1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir? Günde bir kilo vermek mümkün mü? 1 kilo vermek için ne yapmalı? Sorularınızı sizin için inceledik, işte sonuçlar:

 

Kilo vermek için diyet listesi araştırıyor ve hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın almak için tıklayabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Kalori hesabı yapmaktan yorulduysanız eğer zayıflamak için diyetisyenlerimizden anında bilgi alabilirsiniz.

 

Yapılan bir araştırmaya göre 1 pound yağ 3.500 kalorilik bir enerji içeriyormuş.

1 Kg = 2.2 pound

1 Kg yağ = 2.2 * 3500 = 7.700 kalori

1 kg yağ yakmak için 7.700 kalori harcamak lazım. Bu kilo vermenin matematiksel tarafı fakat gerçek hayatta kilo vermek bu kadar kolay olmuyor.

 

1 kilo vermek için kaç km yürümeli? 5 bin adım kaç kalori? Kiloya göre adım hesaplama, yürüyüş kalori hesaplama, harcanan kalori hesaplama, kaç kalori yaktım? Kiloya göre adım hesaplamak için, Diyetasistan kalori hesaplamadan bakabilirsiniz.

 

Bir Kilogram Vücut Yağı, 7.700 Kaloriye Eşittir - Adım Kalori Hesaplama

 

Spor Yaparak Zayıflamak ve Kilo Vermek Mümkün Mü? Konu başlıklı yazımızda da bulabileceğiniz Dr. Kevin Hall yaptığı bir araştırmada aşağıdaki sonuçları elde etmiş.

 

90 kg bir erkek haftanın 4 günü 1 saat spor yapıyor ve bunu bir ay sürdürdüğünde 2,3 kg verebiliyor. Bu sonuç en iyi ihtimali içeriyor. Buradan yola çıkarak aşağıdaki sonuçları çıkardık.

 

- Haftada 4 saat spor = Ayda 16 saat spor

- Ayda 16 saat spor = 2,3 kg

- 1 saat spor = 750 kalori (90 kg adam 1 saat dolu dolu spor ile en iyi ihtimal ile bu kadar kalori harcar.)

- 16 saat spor = 12.000 kalori

- 12.000 Kalori = 2,3 kg ise 1 kg = 5.217 kalori

 

Hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip durdum, hızlı verdiren sporları yaptım ancak istediğim kiloya hiçbir şekilde ulaşamadım diyorsanız eğer kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

 

1 Kilo Vermek İçin 5.217 Kalori Yakmak Gerekir

 

Adım Kalori Hesaplama - 1 Kilo Kaç Kalori Eder?

 

Yani 90 kilogramlık bir erkek sporla yaktığı her 5.217 kalori için bir kilo zayıflamış ama bunun ne kadarı yağdan veya başka şeylerden bunu bilmiyoruz.

 

Siz 5.217 kalori yaktığınızda 1 kilo verebiliyorsunuz. Ancak bu 1 kilonun bir kısmı vücut yağlarından bir kısmı vücut sıvılarından ve bir kısmı da kaslarda depolanan glikojenden gidiyor. Yani ben 7.700 kalori yaktığımda bunun hepsi yağdan gidecek diye bir gerçek yok.

 

Hızlı zayıflama yollarından sıkı bir diyet ve sporu yapmaya başladığınızda vücut savunma mekanizması, bazal metabolizma için ayırdığı ve her gün hayat fonksiyonları için harcanan enerjide kısıtlamaya gidiyor. Daha temkinli davranmaya başlıyor. Bu da yaptığınız spor veya diyetin etkisini azaltıyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

 

90 kilogramlık erkek spor ile bir ayda 2,3 kilo vermiş. Yani günde sadece ekstra 400 kalori yakarak bu sonuca varmış.

 

Eğer siz bu 400 kaloriyi yediklerinizden de kısarsanız yine aynı sonuca varabilirsiniz. Bazı araştırmalar bu sonuçları açıkça ortaya koymaktadır. Spor yaparak zayıflama yazımızda bununla ilgili grafikleri ve çalışmaları bulabilirsiniz.

 

Ancak insan vücudunun ne kadar karmaşık ve beklenmedik sonuçlar verdiğini unutmayın. Kilo vermek konusunda bu sonuçlar herkes için her zaman doğrudur demek çok zordur.

 

Kilo vermek istiyorum düşüncesi sürekli aklınızdaysa zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 Bir Adım Attığımda Ne Kadar Kalori Yakıyorum? Adım Kalori Hesaplama - Diyetisyen Kalori Hesaplama

''1 kilo vermek için kaç km yürümeli?'', "1 kilo vermek için kaç adım yürümeli?" "1 kilo vermek için kaç saat yürümek gerekir?" '1 kilo vermek için ne kadar yürümeli?' Sorularının cevabının ne kadar değişken olduğunu aşağıdaki tabloyu inceleyerek anlayabilirsiniz. 

90 kilogramlık erkek üzerinden örnek vermek gerekirse her attığı adımda 0.055 kalori yakmaktadır. 1.000 adım attığında 55 kalori 10.000 adım attığında ise 550 kalori yakmaktadır. Aşağıda diğer kilolar için her 1000 adımda yakılan kalori miktarlarını görebilirsiniz.

Kilolara Göre Her 1.000 Adımda Yakılan Kalori Miktarları - 1 Kilo Vermek İçin Kaç Adım Atmak Gerekir?

45 kg 28 kalori
55 kg 33 kalori
64 kg 48 kalori
73 kg 44 kalori
82 kg 49 kalori
91 kg 55 kalori
100 kg 60 kalori
115 kg 69 kalori
125 kg 75 kalori
136 kg 82 kalori

 

Günde Bir Kilo Vermek Mümkün Mü? 1 Kilo Kaç Kalori?

 

Günde 1 kilo verebilmek için 90 kilogramlık erkeği ele alırsak günde 1 kilo vermek için 5.200 kalori yakması gerekir. Bazal metabolizmasının da 2000 kalori olduğunu varsaydığımızda;

 

Hiç bir şey yemeden 3.200 kalori yakması gerekir. Ancak hiçbir şey yemeden 3.200 kalorilik bir spor yapması çok zordur.

 

Yediklerine de dikkat ettiğini düşünelim ve günde 1.500 kalori aldığını varsayalım bu durumda ise çıkan sonuç şöyle:

 

5200 + 1500 - 2000 = 4.700 kalori sporla yakmalısınız, 1 günde 1 kilo zayıflamak için. Kilo verme isteğinizi hatta hızlı kilo verme isteğinizi biliyoruz. Fakat dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmadan kilo verseniz bile aynı kiloyu korumanız çok zordur. Kilo almak ve kilo vermek bir süreçtir, unutmayın.

 

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel hazırlanan online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!)

 

4.700 Kaloriyi Nasıl Yakabiliriz? Adım Kalori Hesaplama

 

1 kilo vermek için ne kadar koşmalı? Bir maraton koşucusu bile maraton sonunda 2.500 - 4000 kalori yakabiliyor. Ben hiç bir şey yemeden maraton koşacağım böylece bu kaloriyi harcayacağım diye düşünseniz bile maraton sonunda 4000 kaloriye ulaşmanız veya bu maratonu sağlıklı bir şekilde tamamlamanız çok zordur.

 

Her iki durumda da, bu neredeyse imkansızdır: Bir maraton koşusu, gün boyunca toplamda 4000 kalori yakabiliyor. Çok formda değil iseniz bu maratonu bitirmeniz imkansız!

 

Hızlı Kilo Kaybının Sonuçları

 

 

Hızlı kilo vermek her ne kadar güzel bir fikir gibi gelse de doğru bir yol değildir. Yukarıda anlatılan oranda kilo kaybetmek imkansız olsa da, gerçekçi kilo kaybının üst sınırlarını zorlamak da birçok tehlikeye sahiptir.

Hızlı zayıflama yorgunluk veya bitkinlik, safra taşı, baş ağrısı, dehidratasyon, baş dönmesi ve tehlikeli elektrolit dengesizliklerine yol açabilir.

 

Vücudunuzun ne kadar hızlı yağ yakacağına dair bir sınır olduğu için, proteini parçalamaya başlayacak böylece kas kütlesini de hızla yok edeceksiniz. Kas kütlesini zamanla tüketirseniz, kalori kullanan daha az hücreniz olur, kilo vermeye devam etmek daha da zorlaşır.

Hızlı zayıflama yöntemlerini deneyip çok hızlı kilo verirseniz, vücudunuz metabolizmanızı bir savunma mekanizması olarak düşürerek tepki verebilir. ABD televizyonlarında yayınlanan The Biggest Loser adında zayıflama programına katılan bir grup insan üzerinde yapılan çalışma hızlı kilo vermelerinin metabolizmalarını yavaşlattığını göstermiştir.

Ayrıca hızla kilo veren bu insanların çoğu verdikleri kilolardan bile daha fazlasını aynı hızda almaktadırlar.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Bir İstisna: Su Ağırlığı

 

1 kilo vermek için ne yapmalıyım? Tek bir günde bir kilo vermenin mümkün ve sağlıklı olmasının tek yolu, şu anda midenizdeki yiyeceği boşaltmak veya su ağırlığını kaybetmek suretiyle yüzeysel olarak bu kiloyu kaybetmektir. En hızlı kilo verme aslında su ağırlığı kaybı ile yaşanır.

 

Kilo verme yöntemlerinden biri olan oruç tumayı denerrseniz, sindirim sisteminizin çoğunu boşaltırsınız, böylece kilo vermeniz oldukça kolaydır.

Ayrıca, kanınızda dolaşan daha az tuz ve karbonhidratınız olacak ve bu da su ağırlığını düşürmenize neden olacaktır. Aslında, günde 2 kilograma kadar dalgalanma oldukça normaldir, fark, bu dalgalanmanın bir sonraki gün diğer tarafa geri dönme eğiliminde olmasıdır.

 

Sağlıklı Zayıflamak için Ayda veya Haftada Ne Kadar Zayıflamalıyım?

Doğru ölçüde kilo kaybını uzmanlar yılda vücut ağırlığınızın yüzde 10-14’ü olarak önermektedirler. Eğer 90 kilo iseniz yılda en iyi ihtimal ile size 12.6 kilo vermenizi öneriyor uzmanlar. Bu sonuçlar ayda ortalama 1 kilo kaybının sağlıklı olduğunu göstermektedir.

 

Yani sağlklı kilo vermek için hafta da ise bu 250 gram kilo kaybetmeniz gerekli demek oluyor. Bunu birkaç kat arttırmak mümkün mü? Evet, ancak sonrasında aynı hızla geri geliyorlar.

Çok agresif kilo kayıpları hem vücudunuzda onarılmaz hasarlara sebebiyet veriyor hem de bu agresif diyeti bıraktığınızda aynı hızla bu verdiğiniz kiloları geri alıyorsunuz. Kilo vermek için devam edilemeyecek diyetler önerilmez.

 

 

1 Kilo Vermek için Kaç Kalori Açığı Olmalı? 500 Kalori Açığı Efsanesi

 

 

Günde 500 kalori daha az alırsanız veya haftada 3.500 kalori daha az tüketirseniz, her hafta yarım kilo yağ kaybedeceğiniz yaygın bir şehir efsanesidir.

Bu, yılda toplam 26 kiloya eşittir.

Ancak, gerçek çok farklı.

500 kalori açığı efsanesi, belli bir süre içinde elde edilebilecek potansiyel kilo kaybını önemli ölçüde fazla tahmin etmektedir.

Bu tahmin kısa vadede, aşırı kilolu ve obez kişilerde ölçülü kilo kaybı için oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ancak uzun vadede dağılıyor ve insanları başarısızlık ve hayal kırıklığına uğratıyor.

Bu efsanenin hesaba katmadığı şey, vücudun kompozisyonu ve beslenmedeki değişikliklere verdiği tepkidir.

 

Kalori tüketiminizi azalttığınızda, vücudunuz daha az kalori yakmanızı sağlayarak yanıt verir. Daha az hareket etmeye başlarsınız ve vücut daha verimli hale gelir. Aynı miktarda iş yapar, ancak öncekinden daha az kalori kullanır.

Ayrıca yağla birlikte kas kütlesini de kaybedebilirsiniz, bu da daha az kalori yakmanızı sağlar.

 

Teknik terim "Uyarlamalı Termojenez" olmasına rağmen bu genellikle açlık modu olarak adlandırılır. Diğer bir ifade ile bazal metabolizma hızınız düşer. Bu durumun oluşturduğu etkinin kilo verme üzerine tüm etkileri henüz açıklanmamıştır.

Kilo kaybı doğrusal bir grafik şeklinde gelişmez ve genellikle zamanla yavaşlar.

 

Özet: 500 kalori açığı diyeti, kilo verme potansiyelini abartır. Vücut kompozisyonundaki değişiklikleri ve yakılan kalorileri azalmasını göz önünde bulundurmaz.

 

Günde 500 kalori yakarak kaç kilo verilir? Zayıflamak için günde kaç kalori yakılmalı? Haftada 1 kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım hesaplamasını sitemizden kolayca yapabilirsiniz.

 

1 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Alınmalı?

 

  • Alınan 5.217, 1 kiloya eşittir. 1 kilo almak için kaç kalori almak gerekir? 1 kilo almak için 5.217 kalori almak gerekir

 

Optimal kilo ve sağlıklı bir vücuda ulaşma amacınız varsa, geçici zayıflama kürlerine bel bağlamak yerine, dengeli bir beslenme düzeni benimsemek esastır. Bu süreçte, uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel hazırlanan ve kalori hesaplamaları içeren diyet programlarından yararlanabilirsiniz. İdeal kilonuza ulaşmak isteğiniz doğrultusunda, ekonomik online diyet seçeneklerimizle hemen başlayabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın