MCT Yağı Nedir?

MCT Yağı Nedir?

MCT yağı, sağlık yararları için oldukça önemlidir. Kilo kaybını teşvik etme, iltihaplanmayı azaltma ve daha verimli egzersizler için enerjiyi artırmaya yardımcı olur.

 

MCT yağı harika bir yağ asidi kaynağıdır ve hatta enerji seviyenizi artırabilir ve iltihabı azaltabilir. İşte hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

MCT Oil Ne İçin Kullanılır? MCT Yağı Ne İşe Yarar? MCT Oil Ne İşe Yarar? MCT Yağı Nasıl Kullanılır?

 

MCT, bir tür yağ asidi olan “orta zincirli trigliseritler” anlamına gelir. MCT'ler Hindistan cevizi yağı, hurma çekirdeği yağı, tereyağı ve tam yağlı süt gibi gıdalarda doğal olarak bulunur. Bu gıdalar orta zincirli trigliseritler açısından zengin olsa da hiçbiri sadece MCT içermez.

 

MCT yağı, son derece konsantre bir takviyedir. Oda sıcaklığında sıvı halini koruyan renksiz, kokusuz ve tatsız bir maddedir.

 

Yüzde 100 MCT ve yüzde 0 karışıklık olduğu için MCT yağı hızla metabolize olur. Bu, vücudunuzun onu yağ olarak depolamak yerine hemen enerji için kullanabileceği anlamına gelir. Keto diyetini takip eden ya da kilo vermek isteyen herkes için popüler bir seçimdir. 

 

MCT Yağı Nasıl Yapılır?

 

MCT yağı, MCT'lerin hindistan cevizi veya hurma çekirdeği yağından fraksiyonasyon adı verilen bir işlemle çıkarılmasıyla yapılır.

 

Fraksiyonasyon sırasında, MCT yağdan ayrılır. Bildiğimiz ve sevdiğimiz son derece konsantre ürünü elde edersiniz: MCT yağı.

 

MCT Yağının Faydaları

 

MCT yağı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, son çalışmalar birkaç harika faydası daha olabileceğini gösteriyor.

 

1.MCT Oil Kilo Verdirir mi?

 

Bir çalışma, MCT'lerin obezite veya diğer metabolik sorunları olan kişilerde bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Başka bir çalışma, MCT yağının sağlıklı bir diyetin parçası olarak kullanılmasının, katılımcıların zeytinyağından daha etkili bir şekilde yağ kaybetmesine yardımcı olduğunu buldu.

 

MCT yağı, size “doygunluk” hissi vererek açlığı kontrol etmenize de yardımcı olabilir. Bu, gün boyunca isteklerinizi frenlemenize yardımcı olabilir.

 

Bu bulgular umut verici olsa da, sağlıklı bir kiloyu korumak söz konusu olduğunda birçok faktör rol oynuyor. Kalori alımı, aktivite seviyeleri ve genel diyet, sağlıklı bir yaşam tarzında önemli bir rol oynar.

 

2.Antrenmanlarınızı Hızlandırır

 

Antrenmanınıza biraz güzellik katmak mı istiyorsunuz? MCT yağı yardımcı olabilir.

 

2018'de yapılan bir hayvan çalışmasında, bazı farelere MCT içeren bir diyet verilirken diğerlerine verilmedi. MCT'ye sahip olanların, diyetlerinde MCT olmayanlara göre egzersizleri önemli ölçüde daha iyi gerçekleştirdikleri bulundu. Diğer hayvan çalışmalarında da benzer bulgular elde edilmiştir.

 

Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulsa da, araştırma sonuçları olumlu görünüyor.

 

3.Enflamasyonu Önler

 

MCT yağı, iltihabı kontrol etmek için sadece aracı olabilir.

 

Araştırmalar, MCT yağının sitokin adı verilen hücreler tarafından salgılanan maddeler yoluyla inflamatuar yanıtları kolaylaştırmaya ve hatta önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. MCT yağının, iltihap önleyici sitokinlerin miktarını düşürürken, iltihap önleyici sitokinlerin sayısını arttırdığı gösterilmiştir.

 

MCT Yağı Nasıl Kullanılır? MCT Yağı Kullanımı - MCT Oil Kullanımı

 

Diyetinize MCT yağı eklemek çok basittir.

 

Bazı insanlar yağlarını doğrudan tercih eder. Tadı yoktur, bu nedenle kahve, tatlılar veya salata sosları dahil olmak üzere en sevdiğiniz yiyecek veya içeceklerin herhangi birine kolayca eklenir.

 

Günde 4 ila 7 yemek kaşığından fazla MTC yağı almamaya çalışın.

 

MCT yağının sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz veya ne kadar kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız, doktorunuzla veya bir diyetisyenle konuşun.

 

Kurşun Geçirmez Kahvede MCT Yağı - MCT Yağı Kahve  - MCT Yağlı Kahve - MCT Oil Kahve

 

Keto diyeti yapıyor olmasanız bile, kurşun geçirmez kahveyi muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu popüler içeceği MCT yağı, otla beslenmiş hayvanlardan elde edilen tereyağı ve kahveyi yağ oranı yüksek ve enerji artırıcı bir yumrukla dolu kremamsı bir karışımla karıştırarak yapabilirsiniz.

 

Doktorlar, beslenme uzmanları ve sağlık uzmanları, kendilerini bu köpüklü içeceğin hayranları arasında sayıyorlar.

 

MCT Yağı mı Hindistan Cevizi Yağı mı? MCT Oil Hindistan Cevizi Yağı

 

 

MCT yağı hindistan cevizi yağından yapılabiliyorsa, temelde aynı şey değiller mi? Tam olarak değil.

 

Benzer özellikleri paylaşsalar da, farklı şekillerde faydalıdırlar.

 

MCT yağı yüzde 100 MCT içerirken hindistan cevizi yağı sadece yüzde 54 içerir.

 

MCT yağının yüksek MCT konsantrasyonu, kilo vermeye ve enerjiyi artırmaya yardımcı olmada daha etkili olmasını sağlar. Vücudunuzun ketoz durumunu korumasına yardımcı olabilecek keton üretimi için harikadır, böylece enerji için yağ yakarsınız.

 

Hindistan cevizi yağı ise yemek pişirme, cilt bakımı ve güzellik gibi şeyler için en iyisidir. 

 

MCT Yağının Yan Etkileri - MCT Yağı Zararları

 

MCT yağının kullanımı genellikle güvenli kabul edilir.

 

MCT yağı kullanmanın tehlikeli sonuçları bulunmamakla birlikte, bazı kişiler aşağıdakiler gibi hafif yan etkiler bildirmiştir:

  • mide bulantısı 
  • ishal
  • kusma
  • cilt tahrişi
  • sinirlilik

 

MCT yağı yüksek oranda yağ içerdiğinden, düzenli uzun süreli kullanım potansiyel olarak kilo alımına, daha yüksek kolesterole veya karaciğerinizde yağ birikmesine neden olabilir.

 

MCT yağının faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (MCT Yağının Faydaları Ve Yan Etkileri).

 

Uzun Lafın Kısası

 

MCT yağı, orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) adı verilen yağ asitlerinden elde edilen bir yağdır.

MCT'ler, hindistan cevizi yağı, hurma çekirdeği yağı, tereyağı ve tam yağlı süt gibi bazı doğal gıdalarda bulunur.

 

MCT yağı, yüksek konsantrasyonda MCT'ler içerir ve genellikle takviye olarak kullanılır.

 

MCT yağı, kilo kaybını teşvik etmek, iltihaplanmayı azaltmak ve enerjiyi artırarak daha verimli egzersizler yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Vücutta hızla metabolize olduğu için enerji olarak kullanılabilir ve kilo verme sürecini destekleyebilir.

 

MCT yağı, açlığı kontrol etmeye yardımcı olabilir ve tokluk hissi sağlayarak istekleri azaltabilir.

 

Antrenman performansını artırabilir ve daha iyi egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

 

İltihap önleme veya azaltma potansiyeline sahip olabilir ve inflamatuar yanıtları kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

MCT yağı, diyetinize kolayca eklenebilir ve çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılabilir.

 

Günlük önerilen doz 4 ila 7 yemek kaşığı arasındadır.

 

Yan etkileri nadirdir, ancak bazı kişilerde mide bulantısı, ishal, kusma, cilt tahrişi ve sinirlilik gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

 

Uzun süreli ve aşırı kullanımı kilo alımı, yüksek kolesterol veya karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açabilir.

 

Sonuç olarak, MCT yağı sağlık yararları sunan bir yağdır. Ancak, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve kişisel durumunuza uygun olduğundan emin olmanız önemlidir.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın