Yulaf Ezmesinin Raf Ömrünü Uzatmanın Yolları

Yulaf Ezmesinin Raf Ömrünü Uzatmanın Yolları

Kurutulmuş yulaflar tipik olarak 2 yıla kadar dayanırken, hazır ve aromalı yulaf ezmeleri daha kısa bir ömre sahiptir.

 

Yulaf ezmesi günün herhangi bir kısmı için harika bir yemek seçeneğidir. Kalori ve yağ açısından düşük; lif, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir.

 

Sizi tok tutmak, kilonuzu yönetmek, kolesterolü düşürmek ve kan şekerini dengelemek için harikadır. Yulaftaki beta glukanlar nedeniyle, bağırsak sağlığı yararları da sunarlar.

 

Yulaf ezmesi bu nedenlerle en sevilen kahvaltı yiyeceklerinden biri olarak yerini almıştır.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Yulaf Ezmesi Bozulur mu?

 

Yulaf kuru bir bileşen olsa da, yine de bozulabilirler. Kuru gıdalar mutlaka küf oluşumuna duyarlı olmasa da, depolama ve dış faktörler bunu değiştirebilir. Yulaf neme maruz kalırsa küf oluşumu meydana gelebilir.

 

Yulaf Ezmesinin Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarız? Yulaf Ezmesinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız? Bozuk Yulaf Ezmesi

 

Son kullanma tarihini kontrol edin.

 

Görünür bir son kullanma tarihi yoksa ve yulafınız konusunda kararsızsanız, küf olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir yerde küf görürseniz, hemen atın. Bunu görmüyorsanız, aşağıdaki diğer son kullanma belirtilerinden herhangi birini kontrol edin:

 

Renk ve doku. Oksidasyon ve nem, yulafın bayatlamasına ve lezzetini, rengini, dokusunu, kokusunu ve tazeliğini değiştirmesine neden olabilir. Yulaf açık kahverengi veya krem ​​rengi olmalı, herhangi bir renk değişikliği olmamalıdır. Bu, küf oluşumundan kaynaklanabilir.

 

Koku. Yulaf, ekşi veya acı değil, lezzetli, hafif tatlı bir aromaya sahip olmalıdır. Herhangi bir hoş olmayan koku, yulaf ezmesinin bozulduğunun veya sertleştiğinin bir işaretidir.

 

Bozuk Yulaf Yemek Sizi Hasta Edebilir mi?

 

 

Tarihi geçmiş yulaf yenir mi? Süt veya etten farklı olarak, kurutulmuş gıdalar, son kullanma tarihi geçtikten sonra yenilirse, genellikle sizi hasta etmez. Bunun nedeni, kurutulmuş gıdaların düşük su ve nem varlığına sahip olması, gıda zehirlenmesine neden olan mikroorganizmaları ve bozulmayı önlemesidir.

 

Ancak bu, küf izleri olan yulaf ezmesi yemenin sizi hasta etmeyeceği anlamına gelmez. Uygun olmayan depolama veya yulaflarınızı aşırı neme maruz bırakmak istenmeyen küf oluşumuna neden olabilir.

 

İyi görünen son kullanma tarihi geçmiş yulafları yemek size zarar vermese bile, yulafın kalitesi ve lezzeti zamanla azalır. Tuhaf bir tadı varsa, tuhaf kokuyorsa veya garip bir şekilde hantal görünüyorsa, onu atın.

 

Yulaf Ezmesi Raf Ömrü - Yulaf Ezmesi Ne Kadar Sürede Bozulur?

 

Yulafın raf ömrü üç ana faktöre bağlıdır:

  • yulaf türü
  • depolama alanı
  • saklama kabı

 

İşte başlıca yulaf türleri ve ne kadar süre dayandıkları:

Yulaf Türü Süre
çabuk hazırlanan yulaf ezmesi

1-2 yıl

aromalı yulaf ezmesi 6-9 ay
çelik kesilmiş yulaf 2 yıl
yulaf ezmesi 1-2 yıl
hazır yulaf ezmesi 3-5 gün

 

Türüne bağlı olarak yulaf ezmesi uygun depolama ile 6 aydan 3 yıla kadar bozulmadan durabilir. Meyve veya kuru krema ile tatlandırılmış yulaf ezmesi ortalama 6 ay, hazır yulaf ezmesi ise yaklaşık bir yıl dayanır.

 

Makarna, çelik kesilmiş ve yulaf ezmesi gibi diğer kuru gıdalara benzer şekilde 1 ila 2 yıl dayanır. Ve hazırlanan yulaf ezmesi buzdolabında yaklaşık 3 ila 5 gün dayanır.

 

Yulaf Ezmesini Nasıl Saklamalıyız?

 

Yulaf, sabit sıcaklıklara sahip serin ve kuru ortamlarda saklanmalıdır. Yoğuşmaya neden olan nem veya sıcaklık değişiklikleri küf oluşumunu teşvik edecektir.

 

Yulaf ayrıca oksijene maruz kalmayı en aza indirmek için hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır. Cam, paslanmaz çelik veya seramik en iyi sonucu verir.

 

Tarihi Geçmiş Yulaf İle Ne Yapılır?

 

 

Yulaf ezmenizin süresi dolmuş ancak küflenmemişse, atmak yerine başka bir amaçla kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi cilt, özellikle kuru veya tahriş olmuş ciltler için harikadır. Ovalama, yüz maskeleri veya kuru saç derisi tedavisi yapmak için kullanabilirsiniz.

 

Kışın cildi rahatlatmak için yatıştırıcı bir yulaf ezmesi harikadır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kurutulmuş yulaflar tipik olarak 2 yıla kadar dayanırken, hazır ve aromalı yulaf ezmeleri daha kısa bir ömre sahiptir.

 

Zaman, yulafın kalitesini ve tadını etkileyebilir, ancak nem, oksijen ve ışık gibi faktörler, yulafın bozulmasını hızlandırabilir. Uygun olmayan depolama küf oluşumunu teşvik edebilir, bu nedenle yulafları hava geçirmez kaplarda ve kuru, serin bir yerde sakladığınızdan emin olun.

 

Yulafın faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yulaf Faydaları).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın