Bize Kilo Aldıran Kaloriler Mi?

Bize Kilo Aldıran Kaloriler Mi?Bugüne kadar bildiğimiz bazı gerçekleri yeniden düşünelim istiyorum. Bize kilo aldıran şey aldığımız kalorileri mi bu kalorilerin içerikleri mi? Sizce abur cuburla dolu 300 kalorilik bir tabakla, sağlıklı yemeklerle dolu 300 kalorilik bir tabağın vücutta dönüşümü aynı olabilir mi? 


Bedenimiz için o besinin kalorisinden çok bize kazandırdıkları önemli unutmayın.  Örneğin, 300 kalorilik sağlıksız bir tabak yediğinde o an için mutlu olursun ama beden ona gerekli olan besin ögelerini alamadığından iştahını açık tutup sürekli yemek istersin. ☝?Bu da sana kilo aldırır. ??‍♀️ 


Bir süre sonra zihnin de devreye girerek o yemeği yediğin zamanı düşünüp mutlu olduğunu zannedersin ve beden buna bağımlı hale gelir.  İşte bu noktada duygusal yemeler başlar bir şeye canın sıkıldığında ya da tam tersi mutlu olmak istediğinde hep yemeğe yönelirsin. ?


Hâlbuki 300 kalorilik dengeli ve güzel bir tabak yediğinde vücut gerekli besin ögelerini aldığı için yeme arayışını keser ve sahte açlık krizleri yaşamazsın. İşte tam da istediğimiz bu ? Elbette bu besinlerin kalorilerini yok sayacağımız anlamına gelmiyor, önceliğimiz besinlerin içeriği sonrasında da kontrollü ve size uygun kalori değerindeki besinleri tüketmek olmalı.


Hedeflenen bu noktaya gelebilmen için öncelikle senin kendini dinlemeyi öğrenmen gerekir. Aşırı yediğin bir yemek sofrasından kalktığında halsiz, şişkin hissettiğini fakat daha sağlıklı bir yemek sonrasında çok daha enerjik ve iyi hissettiğini fark edip, bu ayrıma varabilmen gerekir. Bu davranışın alışkanlığa dönebilmesi için irade ve disiplinle pes etmeden devam edersen sağlıklı yemek yaşam stilin ve mutluluğun olacaktır.  Bir besini tüketmeden önce sana ne sağlayacak, seni gerçekten besleyecek mi yoksa o anlık sahte bir mutluluk ile seni bağımlısı haline mi getirecek bunu sor  İşini kolaylaştıracak 7 madde sıralıyorum;


  1. SMART hedeflerini belirle. SMART hedefler nedir?  Sana özel (Specific), belirli sınırları olan (Measurable), başarılabilir (Achievable), gerçek (Realistic) ve sürdürülebilir (Trackable) diyet hedefini oluştur. Bu sefer kendine dürüst ol yanlış yapsan da bir sonraki öğün için kendini cezalandırma, abartılı hedefler yerine ulaşılabilir adımlarla ilerle ve geldiğin her noktayı takdir et.
  2. Su içmeyi ihmal etme. Yeterli ve düzenli sıvı tüketimi ile içini temizle, vücudunu mutlu et.
  3. ‘Mindful beslenmeyi önemse Bu beslenme tipi yemeğini yavaş yavaş ve tadını çıkararak yemeyi önermektedir. Ne yediğinin farkına varmak, aşırı yemeyi önler.
  4. Diyetine elma sirkesi ekle. Elma sirkesi kan şekeri seviyesini dengelemek de dahil olmak üzere birçok etkili yararları var ☝?Yemeklerini elma sirkesi ile lezzetlendirebilirsin ya da içtiğin suya ekleyerek de faydalarından yararlanabilirsin. Kan şekeri dalgalanmaların varsa yemek yerken içtiğin suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklemeyi unutma.
  5. Düzenli tuvalet alışkanlığın yoksa bunu nasıl edinirsin bir uzmana danış. 
  6. Bol miktarda çözünür lif tüket. Araştırmalar, çözünür liflerin doygunluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olduğunu, bağırsak hareketlerini rahatlattığını göstermektedir.
  7. Bazen en mükemmeli yapmalıyım derken hiçbirini yapmayız. Hadi bir yere hayatında en sık yaptığın beslenme hatalarını yaz ve içinden bir tanesini değiştirmekle başla. Bu değişimi olumluya çevirdikten sonra adım adım diğerlerine geç. Ama kendini negatif olarak eleştirme ve acele etme. Bazı davranışların alışkanlığa çevrilmesi için biraz çaba gerekiyor, asla pes etme.
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın