İyot Eksikliğinin 10 Belirtisi ve Semptomları

İyot Eksikliğinin 10 Belirtisi ve Semptomları

İyot eksiklikleri, özellikle toprak ve gıda arzının düşük iyot seviyelerine sahip olduğu Avrupa ve Üçüncü Dünya ülkelerinde çok yaygındır.

 

İyot Nedir? Vücut İçin Yararlı Mıdır?

  İyot, deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan kritik bir mineraldir. Tiroid bezinin, büyüme süreçlerini düzenlemesi, hasar görmüş hücreleri onarması ve metabolizmayı optimal seviyede tutması için ihtiyaç duyduğu tiroid hormonlarının üretiminde esastır. Ancak küresel ölçekte, insan nüfusunun yaklaşık üçte biri iyot eksikliği riskiyle karşı karşıyadır. ()

Belirli popülasyonlar, iyot eksikliği için özellikle savunmasızdır. Bu risk grupları, birtakım faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

 

 • Hamile kadın
 • Toprakta çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir
 • İyotlu tuz kullanmayan insanlar
 • Vejetaryen veya vegan diyetini uygulayan insanlar

 

İyot eksikliği rahatsız edici ve hatta şiddetli semptomlara neden olabilir.Bunlar arasında boyunda şişlik, hamilelikle ilgili konular, kilo alımı ve öğrenme güçlükleri bulunur.

Semptomları hipotiroidizm veya düşük tiroid hormonlarına çok benzer. İyot tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği vücudunuzun bunlardan yeterince yararlanamayacağı ve hipotiroidizme yol açacağı anlamına gelir.

İyot eksikliği belirtileri nelerdir? İşte iyot eksikliğinin 10 belirtisi ve semptomları, iyot eksikliği belirtileri, iyot eksikliği belirtisi.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1. Boyunda Şişlik - Tiroid ve Guatr Nedir?

 

Guatr nedir? Boynun önündeki şişme, iyot eksikliğinin en yaygın belirtisidir.

Buna guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde ortaya çıkar.

Tiroid bezi nedir? Tiroid bezi boynunuzun önünde küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid guatr yapar mı? Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) bir sinyal aldıktan sonra tiroid hormonları yapar (9 ).

Kan TSH seviyeleri yükseldiğinde, tiroid bezi tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuz iyot azaldığında, bunlardan yeterince yararlanamaz (9 ).

Telafi etmek için tiroid bezi daha fazlasını yapmaya çalışmak için daha çok çalışır. Bu, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına neden olur ve sonunda bir guatra yol açar.

Neyse ki, çoğu vaka iyot alımınızı artırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bir guatr uzun yıllardır tedavi edilmezse, kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

Özet: Boynun önündeki şişlik, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. Tiroid beziniz vücutta düşük miktarda iyot olduğunda tiroid hormonları yapmaya zorlandığında ortaya çıkar.

 

2. Beklenmedik Kilo Alımı - Tiroid Kilo Alma

 

Beklenmeyen kilo alımı, iyot eksikliğinin bir başka belirtisidir.

Vücudun tiroid hormonları yapmak için yeterli iyot yoksa ortaya çıkabilir.

Çünkü tiroid hormonları, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye ve ısıya dönüştürdüğü süreç olan metabolizmanızın hızını kontrol etmeye yardımcı olur ( 10 , 11 ).

Tiroid hormon seviyeleriniz düşük olduğunda, vücudunuz dinlenme sırasında daha az kalori yakar. Ne yazık ki, bu, yediğiniz yiyeceklerden daha fazla kalorinin yağ olarak depolandığı anlamına gelir (10 , 11 ).

Diyetinize daha fazla iyot eklemek, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu yapmasına yardımcı olabileceğinden, yavaş bir metabolizmanın etkilerini tersine çevirebilir.

Özet: Düşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve yiyeceklerin enerji olarak yakılmak yerine yağ olarak depolanmasını teşvik edebilir. Bu kilo almaya yol açabilir.

 

3. Yorgunluk ve Halsizlik - Tiroid Yorgunluk - Tiroid Halsizlik Yorgunluk

 

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin yaygın semptomlarıdır.

Aslında, bazı çalışmalar, tiroid hormon seviyeleri düşük olanların yaklaşık % 80'inin iyot eksikliği vakalarında ortaya çıktığını, yorgun, halsiz ve zayıf hissettiklerini bulmuştur (12 ).

Bu belirtiler, tiroid hormonlarının vücudun enerji üretmesine yardımcı olması nedeniyle ortaya çıkar.

Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, vücut genellikle yaptığı kadar enerji üretemez. Bu, enerji seviyelerinizin düşmesine ve zayıf hissetmenize neden olabilir.

Aslında, 2.456 kişide yapılan bir araştırma, düşük veya tiroid hormon düzeyleri hafif düşük olanlarda en sık görülen yorgunluk ve halsizlik olduğunu bulmuştur ( 13 ).

Özet: Düşük iyot seviyeleri sizi yorgun, halsiz ve zayıf hissetmenizi sağlayabilir. Çünkü vücudunuzun enerji elde etmek için minerallere ihtiyacı vardır.

 

4. Saç Dökülmesi - Tiroid Saç Döker Mi? Tiroid Saç Dökülmesi Yaparmı? 

 

Tiroid hormonları saç köklerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Tiroid hormon seviyeleriniz düşük olduğunda, saç folikülleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla, bu saç dökülmesine neden olabilir (14 ).

Bu nedenle, iyot eksikliği olan insanlar da saç dökülmesinden muzdarip olabilir (15 ).

700 kişide yapılan bir çalışma, düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip olanların % 30'unun saç dökülmesi yaşadığını buldu (16 ).

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, düşük tiroid hormon seviyelerinin, ailede saç dökülmesi öyküsü olanlarda sadece saç dökülmesine neden gibi göründüğünü bulmuştur (14 ).

İyot eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu mineralin yeterli olması tiroid hormon seviyenizi düzeltmeye ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Özet: İyot eksikliği saç foliküllerinin yenilenmesini önleyebilir. Neyse ki, yeterli iyot almak iyot eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini düzeltmeye yardımcı olabilir.

 

5. Kuru, Pul Pul Cilt - Tiroid Cilt Kuruluğu

 

Kuru, pul pul cilt iyot eksikliği olan birçok kişiyi etkileyebilir.

Aslında, bazı çalışmalar düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip kişilerin % 77'sine kadar kuru, pul pul cilt yaşayabileceğini bulmuştur (12 ).

İyot içeren tiroid hormonları cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sıklıkla meydana gelmez, muhtemelen kuru, pul pul cilde yol açar (17 ).

Ek olarak, tiroid hormonları vücudun teri düzenlemesine yardımcı olur. İyot eksikliği olanlar gibi düşük tiroid hormon seviyeleri olan insanlar, normal tiroid hormon seviyeleri olan insanlardan daha az terleme eğilimindedir (18 , 19 ).

Ter, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği, kuru, pul pul cildin iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisi olmasının başka bir nedeni olabilir.

Özet: Mineral cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olduğu için kuru, pul pul cilt iyot eksikliği ile ortaya çıkabilir. Ayrıca vücudunuzun terlemesine yardımcı olur ve cilt hücrelerinizi nemlendirir, böylece iyot eksikliği daha az terlemenize neden olabilir.

 

6. Normalden Daha Fazla Üşümek - Tiroid Üşüme - Tiroid Üşüme Yaparmı?

 

Üşümek, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

Aslında, bazı çalışmalar düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip kişilerin % 80'inden fazlasının soğuk sıcaklıklara normalden daha duyarlı olabileceğini bulmuştur (12 ).

İyot tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği tiroid hormon seviyelerinizin düşmesine neden olabilir.

Tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmeye yardımcı olduğu düşünüldüğünde, düşük tiroid hormon seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş bir metabolizma daha az ısı üretir, bu da normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir ( 20 ,21 ).

Ayrıca, tiroid hormonları, ısı üretme konusunda uzmanlaşmış bir tür yağ olan kahverengi yağınızın aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Bu, iyot eksikliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormon seviyelerinin kahverengi yağın işini önleyebileceği anlamına gelir (22 , 23 ).

Özet:  İyot vücut ısısının oluşmasına yardımcı olur, bu nedenle düşük seviyeleri sizi normalden daha soğuk hissettirebilir.

 

7. Kalp Atış Hızı Değişimleri

 

Kalp atış hızınız, kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçüsüdür.

İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin normalden daha yavaş atmasına neden olabilirken, çok fazla olması kalbinizin normalden daha hızlı atmasına neden olabilir (24 , 25 ).

Şiddetli iyot eksikliği anormal derecede yavaş bir kalp atış hızına neden olabilir. Bu sizin zayıf, yorgun, baş dönmesi ve muhtemelen bayılmanıza neden olabilir ( 26 ).

Özet: İyot eksikliği kalp atış hızınızı yavaşlatabilir, bu da sizi zayıflık, yorgunluk, baş dönmesi ve bayılma riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

 

8. Sorunlu Öğrenme ve Hatırlama - Tiroid Hafıza

 

İyot eksikliği öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi etkileyebilir (27 , 28 , 29 ).

1000'den fazla yetişkini içeren bir çalışma, daha yüksek tiroid hormon seviyesine sahip olanların, düşük tiroid hormon seviyesine sahip olanlara kıyasla öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur (30 ).

Tiroid hormonları beyninizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle tiroid hormonları yapmak için gerekli olan bir iyot eksikliği beyin gelişimini azaltabilir (31 ).

Aslında, çalışmalar, beynin uzun süreli belleği kontrol eden kısmı olan hipokampüsün, düşük tiroid hormon seviyeleri olan kişilerde daha küçük göründüğünü bulmuştur (32 ).

Özet: Her yaşta iyot eksikliği, bir şeyleri öğrenmek ve hatırlamakta zorlanmanıza neden olabilir. Bunun olası bir nedeni az gelişmiş bir beyin olabilir.

 

9. Hamilelik Sırasındaki Sorunlar - Tiroid Hamilelik 

 

Hamile kadınlar yüksek iyot eksikliği riski altındadır.

Bunun nedeni, kendi günlük ihtiyaçlarını ve büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tüketmeleri gerektiğidir. Bebekler anne sütünden iyot aldığından, iyot talebindeki artış laktasyon boyunca devam eder (33).

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot tüketmemek hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

Anneler guatr, güçsüzlük, yorgunluk ve üşüme hissi gibi az aktif tiroid semptomları yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde iyot eksikliği fiziksel büyümeyi ve beyin gelişimini engelleyebilir (4 ).

Ayrıca, şiddetli iyot eksikliği ölü doğum riskini artırabilir (34 ).

Özet: Yeterli iyot elde etmek, daha yüksek ihtiyaçları olduğundan hamile ve emziren kadınlar için özellikle önemlidir. İyot eksikliği, özellikle bebek için büyüyeme ve beyin gelişimi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

 

10. Ağır veya Düzensiz Dönemler - Tiroid Regli Etkiler Mi? Tiroid Adet Düzensizliği

 

İyot eksikliğinin bir sonucu olarak ağır ve düzensiz adet kanaması oluşabilir (35 ).

İyot eksikliğinin çoğu semptomu gibi, tiroid hormonları yapmak için iyotun gerekli olduğu göz önüne alındığında, bu düşük tiroid hormon seviyeleri ile de ilişkilidir.

Bir çalışmada, düşük tiroid hormon seviyesine sahip kadınların % 68'i, sağlıklı kadınların sadece % 12'si düzensiz adet döngüsü yaşamıştır (36 ).

Araştırmalar ayrıca düşük tiroid hormon seviyesine sahip kadınların ağır kanama ile daha sık adet döngüsü yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni düşük tiroid hormon düzeylerinin adet döngüsünde yer alan hormonların sinyallerini bozmasıdır (37 , 38 ).

Özet: İyot eksikliği olan bazı kadınlar ağır veya düzensiz dönemler yaşayabilir. Bunun nedeni düşük tiroid hormon düzeylerinin adet döngüsünün düzenlenmesinde rol oynayan hormonlara müdahale edebilmesidir.

 

İyot Kaynakları - İyot İçeren Besinler - İyot İçeren Yiyecekler

 

Diyette çok az iyi iyot kaynağı vardır. Bu, iyot eksikliğinin dünya çapında yaygın olmasının bir nedenidir .

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 150 mcg'dir. Bu miktar, tüm sağlıklı yetişkinlerin % 97-98'ini karşılamalıdır.

Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Hamile kadınlar günde 220 mcg'ye ihtiyaç duyarken, emziren kadınlar günde 290 mcg'ye ihtiyaç duyarlar ( 39 ).

Aşağıdaki gıdalar mükemmel iyot kaynaklarıdır ( 39 ):

 

 • Yosun, bir bütün tabaka kurutuldu: RDI'nin % 1,989 -11’i
 • Morina 85 gram: RDI'nın % 66'sı
 • Yoğurt, sade, 1 bardak: RDI'nin% 50'si
 • İyotlu tuz, 1/4 çay kaşığı (1.5 gram): RDI'nın % 47'si
 • Karides 85 gram: RDI'nın % 23'ü
 • 1 büyük yumurta: RDI'nın % 16'sı
 • Ton balığı, konserve 85 gram: RDI'nın % 11'i
 • Kuru erik, 5 tane : RDI'nın % 9'u

 

Deniz yosunu genellikle büyük bir iyot kaynağıdır, ancak bu nereden geldiğine bağlıdır. Japonya gibi bazı ülkelerden gelen deniz yosunları iyot bakımından zengindir (40 ).

Bu mineralin küçük miktarları balık, kabuklu deniz ürünleri, sığır eti, tavuk, lima ve pinto fasulye, süt ve diğer süt ürünleri gibi çeşitli gıdalarda da bulunur.

Yeterli iyot almanın en iyi yolu yemeklerinize iyotlu tuz eklemektir. Eksikliği önlemek için gün boyunca yarım çay kaşığı (3 gram) yeterlidir.

İyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir. Şişlik belirtilerini kontrol eder (guatr) veya iyot seviyenizi kontrol etmek için idrar örneği alırlar (41 ).

Özet: İyot, çok az gıdada bulunur, bu da eksikliğin yaygın olmasının bir nedenidir. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu günde 150 mcg'ye ihtiyaç duyar, ancak hamile ve emziren kadınların büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazlasına ihtiyacı vardır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

İyot eksiklikleri, özellikle toprak ve gıda arzının düşük iyot seviyelerine sahip olduğu  Avrupa ve Üçüncü Dünya ülkelerinde çok yaygındır.

Vücudunuz tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bu nedenle iyot eksikliği, vücudun yeterli tiroid hormonu üretemediği bir durum olan hipotiroidizme neden olabilir.

Neyse ki, eksikliği önlemek kolaydır. Ana yemeklerinize bir miktar iyotlu tuz eklemek, gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır.

İyot eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Bir guatr gibi iyot eksikliğinin görünür işaretlerini kontrol edecek veya idrar örneği alacaklar.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın