Yumurta Diyeti Nedir? Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Listesi

Yumurta Diyeti Nedir? Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Listesi

Yumurta diyeti nedir? Yumurta diyeti nasıl yapılır? Yumurta diyeti nasıl olur? Yumurta diyeti, kısıtlayıcı bir ketojenik diyettir.

 

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yumurta diyeti yumurta orucu olarak da bilinir. Oruç tutmak, gıda tüketimini kısıtlamayı veya direkt kaçınmayı içeren yaygın bir gelenektir. Hem dini hem de sağlıksal nedenlerle binlerce yıldır uygulanmaktadır.

 

Son yıllarda oruç, kilo vermek adına popüler bir yol haline gelmiştir.

 

Yumurta diyeti, çoğunlukla yumurta, peynir ve tereyağı yemeyi içeren kısa süreli bir beslenme planıdır.

 

Kilo kaybı platolarını (kilo vermenin durması) aşmak isteyen insanlar arasında (özellikle de ketojenik diyet uygulayanlar arasında) popülerdir.  Ketojenik diyet listesi nasıl olur? Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme örneği ve ketojenik diyet nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

 

Bu makalede yumurta diyetinin ne olduğunu, yumurta diyeti yapanların kurallarını, yumurta diyetinin faydalarını ve yumurta diyetinin risklerini açıkladık.

 

Yumurta Diyeti Nedir? Yumurta Diyeti Listesi Nasıl Olur? Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Yumurta diyeti, 2010 yılında blog yazarı Jimmy Moore tarafından geliştirilen kısa süreli bir diyet planıdır.

 

Kısıtlanmış bir ketojenik diyettir. Yağ oranı yüksek, protein oranı orta ve karbonhidrat oranı düşük bir beslenme şeklidir.

 

Ketojenik diyetler vücudunuzun ketoz adlı metabolik duruma girmesine, yani vücudunuzun enerji kaynağı olarak glikoz yerine ketonları kullanmaya başlamasına yardımcı olur (1).

 

Yumurta diyetinin amacı, kilo kaybı düzlüğünden geçerken size yardımcı olmaktır. Bu “düzlükler” yağ kaybınızın durduğu, kilo verme planınızdaki cesaret kırıcı noktalardır.

 

Bazı insanlar yumurta diyetini ketojenik bir diyete başlamadan önce vücutlarının ketoza girmesine yardımcı olmak için kullanırlar.

 

Yumurta diyeti tarifi nasıl olur? Yumurta diyeti nasıl olur? Yumurta diyeti nasıl yapılır? Yumurta diyetinin aşağıdakiler dahil birçok kuralı vardır:

 

 • Bütün yumurtalar (yumurtanın hem sarısı hem beyazı) yağ ve proteinin ana kaynağıdır.
 • Tüketilen yumurta başına 1 çorba kaşığı (15 gram) tereyağı veya başka bir sağlıklı yağ tüketmelisiniz.
 • Uyandıktan sonra 30 dakika içinde bütün bir yumurta yemelisiniz.
 • Her üç ila beş saatte yumurta bazlı bir yemek yemelisiniz.
 • Aç olmasanız bile bir öğün yemek yemelisiniz.
 • Tüketilen yumurta başına 28 gram tam yağlı peynir yiyebilirsiniz.
 • Günde en az altı bütün yumurta yemelisiniz.
 • Yumurtalar organik olmalı, mümkün olduğu sürece mera yumurtası tüketilmelidir.
 • Yatmadan üç saat önce yemeyi bırakmalısınız.
 • Günde üç kutuya kadar diyet gazlı içecek içebilirsiniz. Ancak siz yine de bir veya daha azını hedefleyin.

 

Bunlar en yaygın kurallardır. Ancak insanlar kendi değişikliklerini yapma eğilimindeler.

 

Tipik bir yumurta diyetinin, kilo kaybı platosunun üstesinden gelmek için yeterli olması gerektiğinden, üç ila beş gün arasında sürer.

 

Bundan uzun sürdürülmesi tavsiye edilmez. Çünkü beslenme yetersizlikleri ve kabızlık gibi sağlıksal risklere yol açabilir.

 

Yumurta diyetini kimler yapamaz? Yumurta diyeti, diyabet, yeme bozuklukları, kolesterol hiper-tepkilerine sahip olan veya safra kesesi olmayan insanlar gibi belirli tıbbi durumları olan insanlar için uygun değildir.

 

Ayrıca, veganlar gibi yumurta tüketmeyen, yumurta alerjisi olanlar veya dini nedenlerle yumurtadan kaçınanlar için de uygun değildir.

 

Özet: Yumurta diyeti, esas olarak yumurta, tereyağı ve peynir gibi yağ kaynaklarını tüketmeyi içeren kısa süreli bir ketojenik diyettir.

 

 

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Yumurta Diyeti Nasıl Olur?

 

Bir yumurta diyeti, ketoz adı verilen metabolik durumu başlatarak çalışır.

 

Ketoz, vücudunuzun tercih edilen enerji kaynağı olan glikoza çok az erişimi olduğunda ortaya çıkar. Telafi etmek için, vücudunuz keton kütlelerini yağdan ayırır ve bunları enerji kaynağı olarak kullanır (1).

 

Ketoza ulaşmak için, insanlar genellikle günde 50 gram veya daha az karbonhidrat tüketmelidirler. Kalorilerinin geri kalanını yüksek yağlı, orta proteinli bir diyetten alırlar.

 

Ketojenik bir diyet, tokluk duygularını teşvik ederek, yiyecek seçeneklerini kısıtlayarak, protein tüketimini artırarak ve yağ depolanmasını potansiyel olarak azaltarak kilo kaybına yardımcı olabilir (2, 3, 4).

 

Dahası, bazı çalışmalar ketojenik diyetlerin geleneksel düşük yağlı, düşük kalorili diyetlere göre daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini bulmuştur (5, 6).

 

Ancak, bir yumurta diyeti yapanlar için süreç sadece üç ila beş gün sürer. Bu da birinin ketoza ulaşması için yeterli bir zaman olmayabilir. Bazı durumlarda, bu duruma ulaşmak bir hafta veya daha uzun sürebilir.

 

Diyet planı, yiyebileceğiniz besin maddelerinin sayısını azalttığı için geleneksel ketojenik diyetlerden daha kısıtlayıcıdır. Bu kısıtlama kalori tüketiminizi azaltabilir ve kilo kaybınızı artırabilir.

 

Yumurta diyeti kilo vermenize yardımcı olsa da genel sonuçlarınız başlangıç kilonuz, boyunuz, yaşınız, cinsiyetiniz ve toplam yiyecek alımınız gibi çeşitli faktörlere de bağlıdır.

 

Örneğin, başlangıç ​​ağırlığı daha yüksek olan birinin başlangıç ​​ağırlığı düşük olandan daha fazla yağ kaybetmesi beklenir.

 

Bununla birlikte, yumurta diyeti yapanların yorumlarına göre çoğu insan 3-5 günde 1.4-2.7 kg kaybettiğini iddia ediyor.

 

Özet: Yumurta diyeti, vücudunuzun enerji kaynağı olarak ketonları kullandığı metabolik bir durum olan ketozu teşvik ederek ve kalorileri sınırlandırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Ketojenik Diyet İçin En İyi 13 Kuru Yemiş

 

Yumurta Diyeti Ne İşe Yarar? Yumurta Diyetinin Faydaları

 

Bugüne kadar, yumurta diyeti bilimsel olarak çalışılmamıştır.

 

Aşağıdaki faydalar, yumurta yemeyi teşvik eden, kısa süreli, kısıtlı bir ketojenik diyeti uygulamaktan bekleyebileceğiniz şeylerdir.

 

Bir yumurta diyetinin sadece üç ila beş gün sürdüğünü unutmayın. Bu nedenle geleneksel bir ketojenik diyetin tüm avantajlarından yararlanamayabilirsiniz.

 

İşte görebileceğiniz bazı faydalar:

 

İştahı Azaltabilir

 

Bir yumurta diyeti sizi, çok doygunluk sağladığı bilinen yumurtadan bolca yemeye teşvik eder (7).

 

Aslında, çok sayıda çalışma, yumurta yemenin daha uzun süre daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, günlük daha az kalori tüketmenize ve muhtemelen kilo kaybına neden olabilir (8, 9, 10).

 

Yumurtalar çok doyurucudurlar. Çünkü protein içerikleri fazladır.

 

Araştırmalar, yüksek protein alımının, açlığı teşvik eden ghrelin adlı hormonun seviyelerini düşürürken, peptit YY (PYY), GLP-1 ve CCK gibi tokluğu teşvik eden hormon seviyelerinin yükseltilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir (11, 12).

 

Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra, bir yumurta diyeti, bazı çalışmaların standart düşük yağlı, düşük kalorili diyetlerden daha fazla doyurduğu tespit edilen bir tür ketojenik diyettir (2).

 

Yumurta Diyeti Kilo Verdirir mi? Yumurta Diyeti Kilo Aldırır mı? Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 

Yumurta diyeti, yiyecek seçeneklerinizi sınırlayan, çok kısıtlayıcı ve kısa süreli bir diyettir.

 

Araştırmalar, onaylanmış gıdaların sayısının ve çeşitliliğinin sınırlandırılmasının günlük kalori tüketiminizi doğal olarak azalttığını gösteriyor (13).

 

Diyet planı ayrıca ketozu destekleyebilecek ketojenik prensiplere dayanmaktadır.

 

Araştırmalar, ketojenik diyetlerin yağ kaybetmenize, kas kütlenizi korumanıza, iştahınızı azaltmanıza ve yüksek kan şekeri, trigliserit, kolesterol seviyeleri gibi hastalık semptomlarını iyileştirmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir (2, 14, 15, 16).

 

Ancak, bir yumurta diyeti sadece üç ila beş gün sürer. Bu da ketoza ulaşmanız için yeterli bir zaman olmayabilir. Bazı durumlarda, bu duruma ulaşmak bir hafta veya daha uzun sürebilir.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Göbek Yağı Kaybı Sağlayabilir

 

 

Göbek yağı veya viseral yağ, kalp hastalığı, diyabet ve diğer kronik durumlar için bir risk faktörüdür.

 

Yumurta diyeti gibi ketojenik diyetler, düşük yağlı diyetlerden daha fazla göbek yağı yakmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, ketojenik bir diyet uygulayan yetişkinler, günde normalde 300 kalori daha fazla almalarına rağmen, az yağlı bir diyetten daha fazla toplam yağ ve göbek yağı kaybetmişlerdir (6).

 

12 haftalık bir çalışmada, ketojenik bir diyet uygulayan kadınlar iç yağlarının ortalama %21.2'sini kaybettiler; yüksek lifli, düşük yağlı diyet uygulayan kadınlarda ise sadece %4.6 oranında bir kayıp görüldü (17).

 

Yine de, bir yumurta diyeti sadece birkaç gün sürdüğü için, ne kadar karın yağı kaybedeceğiniz belli değildir.

 

İnsülin Direncini Azaltabilir

 

İnsülin direnci, vücudunuz kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insüline doğru tepki vermediğinde ortaya çıkar.

 

Bazı çalışmalar, ketojenik diyetlerin insülin direncini azaltabileceğini ve bunun da vücudunuzun kan şekeri seviyelerini yönetme yeteneğini geliştirdiğini göstermektedir.

 

2 haftalık küçük bir çalışmada, ketojenik bir diyet uygulayan tip 2 diyabet hastalarının insülin dirençlerinde %75 oranında azalma gözlemlendi (18).

 

Diğer çalışmalarda, ketojenik bir diyet uygulayan tip 2 diyabetli katılımcılar, diyabet ilacı alımlarını azaltmayı ya da tamamen bırakmayı başardılar (19, 20).

 

Bir yumurta diyeti uygulamak insülin direncini geçici olarak azaltsa da sürdürülebilir sonuçları teşvik etmek için uzun vadeli değişiklikler yapılmalıdır. Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, tehlikeli olabileceği için, yumurta diyetine başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Özet: Yumurta diyeti, iştah ve insülin direncinin yanı sıra, kilo ve göbek yağı kaybı gibi geleneksel ketojenik diyetlere benzer yararlar sağlayabilir. Yine de, özellikle yumurta diyeti üzerine yapılmış bir araştırma mevcut değildir.

 

Yumurta Diyeti Zararlımı? Yumurta Diyeti Zararları ve Yan Etkileri

 

Bir yumurta diyeti sağlıklı yetişkinler için birkaç olası yan etkiyle birlikte gelir.

 

Ketojenik diyetler konusunda yeniyseniz, vücudunuzun ketonlara glikoz yerine enerji kaynağı olarak adapte olmasından kaynaklanan keto gribi yaşayabilirsiniz (21).

 

Yaygın semptomlar arasında açlığın artması, sinirlilik, düşük enerji, uyku sorunları, bulantı, zayıf zihinsel işlev, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kokusu sayılabilir (21).

 

Bu semptomların çoğu geçicidir ve birkaç gün yumurta diyeti yapıldıktan sonra kaybolmalıdır. Keto gribi riskini azaltmak için yumurta diyetine başlamadan önce düşük karbonhidrat diyeti uygulamayı deneyin.

 

Kabızlık başka bir olası yan etkidir. Çünkü diyet sebze ve meyveler gibi yüksek lifli gıdaları kısıtlar (22).

 

Bu riski azaltmak için, mümkün olduğunca çok su içmeyi deneyin.

 

Bir yumurta diyeti kısa süreli bir diyettir ve üç ila beş günden daha uzun sürmemelidir. Çünkü optimal sağlık için gerekli olan birçok sağlıklı gıda grubunu kısıtlar.

 

Bu diyeti çok uzun süre takip etmek, beslenme yetersizliği riskinizi artırabilir. Düzenli olarak yumurta orucu yaparsanız, beslenme gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olmak için multivitamin almayı düşünebilirsiniz.

 

Yumurta diyeti hızlı bir kilo kaybına neden olsa da uzun süreli kilo kontrol stratejileri uygulamadığınız sürece, normal beslenme düzeninize geri döndüğünüzde muhtemelen geri kilo alırsınız.

 

Bir tıp uzmanı tarafından denetlenmedikçe, tip 1 veya tip 2 diyabet, kolesterol hiper-yanıt verenler, yeme bozukluğu olan kişiler ve safra kesesi olmayan kişiler için yumurta orucu uygun değildir.

 

Ek olarak, yumurta oruçları (diğer oruç tipleri ile birlikte) hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.

 

Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, herhangi bir diyete başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Özet: Sağlıklı bir yetişkin için, bir yumurta diyeti, birkaç (ama çoğunlukla geçici olan) potansiyel yan etki ile gelir. Bu diyeti beş günden uzun süre takip etmeyin. Çünkü beslenme yetersizlikleri yaşama riskiniz vardır. Bu diyet bazı insanlar için uygun olmayabilir.

 

Yumurta Diyeti Diyet Listesi, Yumurta Diyeti Listesi, Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

 

 

Aşağıdaki menü, bir yumurta diyetinin nasıl göründüğü hakkında size fikir verebilir.

 

Birinci Gün

 • Kahvaltı: 2-3 çorba kaşığı (30–45 gram) tereyağı veya zeytinyağı gibi başka bir sağlıklı yağda pişirilmiş, 2-3 yumurtadan yapılan bir peynirli omlet
 • Atıştırmalık: 1 tane tel peynirli peynir çubuğu
 • Öğle Yemeği: 2-3 yumurta dolması
 • Atıştırmalık: 57 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Akşam yemeği: 2-3 çorba kaşığı (30–45 gram) tereyağı ya da zeytinyağı gibi başka bir sağlıklı yağda pişirilmiş sadece 2-3 yumurta kullanılarak yapılan yumurta krepleri

İkinci Gün

 • Kahvaltı: 2-3 yumurta ve 2–3 yemek kaşığı (30–45 gram) pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılmış krem peynirle 3 yemek kaşığı (45 gram) tereyağı ile pişirilmiş krem peynirli yumurta krebi
 • Atıştırmalık: 28 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Öğle Yemeği: 2 yumurta ve 2 yemek kaşığı (30 gram) mayonez ile yapılmış yumurta salatası
 • Atıştırmalık: 28 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Akşam Yemeği: 2 yumurta ile yapılan ekmeksiz(kabuzsuz) peynirli kiş

Üçüncü Gün

 • Kahvaltı: 2 çorba kaşığı (30 gram) tereyağında kızartılmış 2 yumurta ve yanında bir fincan çay veya sade kahve
 • Atıştırmalık: 2 tel peynir çubuğu
 • Öğle Yemeği: Ekmeksiz (kabuksuz) peynirli kişten kalan dilim
 • Atıştırmalık: 28 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Akşam Yemeği: 2–3 yumurta dolması

Dördüncü Gün

 • Kahvaltı: 2-3 çorba kaşığı (30–45 gram) tereyağında pişirilmiş, 2-3 yumurtadan yapılan peynirli omlet
 • Atıştırmalık: 28 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Öğle Yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta
 • Atıştırmalık: 2 adet tel peynir çubuğu
 • Akşam Yemeği: tereyağ ile bir waffle makinesinde pişirilmiş 2-3 yumurta; yumurta waffle’ı

Beşinci Gün

 • Kahvaltı: 3 yumurtayla yapılmış yağda yumurta ve yanında bir fincan çay veya sade kahve
 • Atıştırmalık: 1 tel peynir çubuğu
 • Öğle Yemeği: 2 yumurta ve 2 yemek kaşığı (30 gram) mayonez ile yapılmış yumurta salatası
 • Atıştırmalık: 28 gram seçtiğiniz herhangi bir tür peynir
 • Akşam yemeği: 2 yumurta ile yapılan (ekmeksiz) kabuksuz peynirli kiş

 

Özet: Beş günlük yumurta diyeti; yumurta, peynir ve tereyağı ya da zeytinyağı gibi yağ kaynaklarından oluşur.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yumurta diyeti, kısıtlayıcı bir ketojenik diyet olarak bilinen bir beslenme planıdır. Bu diyet genellikle kilo vermek için kullanılır ve çoğunlukla yumurta, peynir ve tereyağı gibi yiyecekleri içerir. İşte bir yumurta diyeti listesi ve nasıl yapılacağına dair bazı bilgiler:

 

Yumurta diyeti kuralları şunları içerir:

 

Her gün en az altı bütün yumurta yemelisiniz.

Uyandıktan sonra 30 dakika içinde bir bütün yumurta yemelisiniz.

Her üç ila beş saatte bir yumurta bazlı bir yemek yemelisiniz.

Aç olmasanız bile bir öğün yemelisiniz.

Tüketilen her yumurta başına 28 gram tam yağlı peynir yiyebilirsiniz.

Yumurtalar organik olmalı, mümkün olduğunca mera yumurtası tercih edilmelidir.

Yatmadan üç saat önce yemeyi bırakmalısınız.

Günde en fazla üç kutu diyet gazlı içecek içebilirsiniz.

Bu kurallar en yaygın olanlardır, ancak kişiler kendi tercihlerine göre değişiklikler yapabilirler.

 

Yumurta diyeti genellikle üç ila beş gün arasında uygulanır. Bu süre zarfında ketoz adı verilen bir metabolik duruma girmenize yardımcı olabilirsiniz. Ketoz, vücudun enerji kaynağı olarak glikoz yerine ketonları kullanmaya başladığı durumdur. Yumurta diyeti sınırlı bir süre için uygulandığından, tam bir ketoza geçiş için yeterli olmayabilir. Ketoza geçmek için genellikle daha uzun süreli bir ketojenik diyet gerekmektedir.

 

Yumurta diyeti, herkes için uygun olmayabilir. Diyabet, yeme bozuklukları, kolesterol sorunları veya safra kesesi olmayan kişiler için uygun değildir. Ayrıca, yumurta alerjisi olanlar, yumurta tüketmeyen veganlar veya dini nedenlerle yumurtadan kaçınanlar için de uygun değildir.

 

Yumurta diyeti, kısa süreli kilo kaybı için kullanılabilecek bir yöntem olabilir. Ancak, uzun vadeli sağlıklı bir kilo yönetimi için dengeli ve çeşitli bir beslenme planı benimsemek önemlidir. Diyetle ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın