ProLon Oruç Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

ProLon Oruç Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

ProLon Oruç Taklit Diyet, diğer açlık yöntemlerine benzer şekilde, yağ kaybını teşvik edebilen ve kan şekerini, iltihabı, kolesterolü azaltabilen yüksek yağlı, düşük kalorili aralıklı oruç diyetidir.

Diyet Asistan Diyet Puanı: 5 üzerinden 3.5  


Oruç, sağlık ve sağlıklı yaşamda ve iyi bir nedenden dolayı sıcak bir konudur.

Kilo kaybından vücudunuzun sağlığını ve ömrünü artırmaya kadar çok çeşitli faydalarla ilişkilendirilmiştir.

Aralıklı oruç ve su orucu  gibi birçok oruç yöntemi vardır.

“Hızlı Taklit Etme”, belirli bir süre boyunca kalorileri kısıtlayan yeni bir oruç trendidir.

Bu makale Oruç Taklit Diyetini gözden geçirir, böylece sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz.

DİYET ASİSTAN PUANI DAĞILIMI

 • Genel skor: 3.5
 • Hızlı kilo kaybı: 3
 • Uzun süreli kilo kaybı: 4
 • Takip etmesi kolay: 4
 • Beslenme kalitesi: 3

ALT BİLGİ: Oruç Taklit Diyet, beş gün boyunca hazır ambalajlı yemekler sağlayan yüksek yağlı, düşük kalorili aralıklı oruç yöntemidir. Kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak pahalı ve standart aralıklı oruç diyetlerinden daha iyi olmayabilir.

Oruç Diyeti Taklit Ediyor?


Oruç Taklit Eden Diyet, bir İtalyan biyolog ve araştırmacı olan Dr. Valter Longo tarafından yaratıldı.

Ona hala beslenmeyi sağlarken oruç tutmanın faydalarını tekrarlamaya çalıştı . Onun modifikasyonları, diğer açlık türleriyle ilişkili kalori yoksunluğunu önler.

Oruç Diyet Taklit Etme ya da “hızlı taklit etme”  bir tür aralıklı oruçtur. Bununla birlikte, 16/8 yöntemi gibi daha geleneksel tiplerden farklıdır.

Oruç Taklit etme protokolü, birkaç klinik çalışma da dahil olmak üzere onlarca yıllık araştırmaya dayanmaktadır.

Herkes hızlı taklit etme ilkelerini takip edebilse de, Dr. Longo, başladığı bir beslenme teknolojisi şirketi olan L-Nutra aracılığıyla ProLon Oruç Taklit Diyet adlı beş günlük bir kilo verme programı satıyor ( 1 ).

Nasıl Yapılır?


ProLon Oruç Taklit Diyet planı, beş günlük hazır ambalajlı yemek kitlerini içerir.

Tüm yemekler ve atıştırmalıklar, tam gıdadan elde edilen ve bitki bazlıdır. Yemek kitleri karbonhidrat ve protein bakımından düşük, zeytin ve keten gibi sağlıklı yağlarda yüksektir.

Beş günlük süre boyunca, diyetisyenler sadece yemek kitinde bulunanları tüketir.

Diyetin birinci günü yaklaşık 1.090 kcal (% 10 protein,% 56 yağ,% 34 karbonhidrat) sağlarken, iki ila beşinci günler sadece 725 kcal  (% 9 protein, % 44 yağ, % 47 karbonhidrat) sağlar.

Yemeklerin düşük kalorili, yüksek yağlı, düşük karbonhidrat içeriği, vücudunuzun glikojen depoları tükendikten sonra karbonhidrat olmayan kaynaklardan enerji üretmesine neden olur (2).

Bir çalışmaya göre, diyet normal kalori alımının % 34-54'ünü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır (3).

Bu kalori kısıtlaması, vücudun hücre yenilenmesi, azalmış iltihaplanma ve yağ kaybı gibi geleneksel oruç yöntemlerine fizyolojik yanıtını taklit eder.

ProLon, tüm diyetisyenlerin beş gün boyunca hızlı bir şekilde başlamadan önce doktor veya kayıtlı diyetisyen gibi bir tıp uzmanına danışmasını önerir.

ProLon beş günlük planı tek seferlik bir temizlik değildir ve en iyi sonuçları elde etmek için her altı ayda bir izlenmelidir.

Özet: ProLon Oruç Diyet Taklit Etme, kilo kaybını teşvik etmek ve daha geleneksel oruç yöntemleriyle aynı faydaları sağlamak amacıyla düşük kalorili, beş günlük bir yeme programıdır.

Yiyecek ve Kaçınılacak Gıdalar


ProLon yemek kiti, günde bir kutu olmak üzere beş ayrı kutuya bölünür ve hangi yiyeceklerin yemesi ve hangi sırada yenileceği konusunda öneriler içeren bir grafik içerir.

Güne bağlı olarak kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıklar için belirli bir yiyecek kombinasyonu sunulmaktadır.

Eşsiz besin bileşimi ve kalorileri azaltma, enerji verildiği halde vücudunuzu oruç tuttuğunu düşünmesi için kandırmak içindir.

Kaloriler günler arasında değiştiğinden, diyetçilerin yiyecekleri karıştırmaması veya ertesi güne yiyecek taşımaması önemlidir.

Tüm yiyecekler vejetaryen , glüten ve laktoz içermez. Satın alınan kit, beslenme gerçekleri ile birlikte gelir.

Beş günlük ProLon Oruç Taklit Diyet kiti şunları içerir:


 • Somun çubukları. Macadamia fındık ezmesi, bal, keten, badem yemeği ve hindistancevizi ile yapılan yemek çubukları.
 • Alg yağı. Diyetisyenlere 200 mg omega-3 yağ asidi DHA sağlayan vejetaryen bazlı bir takviye .
 • Çorba karışımları. Sebzeli çorba, sebzeli çorba kinoa, mantar ve domates çorbası gibi aromalı çorbaların bir karışımı.
 • Bitki çayı. Nane, ebegümeci ve limon nane çayı.
 • Bitter çikolata gevrek bar. Kakao tozu, badem, çikolata parçaları ve keten ile yapılan bir tatlı barı.
 • Kale krakerleri. Keten tohumu, beslenme mayası , lahana, otlar ve kabak çekirdeği gibi bileşenlerin bir karışımı .
 • Zeytin. Zeytin, yüksek yağlı atıştırmalık olarak dahil edilir. Birinci günde bir paket verilirken, iki ila beşinci günlerde iki paket sağlanır.
 • NR-1. Geleneksel bir oruç sırasında normalde tüketmeyeceğiniz bir doz vitamin ve mineral sağlayan toz bir bitkisel takviye.
 • L-Alkol. Bu gliserol bazlı enerji içeceği, vücudunuz glukoneogeneze başladığında (yağlar gibi karbonhidrat olmayan kaynaklardan enerji üretmeye başladığında) iki ila beşinci günlerde verilir.

Diyetisyenler sadece yemek kitinde bulunanları tüketmeye ve diğer iki yiyecek veya içecekleri iki istisna dışında tüketmekten kaçınmaya teşvik edilir:

 • Çorbalar taze otlar ve limon suyu ile lezzetlendirilebilir.
 • Diyetisyenler beş gün boyunca sade su ve kafeinsiz çaylar ile sulu kalmaya teşvik edilir .

ÖZET: ProLon yemek seti çorbalar, zeytinler, bitki çayları, fındık çubukları, besin takviyeleri, çikolata çubukları ve enerji içecekleri içerir. Diyetisyenler bu eşyaları sadece beş gün oruçlarında yemeye teşvik edilir.

Avantajları Nelerdir?


Piyasadaki diyetlerin çoğunun aksine, ProLon Oruç Taklit Diyeti araştırmalarla desteklenmektedir.

Ayrıca, çok sayıda araştırma çalışması benzer oruç yöntemlerinin sağlık yararlarını göstermiştir.

Kilo Kaybını Teşvik Edebilir


Longo liderliğindeki küçük bir çalışma, üç ay boyunca ProLon Oruç Taklit Diyetinin üç döngüsünü tamamlayan insanları bir kontrol grubuyla karşılaştırdı.

Oruç grubundaki katılımcılar ortalama 2,7 kg (6 kilo) kaybetti ve göbek yağında kontrol grubuna göre daha fazla azalma yaşadı (4).

Bu çalışma küçük olmasına ve ProLon Oruç Taklit Diyetinin geliştiricisi tarafından yönetilmesine rağmen, diğer çalışmalar oruç yöntemlerinin kilo kaybını teşvik etmede etkili olduğunu göstermiştir.

Örneğin, obez erkeklerde yapılan 16 haftalık bir çalışma, aralıklı oruç uygulayanların sürekli kalori kısıtlayanlardan % 47 daha fazla kilo verdiğini bulmuştur (5).

Dahası, çok düşük kalorili diyetlerin kilo kaybını teşvik ettiği kanıtlanmıştır (6,7).

Yine de, ProLon Oruç Diyetini Taklit Etmenin diğer düşük kalorili diyetlerden daha etkili olduğuna dair kanıtlar veya oruç yöntemleri şu anda eksiktir.

Kan Şekeri ve Kolesterol Seviyelerini Azaltabilir


Longo'nun hızlı taklidi yağ kaybıyla ilişkilendiren aynı küçük çalışma, oruç taklit eden diyet grubunun kan şekeri ve kolesterol seviyelerinde önemli bir düşüş yaşadığını gözlemledi.

Yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlarda kolesterol 20 mg / dl azalırken, çalışmanın başında yüksek kan şekeri olan katılımcılarda kan şekeri seviyeleri normal aralığa düştüğü gözlemlenmiştir (4).

Bu sonuçlar hayvan çalışmalarında da gösterilmiştir.

60 gün boyunca her hafta dört gün diyet, hasarlı pankreas hücrelerinin yenilenmesini sağladı, sağlıklı insülin üretimini artırdı, insülin direncini azalttı ve diyabetli farelerde daha kararlı kan şekeri seviyelerine yol açtığı gözlemlenmiştir (8 ).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, diyetin kan şekeri üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Enflamasyonu Azaltabilir


Çalışmalar, aralıklı oruç tutmanın C-reaktif protein (CRP), tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-α), interferon gama (ifnγ), leptin, interlökin 1 beta (IL-1 and) ve interlökin 6 (IL-6) (9 , 10, 11 ).

Ramazan'ın dini bayramı için alternatif gün oruç uygulayan kişilerde yapılan bir çalışmada , proinflamatuar sitokinler, alternatif gün oruç döneminde, önceki veya sonraki haftalara göre önemli ölçüde daha düşük olduğu gözlemlenmiştir(12).

Bir hayvan çalışması, Oruç Taklit Diyetinin bazı enflamatuar belirteçleri azaltmada etkili olabileceğini buldu.

Multipl sklerozlu fareler, 30 gün boyunca Oruç Taklit Diyetine veya ketojenik diyete konuldu .

Açlık grubundaki fareler, ifnγ ve T yardımcı hücreleri Th1 ve Th17 - otoimmün hastalık ile ilişkili proenflamatuar hücrelerden önemli ölçüde düşük seviyelere sahip olduğu gözlemlendi (13).

Yaşlanmayı ve Zihinsel Yavaşlamayı Yavaşlatabilir


Longo'nun Oruç Taklit Diyetini geliştirmesinin ana nedenlerinden biri, vücudun hücresel rejenerasyon yoluyla kendi kendini onarma yeteneğini geliştirerek yaşlanma sürecini ve bazı hastalık riskini yavaşlatmaktı.

Otofaji, eski, hasarlı hücrelerin yeni ve daha sağlıklı hücreler üretmek için geri dönüştürüldüğü bir süreçtir.

Aralıklı oruç tutmanın, zihinsel gerilemeye ve yavaş hücresel yaşlanmaya karşı koruyabilecek otofajiyi optimize ettiği gösterilmiştir.

Farelerde yapılan bir araştırma, kısa süreli gıda kısıtlamasının sinir hücrelerinde otofajide dramatik bir artışa yol açtığını sonucuna varıldı (14 ).

Demanslı sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, 12 günlük alternatif gıda yoksunluğunun, beyin dokusunda oksidatif hasarda daha fazla azalmaya ve kontrol diyetine kıyasla daha az zihinsel eksikliğe yol açtığını gösterdi (15).

Diğer hayvan çalışmaları açlık sinir hücrelerinin ve güçlendirir üretilmesini artırdığını göstermiştir beyin fonksiyonu (16 ).

Dahası, aralıklı açlığın insülin benzeri büyüme faktörünü (IGF-1) azalttığı gösterilmiştir. Yüksek seviyelerde meme kanseri gibi bazı kanser riskini artırabilecek bir hormon oluşumuna sebebiyet verebilir (17 , 18).

Bununla birlikte, oruç tutmanın yaşlanma ve hastalık riskini nasıl etkileyebileceğini tam olarak anlamak için daha fazla insan çalışması yapılmalıdır.

Özet: Oruç Diyet Taklit Etme kilo kaybını teşvik edebilir, otofajiyi artırabilir ve kan şekeri, kolesterol ve iltihabı azaltabilir.

Potansiyel Dezavantajları Nelerdir?


ProLon Oruç Diyet Taklit Etmenin en büyük dezavantajı maliyettir.

Bir yemek kiti şu anda iki kutu satın alırken kutu başına 249 $ veya üç veya daha fazla kutu satın alırken 225 $ satıyor.

Önerilen her bir ila altı ayda bir önerilen beş günlük protokolü uygularsanız maliyetler hızla artabilir.

Dahası, aralıklı oruç tutmanın faydaları üzerine birçok insan çalışması olmasına rağmen, özellikle ProLon Oruç Taklit Eden Diyet hakkında daha fazla araştırmanın tamamlanması gerekmektedir.

Diğer aralıklı oruç türlerinden daha etkili olup olmadığı bilinmemektedir.

Kim Oruç Diyeti Taklit Etmekten Kaçının?


ProLon, diyetini hamile, emziren kadınlar, zayıf veya yetersiz beslenen kadınlar gibi belirli popülasyonlara önermez .

Fındık, soya, yulaf, susam veya kereviz / kereviz alerjisi olan kişiler de bu bileşenleri içerdiğinden ProLon yemek kitinden kaçınmalıdır.

Ek olarak, ProLon, diyabet veya böbrek hastalığı gibi tıbbi rahatsızlıkları olan herkesi planı yalnızca doktor gözetiminde kullanması için uyarır.

Aralıklı oruç, düzensiz beslenme öyküsü olanlar için uygun olmayabilir .

Özet: Hamile veya emziren kadınlar ve alerjisi olanlar ve bazı tıbbi durumları olanlar bu diyetten kaçınmalıdır.

Denemelisiniz?


Oruç Diyet Taklit Etme Sağlıklı bireyler için büyük olasılıkla güvenlidir ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

Bununla birlikte, 16/8 yöntemi gibi aralıklı oruç gibi diğer daha araştırılmış yöntemlerden daha etkili olup olmadığı belirsizdir .

16/8 yöntemi, yemek yemeyi günde sekiz saatle sınırlayan ve kalan 16 saat boyunca yemek yemeyen bir aralıklı oruçtur. Bu döngü kişisel tercihe bağlı olarak haftada bir veya iki kez veya her gün tekrarlanabilir.

ProLon'un beş günlük, düşük kalorili oruç planını takip etmek için sermayeniz ve öz disiplininiz varsa, iyi bir seçim olabilir.

Sadece diğer açlık yöntemleri gibi  bu diyetin potansiyel faydaları elde etmek için uzun vadede devam etmesi gerektiğini unutmayın.

ProLon hazır ambalajlı yemek kitini kullanmadan hızlı taklit etmek mümkündür.

Beslenme bilgisine sahip olanlar kendi yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı, düşük proteinli, kalori kontrollü, beş günlük yemek planlarını oluşturabilirler.

Bazı hızlı taklit eden yemek planları çevrimiçi olarak mevcuttur, ancak diyetin etkinliğinin anahtarı olabilecek ProLon yemek kitiyle aynı beslenmeyi sağlamazlar.

Aralıklı oruç tutmayı denemek isteyenler için, 16/8 yöntemi gibi daha araştırılmış, uygun maliyetli bir plan daha iyi bir seçim olabilir.

Özet: Aralıklı oruç tutmak isteyenler için 16/8 yöntemi ProLon'dan daha uygun maliyetli bir seçim olabilir.

Uzun Lafın Kısası


ProLon Oruç Taklit Diyet, diğer açlık yöntemlerine benzer şekilde, yağ kaybını teşvik edebilen ve kan şekerini, iltihabı, kolesterolü azaltabilen yüksek yağlı, düşük kalorili aralıklı oruç diyetidir.

Yine de, bugüne kadar sadece bir insan çalışması yapılmıştır ve faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın