Aralıklı Oruç Tutarken Yapılan Hatalar - Aralıklı Oruç Hataları

Aralıklı Oruç Tutarken Yapılan Hatalar - Aralıklı Oruç Hataları

Sürecinizden bazı sorunları ortadan kaldırarak, vücudunuzun aralıklı oruca nasıl tepki verdiğine ve bunun sizin için doğru beslenme rejimi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Yeme şeklinizi ve diyetinizi önemli bir şekilde değiştirmeden önce, bunun sizin için en iyi karar olduğundan emin olmak için lütfen bir diyetisyen ile konuşun.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerine ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

İşte insanların aralıklı oruç tutarken yaptıkları hatalar:

 

1. Yanlış Yöntemler Uygulamak/ Aralıklı Oruç Nasıl Yapılmalı?

 

Çoğu diyetin başarıya ulaşamamasının en büyük nedeni, olağan, doğal beslenme şeklimizden aşırı derecede uzaklaşmalarıdır. Genellikle bu diyete uymanın imkansız olduğunu hissedebilirler.

 

Eğer aralıklı oruç konusunda yeniyseniz ve her 2 saatte bir yemek yemeye alışkınsanız, belki de kendinizi 24 saat hızlı bir şekilde diyete sokmamalısınız. Bir uyum dönemi doğaldır, ancak iyi hissettirmelidir.

 

Vücudunuz şaşırtıcı derecede iyi bir iletişimcidir. Kötü hissederse sana haber verir. Ve hiç yoktan 24 saat boyunca kendinizi aç bırakmanın kötü hissettireceğini söylemeye gerek yok.

 

Aralıklı oruç saatleri, aralıklı oruç tutma konusunda kararlıysanız, yeni başlayanlar için 12:12 yöntemiyle başlayın. Günde 12 saat oruç tutun ve diğer 12 saatte yemek yiyin.

 

Aralıklı oruç saatleri 16 8 için, kendinizi rahat hissettiğinizde, 8 saatlik bir aralıkta yemek yediğiniz ve günün geri kalanında oruç tuttuğunuz 16:8'e kadar seviye atlayabilirsiniz. Aralıklı oruç ile ilgili en iyi şey esnekliğidir, bu nedenle kendinizi kötü hissetmeden bir zaman dilimine bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir plan seçin.

 

 

2.Yaşam Tarzı İçin Yanlış Planı Seçmek

 

Yaşam tarzınızı kısıtlayacağını bildiğiniz bir şeyi uygulayarak kendinizi mutsuzluğa hazırlamayın. 

Eğer bir gece kuşuysanız, oruca akşam 6'da başlamayı planlamayın.

 

3.Yemek Yeme Döneminde Çok Fazla Yemek - Aşırı Yeme

 

Bu, insanların aralıklı oruç ile düştüğü en yaygın tuzaktır. Günün saatleri boyunca sizi aç bırakan özellikle kısıtlayıcı bir rejim seçtiyseniz, yemek zamanı başladığı anda biraz aşırıya kaçmanız muhtemeldir.

 

Son araştırmalar, kısıtlayıcı diyetlerin çoğu zaman işe yaramadığını, çünkü duygusal ve fiziksel olarak açlıktan ölmeye meyilli olduğumuzu ve kendimize yemek yemeye izin verdiğimizde, bir yoksunluk nöbetinde aşırı yemek yiyoruz.

 

Kendinizi uzun süre gereksiz yere aç hissetmenize izin vermediğinizden emin olun.

 

Bunu, yemek saatlerinizde yemeniz için doğru yiyecekleri seçerek başarabilirsiniz.

 

4.Yemek Yeme Döneminde Yeterince Yememek - Yeterince Yemek Yememek

 

Yeterince yememek de kilo almanın yaygın bir nedenidir.

 

Yeterince yemek yememek, sizi yemek saatlerinde çok fazla daha az sağlıklı yiyecekler yemeye hazırlamanın yanı sıra, kas kütlenizi bozar ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

 

Bu metabolik kas kütlesi olmadan, gelecekte yağ yakma yeteneğinizi sabote ediyor olabilirsiniz.

 

Aralıklı oruç ile ilgili zorluk şudur: Vücudunuzun ipuçlarını dinlemek yerine bazı keyfi zamana dayalı kurallara göre yediğiniz için, gerçek ihtiyaçlarınızı bilmek gerçekten zordur.

 

Bir aralıklı oruç rejimine geçmeyi düşünüyorsanız, beslenme ihtiyaçlarınızı güvenli bir şekilde değerlendirmenize ve karşılamanıza yardımcı olması için bir diyetisyene danışmak en iyisi olabilir.

 

5.Zamanı Görmezden Gelmek

 

 

Aralıklı oruçta herşey yenirmi? Aralıklı oruç  zaman merkezli bir diyettir ve çoğu plan, yemek yeme sırasında yenecek yiyecek türleri hakkında açık kurallar içermez. Ancak bu, yalnızca patates kızartması, milkshake ve bira tüketmek için açık bir davet değildir.

 

Oruç sihirli değildir. Bazı küçük metabolik avantajlara ek olarak, kilo kaybı üzerindeki birincil etkisi, büyük ölçüde yeme saatlerinizi ve dolayısıyla tükettiğiniz kalori miktarını sınırlamanızdır.

 

Ne yazık ki, yanlış yiyecek türlerini seçerek bu etkiyi hızla geri alabilirsiniz. Yemek saatleriniz sırasında bakış açınızı kendinizi ödüllendirme zihniyetinden, elde edebileceğiniz en besleyici yoğun, besleyici yiyecekleri yemeye odaklanan bir zihniyete kaydırın.

 

Her öğün veya atıştırmalıkta, sizi tok tutmaya ve oruç tutmaya yardımcı olması için lif, protein ve sağlıklı yağların bir arada bulunduğundan emin olmaya çalışın.

 

6.Yeterince Su İçmemek

 

Aralıklı oruç su içilir mi? Aralıklı oruç, aralıklı su içme anlamına gelmez.

 

Aralıklı oruç rejiminiz yiyeceklerden kaçınmanıza neden olabilir, ancak özellikle meyve ve sebzelerden alacağınız hidrasyonu kaçırdığınız için, su tüketimi her zaman çok önemlidir.

 

2009'da yapılan bir araştırma, insanların aç olsun ya da olmasın günün belirli saatlerinde yemek yediklerini ve genellikle susamış olsalar da olmasalar da yemeklerin yanında su içtiklerini buldu.

 

Bu, öğün atlıyorsanız, açlık döneminiz boyunca yeterince su içme konusunda dikkatli olmadığınızı gösterir.

 

Dehidrasyon zararları, dehidrasyon kas kramplarına, baş ağrılarına ve açlık sancılarına yol açabilir, bu nedenle her zaman ziyafetler arasında su içtiğinize emin olun.

 

Tüm kurallara uyduysanız ve hala zorlanıyorsanız, kendinize yüklenmeyin. Muhtemelen size uygun bir diyet değil.

 

Yeni bir diyet planı denediğiniz için bile kendinizi alkışlayın ve yemek yeme şeklinizi kısıtlamakta zorlandığınız için yalnız olmadığınızı bilin. 2016’daki araştırma incelemesine göre, aralıklı oruç, yüzde 31'e varan bir bırakma oranına sahiptir.

 

Saatin ne söylediğinden çok vücudunuzun size ne söylediğine odaklanmaya çalışın. Bu şekilde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alma olasılığınız çok daha yüksektir ve bu süreçte kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sürecinizden bazı sorunları ortadan kaldırarak, vücudunuzun aralıklı oruca nasıl tepki verdiğine ve bunun sizin için doğru beslenme rejimi olup olmadığını anlayabilirsiniz.Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın