Boldo Çayı Nedir? Boldo Çayı Yararları

Boldo Çayı Nedir? Boldo Çayı Yararları

Boldo çayı, Orta ve Güney Amerika'da bitkisel ilaç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Boldo çayı, boldo ağacının yapraklarından elde edilen bir tür bitkisel içecektir. Tarih boyunca, özellikle Orta ve Güney Amerika kültürlerinde, bu çay sindirim sistemini düzenlemek ve sindirim sorunlarını tedavi etmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

Ancak, şu anda mevcut olan bilimsel veriler, boldo çayının sağlık yararlarını desteklemek açısından sınırlıdır. Fazla miktarda tüketimi, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kilo vermek ve göbek eritmek için en iyi 6 çay. 

Boldo Çayı Nedir?

Boldo çayı, Meksika ve Arjantin gibi diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde de yetişen, Şili'ye özgü yaprak dökmeyen bir çalı olan boldo ağacından ( Peumus boldus ) yapılır. Genellikle dağlık bölgelerde bulunur.

Bu alanlarda, özellikle sindirim sorunlarını tedavi etmek, karaciğeri temizlemek ve kilo kaybını hızlandırmak için geleneksel ilaç olarak kullanılır (1).

Genellikle çay günlük olarak tüketilmez. Cesur, neredeyse tıbbi bir tada sahiptir ve sadece ihtiyaç duyulduğunda, bir çaydan çok bir ilaç gibi kullanılır. Yaklaşık 1 çorba kaşığı (6 gram) kurutulmuş boldo yaprağının 1 su bardağı (240 mL) sıcak suda demlenmesi ile hazırlanır.

Bazı insanlar, günlük tüketmeyi daha güvenli hale getirmek için boldo çayını yerba mate adı verilen başka bir bitki çayı ile seyreltmeyi önerir . Bu iki tür çayın önceden hazırlanmış karışımlarını bile satın alabilirsiniz.

Ek olarak almak için boldo bitkisinden bir sıvı özüt satın almak da mümkündür.

Özet: Boldo çayı, yaprak dökmeyen boldo bitkisinden yapılır ve Orta ve Güney Amerika'da geleneksel bir ilaç olarak kullanılır.

Bu doğal tarifler sindirim sistemini rahatlatıyor! Boldo çayı ve turşu...

Boldo Çayı Faydaları

Tarihsel olarak, boldo çayı sindirim sorunlarını tedavi etmek ve karaciğer sorunlarının tedavisinde yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Yine de, çayın bu veya başka herhangi bir tedavi amaçlı kullanımını destekleyen bilimsel kanıtlar son derece sınırlıdır.

Güney Amerika'da yaygın olarak kullanılan 13 bitki çayı üzerinde yapılan bir test tüpü çalışması, boldo çayının en yüksek antioksidan aktivitelerden birine sahip olduğunu buldu. Bu, hücresel hasara neden olabilecek zararlı bileşikler olan serbest radikallerle savaşma kabiliyetine dayanıyordu (2).

Bu, boldo çayı içmenin bazı antioksidan faydalar sağlayabileceğini, ancak özellikle insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Boldo bitkisi ve çayı ayrıca ascaridole adı verilen uçucu bir bileşik içerir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında ascaridole, tropikal parazitlerin neden olduğu bir hastalık olan leishmaniasis tedavisinde umut verici bir potansiyel göstermektedir . Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ( 3, 4, 5).

Son olarak, çayın da kilo vermeye yardımcı olduğu iddia ediliyor, ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Özet: Boldo çayının sindirim veya karaciğer sağlığını iyileştirmek için kullanılmasını destekleyen çok az kanıt var ve kilo kaybı faydalarını destekleyen hiçbir kanıt yok. Bununla birlikte, antioksidanlar açısından zengindir ve leishmaniasis tedavisinde yararlı olabilir.

Yeşil çayın faydaları ve yeşil çay zayıflatır mı? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Olası Dezavantajlar

Boldo çayı içmenin bazı potansiyel dezavantajları vardır.

Kan inceltici bir ilaç olan warfarinin yanı sıra diğer kan sulandırıcılar ve kalp ilaçlarına müdahale edebilir . Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız, boldo çayı içmeden önce bir sağlık uzmanıyla görüşün (6).

Boldo çayındaki askaridolün de bazı dezavantajları olabilir. Büyük dozlar tüketmek karaciğerinize zarar verebilirken, ciltte kızarıklığa neden olabilir.(7).

Özet: Boldo çayı kan inceltici maddelere müdahale edebilir ve bitkiden yüksek dozda ascaridole tüketmek karaciğer hasarına neden olabilir.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Önerilen Dozaj

Boldo çayı, potansiyel olarak zararlı bir aromatik bileşik olan ascaridole içerdiğinden, günlük olarak içmeniz tavsiye edilmez.

Potansiyel komplikasyonlarını en aza indirmek için, ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde sadece 1 bardak (240 mL) boldo çayı için. Ayrıca, sindirim sorunlarına yardımcı olduğuna inanılıyor olsa da , bu kullanımı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını unutmayın.

Düzenli olarak tüketilmesi daha güvenli olabilecek yerba mate çayı ile karıştırılmış az miktarda boldo çayı içmeyi de tercih edebilirsiniz. Yerba mate genellikle güvenlidir, ancak yine de, günlük veya seyrek olarak yapsanız da, boldo çayı içmenin faydasını destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Boldo ve yerba mate karışımı içmeyi seçerseniz, güvenli bir çay oranı içermesi gereken önceden hazırlanmış bir çay satın almak en iyisidir.

Bu arada, sıvı özüt takviyesi alıyorsanız, etikette önerilen dozu aşmayın. Ayrıca, sıvı özütler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından düzenlenmemektedir, bu nedenle bağımsız bir laboratuvarın saflığı ve içerikleri doğruladığına dair kanıt aramak en iyisidir.

Özet: Boldo çayının kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yok. Komplikasyon riskinizi en aza indirmek için her gün içmekten kaçının.

Boldo Bitkisi ve Boldo Çayı

Uzun Lafın Kısası

Boldo çayı, Orta ve Güney Amerika'da bitkisel ilaç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazı antioksidan yararları olduğu ve layşmanyazın tedavisine yardımcı olduğu iddia edilmesine rağmen, sindirim sorunları, karaciğer detoksifikasyonu veya kilo kaybı için kullanımını destekleyen çok az kanıt vardır.

Dahası, kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir ve askaridol içeriği yüksek dozlarda tüketilirse karaciğer hasarına neden olabilir.

Umut verici araştırmalar, boldo çayının potansiyel faydalarına işaret etse de, onu sindirim problemlerini, karaciğer problemlerini veya kilo kaybını iyileştirmek için içmek bilimsel kanıt bulunmadığından tavsiye edilmemektedir.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın