık aktivite ve ardından dinlenme arasında değişen aralıklı veya aralıklı egzersizlerin kullanılmasını önermektedir.
 • Kontrollü nefes egzersizleri: Bunlar, büzülmüş dudak ve karın nefesini içerir. Soluk vermeyi yavaşlatırlar, hava yollarını daha uzun süre açık tutarlar ve daha fazla hava girmesine izin verirler. Akciğer Derneği, nefes darlığı gibi semptomları iyileştirmek için her iki egzersizi de günde 5-10 dakika yapmayı önermektedir.

Dudak kıvrımlı nefes alma, burundan nefes almayı içerir. Daha sonra insanlar, nefes aldıklarının iki katı süreyle, büzülmüş dudaklarından yavaş ve istikrarlı bir şekilde nefes verirler.

Göbek solunumu aynı inhalasyon ve ekshalasyon sürecini gerektirir. Ancak dudak büzülmeden yapılır ve dikkat göbeğin yükselip alçalmasına odaklanır.

Solunum egzersizleri sırasında baş, boyun ve omuzların rahat tutulması önemlidir. Bu, diyaframın işin büyük kısmını yapmasına ve ihtiyaç duyduğu şekilde yeniden eğitmesine yardımcı olur.

 

Her İki Bronşit Tipiyle Egzersiz için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her iki bronşit tipi ile egzersiz yapmak için ısınma, soğuma ve hafif kardiyovasküler egzersiz yapılması önerilir.

Akut bronşit veya kronik bronşit hastası olanlar için önerilen egzersizler ve değerlendirmeler şunları içerir:

 • balgamı yukarı doğru hareket etmeye teşvik ettiği için yoga gibi hafif germe egzersizleri, aşağı veya baş aşağı pozlardan kaçınma
 • Yürüme veya uzaktan yüzme dahil olmak üzere hafif, sürekli eforu teşvik eden kardiyovasküler egzersizler
  ev işleri, bahçe işleri, köpek yürüyüşleri veya golf oynamak dahil olmak üzere mümkünse veya semptomlar azaldığında günlük aktivitelere veya hobilere devam etmek
 • sabit, rahat bir tempo takip etmek ve onu zorlamamak
 • Egzersizden sonra ısınma ve soğuma, solunum hızının yavaşça artmasına ve normale dönmesine izin verme
  oksijen verimsizliğini artırmak ve akciğerlere olan talebi azaltmak için kas gücünü artırmaya odaklanmak
 • yoğunluktan ziyade efor süresine odaklanmak
 • dikkatli nefes alma, nefesin uzunluğuna ve sıklığına dikkat etme
 • hava yollarını açmaya ve mukusu gevşetmeye yardımcı olmak için egzersiz yapmadan önce bir nemlendirici kullanmak
 • hava veya çevre koşullarındaki değişiklikleri karşılamak için bir antrenmanı ayarlama
  gerektiği kadar mola veya dinlenme süresi almak
 • egzersiz yaparken bol sıvı içmek
 • Önemli sonuçları görmenin ve normal rutinlere dönmenin haftalar veya aylar sürebileceğini unutmayın.
 • Egzersiz yoğunluğunu kalp atış hızı veya aşırı ısınma gibi diğer faktörler yerine rahat hissettiren şeylere dayandırmak

Kronik bronşit hastaları, bir yürüteç tarafından desteklenmiş kollarıyla veya hatta pantolonlarının beline veya kemerine tutularak yürümeyi daha kolay bulabilirler. Bazılarının egzersizden önce oksijen makinesi kullanması da gerekebilir.

Bronşit ile Egzersiz Yaparken Alınacak Önlemler

Egzersiz, kas gücünü ve oksijen verimliliğini artırarak bronşit semptomlarını azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ancak fiziksel eforun gerektirdiği oksijen seviyeleri, özellikle hava yolları tehlikeye girdiğinde akciğer kapasitesini aşabilir.

Nefes darlığı şiddetli ise egzersiz derhal durdurulmalıdır. İzlenecek iyi bir kural, bir kişinin artık konuşmak için yeterli hava akışına sahip olmaması durumunda, çok ileri gitmiş olmasıdır. Egzersizin derhal durdurulması gerektiğini gösteren diğer belirtiler şunları içerir:

 • öksürme
 • hırıltılı solunum
 • göğüs ağrısı, özellikle hazımsızlığa benzer bir his
 • göğüs gerginliğinde rahatsız edici artış
 • baygınlık veya baş dönmesi hissi
 • vücut ağrılarında veya ağrısında artış
 • kahverengimsi, sarı renkli idrar

Dayanıklılık, tutarlı, aşamalı olarak zorlu egzersizlerle zamanla artmalıdır. Solunum sorunları uygun egzersize engel olmaya devam ederse, bir doktorun egzersiz rejimlerini veya tedavi planlarını yeniden değerlendirmesi için görünmesi gerekir.

 

Ek Sağlık Komplikasyonları - Bronşit Komplikasyonları

Ek sağlık komplikasyonları olanlar genellikle daha özel egzersiz planları ve denetime ihtiyaç duyar.

Bronşit semptomlarını yoğunlaştırabilecek ve egzersiz planlarını değiştirebilecek durumlar şunları içerir:

 • amfizem
 • astım
 • akciğer fibrozu
 • akciğer kanseri
 • zatürre
 • kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları
 • sigara içmek
 • zayıflamış bağışıklık sistemi

 

Çevresel Faktörler

Havadaki sıcaklık, nem ve partiküller gibi belirli çevresel faktörler bronşit semptomlarını kötüleştirebilir ve egzersiz sırasında sorun çıkma olasılığını artırabilir.

Semptomlar ne zaman şiddetli hale gelirse, tedaviye yanıt vermez veya iyileştikten sonra kötüleşirse, kişi bir doktorla konuşmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

Bronşitli kişiler egzersiz yaparken şu noktalara dikkat etmelidir:

 

Semptomları izleyin ve kötüleşirse egzersizi durdurun.

İyi bir ısınma ve soğuma yapın.

Düzenli ve hafif kardiyovasküler egzersizler tercih edin.

Solunum egzersizleri yaparak solunum kapasitesini artırın.

Hava koşullarına dikkat edin ve gerektiğinde iç mekanlarda egzersiz yapın.

İhtiyaç duyduğunuzda molalar verin ve aşırı yormaktan kaçının.

Doktorunuza danışarak uygun bir egzersiz planı oluşturun.

 

Sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için uzman diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın