Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Beden kitle indeksi BKİ hesaplama beden kütlesinin (kg) uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır, vücut kitle indeksi VKİ olarakta bilinir.

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Beden kitle indeksi, beden kütlesinin (kg), uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen BKİ'nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

 
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 


BKİ: Beden Kitle İndeksi

 

Sonuçların Değerlendirilmesi

BKİ Değeri Durumunuz
18.5 kg/m2'nin altında ise Zayıf
18.5-24.9 kg/m2 arasında ise Normal kilolu
25-29.9 kg/m2 arasında ise Fazla kilolu
30-34.9 kg/m2 arasında ise I.Derece obez
35-39.9 kg/m2 arasında ise  II.Derece obez
40 kg/m2 üzerinde ise  III.Derece morbid obez

 

 

 

Beden Kitle İndeksi veya Vücut Kitle İndeksi Nedir?

 

Vücut kitle indeksi yetişkin erkek veya kadının kilosunun boyna göre durumunu gösteren bir parametredir. Yukarıdaki grafik yardımıyla hangi aralıkta olduğunuzu kolayca görebilirsiniz. Beden Kitle İndeksi hesaplama aracı ile kolayca BKİ hesaplayabilirsiniz. Böylece hangi aralıkta olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer çıkan sonuç 25'ten büyük ise fazla kilolusunuz veya 18'den düşükse fazla zayıfsınız demektir. Durumunuzu öğrendikten sonra ideal kiloya erişmek için kilo alabilir veya fazla kilolarınızdan kurtulmaya başlamak için harekete geçebilirsiniz.

 

Boyunuz için "Zayıf", "Normal kilolu", "fazla kilolu" veya "obez" olup olmadığınıza dair bir fikir verir. BKİ, sağlık çalışanlarının kronik hastalık risklerini değerlendirmek için kullandıkları bir değerdir. Bir diğer önemli araç ise bel çevresinin hesaplanmasıdır. Bel çevrenizin ölçüsü boyunuzun yarısını geçmemeli. BKİ veya bel çevrenizin ölçüsü istenenden fazla ise vücuduz fazla yağlı demektir. Fazla yağlanma beraberinde bir çok hastalık riskini de getirir. Porsiyonlarınızı küçültüp, daha fazla hareket ederek ve düzenli tartılıp hesaplamaları yaparak bu fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Diyetisyenler sayfamızdan kendinize en yakın diyetisyeni seçin ve destek almaya başlayarak, sağlıklı bir hayata ilk adımınız atın.

 

Her insanın vücut yapısı ve metabolizma hızı aynı değildir. Fazla kilolarınızdan kurtulurken yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize, kilonuza, yaptığınız fiziksel aktivite, herhangi bir hastalığınızın bulunup bulunmamasına, beslenme alışkanlıklarınıza ve sosyoekonomik durumunuzu göz önünde bulundurarak bir diyet programı hazırlanması önemlidir. Bu nedenle genel ilkeleri benzer olsada diyet programı mutlaka kişiye özel olmalıdır. Sonrasında ideal kilonuza ulaşmak ve dengeli bir beslenme düzeni edinmek için Beslenme ve Diyet Uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz.