İdeal Protein Diyeti İncelemesi

İdeal Protein Diyeti İncelemesi

İdeal Protein Diyeti, kilo kaybına yardımcı olmak için profesyonel destek ve sağlıklı beslenme eğitimi gibi kanıtlanmış teknikler ekleyen modifiye bir keto diyetidir.

Sağlık Hattı Diyet Skoru: 5 üzerinden 3.5


İdeal Protein Diyeti Dr. Tran Tien Chanh ve Olivier Benloulou tarafından oluşturuldu.

İlkeleri ilk olarak 20 yıldan uzun bir süre önce hastaları için daha güvenli ve daha kolay bir kilo verme protokolü oluşturmak isteyen Dr. Tran Tien Chanh tarafından kullanıldı.

Bu diyet, vücudunuzu ketoz adı verilen bir duruma sokmak için karbonhidrat alımını yağla değiştirmeyi içeren bir rejim olan ketojenik olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, İdeal Protein Diyeti, yağ alımının da geçici olarak kısıtlandığı değiştirilmiş bir yaklaşım benimser. Savunucuları, bunun vücudunuzun yağ depolarında yanmayı daha etkili hale getirdiğini iddia ediyor.

Bu diyetin, sağlıklı yaşam tarzı eğitiminin yanı sıra ketojenik bir diyetin prensiplerini uyguladığı için, kilo kaybı için geçerli bir bilime dayandığı söylenmektedir.

Diyet, Laboratoires COP, Inc olarak da bilinen Ideal Protein adlı bir şirket tarafından yönetilir ve teşvik edilir.

İşte İdeal Protein Diyetinin ayrıntılı bir incelemesi.

DERECELENDİRME PUANI DAĞILIMI


 • Genel skor: 3.5
 • Hızlı kilo kaybı: 4
 • Uzun süreli kilo kaybı: 3
 • Takip etmesi kolay: 4
 • Beslenme kalitesi: 3

ALT HAT: İdeal Protein Diyeti iyi araştırılmış ve gelişmiş bir diyet protokolüdür. Bununla birlikte, pahalı, paketlenmiş veya işlenmiş gıdalara dayanır ve rahatsız edici yan etkilere neden olabilecek kalori alımını büyük ölçüde azaltır.


O Nasıl Çalışır?


İdeal Protein Diyetine başlamak için öncelikle yetkili bir klinik veya merkezle iletişime geçmelisiniz, çünkü bu diyet kilo kaybı hedeflerinize yardımcı olmak için lisanslı bir sağlık uzmanından veya eğitimli bir antrenörden bire bir rehberlik gerektirir.

Kuzey Amerika'da Ideal Protein web sitesinde bulunan birçok site var.

İdeal Protein Diyeti dört benzersiz aşamaya ayrılmıştır:


 • Aşama 1: Kilo kaybı
 • Aşama 2: 14 gün
 • Aşama 3: Ön stabilizasyon
 • Aşama 4: Bakım

Aşama 1: Kilo Kaybı (Esnek Süre)


İdeal Protein Diyetinin Aşama 1'i, kilo verme aşaması olarak bilinir.

Kilo verme hedefinizin % 100'üne ulaşıncaya kadar takip edilmesi gerekiyor.

Bu aşamada insanlardan yemek yemeleri istenir:

 • İdeal bir Protein kahvaltısı .
 • 2 bardak seçilmiş sebzeden oluşan İdeal Protein yemeği 
 • 2 bardak seçilen sebzeli 8 ons (225 gram) protein.
 • İdeal Protein aperatifidir.

Bu İdeal Proteinli yemekler sadece yetkili klinikler veya merkezlerden satın alınabilir. Çoğu yemek 20 gram protein ve porsiyon başına 200 kaloriden daha azdır.

Öğle ve akşam yemeklerinde belirtilen listeden sınırsız çiğ sebze yiyebilirsiniz.

Yemeklere ek olarak, diyetisyenlere yetkili klinikler veya merkezler aracılığıyla da satın alınması gereken aşağıdaki takviyeleri tüketmeleri söylenir:

 • Kahvaltı: 1 multivitamin ve 1 potasyum takviyesi.
 • Akşam yemeği: 1 multivitamin, 2 kalsiyum-magnezyum takviyesi ve 2 omega-3 takviyesi.
 • Aperatif: 2 kalsiyum-magnezyum takviyesi.
 • Tüm yemeklerde: 1-2 sindirim enzimi takviyesi.
 • Günde bir kez: 2 antioksidan takviyesi ve 1/4 çay kaşığı İdeal Tuz.

Diyet kalori alımını büyük ölçüde azalttığından, istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, egzersiz genellikle ilk üç hafta boyunca önerilmez.

Aşama 2: 14 Gün (İki Hafta)


İdeal Protein Diyetinin Aşama 2'si 14 günlük faz olarak bilinir. Kilo verme hedefinize ulaştığınızda başlar.

Kilo verme aşamasına benzer olsa da, bu aşama tüm yiyeceklere dayalı bir öğle yemeği yemenizi sağlar. 2 bardak seçilmiş sebzeli 8 ons (225 gram) protein içerir. Akşam yemeği benzer.

Burada aldığınız takviyeler 1. aşamadakiyle aynıdır.

Aşama 3: Stabilizasyon Öncesi (İki Hafta)


Aşama 3, ön stabilizasyon aşamasıdır ve bir bakım diyetine geçişi başlatır.

Bu aşama basittir, çünkü yapmanız gereken tek şey İdeal Protein yiyeceklerinizi kahvaltıda bütün yiyecekler için değiştirmek. Bir protein, karbonhidrat ve yağ seçeneğinin yanı sıra bir parça meyve içermelidir.

Ayrıca, potasyum takviyesini kahvaltı ile birlikte almanıza gerek yok.

Kahvaltıda karbonhidratların yeniden verilmesinin, pankreasınızın insülin üretimini yeniden başlatmasına ve doğru miktarda üretmesi için eğitmesine yardımcı olduğu söylenir . Bununla birlikte, hiçbir klinik çalışma bu iddiayı desteklememektedir.


Aşama 4: Bakım (Bir Yıl)


Faz 4, İdeal Protein Diyetinin son aşamasıdır.

Bu aşama 12 ay süren bir bakım planıdır. Bu aşamanın amacı, daha fazla diyet özgürlüğünün tadını çıkarırken kilo vermeyi öğretmektir .

Bu aşama 12 ay sürmesine rağmen, yaşam için temel ilkelerini takip etmeniz amaçlanmaktadır.

Bu aşamada birkaç temel ilke vardır:

 • Yağlar ve karbonhidratlar: Kahvaltı dışında, karbonhidrat ve yağlar açısından zengin yiyecekleri birleştirmekten kaçının. Örneğin, öğle yemeği için yağ ve protein bazlı bir yemek yerseniz, karbonhidrat alımınızı sınırlayın.
 • Protein: Vücudunuzun kilosunu pound olarak alın ve ikiye bölün, sonra her gün o gram protein tüketmeyi hedefleyin. Örneğin, 150 kiloluk bir kişi günde en az 75 gram protein tüketmelidir.
 • Hoşgörü günü: Her hafta bir gün, normal olarak İdeal Protein Diyeti ile kısıtlanan yiyeceklere şımartmanıza izin verilir.

Bu aşamada bazı takviyeler önerilir, ancak isteğe bağlıdır.


ÖZET: İdeal Protein Diyeti, lisanslı bir sağlık uzmanı veya eğitimli bir danışman tarafından bire bir koçluk ile yapılması gereken dört fazlı bir ketojenik diyettir.

Potansiyel Faydalar


İdeal Protein Diyetinin kilo kaybı için popüler olmasını sağlayan çeşitli potansiyel faydaları vardır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir


İdeal Protein Diyeti ketojenik diyetin değiştirilmiş bir versiyonudur.

Ketojenik bir diyetin uygulanmasının kilo kaybını teşvik edebileceğine dair güçlü kanıtlar vardır .

Örneğin, 13 çalışmanın analizi, ketojenik bir diyetin, kilo kaybını teşvik etmede ve hastaların kilo almasına yardımcı olmada az yağlı bir diyetten daha etkili olduğunu gösterdi (1).

Bununla birlikte, İdeal Protein Diyetini özel olarak inceleyen yayınlanmış bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Bu tür çalışmalara, İdeal Protein Diyetinin düzenli bir ketojenik diyete veya diğer herhangi bir kilo verme diyetine nasıl istiflendiği değerlendirilmelidir.

Kolay ve Kullanışlı


İdeal Protein Diyeti gibi diyetler yoğun insanlar için çekicidir.

Kilo verme aşamasında, sık sık önceden hazırlanmış İdeal Proteinli yiyecekleri tüketeceksiniz. Tek istisna, protein ve sebze kısımlarınızı ölçmeniz gereken akşam yemekleri.

Çoğunlukla hazır yemeklerin tüketilmesi, alışveriş yapmak, yemek planlamak ve hazırlamak için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltabilir ve telaşlı bir programı olan insanlar için daha fazla zaman kazanabilir.

Genel olarak, İdeal Protein Diyeti çoğu diyetten önemli ölçüde daha az hazırlık çalışması içerir.


Profesyonel Desteği İçerir


İdeal Protein Diyeti, kilo kaybına yardımcı olan ve onu önlemeye yardımcı olabilecek lisanslı bir sağlık uzmanından veya eğitimli bir danışmandan destek sağlar.

Aslında, çalışmalar insanların süreç boyunca desteğe sahip olduklarında bir kilo verme programına bağlı kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir (2 Güvenilir Kaynak, 3 Güvenilir Kaynak).

Dahası, destek insanların hesap verebilir kalmalarına yardımcı olur (4 Güvenilir Kaynak).


İnsülin Hassasiyetini Artırabilir ve Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir


Aşırı yağ taşımak tip 2 diyabet ve metabolik sendrom riskinizi artırabilir.

Ketojenik diyetler fazla yağ kaybetmenize yardımcı olabileceğinden, diyabet ve insülin direnci gibi metabolik sendromlar için risk faktörlerini azaltabilirler hepsi kan şekeri kontrolüne yardımcı olur .

Bir çalışmada, ketojenik diyetler insülin direncini % 75 oranında düşürdü (5 ).

Başka bir çalışmada, düşük karbonhidrat diyeti uygulayan tip 2 diyabetli obez kişilerde insülin direncinde önemli bir azalma görülmüştür (6 ).

Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Azaltabilir


Kilo kaybı aşamasında, İdeal Protein Diyeti ketojenik bir diyete çok benzemektedir.

Çalışmalar, düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetlerin kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Örneğin, çalışmaların gözden geçirilmesi, düşük karbonhidrat diyetlerinin sadece vücut ağırlığını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda iki kalp hastalığı risk faktörünü toplam ve “kötü” LDL kolesterolü (7 )

Çalışmaların başka bir analizinde, ketojenik bir diyet izleyen obez kişiler, sistolik ve diyastolik kan basıncı, viseral yağ, açlık kan şekeri, kan insülin seviyeleri ve kan trigliserit seviyelerinde önemli bir düşüş yaşadı (8).

ÖZET: İdeal Protein Diyeti kilo kaybı, kullanım kolaylığı, profesyonel destek, artan insülin duyarlılığı ve azalmış kalp hastalığı riski gibi çeşitli potansiyel faydalar sunar.

Olası Sakıncalar


İdeal Protein Diyetinin çeşitli potansiyel faydaları olsa da, birkaç dezavantajı vardır.

Maliyet


Bütçedeki insanlar için İdeal Protein Diyeti oldukça pahalı olabilir.

Ideal Protein web sitesi diyet maliyetlerini listelemese de, ortak klinikler 320-450 $ arasında hizmetler sunar - ve bu sadece başlamak için.

Maliyet farkı, kliniğin ilk konsültasyon için ne kadar ücret aldığına bağlıdır.

Başladıktan sonra, İdeal Protein Diyeti sizi günde yaklaşık 15 $ geri alacaktır.

Birçok İdeal Protein Gıdası Yüksek İşlenir


Hazır ambalajlı İdeal Proteinli yiyeceklerin çoğu yüksek oranda işlenir.

Bütün gıdalarda doğal olarak bulunmayan çeşitli yağlar, katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar içerirler .

Hazır ambalajlardan kaçınırsanız, İdeal Protein Diyeti sizin için uygun değildir.


Çok Kısıtlayıcı


Esnekliği seven insanlar, özellikle erken evrelerinde diyet seçeneklerini ciddi şekilde sınırladığı için İdeal Protein Diyeti ile mücadele edebilir.

Örneğin, 1. aşamada akşam yemeği kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz tek öğündür. Aksi takdirde kahvaltı, öğle ve atıştırmalık saatlerinde Ideal Protein porsiyonlarını yemelisiniz.

Dahası, diyet kepekli tahıllar, fındık, avokado ve daha fazlası gibi sağlıklı kilo kaybında rol oynayan yiyecekleri kısıtlar.

Bununla birlikte, bu diyet, bakım aşamasına ulaştığınızda daha fazla özgürlük sunuyor.

Vegan Dostu Değil


İdeal Protein Diyeti veganlar için uygun değildir, çünkü hazır ambalajları bazen yumurta ve süt ürünleri içerir.

Ancak, vejetaryenler hala takip edebilir.

Tüm hayvansal ürünlerden kaçınırsanız, vegan düşük karbonhidrat diyeti daha uygun olabilir.


Kuzey Amerika Dışında Sınırlı


İdeal Protein Diyeti, dünya genelinde 3.500'den fazla klinik ve merkezde yer almaktadır.

Bununla birlikte, bu sitelerin çoğu Kuzey Amerika'dadır, bu da diyetin başka bir yerde takip edilmesini zorlaştırmaktadır.

Diyetin destekleyici bir klinik olmadan izlenemeyeceğini unutmayın.

Kliniklerin kullanılamadığı bölgelerde insanlar için sanal bir destek merkezi bulunmaktadır. Yine de, bu rotaya giderseniz, ülkenize yemek almanız gerekebilir.


Rahatsızlık Belirtileri Yaşayabilir


İdeal Protein Diyetinin bir başka dezavantajı, kalori alımındaki sert düşüştür.

Örneğin, öğünlerinin çoğunda 200'den az kalori vardır, bu da günde 1.000 kalorinin altında tüketebileceğiniz anlamına gelir.

Bu tür kısıtlı diyetler - bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe - çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, 65 yaş ve üstü yetişkinler ve belirli tıbbi durumları olan yetişkinler için önerilmez.

Kalori alımınızı keskin bir şekilde azaltmak, aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • Açlık
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • yorgunluk
 • Kabızlık
 • Soğuk intoleransı
 • Saç incelmesi ve saç dökülmesi
 • Safra taşları
 • Düzensiz adet döngüsü

İdeal Protein Diyeti yaşam kalitenizi engelliyorsa, onu bırakmayı düşünün.

ÖZET: İdeal Protein Diyeti, maliyet, yüksek oranda işlenmiş gıdalar, ciddi diyet kısıtlamaları, sınırlı coğrafi mevcudiyet ve potansiyel olarak ciddi yan etkiler dahil olmak üzere birçok dezavantaja sahiptir.

Tüketilmesi Gıdalar


İdeal Protein Diyeti aşama 1 (kilo kaybı) ve 2 (14 gün) sırasında çok kısıtlayıcıdır.

Örneğin, 1. aşama günde üç hazır İdeal Protein yemeği yemenizi gerektirir. İstisna, bir protein seçeneği seçmenize izin verilen akşam yemeğidir.

İdeal Protein Diyeti için bazı protein olasılıkları:

 • Balık: Herhangi balık gibi hamsi, morina, pisi balığı, hake, ton balığı, tilapia, Mahi mahi, kırlangıç balığı, redfish, alabalık veya somon gibi. Ancak, somonu haftada bir kez ile sınırlandırın.
 • Diğer deniz ürünleri: Kalamar, karides, istiridye, midye, ıstakoz, kerevit, istiridye, scampi, tarak veya yengeç.
 • Kümes hayvanları: Derisiz tavuk, hindi, kümes hayvanı, bıldırcın veya yabani kuşlar.
 • Sığır eti: Bonfile, sığır filetosu, çok yağsız kıyma, kıç veya diğer biftek kesimleri.
 • Dana eti: Bonfile, göğüs, omuz, kaburga, sap, pirzola veya diğer kesikler.
 • Vejetaryen: Yumurta veya tofu (sade).
 • Diğer: Geyik eti, bizon, böbrek, kuzu filetosu, karaciğer, tavşan, devekuşu veya diğerleri.

Öğle ve akşam yemeklerinde ayrıca iki fincan seçilmiş sebze veya sınırsız miktarda şirket tarafından onaylanmış çiğ sebze tüketmenize izin verilir. Bunlar:

 • Seçilen sebzeler (yemek başına 2 bardak): Kuşkonmaz, fasulye filizi, ravent, bamya, lahana turşusu , kabak, sarı yaz kabağı, hindiba, yonca, lahana ve daha fazlası.
 • Çiğ sebzeler: Marul, kereviz, mantar, turp, ıspanak, turp ve hindiba.

İşte bu diyet için izin verilen baharatlar ve çeşniler:

 • Baharatlar ve Topingler: Otlar (tümü), sarımsak, zencefil, sirke (beyaz ve elma şarabı), tamari, soya sosu, acı sos, sıcak hardal, baharatlar ( MSG ve karbonhidratsız), nane ve daha fazlası.

Aşama 3 ve 4'e ulaştıktan sonra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha fazla karbonhidrat, süt ve yağ seçeneği sunabilirsiniz:

 • Karmaşık karbonhidratlar: Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı, şekersiz tahıl.
 • Meyveler: Muz, elma, şeftali, kiraz, papaya, greyfurt, kayısı, erik, mandalina, karpuz, çarkıfelek meyvesi, üzüm, portakal, kivi ve daha fazlası.
 • Süt: Tereyağı, süt, yoğurt ve peynir.
 • Yağlar: Margarin ve yağlar.

ÖZET: İdeal Protein Diyeti oldukça kısıtlayıcıdır ve sadece İdeal Protein öğünleriyle birlikte belirli yiyeceklere izin verir.


Kaçınılması Gereken Yiyecekler


İdeal Protein Diyetinin 1. ve 2. aşamalarında aşağıdaki yiyecekler yasaktır.

 • Makarna (Ideal Protein markası hariç), pirinç, baklagiller, ekmekler ve tahıllar.
 • Patates, pancar ve havuç dahil tüm kök sebzeler .
 • Tatlı bezelye ve mısır.
 • Tüm meyveler.
 • Kahve veya çaydaki 1 ons (30 ml) süt hariç tüm süt ürünleri.
 • Tüm fındık.
 • Hepsi soda.
 • Şeker, çikolata ve patates cipsi dahil olmak üzere tüm abur cuburlar.
 • Tüm ticari meyve suları ve sebze suları.
 • Tüm alkoller (bira, şarap, alkollü içecekler, vb.).

Aşama 3'e ulaştığınızda, meyve, yağlar, süt ürünleri ve tam tahıllı ekmekler gibi karmaşık karbonhidratlara izin verilir.


ÖZET: İdeal Protein Diyeti makarna, kök sebzeler, meyve, süt ürünleri ve fındık gibi yiyecekleri yasaklar. Bununla birlikte, sonraki aşamalarında daha fazla esneklik sağlar.

Örnek Menüler


İdeal Protein Diyetinin her aşamasının bir gününün nasıl olabileceğine dair bir fikir. Ideal Protein'in tüm vitaminler, takviyeler ve enzimler için Natura markasını önerdiğini unutmayın.


Faz 1


 • Kahvaltı: Bir İdeal Protein yemi (elma aromalı yulaf ezmesi gibi ), bir multivitamin, bir potasyum ve 1-2 enzim.
 • Öğle yemeği: Bir İdeal Protein yemi (sığır straganofu gibi), iki fincan seçilmiş sebze ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Akşam yemeği: 8 ons (225 gram) protein kaynağı, 2 bardak seçilmiş sebze, bir multivitamin, iki kalsiyum-magnezyum takviyesi, iki omega-3 takviyesi ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Aperatif: Bir İdeal Protein gıdası (fıstık ezmesi çubuğu gibi), iki kalsiyum-magnezyum takviyesi ve 1-2 enzim.
 • Günde bir kez: İki antioksidan takviyesi ve 1/4 çay kaşığı İdeal tuz.

Faz 2


 • Kahvaltı: Bir İdeal Protein gıdası (otlar ve peynirli omlet gibi), bir multivitamin, bir potasyum takviyesi ve 1-2 enzim.
 • Öğle yemeği: 8 ons (225 gram) protein kaynağı, 2 bardak seçilmiş sebze ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Akşam yemeği: 8 ons (225 gram) protein kaynağı, 2 bardak seçilmiş sebze, bir multivitamin, iki kalsiyum-magnezyum takviyesi, iki omega-3 takviyesi ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Aperatif: Bir İdeal Protein gıdası (vanilya fıstık çubuğu gibi), iki kalsiyum-magnezyum takviyesi ve 1-2 enzim.
 • Günde bir kez: İki antioksidan takviyesi ve 1/4 çay kaşığı İdeal tuz.

Aşama 3


 • Kahvaltı: Bir İdeal Protein tam yemeği veya protein, karbonhidrat, yağ / süt seçeneği ve meyve içeren bir kahvaltı (örneğin, peynirli yumurta, tam tahıllı ekmek ve elma). Ayrıca bir multivitamin ve 1-2 enzim.
 • Öğle yemeği: 8 ons (225 gram) protein kaynağı, 2 bardak seçilmiş sebze ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Akşam yemeği: 8 ons (225 gram) protein kaynağı, 2 bardak seçilmiş sebze, bir multivitamin, iki kalsiyum-magnezyum takviyesi, iki omega-3 takviyesi ve 1-2 enzim. İsteğe bağlı çiğ sebzeler.
 • Aperatif: Bir İdeal Protein gıdası (fıstık soya pufları gibi), iki kalsiyum-magnezyum takviyesi ve 1-2 enzim.
 • Günde bir kez: İki antioksidan takviyesi ve 1/4 çay kaşığı İdeal tuz.

Aşama 4


 • Kahvaltı: Tam tahıllı ekmek ve jambon veya peynir ile yumurta ve bir multivitamin.
 • Öğle yemeği: Düşük karbonhidratlı entrée (beyaz soslu tavuk salatası gibi).
 • Akşam yemeği: Karmaşık karbonhidratlı (spagetti bolognese gibi) ve bir multivitamin içeren az yağlı entrée.
 • Atıştırmalık: Bir İdeal Protein gıda veya seçtiğiniz sağlıklı atıştırmalık ( badem gibi ) ve iki kalsiyum-magnezyum takviyesi.

ÖZET: İdeal Protein Diyeti menünüz faza bağlıdır. Bu diyetin farklı yemeklerde alınması gereken çeşitli takviyeleri içerdiğini unutmayın.

Uzun Lafın Kısası


İdeal Protein Diyeti, kilo kaybına yardımcı olmak için profesyonel destek ve sağlıklı beslenme eğitimi gibi kanıtlanmış teknikler ekleyen modifiye bir keto diyetidir .

Uzun vadeli başarı sağlamak için uygun ve tasarlanmış olmasına rağmen, pahalı, kısıtlayıcı, hazır ambalajlı ve Amerika dışında daha az erişilebilir.

İdeal Protein Diyeti bilimsel prensiplere dayanmakla birlikte, yayınlanan klinik çalışmalarla desteklenmemektedir. Bu nedenle etkinliği bilinmemektedir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın