Koşu Kalori Hesaplama. Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Koşu kalori hesaplama, yürüyüş kalori hesaplama, koşu bandı kalori hesaplama veya dışarıda koşu süresince ne kadar kalori yaktığınızı hesaplamak için koşu mesafesini, kilonuzu ve süreyi girerek yaktığınız kaloriyi hesaplayın.

 

"Koşu yapmaya önem veriyorum ancak daha hızlı zayıflamak istiyorum." diyorsanız eğer whatsapp üzerinden anında diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Koşmak Kaç Kalori Yakar? 1 saat Koşu Kaç Kalori Yakar? Koşarak Kalori Nasıl Yakabilirsiniz?

 Koşmak, özellikle spor yapmak ya da spor salonunda takılmakla ilgilenen biri değilseniz, dinç kalmanın harika bir yoludur. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir aktivitedir. Kaliteli ayakkabılar dışında herhangi bir özel ekipman almanızı gerektirmez.

Koşmanın sizin için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak bu terleme seansı kaç kalori yakmanıza yardımcı olur? Aslında cevabı size bağlı; özellikle de kilonuza. Ağırlığınız arttıkça, kalori yakma değeriniz artar.

Koşu kalori hesaplama, olduğun yerde koşmak kaç kalori yakar? Yürüyüş kalori hesaplama programı, koşu bandı kalori hesaplama sonuçlarını koşarken her kilometre için kaç kalori yaktığınızı ve egzersiz rutininizin koşu kısmını nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Sadece fiziksel aktivitenizin artması kilo nasıl verilir sorusuna cevap verebilmek için yeterli değildir. Kilo verdiren spor hareketlerinin yanında sağlıklı beslenme düzeninizi de oluşturmanız gerekmektedir. Şimdi zayıflamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

 

Koşulan Kilometre Başına Yakılan Kalori Miktarı -  6 Km Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

 

Her kilometrede yakılan kaloriler için genel bir tahmin, yaklaşık 100 kaloridir, diyor UCLA'daki David Geffen Tıp Fakültesi klinik bilimleri profesörü Dr. Daniel V. Vigil. Bununla birlikte, bu standart sayı kişiye göre değişmektedir. Vücut ağırlığı büyük bir faktördür.

Amerikan Egzersiz Konseyi'nin bir grafiğine göre, 55 kiloluk bir kişi koşarken dakikada yaklaşık 11.4 kalori yakıyor. Yani o kişi 10 dakikada 1.5 km koşarsa, 114 kalori yakar. Kişi 82 kilo ağırlığında ise, kalori yakma dakikada 17 kaloriye kadar çıkıyor. 82 kiloluk koşucu, aynı 10 dakikalık koşu 170 kalori yakacaktır.

Ancak artık böyle hesaplamalar yapmanıza gerek yok. Koşu kalori hesaplama formülüne kilonuzu koştuğunuz mesafeyi ve dakikayı girerek koşu kalori hesabını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dr. Vigil “Ne kadar hızlı koştuğunuzdan bağımsız olarak oldukça istikrarlı bir rakam” diyor. “Bir saatte 400 kalori yakmak istiyorsanız, 1.5 km 15 dakikalık bir hızla 6.5 km koşabilirsiniz. Aynı 400 kaloriyi 30 dakikada yakmak istiyorsanız, 7 dakikalık 30 saniyelik tempolu bir hızla 6.5 km koşmanız gerekir. ”

Bu iyi bir haber çünkü kalori yanması konusunda teknik olarak hız konusunda endişelenmenize gerek yok. Daha yavaş bir tempoda koşmak istiyorsanız, aynı kalorileri daha uzun süre çalışarak yakabilirsiniz.

Vigil'e göre, “Daha kilolu olan insanlar kilometrede daha fazla kalori yakar. Çünkü Dr. Vigil'e göre,“Daha büyük bir vücuda belirli bir hızda eşdeğer mesafeyi taşımak daha fazla enerji (kalori) harcar.”

 

Haftada 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım? Hedefiniz haftada 1 kilo vermekse, günde ortalama olarak günlük aldığınız kalori miktardan yaklaşık 500 ila 1000 daha fazla kalori yakmanız gerekir.

Sağlıklı bir beslenme planına sahip olmak da önemlidir. Çünkü fazladan bir çerez bir koşu sırasında yaktığınız kalorileri kolayca geri alabilir.

Kilonuzun koşu sırasında yakılan kaloriler üzerindeki etkisi, koşunun yoğunluğuna göre daha fazladır. Yoğunluk ise koşudan sonra yakılan kalori miktarını belirlemede önemli bir rol oynar. Egzersiz ne kadar yoğunsa, o kadar çok oksijen tüketilir. 

Buna egzersiz sonrası oksijen tüketimi (EPOC) denir. Bir günde yakılan toplam kalori miktarınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

 

Kilo verme yöntemlerinden biri olan artırılmış aktivitenin yanında kilo vermek için çeşitli zayıflama kürleri deniyor ama yine de başarılı olamıyorsanız günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

 Koşmanın Faydaları Neşlerdir? Neden Koşmak Sizin İçin İyidir? Koşmak Kilo Verdirir Mi?

 

 

Ne kadar spor yapılmalı? Ne kadar spor yapmalıyım? Uzmanlar sağlığı korumak için haftada en az 150 dakika orta şiddette spor ve aktivite veya haftada 75 dakika yüksek şiddette spor ve aktivite önermektedir. Koşma hızınıza ve kondisyon seviyenize bağlı olarak dilediğiniz seçeneği tercih edebilirsiniz.

 

Koşmanın faydaları, egzersizin faydasi, kalorileri yakmanıza ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olmasının yanı sıra koşmanın ve diğer egzersizlerin başka faydaları vardır.

  • Kalp hastalığı riskini azaltmak için kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürmek
  • Osteoporoz riskinin azaltılması
  • Depresyon ve anksiyete semptomlarının iyileştirilmesi

 

Koşmak kilo vermenize nasıl yardımcı olur? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Koşmak Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?).

 

Koşmaya Başlamak

"Koşmaya başlamak istiyorum." diyorsanız, koşma konusunda yeniyseniz, vücudunuzu rahatlatmanız gerekir. Bir egzersiz planına başlamadan önce, özellikle kronik sağlık probleminiz varsa, doktorunuzla konuşun. 

Koşmadan önce yapılması gerekenler, her zaman koşmaya başlamadan önce ısınma hareketleri ile vücudunuzu ve eklemlerinizi koşmak için hazırlayın.

 

Yaralanma tehlikesi olmadan koşmak için doğru ayakkabılara ihtiyacınız vardır. Koşu ayakkabıları düzenli yürüyüş, tenis, aerobik veya basketbol ayakkabılarından farklıdır. Özellikle iyi destek sağlamak ve bir koşu sırasında ayak ve diz ağrısını önlemek için tasarlanmıştır.

Piyasada birçok farklı ayakkabı stilleri var. Ayaklarınıza en uygun olanı bulmak için farklı markalar deneyin.

 

Doktorunuz veya eğitmeniniz, koşu ayakkabısında aramanız gerekenler bakımından sizi doğru yola yönelmenize yardımcı olabilir.

Ayakkabıları aldıktan sonra, eğitime başlama zamanı. İyi bir genel plan tempolu bir yürüyüşle başlamak ve ardından antrenmanınıza koşu aralıkları eklemeye başlamaktır.

Örneğin, 5 dakika boyunca hızlı bir şekilde yürüyebilir. Ardından 45 saniye boyunca koşu yapabilir ve bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Her antrenman dayanıklılığı arttırmanıza izin verecek ve yakında tüm 1.5 kilometreyi koşabileceksiniz.

 

Koşu dayanıklılığınızı artırmanın yollarını öğrenmek için yazımızı inceyebilirsiniz (Koşu Dayanıklılığınızı Artırmanın 13 Yolu).

 

Hızlı kilo vermek için zayıflama çaylarından hızlı kilo verdiren diyetlere hatta hızlı kilo verdiren sporlara her şeyi denedim ancak istediğim sonuca bir türlü ulaşamıyorum diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kişisel Kalori Yakma Hesaplama Aracımız Hakkında

Bir koşuda kaç kalori yaktığınızı bilmemekle birlikte, antrenmanınıza yardımcı olabilir - özellikle bir kilo kaybı hedefi için çalışıyorsanız veya bir yarış için en iyi kalori ihtiyacını nasıl hesaplayabileceğinizi bulmaya çalışıyorsanız. Bu kalori hesaplama aracı işinizi görecektir.

Kilonuzu girdikten sonra, cihaz verilen tüm bilgileri kullanarak bir hesaplama yapar.

 

Kalori Yakımını Artırın - Kalori Yakımını Arttırmak

Ekstra bir yanma arıyorsanız, kardiyonuza biraz ağırlık antrenmanı eklemeyi deneyin. Ağırlık kaldırma veya vücut ağırlığınızı kullanma, mesela şınav, kas oluşturmanıza yardımcı olur. Kardiyo ve ağırlık egzersizlerini aynı antrenmana karıştırdığınızda, buna devre antrenmanı denir.

 

Örneğin, hızlı bir koşu, sonra birkaç şınav, sonra başka bir koşu vb. egzersizler EPOC nedeniyle bireysel olarak yaptıklarından daha fazla kalori yakarlar.

 

1 km kaç m? 1 kilometre 1000 metredir.

1 kilogram kaç kalori? 1 kilogram ise 7.400 kaloridir.

 

Fiziksel aktivitenin yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmanız gerekebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için  diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)