Tatlandırıcılar Nelerdir İştahınız Üzerindeki Etkileri?

Tatlandırıcılar Nelerdir İştahınız Üzerindeki Etkileri?

Genel olarak, yapay tatlandırıcıların kullanımı çok az risk oluşturur ve kilo kaybı, kan şekeri kontrolü ve diş sağlığı için faydaları olabilir.

Yapay tatlandırıcılar genellikle tartışma konusu olmuşturlar.

Bir yandan, kanser riskinizi arttırdığı, kan şekeri ve bağırsak sağlığınıza zarar verdiği iddia ediliyor.

Öte yandan, sağlık yetkililerinin çoğu kendilerini güvende tutuyor ve birçok kişi şeker alımını azaltmak ve kilo vermek için kullanıyor.

Bu makale yapay tatlandırıcılar ve bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkındaki incelemeleri gözden geçirmektedir. Yapay tatlandırıcıların zararlı etkilerine maruz kalmak istemiyorsanız, stevia gibi doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Stevia hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz. (Oku)

Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir?

Yapay tatlandırıcılar veya şeker ikameleri, bazı tatları artırmak için bazı yiyecek ve içeceklere eklenen kimyasallardır.

İnsanlar genellikle "yoğun tatlandırıcılar" olarak adlandırırlar. Çünkü sofra şekeri ile aynı miktarı, birkaç bin kat daha tatlıdır.

Bazı tatlandırıcılar kalori içermesine rağmen, ürünleri tatlandırmak için gereken miktar o kadar düşüktür ki, neredeyse hiç kalori tüketmezsiniz ( 1 ).

Özet: Yapay tatlandırıcılar, yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılan kimyasallardır. Neredeyse sıfır kalori sağlarlar.

Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Çalışır?

Dilinizin yüzeyi, her biri farklı tatları algılayan çeşitli tat alıcıları içeren birçok tat tomurcukuyla kaplıdır (2 ).

Yemek yerken, tat alıcılarınız gıda molekülleriyle karşılaşır.

Bir reseptör ve molekül arasındaki mükemmel uyum, beyninize bir sinyal göndererek tadı tanımlamanıza olanak sağlar (2 ).

Örneğin, şeker molekülü tatlılık için tat alıcınıza mükemmel bir şekilde uyar ve beyninizin tatlı tadı tanımlamasını sağlar.

Yapay tatlandırıcı moleküller, tatlılık reseptörüne uyması için şeker moleküllerine yeterince benzer.

Bununla birlikte, genellikle vücudunuzdaki şekerden kalorileri parçalamak için çok farklıdırlar. Bu, ilave kaloriler olmadan tatlı bir tat vermelerini sağlar.

Sadece çok az miktarda yapay tatlandırıcı, vücudunuzun kalorilere ayrılabileceği bir yapıya sahiptir. Yiyeceklerin tadına bakmak için yalnızca çok az miktarda yapay tatlandırıcıya ihtiyaç duyulduğu göz önüne alındığında, neredeyse hiç kalori tüketmezsiniz ( 1 ).

Özet: Yapay tatlandırıcılar tatlıyı tatlandırır. Çünkü dilinizdeki tatlılık alıcıları tarafından tanınırlar. Vücudunuz onları parçalayamadığından, neredeyse sıfır kalori sağlarlar.

Yapay Tatlandırıcılar

Aşağıdaki yapay tatlandırıcıların ABD ve / veya Avrupa Birliği'nde kullanımına izin verilmektedir (3 , 4 ):

  • Aspartam. NutraSweet, Equal veya Sugar Twin markaları altında satılan aspartam , sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.
  • Asesülfam potasyum. Asesülfam K olarak da bilinir, sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır. Yemek pişirmek ve pişirmek için uygundur. Sunnet veya Sweet One markası altında satılır.
  • Advantame. Bu tatlandırıcı sofra şekerinden 20.000 kat daha tatlıdır ve pişirme için uygundur.
  • Aspartam-asesülfam tuzu. Twinsweet markası altında satılır, sofra şekerinden 350 kat daha tatlıdır.
  • Siklamat. Yemek pişirmek ve pişirmek için sofra şekerinden 50 kat daha tatlı olan siklamat kullanılmıştır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1970'den beri yasaklandı.
  • Neotame. Newtame markası altında satılan bu tatlandırıcı, sofra şekerinden 13.000 kat daha tatlıdır ve pişirme ve pişirme için uygundur.
  • Neohesperidin. Sofra şekerinden 340 kat daha tatlıdır ve asitli yiyeceklerle pişirme ve karıştırma işlemleri için uygundur. Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanım için onaylanmadığını unutmayın.
  • Sacchari. Sweet'N Low, Sweet Twin veya Necta Sweet markaları altında satılan sakarin, sofra şekerinden 700 kat daha tatlıdır.
  • Sukraloz. 600 kat tatlı sofra şekeri olan sukraloz, asitli yiyeceklerle pişirme, karıştırmaya uygundur. Splenda markası altında satılmaktadır.

Özet: Pek çok yapay tatlandırıcı türü mevcuttur. Ancak her ülkede kullanımı onaylanmadı. En yaygın olanlar aspartam, sukraloz, sakarin, neotam ve asesülfam potasyumdur.

Yapay Tatlandırıcılar, İştah ve Kilo

Yapay tatlandırıcılar, kilo vermeye çalışan kişiler arasında popülerdir.

Bununla birlikte, bunların iştah ve kilo üzerindeki etkileri çalışmalar arasında farklılık göstermektedir.

Yapay Tatlandırıcıların İştah Üzerindeki Etkileri

Bazı insanlar yapay tatlandırıcıların iştahı artırabilir ve kilo alımını artırabileceğine inanır (5 ).

Buradaki fikir, yapay tatlandırıcıların, yemekten sonra kendinizi tatmin hissetmenizi sağlamak için gereken besin ödül yolunu aktive edememesi olabilir (6 ).

Tatlı tadı aldıkları ancak diğer tatlandırıcı yiyeceklerde bulunan kalorilerden yoksun oldukları için, beyni hala aç hissetmekle karıştırdıkları düşünülmektedir (7 , 8 ).

Ek olarak, bazı bilim adamları, tam hissetmek için, şekerli tatlandırılmış versiyona kıyasla yapay olarak tatlandırılmış bir yiyeceğin daha fazlasını yemeniz gerektiğini düşünüyorlar.

Tatlandırıcıların şekerli yiyecekler için isteklere neden olabildiği bile öne sürülmüştür (5 ).

Bununla birlikte, birçok yeni araştırma yapay tatlandırıcıların açlığı veya kalori alımını artırdığı fikrini desteklememektedir (9 , 10 , 11 , 12 , 13 ).

Aslında, çeşitli araştırmalar katılımcıların daha az açlık yaşadıklarını ve şekerli yiyecek ve içecekleri yapay tatlandırılmış alternatiflerle değiştirdiklerinde daha az kalori aldıklarını keşfetmişlerdir (14 , 15 , 16 , 17 , 18 ).

Özet: Son çalışmalar, şekerli yiyeceklerin veya içeceklerin yapay tatlandırılmış yiyeceklerle değiştirilmesinin açlık ve kalori alımını azaltabileceğini göstermiştir.

Yapay Tatlandırıcıların Kilo Üzerindeki Etkileri

Kilo kontrolü ile ilgili olarak, bazı gözlemsel çalışmalar yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesi ile obezite arasında bir bağlantı olduğunu bildirmektedir (19 , 20 ).

Bununla birlikte, randomize kontrollü çalışmalar - bilimsel araştırmalarda altın standart - yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığını, yağ kitlesini ve bel çevresini azalttığını bildirir (21 , 22).

Bu çalışmalar ayrıca düzenli alkolsüz içeceklerin şekersiz versiyonlarla değiştirilmesinin vücut kitle indeksini (BKİ) 1,3-1,7 puana kadar azaltabileceğini göstermektedir (23 , 24 ).

Dahası, ilave şekerli olanlar yerine yapay olarak tatlandırılmış yiyecekleri seçmek, tükettiğiniz günlük kalori sayısını azaltabilir.

4 hafta ila 40 ay arasında değişen çeşitli çalışmalar bunun 2,9 pound'a (1,3 kg) kadar kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir (13 , 25 ,26 ).

Yapay olarak şekerli içecekler, düzenli olarak meşrubat tüketen ve şeker tüketimini azaltmak isteyenler için kolay bir alternatif olabilir.

Bununla birlikte, eğer daha büyük porsiyonlar veya ekstra tatlılar yiyerek telafi ederseniz, diyet gazozunu tercih etmek kilo vermenize neden olmaz. Diyet kola tatlılar için istek yükseltirse, suya yapışması en iyisi olabilir (27 ).

Özet: Şekerli yiyecek ve içeceklerin yapay tatlandırılmış yiyeceklerle değiştirilmesi, biraz kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yapay Tatlandırıcılar ve Diyabet

Diyabetli olanlar, kan şekeri seviyelerinde eşlik eden artış olmadan tatlı bir tat sundukları için yapay tatlandırıcıları seçmekten yararlanabilirler (18 , 28 ,29 ).

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, diyet soda içmenin diyabet geliştirme riskinin % 6–121 oranında arttığını bildirmektedir (30 , 31 , 32 ).

Bu çelişkili görünebilir, ancak tüm çalışmaların gözlemsel olduğunu not etmek önemlidir. Yapay tatlandırıcıların diyabete neden olduğunu, sadece tip 2 diyabet geliştirmesi muhtemel insanların diyet soda içmeyi sevdiklerini kanıtlamadılar.

Öte yandan, kontrollü çalışmaların çoğu yapay tatlandırıcıların kan şekeri veya insülin seviyelerini etkilemediğini göstermektedir (33 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 ).

Şimdiye kadar, İspanyol kadınlarda sadece küçük bir çalışma olumsuz bir etki buldu.

Şekerli bir içecek tüketmeden önce yapay olarak tatlandırılmış bir içecek içen kadınların, şekerli bir içecek içmeden önce su içenlere kıyasla % 14 daha yüksek kan şekeri ve % 20 daha yüksek insülin seviyeleri vardı (39 ).

Bununla birlikte, katılımcılar sonuçları kısmen açıklayabilecek yapay olarak tatlandırılmış içecekler içmek için kullanılmamıştır. Dahası, yapay tatlandırıcılar insanların yaşına veya genetik geçmişine bağlı olarak farklı etkilere sahip olabilir (39 ).

Örneğin, araştırmalar, şekerli tatlandırılmış içeceklerin yapay tatlandırılmış içecekler ile değiştirilmesinin İspanyol gençleri arasında daha güçlü etkiler yarattığını göstermektedir (40).

Bu, yukarıdaki İspanyol kadınlarda görülen beklenmeyen etkilerle ilgili olabilir.

Her ne kadar araştırma sonuçları oybirliği olmasa da, mevcut kanıtlar genellikle şeker hastalığı olanlarda yapay tatlandırıcı kullanımı lehinedir. Yine de, farklı popülasyonlarda uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yapay tatlandırıcılar, diyabet hastası olanlara ilave şeker alımını azaltmada yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların çeşitli popülasyonlardaki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yapay Tatlandırıcılar ve Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, aşırı karın yağı ve anormal kolesterol düzeyleri gibi bir dizi tıbbi durumu ifade eder.

Bu durumlar inme, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalık riskinizi artırır.

Bazı çalışmalar diyet soda içenlerin metabolik sendrom riskinin % 36'ya kadar çıkabileceğini düşündürmektedir (41 ).

Ancak, yüksek kaliteli çalışmalar diyet gazozunun ya etkisinin ya da koruyucu bir etkisinin olmadığını bildirmiştir (42 , 43 , 44 ).

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, her gün çeyrek galon (1 litre) düzenli soda, diyet sodası, su veya yarı yağsız süt ya da obezite ve aşırı kilolu insanlar vardı.

Altı aylık çalışmanın sonunda, diyet sodası içenler, % 17-21 daha az ağırlığa sahip % 24–31 daha az karın yağına % 32 daha düşük kolesterol seviyelerine ve % 10–15 daha düşük kan basıncına sahipti (44 ).

Aslında, içme suyu içme sodasıyla aynı yararları sunmuştur (44 ).

Özet: Yapay tatlandırıcılar, metabolik sendrom riskinizi arttırmaz. Şekerli içeceklerin yapay tatlandırılmış içeceklerle değiştirilmesi, çeşitli tıbbi durumlar riskinizi azaltabilir.

Yapay Tatlandırıcıların Zararları


Yapay Tatlandırıcılar ve Bağırsak Sağlığı

Bağırsak bakteriler sağlığınızda önemli bir rol oynar ve zayıf bağırsak sağlığı çok sayıda sorunla bağlantılıdır.

Bunlar arasında kilo alımı, zayıf kan şekeri kontrolü, metabolik sendrom, zayıf bir bağışıklık sistemi ve uyku bozukluğu vardır (45 , 46 , 47 , 48 , 49 , 50 ).

Bağırsak bakterilerinin bileşimi ve işlevi kişiden kişiye değişir ve bazı yapay tatlandırıcılar dahil, yediklerinizden etkilenir (51 , 52 ).

Bir çalışmada, yapay tatlandırıcı sakarin, tüketilmeye alışılmayan yedi sağlıklı katılımcıdan dördünde bağırsak bakteri dengesini bozmuştur.

Dört “cevaplayıcı” da yapay tatlandırıcının tüketilmesinden 5 gün sonra kan şekeri kontrolünün kötü olduğunu gösterdi (53 ).

Dahası, bu insanlardan bağırsak bakterileri farelere transfer edildiğinde, hayvanlar da kan şekeri kontrolünü zayıflattı (53 ).

Öte yandan, “yanıt vermeyen” den bağırsak bakterileri ile yerleştirilen farelerin kan şekeri seviyelerini kontrol etme yeteneklerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır (53 ).

İlginç olmasına rağmen, güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yapay tatlandırıcılar, bazı insanlarda bağırsak bakteri dengesini bozabilir. Bu da hastalık riskini artırabilir. Ancak, bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yapay Tatlandırıcılar ve Kanser

1970'lerden bu yana, yapay tatlandırıcılar ile kanser riski arasında bir bağlantı olup olmadığını tartışır.

Hayvan çalışmaları, yüksek miktarda sakarin ve siklamatla beslenen farelerde mesane kanseri riski artışı ile sonuçlandığında tutuşturulmuştur (54 ).

Bununla birlikte, fareler sakarini insanlardan farklı şekilde metabolize eder.

O zamandan beri, 30'dan fazla insan araştırması yapay tatlandırıcılar ve kanser geliştirme riski arasında bir bağlantı bulamadı ( 1 ,55 , 56 , 57 ).

Böyle bir çalışma 13 yıl boyunca 9,000 katılımcıyı takip etti ve yapay tatlandırıcı alımlarını analiz etti. Araştırmacılar diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra, yapay tatlandırıcılar ile çeşitli kanser türleri geliştirme riski arasında bir bağlantı bulamadılar (55 ).

Ayrıca, 11 yıllık bir süre içinde yayınlanmış olan çalışmaların yakın zamanda gözden geçirilmesi kanser riski ile yapay tatlandırıcı tüketimi arasında bir bağlantı bulamadı (58 ).

Bu konu aynı zamanda ABD ve Avrupa düzenleyici otoriteleri tarafından değerlendirildi. Her ikisi de, yapay tatlandırıcıların önerilen miktarlarda tüketildiğinde kanser riskini artırmadığı konusunda hemfikirdi ( 1 , 59 ).

İstisnalardan biri, orijinal fare mesane kanseri çalışması 1970 yılında yayınlandıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılması yasaklanan siklamattır.

O zamandan beri, hayvanlarda yapılan kapsamlı çalışmalar kanser bağlantısı gösteremedi. Ancak, siklamat Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmak üzere hiçbir zaman yeniden onaylanmamıştır ( 1 ).

Özet: Mevcut kanıtlara dayanarak, yapay tatlandırıcıların insanlarda kanser riskini artırması muhtemel değildir.

Yapay Tatlandırıcılar ve Diş Sağlığı

Diş çürükleri ağzınızdaki bakteriler şeker fermente ettiğinde ortaya çıkar. Diş minesine zarar verebilecek asit üretilir.

Şekerlerin aksine, yapay tatlandırıcılar ağzınızdaki bakterilerle reaksiyona girmez. Bu, asit oluşturmadıkları veya diş çürümelerine neden olmadıkları anlamına gelir (60 ).

Araştırmalar ayrıca sukralozun şekere göre diş çürümesine neden olma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) sukraloz içeren ürünlerin diş çürümelerini azalttığını iddia etmelerini sağlar (60 , 61 ).

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), şeker yerine tüketildiğinde tüm yapay tatlandırıcıların asidi nötralize ettiğini ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olduğunu belirtir ( 28 ).

Özet: Yapay tatlandırıcılar, şeker yerine tüketildiğinde diş çürümesi olasılığını azaltır.

Aspartam, Baş Ağrısı, Depresyon ve Nöbetler

Bazı yapay tatlandırıcılar, bazı kişilerde baş ağrısı, depresyon ve nöbet gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Çalışmaların çoğu aspartam ile baş ağrıları arasında bir bağlantı bulmazken, ikisi de bazılarının diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirttiler (62 , 63 , 64 , 65 ,66 ).

Bu bireysel değişkenlik aspartamın depresyon üzerindeki etkileri için de geçerli olabilir.

Örneğin, duygudurum bozukluğu olan kişilerin aspartam tüketimine cevap olarak depresif semptomlar yaşama olasılığı daha yüksektir (67 ).

Son olarak, yapay tatlandırıcılar çoğu insanın nöbet riskini artırmaz. Bununla birlikte, bir çalışmada, nöbet eksikliği olan çocuklarda beyin aktivitesinde artış bildirilmiştir (68 , 69 , 70).

Özet: Yapay tatlandırıcıların baş ağrısı, depresyon veya nöbetlere neden olma olasılığı yoktur. Ancak, bazı kişiler bu etkilere diğerlerinden daha duyarlı olabilir.

Güvenlik ve Yapay Tatlandırıcıların Yan Etkileri

Yapay tatlandırıcılar genellikle insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilir ( 1 ).

Yiyecek ve içeceklerin güvenli olduğundan emin olmak için ABD ve uluslararası otoriteler tarafından dikkatlice test edilir ve düzenlenir.

Bununla birlikte, bazı insanlar onları tüketmekten kaçınmalıdır.

Örneğin, nadir metabolik bozukluğu olan fenilketonüri (PKU) olan kişiler, aspartamda bulunan amino asit fenilalanini metabolize edemezler. Bu nedenle, PKU'lu olanlar aspartamdan uzak durmalıdır.

Dahası, bazı insanlar sakarinin ait olduğu bileşiklerin sınıfı olan sülfonamidlere alerjisi var. Onlar için sakarin solunum güçlüğü, döküntü veya ishale yol açabilir.

Ek olarak, artan kanıtlar sukraloz gibi bazı yapay tatlandırıcıların insülin duyarlılığını azalttığını ve bağırsak bakterilerini etkilediğini gösterir (71 , 72 ).

Özet: Yapay tatlandırıcılar genellikle güvenli olarak kabul edilir. Ancak fenilketonüri olan veya sülfonamidlere alerjisi olan kişilerce kaçınılmalıdır.

Uzun Lafın Kısası

Genel olarak, yapay tatlandırıcıların kullanımı çok az risk oluşturur ve kilo kaybı, kan şekeri kontrolü ve diş sağlığı için faydaları olabilir.

Bu tatlandırıcılar, diyetinize eklenen şeker miktarını azaltmak için kullanırsanız özellikle faydalıdır.

Bununla birlikte, olumsuz etkilerin olasılığı kişiye göre değişebilir ve tüketilen yapay tatlandırıcı tipine bağlıdır.

Bazı insanlar yapay tatlandırıcılar tükettikten sonra çoğu insan tarafından güvenli ve iyi tolere edilmelerine rağmen kendilerini kötü hissedebilir veya olumsuz etkiler yaşayabilir.

Yapay tatlandırıcılardan kaçınmak istiyorsanız, bunun yerine doğal tatlandırıcıları kullanmayı deneyin.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın