Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri ve Bıldırcın Yumurtası Faydaları

Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri ve Bıldırcın Yumurtası Faydaları

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına bir alternatiftir.

 

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına küçük ve sevimli bir alternatif olarak yemek pişirmede hızla ilgi kazanıyor.

Tadı oldukça tavuk yumurtasına benziyor ancak küçüktür - tipik olarak standart tavuk yumurtasının sadece üçte biri büyüklüğündedir. Kahverengi lekeli krem rengi kabukları ve koyu sarı sarısı vardır.

Boyutlarına göre besinlerle doludurlar, ancak özellikle hamileyseniz veya yumurta alerjiniz varsa onlarla uğraşırken alınması gereken bazı önlemler vardır.

Bu makalede, bıldırcın yumurtası hakkında bilmeniz gereken her şey gözden geçirilmektedir.

 

Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri - Bıldırcın Yumurtası Besin Değerleri Tablosu - 1 Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri

 

Bıldırcın yumurtası küçüktür. Bu nedenle üç ila dört tanesi kabaca bir tavuk yumurtasının porsiyon boyutuna eşittir.

Bir bıldırcın yumurtası (9 gram) şunları içerir (1 ):

 

 • Bıldırcın Yumurtası Kalori: 14
 • Bıldırcın Yumurtası Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Lif: 0 gram
 • Kolin: Günlük Değerin %4'ü (DV)
 • Riboflavin: DV'nin %6'sı
 • Folat: DV'nin %2'si
 • Pantotenik asit: DV'nin %3'ü
 • A Vitamini: DV'nin %2'si
 • B12 Vitamini: DV'nin %6'sı
 • Demir: DV'nin %2'si
 • Fosfor: DV'nin %2'si
 • Selenyum: DV'nin %5'i

 

Bıldırcın yumurtası kaç kalori? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Bıldırcın Yumurtası Kaç Kalori).

 

 

Bu kadar küçük oldukları için, bu yumurtalar şaşırtıcı derecede besinler açısından zengindir.

Tek bir bıldırcın yumurtası, sadece 14 kalori içeren bir porsiyonda günlük B12 vitamini, selenyum, riboflavin ve kolin ihtiyaçlarının önemli bir kısmını sağlar.

Selenyum ve riboflavin, vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri parçalamasına ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan önemli besinlerdir. Selenyum ne işe yarar? Selenyum ayrıca sağlıklı tiroid fonksiyonunun sağlanmasına yardımcı olur (2 , 3 ).

Bu arada, B12 vitamini ve demir sağlıklı sinir sistemi işlevini teşvik eder ve kırmızı kan hücresi oluşumundaki rolleri yoluyla optimum enerji seviyelerini korumaya yardımcı olur (4 , 5 ).

Buna ek olarak, kolin, vücudunuzun sinir sisteminizden kaslarınıza mesaj gönderen bir nörotransmitter olan asetilkolin yapmasına yardımcı olmak için hayati önem taşır (6 ).

Özet: Bir bıldırcın yumurtası sadece 14 kalori içerir. Ancak selenyum, riboflavin, B12 vitamini ve kolin gibi çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

 

Bıldırcın Yumurtası Faydaları - Bıldırcın Yumurtası Faydası - Bıldırcın Yumurtası Faydası Nedir?

 

Bıldırcın yumurtası besin değeri açısından zengindir. Hücresel hasarı tersine çevirebilecek ve alerji semptomlarını tedavi edebilecek sağlığı destekleyen antioksidanlarla doludur (7 ).

Alerjik riniti olan 77 kişide yapılan 7 günlük bir çalışma, bıldırcın yumurtası antioksidanı ve çinko takviyesi aldıktan sonra 1 saat içinde hapşırma, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi semptomların düzeldiğini buldu. Ancak, faydalardan tek başına yumurta bileşiklerinin sorumlu olup olmadığı belirsizdir (8 ).

Ayrıca, bir fare çalışması, bıldırcın yumurtası sarısının, gıda alerjilerinin neden olduğu ciddi bir inflamatuar durum olan eozinofilik özofajit semptomlarını hafiflettiğini buldu (9 ).

Bıldırcın yumurtası da salmonella enfeksiyonu için potansiyel bir tedavi olarak incelenmektedir, çünkü yumurtalar benzersiz anti-salmonella antikorları içerir (10 ).

Bu bulgular umut verici olsa da, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Bıldırcın yumurtası, alerjik rinit ve eozinofilik özofajit semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Ayrıca salmonella gıda zehirlenmesi için potansiyel bir tedavi olarak incelenmektedir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

Önlemler

 

Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmemiştir, yani kabukta bulunabilecek zararlı bakterileri öldürmek için ısıtılmamıştır.

Bu nedenle, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, bıldırcın yumurtasından kaçınmalı veya yemeden önce akan ya da jelatinimsi yumurta sarısı olmadan tamamen pişmelerini sağlamalıdır.

Bıldırcan yumurtası alerji yapar mı? Tavuk yumurtasına alerjiniz varsa, bıldırcın yumurtasına da alerjiniz olabilir. Bıldırcın yumurtası için toleransınızı test etmek ve bunu yalnızca bir tıp uzmanının gözetimi altında yapmak konusunda çok dikkatli olmalısınız (11 ).

Tavuk yumurtası alerjiniz olmasa bile bıldırcın yumurtasına alerjiniz olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bunları sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz (12 ).

Özet: Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmez. Bu nedenle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sadece tamamen pişirildiklerinde onları yemelidir. Bazı insanlar bıldırcın yumurtasına da alerjik olabilir.

 

Bıldırcın Yumurtası ve Tavuk Yumurtası Karşılaştırması - Bıldırcın Yumurtası ve Tavuk Yumurtası Arasındaki Fark - Bildircin Yumurtasi ile Tavuk Yumurtasinin Farki 

 

Bıldırcın yumurtası, boyutlarının yaklaşık üçte birinde tavuk yumurtasından çok daha küçüktür.

Bununla birlikte, boyutlarına göre bıldırcın yumurtasının büyük sarısı vardır. Yumurtadaki besinlerin çoğu yumurta sarısında bulunduğu için, bazı insanlar bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha besleyici olduğunu, yani ağırlıkça karşılaştırıldığında daha fazla besin içerdiğini iddia ediyor.

Bu tablo, sırasıyla 100 gram bıldırcın ve tavuk yumurtası içindeki belirli besin maddelerinin miktarlarını karşılaştırır (1 , 13 ):

 

                 Bıldırcın yumurtası   Tavuk yumurtası

Kalori             158                          148

Yağ                 11 gram                 10 gram

Protein           13 gram                 12 gram

Kolin          DV'nin %48'i        DV'nin %61'i

B2 vitamini DV'nin %61'i        DV'nin %32'si

B12 vitamini DV'nin %66'sı       DV'nin %43'ü

Demir            DV'nin %20'si       DV'nin %9'u

 

Yumurta kalori

Bıldırcın yumurtası kalori

 

Diğer bazı besin maddelerinin miktarlarında birkaç küçük farklılık olsa da, en önemli farklılıklar yukarıdaki tabloda listelenen besin maddelerinde görülür.

Bıldırcın yumurtası ağırlıkça daha fazla yağ, protein içerir, demir ve riboflavini ikiye katlar ve tavuk yumurtasından üçte bir oranında daha fazla B12 vitamini içerir. Öte yandan, tavuk yumurtası daha fazla kolin içerir.

Bıldırcın yumurtası bulmak daha zor ve bıldırcın yumurtası fiyat açısından daha pahalıdır. Boyutları nedeniyle, onları bir protein kaynağı olarak kullanmak istiyorsanız, tavuk yumurtasından daha fazlasına ihtiyacınız olacak - böylece masrafı artıracaksınız.

Bıldırcın yumurtası sağlıklıdır, ancak tavuk yumurtasından beslenme açısından çok daha üstün değildir. Bunları diyetinize eklemeyi seçerseniz size kalmış.

Özet: Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından daha küçüktür, ancak ağırlıkça daha fazla yağ, protein, demir, riboflavin ve B12 vitamini içerir. Bununla birlikte, bıldırcın yumurtası fiyat açısından tavuk yumurtalarından daha pahalı ve bulmak daha zordur.

 

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmeli?

 

Bıldırcın yumurtası, daha küçük boyutlarından dolayı pişirme süresi önemli ölçüde daha kısa olmasına rağmen, tavuk yumurtasının yapabildiği birçok şekilde hazırlanabilir.

Japonya'da bıldırcın yumurtası bir lezzet katıcı unsur olarak kabul edilir ve suşide genellikle çiğ olarak kullanılır. Güney Kore ve Endonezya gibi diğer Asya ülkeleri, bıldırcın yumurtasını atıştırmalık olarak veya diğer yemeklere eşlik etmek için düzenli olarak kullanır.

Güney Amerika ülkelerinde, yumurtalar sosisli sandviç ve hamburger gibi yiyecekler için bir son olarak kullanılır.

Bu yumurtaları denemeniz için kolay bir yol, onları kaynatmaktır. Atıştırmalık olarak yenebilir, salatalara eklenebilir veya yumurta salatası üzerine eşsiz bir şekilde doğranmış olabilirler.

 

 

Haşlanmış bıldırcın yumurtası yapmak için ihtiyacınız olan şey:

 

 • 12 bıldırcın yumurtası
 • Su

 

Bıldırcın yumurtası nasıl yapılır? Bıldırcın yumurtası nasıl haşlanır? İlgili adımlar şunlardır:

 

 1. Küçük bir tencere suyu kaynatın.
 2. Yumurtaları dikkatlice tencereye ekleyin.
 3. Orta derecede kaynatın ve 3-4 dakika pişirin.
 4. Kabuğu soymak için yumurtayı hafif bir baskı uygulayarak düz bir yüzey üzerinde hafifçe yuvarlayarak kırın. Alttan başlayarak kabuğu ve iç zarı soyun.

 

Haşlanmış bıldırcın yumurtası 3-5 gün buzdolabında saklanabilir.

Özet: Bıldırcın yumurtasını, tavuk yumurtasını nasıl kullandığınıza benzer şekilde kullanabilirsiniz. Ancak, küçük boyutları nedeniyle çok daha kısa pişirme süreleri vardır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına bir alternatiftir.

Küçükler ancak vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.

Bıldırcın yumurtası fiyat açısından tavuk yumurtasından daha pahalıdırlar. Ayrıca, bu yumurtaların çoğu pastörize edilmemiştir. Bu nedenle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sadece tamamen pişirildiklerinde onları yemelidir.

Bıldırcın yumurtası, diyetinizdeki protein kaynaklarını değiştirmenin sağlıklı ve lezzetli bir yoludur.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın