İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo nasıl hesaplanır? İdeal kilo hesaplama yaş boy kilo nasıl yapılır? Yaşa göre ideal kilo hesaplama aracımızla yaşınıza ve boyunuza göre olmanız gereken en uygun kiloyu kolayca hesaplayabilirsiniz.

 

''İdeal Kilo Hesaplama'' aracımız, yaş ve boyunuzu temel alarak bilimsel metodlarla ideal kilonuzu hesaplar. Bu kişiselleştirilmiş hesaplama, vücut kitle indeksi ve boy-kilo endeksini dikkate alarak optimal kilo aralığınızı belirler.

Kilonuzu, yaşınızı ve boyunuzu girerek ''Hesapla'' butonuna tıklayarak hızlıca sonuç alabilirsiniz. Bu sonuçlar, sağlıklı bir kilo aralığını belirlemenizde yardımcı olur, fakat genel bilgilendirme amaçlıdır. Kesin sonuçlar için profesyonel bir sağlık ve beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

 

Yasina göre kac kilo olmali? Kilom normal mi? Kilom ile boyum orantılı mı?Hedeflediğiniz ideal kiloya bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme programı ile diyet listesine sahip olup daha sağlıklı bir yoldan ulaşabilirsiniz.

 

İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo, Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır? 

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? İdeal kilo hesaplama nasıl yapılır? İdeal kilo hesaplama yaş boy kilo nasıl? Kaç kilo olmanız gerektiğini merak ederseniz, ideal boy kilo hesaplama için cevap her zaman bir bir hesaplama aracına bakmak kadar kolay olmayabilir.

İdeal kilo hesaplama yaş boy kilo endeksi gibi birçok faktöre bağlıdır. 

 • boy
 • cinsiyet
 • yağ ve kas bileşimi
 • vücut şekli
 • diğer faktörler

 

Beden Kitle İndeksi (Vücut Kitle İndeksi) Boy Kilo Endeksi - Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? BKİ Değer Aralıklarını Sınıflandırma

 

Beden kitle indeksi (BKİ) ideal bir kilo aralığını hesaplamanın en popüler yollarından biridir. Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?  Beden kitle indeksinizi hesaplamak için araçlar sayfamızda bulunan ‘Beden Kitle İndeksi Hesaplama Aracı’’ kullanabilirsiniz (Tıkla) Beden kitle indeksi formülü, beden kitle indeksi tablosuna da bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Boy kilo endeksi hesaplama, boy kilo oranı hesaplama, BKİ kaç olmalı? 18.5 ve 24.9 arasındaki bir sonuç ideal boy kilonuzdur yani boyunuz için “normal” kilo aralığında olduğunuz anlamına gelir. Sonuç 18.5'in altındaysa, zayıf olduğunuzu düşünürsünüz. BKİ değerleri 25 ve 29.9 arasında ise fazla kilolu olduğunuzu gösterir. 30 ila 34.9 veya daha fazla ise, obez olarak kabul edilirsiniz. BKİ değer tablosu:

 • <18.5: zayıf
 • 18.5 ila 24.9: normal
 • 25 ila 29.9: aşırı kilolu
 • 30 ila 34.9: obez
 • 35 veya üstü: aşırı (morbid) obezite

 

 

Daha yüksek beden kitle indeksi değerlerine sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi sağlık koşulları riskinizi artırır, vücut kitle indeksinin yüksek olması:

 • kalp hastalığı
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolesterol
 • safra kesesi taşları
 • tip 2 diyabet
 • solunum problemleri
 • belirli kanser türleri

Bununla birlikte, BKİ her zaman doğru değildir bazı dezavantajları vardır, çünkü vücut şekli ve kas bileşimi gibi tüm değişken faktörleri hesaba katmaz.

Örneğin, yaşlı yetişkinler genellikle genç yetişkinlerden daha fazla vücut yağı depolarlar. Kadınlar genellikle erkeklerden daha yüksek vücut yağına sahiptir. Sporcular daha fazla ağırlığa katkıda bulunan yoğun kaslara sahip olabilir.

Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi, BKİ değeri bir kişinin ideal kilosunda olup olmadığının en iyi göstergesi olmayabilir.

Rush Üniversitesi Kilo Kaybı ve Yaşam Tarzı Tıbbı tıbbi direktörü Dr. Naomi Parrella, “Yaşlandıkça, egzersiz yapmadığımız sürece, yağsız doku kütlesini kaybederiz (genellikle kas, aynı zamanda kemik ve organ ağırlığı) ve yağ alırız. Kadınlar erkeklerden daha fazla yağ kütlesine sahiptir. Daha fazla kasınız varsa, BKİ'niz sizi fazla kilolu veya obez olarak sınıflandırabilir ”diyor.

Sadece fiziksel aktiviteyi artırmak kilo vermek için yeterli değildir. Kilo verdiren spor hareketlerinin yanında sağlıklı beslenme düzeninizi de oluşturulması da gereklidir. Zayıflamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Sağlıklı İdeal Kilo Hesaplamak için Başka Yöntemler Nelerdir? İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

 

Kilonuzun ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için kullanabileceğiniz başka yöntemler de vardır. İdeal kilo hesaplama nasıl hesaplanır?

 

Bel-Kalça Oranı

 

Bel kalça oranı nedir? Bel kalça oranı neyi gösterir? Bel çevrenizin ve kalça çevresinin oranı bel / kalça oranınızı (WHR) oluşturur. Bu sayı, yağınızın ne kadarının bel ve kalçalarınızı içeren alt vücudunuzda depolandığını gösterir.

Doktorunuz WHR'nizi bulmanıza yardımcı olabilir. Evde kendiniz yapmak istiyorsanız, araçlar sayfamızda bulunan Bel Kalça Oranı Hesaplama (İdeal Ölçüler) aracını kullanabilirsiniz (Tıkla).

Bu aracı kullanabilmeniz için doğru bir şekilde bel ve kalça ölçümünü almanız gerekmektedir. Bunu aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. Nefes alın ve göbek deliğinizin üzerindeki en dar alan olan belinizin etrafını ölçmek için bir mezura kullanın. Bu sayı bel çevrenizdir.
 2. Sonra mezuranızı alın ve  kalçalarınızın en geniş bölümünü ölçün. Bu sayı kalça çevrenizdir.
 3. Aracı kullanmadan sonuca ulaşmak isterseniz WHR'nizi bulmak için bel çevrenizi kalça çevrenize bölün.

İdeal olarak, belinizin kalçalarınızdan daha küçük bir çevresi olmalıdır. WHR'niz ne kadar büyük olursa, ilgili sağlık sorunları riski de o kadar yüksek olur.

Kadınlar için sağlıklı bir oran 0,85 veya daha azdır. Erkekler için 0.9 veya daha azdır. 1'den yüksek bir WHR, hem erkek hem de kadınlar için kalp hastalığı ve ilgili koşulların artmış riskini gösterebilir.

Bazı uzmanlar WHR oranının sağlık risklerini değerlendirmede BMI'den daha doğru olabileceğine inanmaktadır. 15.000'den fazla yetişkine yönelik 2015 yılında yapılan bir araştırma, normal BMI olan ancak WHR'si yüksek olan insanların erken ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu özellikle erkekler için geçerliydi.

Bel kalça oranı değerleri, bu grafik WHR'nizi okuma hakkında daha fazla bilgi sağlar:

 

Sağlık Riski            Kadınlar                         Erkekler

düşük            0.80 veya daha düşük       0.95 veya daha düşük

orta                    0,81 - 0,85                       0.96 ila 1.0

yüksek                0,86 veya üstü               1.0 veya üstü

 

Bu yöntemin de dezavantajları vardır. Özellikle kendi vücut ölçülerinizi ölçüyorsanız, en doğru ölçümleri kaydetmek her zaman kolay değildir.

Vücut kompozisyonu da çeşitli nedenlerden dolayı değişir. Örneğin kaslı kalçalarınız varsa bu değer yanlış bir bir okuma olabilir.

WHR ile doğru sonuçlar elde edemeyecek insanlar vardır. Bu, 152.4 cm’den daha kısa veya BMI'si 35 veya daha fazla olan kişileri içerir. Bu ideal kilo hesaplama bebek ve çocuklar için de önerilmez.

Hızlı kilo verdiren diyetleri denememe rağmen kilo vermem durdu. 10 kilo verdiren diyet listesi bile zayıflamak için işe yaramıyor, diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu uygun online diyet ücretlerine sahip diyet listesinni satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?).

 

Vücut Yağ Yüzdesi

 

Kilonuz vücudunuzda ne kadar yağ olduğuna dair tek gösterge değildir. Yaşam tarzınıza, diyetinize ve yaptığınız etkinliklere bağlı olarak, vücudunuzun farklı bir bileşimi olacaktır.

Kas ve yağ farklı miktarlardadır. Atletik bir kişi, vücutları çoğunlukla kastan yapılmışsa yanlış bir BKİ sonucu alabilir, çünkü daha fazla kiloya neden olur. Bu nedenle vücut yağ ölçümü daha etkili olabilir.

Vücut yağ yüzdesi hesaplama, vücudunuzun yağ yüzdesini almak için doktorunuzla veya kişisel antrenörünüzle görüşebilirsiniz. İhtiyacınız olan ölçümler boyunuzu, kilonuzu, bel ve kalça çevrenizi, bilek ve ön kol çevrenizi içerir.

Vücut yağ yüzdesi kaç olmalı? Vücut yağ oranınızı öğrendikten sonra, cinsiyet ve yaşa göre sağlıklı aralıkları gösteren bu grafikle karşılaştırabilirsiniz:

 

 

İdeal Kilo Hesaplama Erkekler ve Kadınlar İçin Nedir? 

 

 

İdeal kilo hesabı yaparken ideal vücut ağırlığı yüzdelerinin erkekler ve kadınlar için farklı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü kadınlar genellikle erkeklerden daha fazla vücut yağına sahiptir.

Kadınlar kalçalara ve uyluklara daha fazla depolanma eğilimi gösterdiğinden yağ da vücuda farklı şekilde dağıtılır. Kadınlarda ideal vücut yağı, kadınlar için, genellikle yüzde 21 ila 24 arasında vücut yağına sahip olmak sağlıklı kabul edilir. İdeal erkek vücut yağ oranı, erkekler için yüzde 14 ila 17 genellikle sağlıklı aralıktır.

Bilim adamları kadınların neden erkeklerden daha fazla yağ depoladığını tam olarak bilmiyorlar. Bazıları bunun bir hormon, hormon reseptörü ve farklı enzim konsantrasyonları karışımı ile ilgili olduğuna inanıyor.

 

Kilomu Nasıl Kontrol Edebilirim? Kilo Kontrolü İçin Öneriler

 

Kilo kontrolü nasıl yapılır? Kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak sihirli bir hap, gizli diyet veya özel egzersiz planı yoktur. Bunun yerine, sağlıklı alışkanlıkları korumak, sağlıklı bir kiloda kalmanın anahtarıdır.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Kilo kontrolü diyeti için bu yöntemleri de deneyebilirsiniz:

 • Sağlıklı, bütün, işlenmemiş yiyeceklerden oluşan bir diyet tüketin: Taze meyve ve sebzeler, az yağlı süt, yağsız protein, kepekli tahıllar ve sert kabuklu yemişler iyi seçimlerdir. 
 • Düzenli egzersiz yapın: Her hafta, yürüyüş gibi 150 dakika orta derecede fiziksel aktivite veya koşu gibi 75 dakika daha güçlü aktivite yapmayı hedefleyin.
 • Kalorileri izlemek için bir yiyecek günlüğü tutun: Aldığınızdan daha fazla kalori yakmak kilo vermenin anahtarıdır. TV izlerken dikkatsizce atıştırdığınızı veya dışarıdayken restoranlarda çok büyük porsiyonlar yiyebileceğinizi fark edebilirsiniz. Bir günlük, bu kalıpları fark etmenize yardımcı olacaktır. Kalori hesabı yapmak için tükettiğiniz gıdaların kalorisini kaç kalori sayfamızdan da hesaplayabilirsiniz (kaç kalori).

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

İdeal kilo hesaplama, ideal boy kilo hesaplama programı olarak birçok farklı yol vardır. Çoğu, özellikle evde yapıldığında bazı hata paylarına sahiptir.

Kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, iyi yemek ve vücudunuzu daha fazla hareket ettirmek, bugün daha sağlıklı bir vücuda doğru yolculuğunuza başlamak için basit yollardır.

“Sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa vücudunuz sizin için en uygun kiloya ulaşacaktır.”

Sağlık bakanlığı ideal kilo hesaplama formülü için tıklayınız. (ideal kilo hesaplama sağlık bakanlığı)
 
Zayıflamak için zayıflama ilacı kullanmak, zayıflama kürleri yapıp durmak kesin ve sağlıklı bir çözüm yolu değildir. Zayıflamak istiyorum diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenmeyi kabul etmelisiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet satın almak istiyorsanız tıklayın (Hadi Zayıfla!)