Kemoterapi Alırken Tüketilebilecek Gıdalar

Kemoterapi Alırken Tüketilebilecek Gıdalar

Kemoterapi, ağız kuruluğu, tat değişiklikleri, yorgunluk, ağız yaraları ve bulantı gibi bir dizi yan etkiyi tetikleyebilir. Bunlar yemek yemeyi zorlaştırır veya çekici hale getirmez.

 

Kemoterapi nedir? Kemoterapi ne demek? Kemoterapi, vücudunuzdaki kanser hücrelerine karşı savaşmak için bir veya daha fazla ilaç kullanan yaygın bir kanser tedavisidir.

Ağız kuruluğu, tat değişiklikleri, bulantı ve halsizlik gibi semptomları yemeyi kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için kanser tedavisi sırasında sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek önemlidir. Lezzeti hafif, midenizde kolay ve besin yoğunluğu olan yiyecekler en iyi seçeneklerden bazılarıdır (1 ).

Kemoterapi alırken ne yenir? Kemoterapi alırken ne yemeli? Kemoterapi sırasında yemek için 10 yiyecek.

 

1. Yulaf Ezmesi

 

Yulaf ezmesi, kemoterapi sırasında vücudunuza yardımcı olabilecek birçok besin maddesi sağlar.

Bol miktarda karbonhidrat, protein ve antioksidanların yanı sıra çoğu taneden daha sağlıklı yağlara sahiptir. Ayrıca bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyen bir tür çözünen lif olan beta glukanı nedeniyle bağırsaklarınızı düzenlemenize yardımcı olur ( 2 ,3 ).

Yulaf ezmesinin nötr tadı ve kremsi dokusu, ağız kuruluğu veya ağızda yaralar gibi genel kemoterapi yan etkileri yaşıyorsanız özellikle avantajlıdır.

Dahası, bir gecede yulaf kemoterapi randevularınıza alabilir. Bu yemeği yapmak için yulaf istediğiniz bir süte batırın ve bir gece buzdolabında bekletin. Sabah, çilek, bal veya fındık ile üstünü süsleyebilirsiniz.

Dışarıdayken yulaf ezmesi yanınızda taşıyorsanız, yiyecek kaynaklı hastalıklardan kaçınmak için 2 saat içinde yemelisiniz.  Buu riski yulaf ezmesini daha soğukta tutarak en aza indirebilirsiniz ( 4 ).

Yulaf ezmesi nasıl yapılır? Yulaf ezmesi nasıl yenir? Avokado veya yumurta ile birlikte lezzetli yulaf ezmesi yapabilirsiniz, ancak meyve, akçaağaç şurubu ve fındık eklenmesi gerekir. Eğer mide bulantısı veya ağızda yaralar varsa, sade veya az miktarda tuzla yiyin.

Özet: Yulaf ezmesi çok sayıda besin sağlar ve ağız kuruluğu, ağız yarası ve mide bulantısı gibi kemo semptomları yaşıyorsanız, lezzetlidir. Lifleri ayrıca bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmanıza da yardımcı olabilir.

 

2. Avokado - Kemoterapi Alırken Avokado

 

Eğer iştahınız yoksa avokado, gerekli kalorileri ve besinleri diyetinize ekleyebilir.

Bu kremsi, yeşil meyve, HDL (iyi) kolesterolü yükseltirken LDL (kötü) kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilecek sağlıklı tekli doymamış yağda özellikle yüksektir. Ayrıca, günlük değerin % 27'sini karşılar ( 5 ,6 ).

Lif dışkıyı toplar ve bağırsaktaki dost bakterileri besler (7 ).

Tok tutarken, çok yönlü ve yumuşak olduklarından avokado, ağız kuruluğu, kabızlık, ağızda ya da kilo kaybı yaşarsanız harika bir seçenektir.

Avokado nasıl yenir? Onları tostlara yayabilir ya da bir kâse tahıl, fasulye veya çorbaya dilimleyebilirsiniz.

Dilimlemeden önce soyulmamış avokadoları yıkadığınızdan emin olun. Çünkü cildi gıda zehirlenmesine neden olabilecek ortak bir bakteri olan Listeria'yı taşıyabilir (8 ).

Özet: Avokado bir beslenme gücüdür. Bol miktarda yağ ve lifle, iştahınız azaldığında sizi doyurur ve gerekli kaloriyi sağlarlar.

 

3. Yumurta

 

Yorgunluk kemoterapinin sık görülen bir yan etkisidir.

Yumurta yorgunlukla mücadelede etkili olabilir.  Tek bir orta büyüklükte bir yumurta (44 gram) yaklaşık 6 gram protein ve  4 gram yağ içerir. Bu nedenle, protein ve yağlardan cömert bir kaynaktır (9 ).

Yağ vücudunuza enerji sağlarken, protein özellikle kemoterapi sırasında önemli olan kas kütlesinin korunmasına ve oluşturulmasına yardımcı olur.

Yumurta nasıl yenilir? Şunları yapabilirsiniz yumurtayı kaynatın, yumurta taşınabilir bir atıştırmalık olarak veya  farklı bir yemeğe karıştırılarak tüketilebilir. Gıda zehirlenmesini önlemek için iyice pişirildiklerinden emin olun.

Yumuşak, yatıştırıcı dokusu nedeniyle ağız ağrısı yaşıyorsanız yumurtaları tüketmeniz sizin için idealdir.

Özet: Yumurtalar, protein ve yağların birleşiminden dolayı yorgunluğu hafifletebilir. Ek olarak, ağız ağrınız varsa yemekleri kolaydır.

 

4. Et Suyu

 

Kemoterapi sırasında tat değişiklikleri normaldir - ve suyun farklı tadı olduğu söylenir.

Bu durumlarda, et suyu su ihtiyacınızı karşılamak için mükemmel bir alternatiftir. Suyu sebzeler, otlar ve - eğer istenirse - et veya kümes hayvanları ve kemiklerle kaynatmak suretiyle yapılır.

Bu işlem sırasında, elektrolitler sıvının içine salınır. Sodyum, potasyum, klorür ve kalsiyum gibi besinleri içeren bu yüklü parçacıklar vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlar (10 ).

Kusma, ter ya da ishal yoluyla elektrolit kaybediyorsanız, et suyu yararlı olabilir ( 11 ).

Et suyu nasıl kullanılır? İştahınız varsa, et suyunuza tavuk, soya peyniri veya sebzeler ekleyebilirsiniz. Ağız yaralarınız varsa, bu karışımı püre haline getirmek daha kolay tüketmenize yardımcı olur.

Ek gıdalar için, özellikle ağız kuruluğu veya iştahsızlık yaşarsanız, kollajen tozu gibi bir tutam tatsız protein tozu kaşığı alabilirsiniz.

Bununla birlikte, bulantı veya kusma yaşıyorsanız, et suyunuzu temiz, basit tutun ve yavaşça yudumlayın. Et suyu bu durumlarda mükemmeldir, çünkü lif sindirimi kolaylaştırır ( 11 ).

Özet: Et suyu, özellikle kemo sırasında, susuz hissetmemenize yardımcı olur. Katı yiyeceklerle başa çıkabiliyorsanız, sebze ekleyebilirsiniz.

 

5. Badem ve Fındık - Kemoterapi Fındık

 

Kemoterapi sırasında, kendinizi birçok randevunun içinde ve dışında bulabilirsiniz - böylece atıştırmalıklar işe yarar.

Badem ve kaju fıstığı gibi fındıklar aynı zamanda bol miktarda protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içerirler (12).

Badem, DV'nin % 27 ve % 32'sini 28 gramı ile sağlayan zengin bir mangan ve bakır kaynağıdır (12 ) .

Bu mineraller vücuttaki en güçlü antioksidanlardan bazıları olan süperoksit dismutazları oluşturur. Antioksidanlar hücrelerinize zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur (13 ).

Ayrıca yulaf ezmesi veya diğer yemekler için fındık ekleyebilirsiniz.

Ancak, ağızda yaralar varsa, yemek kolay olmayabilir. 

Özet: Badem, manganez ve bakır dahil olmak üzere etkileyici sayıda besini içerir ve ideal bir atıştırmalık olarak hizmet eder.

 

6. Kabak Çekirdeği - Kemoterapi Kabak Çekirdeği

 

Fındık gibi kabak çekirdeği, atıştırmak için mükemmeldir.

İnflamasyonla mücadelede yardımcı olabilecek E vitamini gibi yağ, protein ve antioksidanlar bakımından zengindirler ( 14 ,15 , 16 ).

Dahası, 1/3 fincan (33 gram) veya DV'nin yaklaşık % 15'i başına yaklaşık 3 gram demir verirler  ( 14 ).

Bununla birlikte, kan nakli gibi bazı tedaviler, vücudunuzdaki aşırı demir riskini artırabilir. Bu durumu geliştirirseniz, kabak çekirdeği ve diğer yüksek demirli gıda alımınızı izlemek istersiniz ( 14 ,17 ).

Tatlı ve tuzlu için, kabak çekirdeği, kurutulmuş kızılcık, diğer kuru meyveler, tohumlar ve fındıkları birleştirerek kendi karışımınızı yapabilirsiniz.

Özet: Kabak çekirdeği halindeyken harika çerezlerdir, özellikle sağlıklı yağ ve demir bakımından zengindir. Ancak, aşırı demir yüklemeniz varsa, alımınızı sınırlamak isteyebilirsiniz.

 

7. Brokoli ve Diğer Sebzeler - Kemoterapide Brokoli

 

Lahana, brokoli, karnabahar ve lahana gibi potalı sebzeler etkileyici bir beslenme profiline sahiptir (18 ,19 , 20 ).

Özellikle brokoli önemli miktarda C vitamini sunar. Bu vitamin, bağışıklık sisteminiz için hayati öneme sahiptir ( 18 ).

Dahası, beyin sağlığını iyileştirdiği düşünülen bir bitki bileşiği olan sülforaphane içerir.

Araştırmalar, sülforaphanın, iltihabı azaltarak ve hücreleri kemoterapide özellikle önemli olan hasardan koruyarak beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir (21 , 22 , 23, 24 ).

Bu sebzeleri zeytinyağı ve bir tutam tuz ile buğulayın veya kızartın. Tat değişiklikleri yaşıyorsanız, ağız yarası veya mide bulantısı olmadıkça bir limon sıkın.

Özet: Brokoli ve diğer sebzeler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinde yüksektir. Özellikle brokoli, beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilecek bir bitki bileşiği olan sülforaphane içerir.

 

8. Ev Yapımı Tatlılar

 

Katı yiyecekleri çiğnemek veya diyetinizde yeterli besin almakta zorlanıyorsanız ev yapımı smoothie'ler mükemmel bir seçenektir.

Belirtileriniz veya tat değişiklikleriniz için en iyi malzemeleri seçmenize olanak tanıyan son derece özelleştirilebilirler.

İşte bir smoothie tarifi:

 

  • 1-2 bardak (240–475 ml) sıvı
  • 1,5–3 su bardağı (225–450 gram) sebze ve / veya meyve
  • 1 çorba kaşığı protein (15 gram)
  • 1 yemek kaşığı (15 gram) yağ

 

Örneğin, taze veya dondurulmuş meyveleri süt veya kefir ile birleştirin, ardından bir avuç veya iki yıkanmış ıspanak yaprağını atın. Protein için yağ ve fıstık ezmesi için bir kaşık keten tohumu dökün.

Taze meyveler kullanıyorsanız, akan suda iyice durulamadan önce onları ıslattığınızdan emin olun. Bu sizi hasta edebilecek herhangi bir döküntü veya bakteriyi uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır (25 ).

Tatları değiştirmek için biraz limon da sıkabilirsiniz.

Özet: Smoothies, yemek yemenin zor olduğu zamanlar için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, diyetinize meyve ve sebzeler eklemek için ideal bir yoldur.

 

9. Ekmek veya Kraker

 

İshal veya mide bulantısı yaşıyorsanız, beyaz ekmek veya krakerler iyi bir seçimdir. Çünkü genellikle sindirimi kolaydır. Ekstra besin sağlayan tam tahıllı versiyonlar, midenizin için idealdir.

Tuzlu kraker veya tuzlar, ishal veya kusmayla kaybedilen sodyumun yenilenmesinde özellikle yararlıdır (26 ).

Daha fazla lezzet ve besin istiyorsanız, bunları somun yağı, ezilmiş avokado veya ricotta peyniri ile yiyin.

Özet: İshal veya mide bulantısı varsa, beyaz ekmek ve krakerler yardımcı olabilir. Saltinler, ishal veya kusma nedeniyle kaybedilen sodyumun geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

 

10. Balık - Kemoterapi Alırken Balık Yenir Mi?

 

Deniz mahsullerinden hoşlanıyorsanız, kemoterapideyken haftada iki porsiyon balık yemek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni protein ve omega-3 yağ asitleri sağlamasıdır (27 ).

Omega-3'ler diyetinize girmeniz gereken önemli yağlardır. Beyin sağlığını destekler ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, bol miktarda protein ve balık gibi sağlıklı, yağ açısından zengin besinler yemek, tedavi sırasında sağlıksız kilo kaybını önlemenize yardımcı olabilir (27 , 28 , 29 ).

Somon, uskumru, albacore ton balığı ve sardalye bu yağlarda özellikle yüksektir.

Somon ve ringa balığı gibi daha yağlı balıklar , kemik ve bağışıklık sağlığı için gerekli olan zengin bir D vitamini kaynağıdır. Aslında, küçük somon fileto (170 gram), DV 113% sağlar ( 30 ,31 , 32 , 33 ).

Buharlayın, tavada kızartın veya balığınızı limon sıkarak kızartın. Yeniden ısıtıyorsanız en az 63 ° C veya 74 ° C iç sıcaklığa ulaştığından emin olmak için bir et termometresi kullanın (25 , 34 ).

Özet: Balıklar zengin bir omega-3 yağ asidi ve D vitamini kaynağı olabilirler. Artı, omega-3'lerdeki balıklar gibi protein ve yağ bakımından zengin besinler yemek, istenmeyen kilo kaybını önlemeye yardımcı olabilir ve D vitamini bağışıklık için önemlidir. Haftada iki porsiyon yemeyi hedefleyin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kemoterapi, ağız kuruluğu, tat değişiklikleri, yorgunluk, ağız yaraları ve bulantı gibi bir dizi yan etkiyi tetikleyebilir. Bunlar yemek yemeyi zorlaştırır veya çekici hale getirmez.

Ağız yaraları için yumuşak gıdalar ve kuru ağız için ıslak veya kremsi dokular gibi hangi yiyeceklerin tüketileceğini bilmek, kanser tedavisindeyken vücudunuzu beslemenize yardımcı olabilir.

Randevularınıza besleyici, seyahat dostu yiyecekleri paketlemek avantajlıdır. Gıda güvenliğini uygulamak, gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için de önemlidir.

Bununla birlikte, tedaviniz sırasında çiğneme ya da yutma konusunda zorluk yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir? Kemoterapi Yan Etkileri

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın