Dondurulmuş Yağ (Hidrojenlenmiş Bitkisel Margarin) Nedir?

Dondurulmuş Yağ (Hidrojenlenmiş Bitkisel Margarin) Nedir?

Hidrojenlenmiş bitkisel yağlar, işlenmiş gıdaların tadını ve dokusunu geliştirmek için gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Yine de kalp sağlığını, iltihabını ve kan şekeri kontrolünü olumsuz yönde etkileyebilecek trans yağları barındırırlar.


Hidrojenlenmiş Bitkisel Yağ Nedir?

Hidrojenlenmiş bitkisel yağ, birçok işlenmiş gıdada yaygın bir bileşendir.

Birçok üretici bu yağı düşük maliyeti ve uzun raf ömrü için tercih eder.

Ancak, birkaç ciddi yan etki ile ilişkilidir.

Bu makale, hidrojene bitkisel yağını inceleyerek kullanımlarını, olumsuz yönlerini ve besin kaynaklarını açıklamaktadır.

Üretim ve Kullanım

Hidrojenlenmiş bitkisel yağ, zeytin, ayçiçeği ve soya fasulyesi gibi bitkilerden elde edilen yenilebilir yağlardan yapılır.

Bu yağlar oda sıcaklığında tipik olarak sıvı olduklarından, birçok şirket daha katı ve yayılabilir bir tutarlılık elde etmek için hidrojenleme kullanır. Bu işlem sırasında, nihai ürünün yapısını, dengesini ve raf ömrünü değiştirmek için hidrojen molekülleri eklenir (1 ).

Hidrojenlenmiş bitkisel yağlar, birçok unlu mamulde tat ve dokuyu geliştirmek için de kullanılır (2).

Ek olarak, bu yağlar daha stabil ve oksidasyona karşı dirençlidir. Bu da ısıya maruz kaldığında yağların parçalanmasıdır. Böylece, fırınlanmış veya kızartılmış yiyeceklerde kullanımı kolaydır. Çünkü diğer yağlardan daha az sert olma ihtimalleri vardır (3 ).

Ancak, hidrojenasyon, sağlığınıza zarar verebilecek bir tür doymamış yağ türü olan trans yağları da yaratır (4 ).

Pek çok ülke hidrojene bitkisel yağ ile ilgili düzenlemeleri sıkılaştırsa da, yine de çeşitli gıda ürünlerinde bulunabilir.

Özet: Hidrojenlenmiş bitkisel yağ, tadını, dokusunu ve raf ömrünü arttırmak için işlemden geçirilir. Bu işlem sağlığınız için zararlı olan trans yağları oluşturur.

Margarin Zararları

Hidrojenlenmiş bitkisel yağlar, bazı olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir.

Kan Şekeri Kontrolünü Bozabilir

Bazı araştırmalar hidrojene bitkisel yağların kan şekeri kontrolüne zarar verdiğini göstermektedir.

Yaklaşık 85.000 kadından oluşan 16 yıllık bir çalışmada, hidrojenasyonun bir yan ürünü olan en yüksek miktarda trans yağ tüketenlerin tip 2 diyabet riski yüksek olduğu bulundu (5 ).

183 kişide yapılan bir başka çalışmada, trans yağ alımı daha yüksek insülin direnci riski ile ilişkilendirilmiştir. Bu durum vücudunuzun kan şekeri seviyesini düzenleyen bir hormon olan insülin kullanma yeteneğini bozar (6 , 7).

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, trans yağların kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkileri hakkında çelişkili sonuçlar vermektedir. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (8).

İnflamasyonu Artırabilir

Akut inflamasyon, hastalık ve enfeksiyona karşı koruyan normal bir immün yanıt olmasına rağmen, kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi durumlara katkıda bulunabilir (9 ).

Araştırmalar, hidrojene bitkisel yağdaki trans yağların vücudunuzdaki iltihaplanmayı artırabileceğini göstermektedir.

50 erkekte yapılan 5 haftalık küçük bir çalışma, trans yağ için diğer yağların değiştirilmesinin, inflamatuar belirteçlerin seviyelerini yükselttiğine dikkat çekti (10 ).

Benzer şekilde, 730 kadından yapılan bir çalışmada, en fazla tüketenlere kıyasla en yüksek miktarda trans yağ tüketenlerde belirli inflamasyon belirteçlerinin % 73'e kadar daha yüksek olduğu bulundu (11 ).

Kalp Sağlığına Zarar Verebilir

Hidrojenlenmiş bitkisel yağların trans yağlarının kalp sağlığına zarar verdiği gösterilmiştir.

Araştırmalar, trans yağların her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörü olan iyi HDL (iyi) kolesterolü azaltırken, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini arttırabileceğini ortaya koymaktadır (12 ).

Diğer çalışmalar yüksek trans yağ alımını yüksek kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilendirmektedir.

Örneğin, 78.778 kadından oluşan 20 yıllık bir çalışma, yüksek trans yağ alımını anlamlı derecede daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilendirirken, 17.107 insandan yapılan bir başka çalışma, günlük olarak tüketilen her 2 gram trans yağını erkeklerde % 14 daha yüksek inme riskine bağladı. (13 , 14 ).

Özet: Hidrojenlenmiş bitkisel yağ, iltihaplanmayı artırabilir. Kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Besin Kaynakları

Bazı ülkeler trans yağların ticari ürünlerde kullanımını yasaklamış veya sınırlandırmıştır.

2021'den başlayarak, Avrupa Birliği, trans yağları gıda ürünlerindeki toplam yağın % 2'sinden fazla olmayacak şekilde sınırlayacaktır ( 15 ).

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Amerika Birleşik Devletleri'nde işlenmiş gıdalardan elde edilen yapay trans yağları da yasakladı. Bununla birlikte, bu kural 2020 yılına kadar tam etkili değildir ve önceden paketlenmiş ve işlenmiş birçok gıdada hidrojenlenmiş bitkisel yağlar hala mevcuttur (16).

En yaygın hidrojenlenmiş bitkisel yağ kaynaklarından bazıları şunlardır:

  • margarin
  • kızarmış yiyecekler
  • pişmiş ürünler
  • kahve kreması
  • kraker
  • önceden hazırlanmış hamur
  • sebze kısalma
  • mikrodalga patlamış mısır
  • patates cipsi
  • paketlenmiş atıştırmalıklar

Trans yağ alımınızı en aza indirmek için, gıdalarınızın bileşen listelerini, “hidrojene yağlar” veya “kısmen hidrojene yağlar” olarak adlandırılan hidrojene bitkisel yağlar açısından dikkatlice kontrol edin.

Özet: Her ne kadar birçok hükümet trans yağları tahrip ediyor olsa da, önceden paketlenmiş ve işlenmiş birçok gıdada hidrojenlenmiş yağlar bulunabilir.

Uzun Lafın Kısası

Hidrojenlenmiş bitkisel yağlar, işlenmiş gıdaların tadını ve dokusunu geliştirmek için gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

Yine de kalp sağlığını, iltihabını ve kan şekeri kontrolünü olumsuz yönde etkileyebilecek trans yağları barındırırlar.

Her ne kadar şimdi birçok ülke trans yağları kısıtlasa da, bu yağ hala çok sayıda paketlenmiş gıdada bulunmaktadır. Bu nedenle, hidrojenlenmiş bitkisel yağ alımınızı en aza indirgemek için gıda etiketlerini dikkatlice okuyun.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın