Dolgun Yanaklar İçin Doğal Yöntemler ve Egzersizler

Dolgun Yanaklar İçin Doğal Yöntemler ve Egzersizler

Dolgun yanakları olan daha dolgun bir yüz, genç ve sağlıklı görünmenizi sağlayabilir.

Dolgun yüz, yuvarlak yanaklar çoğu yüze genç bir görünüm verirken sarkmış yanaklar genellikle yaşlı gösterir ve çökük yanaklar sıklıkla hasta sağlığı ile ilişkilidir. Dolgun yanaklara sahip olan bir yüz modadır ve dolgun yanaklar istiyorsanız bunu elde etmenin yolları vardır.

Örneğin, yağ transfer ameliyatı gibi kozmetik bir işleme tabi tutulabilir veya Voluma gibi bir ciltsel dolgu enjeksiyonu alabilirsiniz ya da tıp camiası tarafından benimsenmese de birçok insanın etkili olduğuna inandığı daha doğal yaklaşımlar deneyebilirsiniz.


Daha Dolgun Yanaklara Sahip Olmanın Doğal Yolları

Dolgun yanaklara sahip olmak için birçok kişi tarafından güvenilen bir dizi doğal yöntem ve ev ilaçları vardır. Bazıları fiziksel bir eylem gerektirir, bazıları topikal uygulama gerektirir, bazıları ise tüketime dayanır. Yüzün dolgun olması için ne yapmalı? Yüzü dolgun göstermek için ne yapılmalı?

1. Yüz Egzersizi

“Yüz yogası” olarak da adlandırılan yüz egzersizleri, daha genç bir görünüm için yüz kaslarını güçlendirir. Sekiz hafta boyunca günde 30 dakikalık yüz egzersizi yapan insanlar üzerinde yapılan 2018 çalışması, “daha sıkı ve daha genç bir yüz gibi daha şekillendirilmiş yüzler” ile sonuçlandı.

Bazı yüz yoga egzersizleri şunları içerir:

 • Parmaklarınızla dudaklarınızı birlikte takip edip gülümseyerek yanak kaslarını kaldırın. Daha sonra, her elin parmaklarını ağzınızın her iki tarafına koyun ve parmaklarınızı yanaklarınızın üstüne kaydırarak yanaklarınızı kaldırın. 20 saniye bu pozisyonda durun.
 • Ağzınızı kapatın, yanaklarınızı içerebilecekleri kadar hava ile doldurun. Havayı yavaşça üflemeden önce bu pozisyonda 45 saniye durun.
 • Dudaklarınızı dişlerinizin üzerinde ve gülümseyerek ağzınızı “O” biçiminde açın. Daha sonra her elin parmaklarını karşılık gelen yanakların üzerine koyun ve yanaklarınızı 30 saniye boyunca hafifçe kaldırın ve indirin.

2. Aloe Vera Uygulayın

Cilde faydalı diğer bileşenler dışında, aloe vera antioksidanlar C vitamini ve E vitamini içerir. Bu nedenle, birçok insan aloe verayı yanaklara uygulanmasının yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olduğuna inanır.

Aloe Vera Şaşırtıcı 7 Faydası konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek aleo vera faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Aloe Vera Bitkisi Tüketin

Annals of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırma, 90 gün boyunca bir çay kaşığı aloe vera jeli tüketen kadınların yüz elastikiyetinde iyileşme gösterdiğini gösterdi. Bu dolgun yanaklara sahip olmanıza yardımcı olabilir veya olmayabilir. Bazı insanların aloe veraya duyarlı veya alerjik olabileceğini unutmayın.

Aloe Vera Tüketime Uygun Mu? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek aleo veranın tüketimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

4. Elma Maskesi Uygulayın

Birçok insan, cildin genç görünümünü korumasına yardımcı olmak için elmaları kullanır, çünkü yüksek miktarda içerir:

Bu destekçilerin önerdiği daha dolgun yanakları elde etmek için elma kullanmanın yollarından biri elma “maskesi” dir. Elma maskesi tarifi, elma maskesi yapımı için bir elmayı rendeleyin, yüzünüze sürün ve maskeyi suyla nazikçe yıkamadan önce 20 dakika bekleyin.

5. Elma Tüketin


Birçok insan antioksidan, A, B ve C vitaminleri içerdiğinden, doku hasarını önlemek için elmaların düzenli olarak yenmesi gerektiğine inanmaktadır. Bazıları elmadaki kollajen ve elastinin cildinizin yumuşak ve dolgun görünmesini sağladığını söylemektedir.

Kilo verme süreci yoğun bir süreçtir. Bu süreçte sizler kendinizi kilo vermek için hızlı kilo verme yolları gibi türlü yöntemler denerken bulabilirsiniz. Ancak sonuç alamamanız gayet doğaldır. Kalıcı şekilde kilo vermenin yolu sağlıklı diyetten geçer. Diyetisyenlerimizin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

6. Gliserin ve Gül Suyu Uygulayın

Birçok insan yatmadan önce yanaklarınıza sürülen yarı yarıya gül suyu, gliserin kombinasyonunun cildin temiz ve nemli kalmasını sağladığını aynı zamanda genç bir görünüm kazandırdığını söylemektedir.

7. Bal Uygulayın


Birçok insan, nemlendirici ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle balın yanaklarda genç bir görünüm yaratacağına inanıyor. Bazıları bal ve papayadan eşit parçalardan oluşan bir maske yapmayı öneriyor. Karışımı yanaklarınıza sürün ve ılık suyla durulamadan önce 10 dakika bekleyin.

8. Bal Tüketin

Bazı insanlar, günde 9-10 yemek kaşığı bal yemenin, diğer besin maddelerinin yanı sıra cilde fayda sağlayan antioksidanlar sağlayacağını ileri sürüyor.

9. Süt Uygulayın

Su, yağ ve proteinler olduğu için, birçok insan yanaklarına süt uygulamanın yanaklarını temizleyeceğini ve nemlendireceğini düşünüyor.

10. Süt İçin

Süt, sağlıklı cildi destekleyen birçok besin içerir:

Birçok insan sağlıklı cildi desteklemek için günde üç bardak süt içmeyi önerir.

11. Yağ Uygulayın

Yanaklara sürülen bazı yağların, dolgun ve sağlıklı bir görünüm sağlamak için cildi nemlendireceği iddia edilmektedir.

Önerilen yağlar şunları içerir:

12. Shea Yağı Uygulayın

Shea yağı antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir çünkü yüksek oranda aşağıdakilere sahiptir:

 • triterpenler
 • tokoferol
 • fenoller
 • steroller

Bazı shea yağı kullanımını destekleyen kişiler, duş sonrası yanak rutini olarak kullanmak için 2 bardak shea yağının 1 1/2 bardak toz şekerle karıştırılmasını önerir. Macunu 5 dakika yanaklarınza masaj yapın, 10 dakika daha bekletin ve ardından ılık suyla hafifçe durulayın.

13. Kuru Yemiş ve Tohumlar

Daha genç görünen ciltler için kuru yemiş ve tohum tüketmenin gerektiğini düşünenler, yararlarının içerdikleri sağlıklı yağlardan geldiğini gösterir.


Dolgun Yanaklara Sahip Olmak için Ek İpuçları

 • Güneş koruyucu kullanın: Dışarıdayken, yüzünüzdeki güneş kremi cildinizi zararlı ultraviyole ışınlarından koruyacaktır. 
 • Makyaj yapmaktan kaçının: Cildinizin nefes almasına izin vermek, cildinizin genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olmalıdır. Yatmadan önce daima makyajınızı çıkarın ve yüzünüzü iyice yıkayın.
 • Sigarayı bırakın ve alkol almaktan kaçının: Bu alışkanlıklar cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olarak daha yaşlı görünmenizi sağlayabilir.
 • Su için: Vücudunuzu düzgün bir şekilde nemlendirmek cildinizin genç bir görünümünü korumasına yardımcı olacaktır.

Uzun Lafın Kısası

Dolgun yanakları olan daha dolgun bir yüz, genç ve sağlıklı görünmenizi sağlayabilir. Dolgun yanaklara sahip olmanın birçok yolu vardır, bunlar arasında ameliyat ve enjeksiyonlar da vardır.

Bazı insanlar yöntemlerin tıbbi olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, dolgun yanaklara doğal olarak sahip olunabileceğine inanır. Yüz egzersizleri, doğal bileşenlerin doğrudan yüze uygulama, belirli yiyecekleri tüketme dolgun yanaklara sahip olmanın en iyi yolu olabilir.

Herhangi bir ev ilacını denemeden önce, denemeniz için güvenli bir aktivite olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Sağlıklı beslenmek, kilo almak ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için veya kilo almak için, sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Online Diyet Hizmeti).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın