İşlenmemiş Gıdaları Tüketmek için 21 Neden

İşlenmemiş Gıdaları Tüketmek için 21 Neden

Gerçek yemek, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece bir bileşenidir. Bol miktarda egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve doğru beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

Gerçek yemek bütündür. Çoğunlukla işlenmemiş, kimyasal katkı maddesi içermez ve besin bakımından zengindir.

Temelde, bu binlerce yıl boyunca yalnızca insanların yediği yiyecek türüdür.

Ancak, işlenmiş gıdalar 20. yüzyılda popüler hale geldiğinden, Batı diyeti yemeye hazır öğünlere doğru kaymıştır.

İşlenmiş gıdalar uygun olsa da sağlığınıza zarar verir. Aslında, gerçek gıdaya dayalı bir diyeti takip etmek, sağlığı ve yüksek yaşam kalitesini korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri olabilir.

İşte gerçek yemek yemenin 21 nedeni.

1. Önemli Besinlerle Dolu

İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel besinler, optimal sağlık için ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineralleri sağlar.

Örneğin, 1 su bardağı (220 gram) kırmızı dolmalık biber, brokoli veya portakal dilimleri, C vitamini için RDI'nin % 100'ünden fazlasını içerir ( 1 , 2 , 3 ).

Yumurtalar ve karaciğer, kolin bakımından özellikle yüksektir. Bu, doğru beyin fonksiyonu için gerekli bir besindir (4 , 5 ).

Tek bir Brezilya fıstığı, bütün bir gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz tüm selenyumları sağlar (6).

Aslında, bütün yiyeceklerin çoğu iyi vitamin, mineral ve diğer faydalı besin kaynaklarıdır.

2. Düşük Şeker

Bazı araştırmalar, şekerli yiyecekler yemenin obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini ileri sürmektedir (7 , 8 , 9 ).

Genel olarak konuşursak, gerçek yiyecekler şekerde işlenmiş yiyeceklerden daha düşüktür.

Olsa meyve şekeri içeren, bu soda ve işlenmiş gıdalar daha çok daha sağlıklı hale de su ve lif açısından yüksek.

3. Sağlıklı Kalp

Gerçek gıda, magnezyum ve sağlıklı yağlar dahil, kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve besinlerle doludur.

Besleyici, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet yemek de, kalp hastalığının en büyük itici güçlerinden biri olarak görülen iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ( 10 ).

4. Çevre İçin Daha İyi

Dünya nüfusu istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bu büyüme ile birlikte gıda talebinde artış yaşanıyor.

Bununla birlikte, milyarlarca insan için yiyecek üretmenin çevresel zararı vardır.

Bu, kısmen tarım arazileri için yağmur ormanlarının tahribatı, artan yakıt ihtiyacı, tarım ilacı kullanımı, sera gazları ve atık depolama alanlarındaki ambalajlardan kaynaklanmaktadır.

Gerçek gıdaya dayalı sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, enerji ihtiyaçlarını azaltarak ve insanların ürettiği biyolojik olarak parçalanabilen atıkların miktarını azaltarak gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir (11 ).

5. Yüksek lif

Lif , sindirim fonksiyonunu artırmak, metabolik sağlığı ve dolgunluk hissi dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlar (12 , 13 , 14 ).

Avokado, chia tohumu, keten tohumu ve böğürtlen gibi yiyecekler, fasulye ve baklagiller yanında, sağlıklı liflerde özellikle yüksektir.

Bütün yiyeceklerde lif tüketilmesi, bir ek yemekten veya eklenmiş lifle işlenmiş yiyeceklerden çok daha iyidir.

6. Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Uluslararası Diyabet Federasyonu'na göre dünya genelinde 400 milyondan fazla insan diyabet hastası.

Önümüzdeki 25 yıl içinde bu sayının 600 milyonu geçmesi bekleniyor.

Lifli bitkilerde ve işlenmemiş hayvansal gıdalarda yüksek bir diyet yemek, diyabet riski olan veya içinde olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

12 haftalık bir çalışmada diyabet veya prediyabetli insanlar, taze et, balık, meyve, sebze, yumurta ve kuru yemişleri birleştiren paleolitik bir diyeti takip ettiler. Kan şekeri seviyelerinde % 26 azalma yaşadılar (15 ).

7. Cildiniz İçin Faydalı

Daha iyi bir genel sağlık sağlamanın yanı sıra, gerçek gıdalar cildinizi besler ve korur.

Örneğin, bitter çikolata ve avokadoların cildi güneşin zararlarına karşı koruduğu gösterilmiştir (16 , 17 ).

Araştırmalar daha fazla sebze, balık, fasulye, zeytinyağı yemenin, kırışmayı, elastikiyet kaybını ve yaşa bağlı diğer cilt değişikliklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (18 , 19 ).

Dahası, işlenmiş gıdalarda yüksek olan bir Batı diyetinden gerçek gıdaya dayalı bir gıdaya geçmek aknenin önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir (20 ).

8. Düşük Trigliseritleri Yardımcı Olur

Kan trigliserit seviyeleri, gıda alımından güçlü bir şekilde etkilenir.

Şeker ve rafine karbonhidrat yediğinizde trigliseritler yükselme eğiliminde olduğundan, bu yiyecekleri en aza indirmek veya diyetinizden tamamen kesmek en iyisidir.

Ek olarak, yağlı balık, yağsız et, sebze ve fındık gibi işlenmemiş gıdalar da dahil olmak üzere trigliserit seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (21 , 22 ).

9. Çeşitlilik Sağlar

Aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemek yerine diyetinize çeşitli yiyecekleri dahil etmek daha sağlıklıdır.

Çok çeşitli et, balık , süt ürünleri, sebzeler, meyveler, kuru yemiş, baklagiller, kepekli tahıllar ve tohumlar dahil olmak üzere, yüzlerce farklı yiyecek seçeneği mevcuttur .

Düzenli olarak yeni yiyecekleri denemeye dikkat edin. Bazı benzersiz seçenekler arasında chayote kabağı, chia tohumları, organ etleri, kefir ve kinoa bulunur.

10. Uzun Vadede Daha Az Maliyet

Gerçek yemeklerin işlenmiş yiyeceklerden daha pahalı olduğu söylenir.

Bazı açılardan bu atasözü doğrudur. 10 ülkeden yapılan 27 çalışmanın analizi, sağlıklı beslenmenin 2.000 kalori başına işlenmiş yiyeceklerden yaklaşık 1.56 $ daha fazla olduğunu göstermiştir ( 23 ).

Bununla birlikte, bu fark, diyabet ve obezite gibi kronik yaşam tarzı hastalıklarını yönetme maliyetine kıyasla asgari düzeydedir.

Örneğin, bir çalışmada diyabet hastalarının tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri için bu şartlara sahip olmayanlardan 2.3 kat daha fazla harcama yaptıklarını belirttiler (24 ).

Bu nedenle, gerçek gıda uzun vadede daha az maliyetlidir. Çünkü sizi sağlıklı tutmak ve tıbbi maliyetlerinizi en aza indirmek daha olasıdır.

11. Sağlıklı Yağlarda Yüksek

Bitkisel yağlarda ve yayılmalarında bulunan trans ve işlenmiş yağların aksine, doğal olarak oluşan yağların çoğu sağlıklıdır.

Örneğin, sızma zeytinyağı, kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış bir yağ olan harika bir oleik asit kaynağıdır (25 ).

Hindistan cevizi yağı, yağ yakmayı artıran ve kilo kaybına yardımcı olan orta zincirli trigliseritler içerir (26 , 27 ).

Dahası, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmaya karşı savaşmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Somon, ringa balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar mükemmel kaynaklardır (28 , 29 ).

Sağlıklı yağları yüksek olan diğer gerçek yiyecekler arasında avokado, fındık, tohumlar ve tam yağlı süt bulunur.

12. Hastalık Riskini Azaltabilir

Yaşam tarzınızın gerçek bir kısmını yiyecek yapmak hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Akdeniz diyetinde olduğu gibi, tüm, işlenmemiş gıdalara dayanarak, yemek yeme modellerinin kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskini azalttığı gösterilmiştir (30 , 31 ).

Ek olarak, birkaç büyük gözlemsel çalışma, meyvelerde ve sebzelerde ağır olan dengeli bir diyeti, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasına bağlar (32 , 33 ).

13. Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir.

Tüm gerçek gıdalarda, özellikle sebze, meyve, fındık, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalarda bulunurlar. Taze, işlenmemiş hayvansal gıdalar da çok daha düşük seviyelerde olsa da antioksidanlar içerir.

Örneğin, yumurta sarısı katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin sunar (34 , 35 ).

14. Bağırsaklarınız İçin İyi

Gerçek gıda yemek, sindirim kanalınızda yaşayan bakterileri ifade eden bağırsak mikrobiyomunuz için faydalı olabilir.

Gerçekten de, birçok gerçek yiyecek prebiyotikler olarak işlev görür. Bağırsak bakterilerinizin kısa zincirli yağ asitlerine fermente ettiği yiyeceklerdir . Bağırsak sağlığını arttırmaya ek olarak, bu yağ asitleri kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

Prebiyotiklerin gerçek besin kaynakları arasında sarımsak, kuşkonmaz ve kakao sayılabilir.

15. Aşırı Yemek Yemeyi Önleyebilir

Çok fazla işlenmiş ve hızlı yiyecek alımı, özellikle fazla kilolu kişilerde aşırı yemeyle ilişkilendirilmiştir (36 ).

Buna karşılık, gerçek yiyecek, işlenmiş yiyecekleri yükleyen ve fazla yemeye neden olabilecek şeker ve tatları barındırmaz.

16. Diş Sağlığını Destekler

Sağlıklı dişler gerçek yiyeceklerin başka bir faydası olabilir.

Western diyetindeki şeker ve rafine edilmiş karbonhidratlar, ağzınızda yaşayan plakaya neden olan bakterileri besleyerek diş çürümelerini teşvik eder. Şeker ve asit kombinasyonu soda nedeni çürümeye özellikle muhtemeldir (37 , 38 ).

Peynir, pH'ı artırarak ve diş minesini sertleştirerek oyukların önlenmesine yardımcı görünüyor. Bir çalışma, peynir tüketmenin sınırlı tükürük üretimine sahip kişilerde emaye kuvvetini çarpıcı bir şekilde iyileştirdiğini buldu (39 , 40 ).

Yeşil çayın diş minesini koruduğu da gösterilmiştir. Bir çalışmada yeşil çay ile durulanmanın, insanlar soda içtiğinde ve dişlerini kuvvetli bir şekilde fırçaladığında meydana gelen erozyon miktarını önemli ölçüde azalttığı bulundu (41 ).

17. Şeker İsteklerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Gerçek yiyeceğe dayalı bir diyet aynı zamanda kek, kurabiye ve şekerleme gibi tatlılar için istek duyulmasını da azaltabilir.

Vücudunuz bütün, işlenmemiş yiyecekleri yemeye uyum sağladıktan sonra, şekerli yiyeceklere duyulan istek nadir olabilir ve hatta tamamen yok olabilir. Tat alma duyularınız sonunda gerçek yiyecekleri değerlendirebilir.

18. İyi Bir Örnek Teşkil Eder

Kendi sağlığınızı ve sıhhatinizi geliştirmenin yanı sıra, gerçek yemekler yemek, önemsediğiniz kişilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Örnek olmak, arkadaşlarınızı ve ailenizi daha iyi yemek yeme alışkanlıkları edinmeye teşvik edebilir. Aynı zamanda çocuklarınızın iyi beslenmeyi öğrenmelerine yardımcı olmanın iyi bir yoludur.

19. Odağı Diyetten Çıkarır

Diyet zihniyeti zararlı olabilir. Çünkü odağınızı kilonuzla sınırlar.

Aslında, iyi beslenme kilo vermekten çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda yeterli enerjiye sahip olmak ve sağlıklı hissetmekle de ilgilidir.

Diyet yerine gerçek yiyeceğe odaklanmak, yaşamak için çok daha sürdürülebilir ve eğlenceli bir yol olabilir. Bunun yerine kilo kaybı zorlama, kilo kaybı bir daha iyi bir diyetin doğal yan etkisi ve geliştirilmiş metabolik sağlık gibi geliyor.

20. Yerel Çiftçileri Desteklemeye Yardım Eder

Çiftçi pazarlarından ürün, et ve süt ürünleri satın almak, topluluğunuzda yiyecek yetiştiren insanları desteklemektedir.

Ek olarak, yerel çiftlikler genellikle süpermarketlerden daha taze ve daha az işlenmiş yiyecekler sağlar.

21. Lezzetli

Her şeyden önce, gerçek yemek lezzetlidir.

Taze, işlenmemiş yiyeceklerin inanılmaz lezzeti yadsınamaz.

Tat tomurcuklarınız gerçek yiyeceğe uyum sağladıktan sonra, işlenmiş abur cuburlarla kıyaslamaz.

Uzun Lafın Kısası

Gerçek yemek, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece bir bileşenidir.

Bol miktarda egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve doğru beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

Ancak, daha fazla gerçek yemek yemenin sağlığınızı iyileştirme yönünde uzun bir yol alacağına hiç şüphe yok.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın