Sindirim Enzimleri Kilo Kaybını Teşvik Ediyor mu?

Sindirim Enzimleri Kilo Kaybını Teşvik Ediyor mu?

Sindirim enzimleri, emilimini arttırmak için makro besinleri daha küçük bileşiklere ayırmaya yardımcı olan maddelerdir.

 

Sindirim enzimleri, sindirimi optimize etmek ve besin maddelerinin emilimini potansiyel olarak iyileştirmek amacıyla kullanılan biyolojik moleküllerdir.

Mevcut araştırmalar, bu enzimlerin laktoz intoleransı ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim sorunlarına karşı yararlı olabileceğini işaret etmektedir (1 , 2 ).

Ancak, sindirim enzimlerinin kilo yönetimi üzerindeki etkisi, birçok bireyin ilgisini çekmektedir. Bu yazı, sindirim enzimlerinin kilo kaybını destekleyip desteklemediği üzerine literatürü incelemektedir.

Sindirim Enzimleri Nelerdir?

Sindirim enzimleri, yiyecekleri vücudunuzun emebileceği daha küçük bileşenlere ayırmaya yardımcı olan bileşiklerdir (3 ).

Üç ana tip:

  • Proteaz: proteinleri amino asitlere ayırır
  • Lipaz: lipidleri gliserol ve yağ asitlerine ayırır
  • Amilaz: Karmaşık karbonhidratları ve nişastaları basit şekerlere ayırır

 

Vücudunuz doğal olarak sindirim enzimleri üretir, ancak ek formda da bulunurlar.

Bu takviyeler genellikle laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı ve IBS gibi diğer sindirim sorunlarını iyileştirmek için kullanılır (1 , 2 ).

 

Özet: Sindirim enzimleri proteinleri, yağları ve karbonhidratları daha küçük bileşenlere ayırmaya yardımcı olur. Vücudunuz tarafından doğal olarak üretilirler ve ayrıca ek formda bulunurlar.

 

Bağırsak Bakterilerini Etkileyebilir

Bazı çalışmalar sindirim enzimlerinin bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını sindirim sisteminizde yaşayan mikroorganizmaları artırabileceğini göstermektedir (4 ).

Bir çalışmada, farelere sindirim enzimlerinin uygulanması faydalı bağırsak bakterilerinin kolonizasyonunu teşvik etti (5 ).

Ayrıca, bir çalışma, probiyotik bir takviyenin sindirim enzimleri ile eşleştirilmesinin, kemoterapinin ve bir tür antibiyotiğin neden olduğu bağırsak mikrobiyomundaki değişikliklere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösterdi (6 ).

İlginçtir, bazı çalışmalar bağırsak mikrobiyomunun kilo kontrolünde rol oynayabileceğini bulmuştur (7 ).

Aslında, 21 çalışmanın bir incelemesi bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri arttırmanın vücut kitle indeksini, yağ kütlesini ve vücut ağırlığını azaltabileceğini bildirdi (8 ).

Bununla birlikte, sindirim enzimi takviyelerinin insanlarda kilo kontrolü üzerindeki etkileri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı test tüpleri ve hayvan çalışmaları, sindirim enzimlerinin faydalı bağırsak bakterilerinizin sağlığını geliştirebileceğini göstermektedir - kilo kontrolünde yer alabilecek bakteriler.

Lipazın Etkileri

Lipaz, vücudunuzdaki yağın gliserol ve serbest yağ asitlerine ayrılarak emilimini artıran bir sindirim enzimidir (9 ).

Bazı çalışmalar, lipaz ile takviyenin tokluk hislerini azaltabileceğini göstermektedir (10 , 11 ).

Örneğin, 16 yetişkinde yapılan bir çalışmada, yüksek yağlı bir yemek tüketmeden önce lipaz takviyesi alanların, bir kontrol grubuna kıyasla 1 saat sonra mide doygunluğunu önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir (10 ).

Öte yandan, lipaz seviyelerini düşüren lipaz inhibitörleri, yağ atılımını artırarak kilo kontrolünü arttırmak için uzun süredir kullanılmaktadır (12).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, sindirim enzimi takviyeleri alarak lipaz seviyelerinizi artırmak potansiyel olarak yağ emilimini artırabilir ve böylece kilo alımına katkıda bulunabilir.

Özet: Lipaz tokluk hissini azaltabilir. Öte yandan, azalan lipaz seviyeleri yağ emilimini azaltarak kilo kaybını teşvik edebilir.

En İyi Tipler

Araştırmalar sindirim enzimlerinin kilo kaybını doğrudan artırabileceğini veya gösteremeyeceğini söylese de, bağırsak sağlığını ve sindirimini artırabilir.

Ayrıca şişkinliği hafifletebilir ve özellikle IBS gibi durumları olanlar için düzenliliği teşvik edebilirler (3 , 13 ).

Çoğu sindirim enzimi takviyesi bir lipaz, amilaz ve proteaz kombinasyonu içerir. Bazı tipler, belirli bileşenleri sindirmekte zorlanırsanız faydalı olabilecek diğer spesifik enzimleri de içerir.

Sindirim enzimi takviyelerinde bulunan diğer yaygın enzimler şunları içerir:

  • Laktaz: süt ürünlerinde bulunan bir tür şeker olan laktozun sindirimini iyileştirir
  • Alfa-galaktosidaz: fasulye, sebze ve tahıllardaki karmaşık karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olur
  • Fitaz: tahıl, fındık ve baklagillerdeki fitik asidin sindirimini destekler
  • Selülaz: bir tür bitki lifi olan selülozu beta-glikoza dönüştürür

 

Takviyeler mikrobiyal veya hayvan kaynaklarından elde edilir. Hayvan bazlı sindirim enzimleri daha yaygın olmasına rağmen, mikrobiyal bazlı takviyeler etkili ve vegan dostu bir alternatif olabilir (14 , 15 ).

Kaliteyi sağlamak için, içerik etiketini kontrol edin ve dolgu maddeleri, katkı maddeleri ve koruyuculardaki takviyeleri temizleyin. Ayrıca, üçüncü taraf testlerinden geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) gibi kuruluşlar tarafından onaylanmış takviyeleri tercih edin.

Özellikle altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, yeni bir takviye almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Ek olarak, etkinliklerini en üst düzeye çıkarmak için sindirim enzimlerini her zaman yiyeceklerle birlikte almanız gerektiğini unutmayın.

Özet: Sindirim enzimlerinin çoğu proteaz, lipaz ve amilazın bir kombinasyonunu içerir, ancak sağlıklı sindirimi teşvik etmek için başka spesifik enzimler de içerebilir. Takviyeler hem hayvan bazlı hem de mikrobiyal kaynaklardan türetilir.

Enzim İnhibitörleri Kilo Kaybını Destekleyebilir

Sindirim enzimleri kilo kaybını doğrudan artırmazken, araştırmalar enzim inhibitörlerinin olabileceğini göstermektedir.

Sindirim enzimi inhibitörleri bazı makro besinlerin emilimini azaltır ve bazen kilo kaybını arttırmak için obezitenin tedavisinde kullanılır (16 ).

14 çalışmanın bir incelemesine göre, beyaz fasulyelerden ekstrakte edilmiş bir amilaz inhibitörü ile takviye etmek, insanlarda hem kilo kaybını hem de yağ kaybını artırabilir (17 ).

Başka bir çalışma, proteinleri parçalayan bir proteaz enzimi olan tripsin etkilerinin bloke edilmesinin, sıçanlarda gıda tüketimini ve kilo alımını azalttığını gösterdi (18 ).

Ek olarak, yağ emilimini azaltmak için lipaz inhibitörleri kullanılır ve bu da önemli kilo kaybına neden olabilir (19 , 20 ).

Özellikle, orlistat adı verilen lipaz inhibitörü yağ emilimini % 30 oranında azaltabilir. Bunu, mide ve pankreastaki lipaz üretimini azaltarak kilo kaybına neden olarak yapar (19 ).

Obezite olan 40 kadında yapılan bir çalışmada, orlistatın uzun süreli kullanımının açlık ve iştahı baskılayan bazı hormon düzeylerini artırdığı bulunmuştur (21 ).

Bununla birlikte, diğer çalışmalar orlistatın bu hormonları azaltabileceğini ve bunun yerine midenin boşalmasını hızlandırabildiğini bulmuştur (22 , 23 , 24 ).

Potansiyel olarak hormon seviyelerini etkilemenin yanı sıra, lipaz inhibitörlerinin diğer yaygın yan etkileri arasında ishal, mide ağrısı ve gaitadaki (dışkıdaki) yağ bulunur (19 ).

Özet: Enzim inhibitörleri, kilo kaybını ve yağ kaybını artırabilecek sindirim enzimlerinin aktivitesini bloke eder. Ancak, çalışmaların sonuçları çelişkilidir.

Uzun Lafın Kısası

Sindirim enzimleri, emilimini arttırmak için makro besinleri daha küçük bileşiklere ayırmaya yardımcı olan maddelerdir.

Bazı test tüpü ve hayvan çalışmaları, bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını iyileştirebileceklerini ve bu da kilo kontrolünü etkileyebileceğini göstermektedir.

Öte yandan, sindirim enzimi inhibitörlerinin gıda alımını azalttığı, kilo kaybını ve yağ kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

Sindirim enzimi takviyeleri kilo kaybını doğrudan artırabilir veya etmeyebilir, ancak özellikle belirli gastrointestinal rahatsızlıkları olanlar için sağlıklı sindirim ve düzenliliği teşvik edebilirler.

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!). 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın