Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hipertansiyon nedir? Hipertansiyon ne demek? Hipertansiyon belirtileri nelerdir? Hipertansiyon genellikle sessiz bir durumdur.

"Tansiyon sorunum nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum, kilo vermek istiyorum." Diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Yüksek Tansiyon Nedir? Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon nedir? Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kan basıncınız sağlıksız seviyelere çıktığında ortaya çıkar. Kan basıncı ölçümünüz, kan damarlarınızdan ne kadar kan geçtiğini ve kalp pompalarken kanın karşılaştığı direnç miktarını hesaba katar.

Dar arterler direnci artırır. Atardamarlarınız ne kadar dar olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur. Uzun vadede artan basınç, kalp hastalığı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hipertansiyon oldukça yaygındır. Hipertansiyon tipik olarak birkaç yıl içinde gelişir. Genellikle herhangi bir belirti fark etmezsiniz. Ancak semptomlar olmasa bile, yüksek tansiyon kan damarlarınızda ve organlarınızda, özellikle de beyin, kalp, gözler ve böbreklerde hasara neden olabilir.

Erken teşhis önemlidir. Düzenli kan basıncı ölçümleri size ve doktorunuza herhangi bir değişiklik farketmenizde yardımcı olabilir. Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz, sayının yüksek kalıp kalmadığını veya normal seviyelere geri dönüp dönmediğini görmek için birkaç hafta boyunca kan basıncınızı kontrol ettirebilir.

Hipertansiyon tedavisi hem reçeteli ilaçları hem de sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Durum tedavi edilmezse kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri, Tansiyon Neden Yükselir?

İki tür hipertansiyon vardır. Her türün farklı bir nedeni vardır.

Birincil Hipertansiyon

Birincil hipertansiyona esansiyel hipertansiyon da denir. Bu tür bir hipertansiyon, tanımlanabilir bir neden olmaksızın zamanla gelişir. Çoğu insanda bu tür yüksek tansiyon vardır.

Araştırmacılar, hangi mekanizmaların kan basıncının yavaşça artmasına neden olduğu hala belirsiz. Bir faktör kombinasyonu rol oynayabilir. Bu faktörler şunları içerir:

 • Genler: Bazı insanlar genetik olarak hipertansiyona yatkındır. Bu, ebeveynlerinizden miras kalan gen mutasyonlarından veya genetik anormalliklerden olabilir.
 • Fiziksel değişiklikler: Vücudunuzda bir şey değişirse, vücudunuzda sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Yüksek tansiyon bu sorunlardan biri olabilir. Örneğin, yaşlanmaya bağlı olarak böbrek fonksiyonunuzdaki değişikliklerin vücudun doğal tuz ve sıvı dengesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu değişiklik vücudunuzun kan basıncının artmasına neden olabilir.
 • Çevre: Zamanla, fiziksel aktivite eksikliği ve kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzı seçimleri vücudunuza zarar verebilir. Yaşam tarzı seçimleri kilo sorunlarına yol açabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, hipertansiyon riskinizi artırabilir.


İkincil Hipertansiyon

İkincil hipertansiyon genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birincil hipertansiyondan daha şiddetli hale gelebilir. İkincil hipertansiyona neden olabilecek birkaç durum şunları içerir:

 • böbrek hastalığı
 • obstrüktif uyku apnesi
 • doğuştan kalp kusurları
 • tiroidinizle ilgili sorunlar
 • ilaçların yan etkileri
 • yasa dışı uyuşturucu kullanımı
 • alkol kötüye kullanımı veya kronik kullanım
 • böbreküstü bezi sorunları
 • belirli endokrin tümörler

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hipertansiyon genellikle sessiz bir durumdur. Birçok kişi herhangi bir semptom yaşamaz. Durumun semptomların belirgin hale gelmesine yetecek kadar şiddetli seviyelere ulaşması yıllar, hatta on yıllar alabilir. O zaman bile, bu semptomlar başka sorunlara bağlanabilir.

Tansiyon yükselmesi belirtileri, şiddetli hipertansiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • baş ağrısı
 • nefes darlığı
 • burun kanaması
 • kızarma
 • baş dönmesi
 • göğüs ağrısı
 • görmede değişiklikler
 • idrarda kan

Bu semptomlar acil tıbbi yardım gerektirir. Hipertansiyonu olan herkeste görülmezler, ancak bu durumun bir semptomunun ortaya çıkmasını beklemek ölümcül olabilir.

Hipertansiyonunuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, düzenli kan basıncı ölçümleri almaktır. Çoğu doktor ofisinde her randevuda tansiyon ölçümü yapılır.

Sadece yıllık fiziksel muayeneniz varsa, hipertansiyon riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve kan basıncınızı izlemenize yardımcı olması için ihtiyaç duyabileceğiniz diğer ölçümler.

Örneğin, ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa veya durumu geliştirmek için risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz tansiyonunuzu yılda iki kez kontrol ettirmenizi tavsiye edebilir. Bu, sizin ve doktorunuzun olası sorunları sorunlu hale gelmeden önce kontrol etmesine yardımcı olur.

Tansiyonu ne düşürür? Yüksek tansiyon belirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (yüksek tansiyon).

Yüksek Tansiyon Teşhisi

Hipertansiyonu teşhis etmek, tansiyon ölçümü yapmak kadar basittir. Çoğu hastane, rutin ziyaretin bir parçası olarak tansiyonu kontrol eder. Bir sonraki randevunuzda tansiyon ölçümü tekrar yaptırın, fark var mı öğrenmiş olursunuz.

Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz birkaç gün veya hafta boyunca daha fazla ölçüm yapmanızı isteyebilir. Hipertansiyon teşhisi nadiren sadece bir okumadan sonra verilir. Doktorunuzun devam eden bir sorunun kanıtını görmesi gerekir. Bunun nedeni, çevrenizin, doktorun muayenehanesinde olduğunuzda hissedebileceğiniz stres gibi, kan basıncının yükselmesine katkıda bulunabilmesidir. Ayrıca kan basıncı seviyeleri gün boyunca değişir.

Kan basıncınız yüksek kalırsa, doktorunuz muhtemelen altta yatan koşulları dışlamak için daha fazla test yapacaktır. Bu testler şunları içerebilir:

 • idrar tahlili
 • kolesterol taraması ve diğer kan testleri
 • bir elektrokardiyogram ile kalbinizin elektriksel aktivitesinin testi (EKG, bazen EKG olarak anılır)
 • kalbinizin veya böbreklerinizin ultrasonu

Bu testler, doktorunuzun yüksek tansiyonunuza neden olan ikincil sorunları belirlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek tansiyonun organlarınız üzerindeki etkilerine de bakabilirler.

Bu süre zarfında doktorunuz hipertansiyonunuzu tedavi etmeye başlayabilir. Erken tedavi, kalıcı hasar riskinizi azaltabilir.


Yüksek Tansiyon Ölçümleri Nasıl Anlaşılır?

İki sayı bir kan basıncı ölçümü oluşturur:

 • Sistolik basınç: Bu ilk veya en üst sayıdır. Kalbiniz attığında ve kan pompaladığında arterlerinizdeki basıncı gösterir.
 • Diyastolik basınç: Bu ikinci veya en alttaki sayıdır. Kalp atışları arasındaki atardamarlarınızdaki basıncın okunmasıdır.

Beş kategori, yetişkinler için kan basıncı ölçümlerini tanımlar:

 • Sağlıklı: Sağlıklı bir kan basıncı okuması 120/80 milimetre civadan (mm Hg) azdır. Yüksek: Sistolik sayı 120 ile 129 mm Hg arasındadır ve diyastolik sayı 80 mm Hg'den azdır. Doktorlar genellikle yüksek kan basıncını ilaçla tedavi etmezler. Bunun yerine, doktorunuz sayılarınızı düşürmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişikliklerini teşvik edebilir.
 • Evre 1 hipertansiyon: Sistolik sayı 130 ila 139 mm Hg arasında veya diyastolik sayı 80 ila 89 mm Hg arasındadır.
 • Evre 2 hipertansiyon: Sistolik sayı 140 mm Hg veya daha yüksektir veya diyastolik sayı 90 mm Hg veya daha yüksektir.

Hipertansif kriz nedir? Hipertansif kriz: Sistolik sayı 180 mm Hg'nin üzerindedir veya diyastolik sayı 120 mm Hg'nin üzerindedir. Bu aralıktaki kan basıncı acil tıbbi müdahale gerektirir. Kan basıncı bu kadar yüksek olduğunda göğüs ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı veya görsel değişiklikler gibi semptomlar ortaya çıkarsa, acil serviste tıbbi bakıma ihtiyaç vardır.

Kan basıncı ölçümleri çocuklar ve gençler için farklıdır. Kan basıncını izlemeniz istenirse, çocuğuk doktoruna çocuklar için sağlıklı tansiyon tansaralıklarını sorun.

Yüksek Tansiyon İçin Tedavi Seçenekleri, Yüksek Tansiyon Tedavisi, Tansiyonu Ne Düşürür?

Bir dizi faktör doktorunuzun sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirlemesine yardımcı olur. Bu faktörler, hangi tip hipertansiyona sahip olduğunuzu ve hangi nedenlerin tanımlandığını içerir.

Tansiyon nasıl düşürülür? Tansiyonu ne düşürür? Öğrenmek için tıklayın (hipertansiyon).

Birincil Hipertansiyon Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz size birincil hipertansiyon teşhisi koyarsa, yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri tek başına yeterli değilse veya etkili olmayı bırakırsa, doktorunuz ilaç yazabilir.

İkincil Hipertansiyon Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz hipertansiyonunuza neden olan altta yatan bir sorunu keşfederse, tedavi o diğer duruma odaklanacaktır. Örneğin, almaya başladığınız bir ilaç kan basıncının yükselmesine neden oluyorsa, doktorunuz bu yan etkiye sahip olmayan diğer ilaçları deneyecektir.

Bazen, altta yatan nedene yönelik tedaviye rağmen hipertansiyon kalıcıdır. Bu durumda doktorunuz, yaşam tarzı değişiklikleri geliştirmek ve kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete etmek için sizinle birlikte çalışabilir.

Hipertansiyon için tedavi planları sıklıkla gelişir. İlk başta işe yarayan şey zamanla daha az yararlı hale gelebilir. Doktorunuz tedavinizi iyileştirmek için sizinle birlikte çalışmaya devam edecektir.


Hipertansiyon İlaçları

Birçok insan tansiyon ilaçlarıyla bir deneme yanılma aşamasından geçer. İşinize yarayan ilaçlardan birini veya birkaçını bulana kadar farklı ilaçlar denemeniz gerekebilir.

Hipertansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Beta blokerler nedir? Beta blokerler: Beta blokerler kalbinizin daha yavaş ve daha az kuvvetle atmasını sağlar. Bu, her atışta atardamarlarınıza pompalanan kan miktarını azaltır ve bu da kan basıncını düşürür. Ayrıca vücudunuzda kan basıncınızı yükseltebilecek bazı hormonları da bloke eder.
 • Diüretikler nedir? Diüretikler: Yüksek sodyum seviyeleri ve vücudunuzdaki aşırı sıvı kan basıncını artırabilir. Su hapları olarak da adlandırılan diüretikler, böbreklerinizin vücudunuzdaki fazla sodyumu atmasına yardımcı olur. Sodyum ayrıldığında, kan dolaşımınızdaki fazla sıvı idrarınıza geçer ve bu da kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur.
 • ACE inhibitörleri nedir? ACE inhibitörleri: Anjiyotensin, kan damarlarının ve arter duvarlarının daralmasına ve daralmasına neden olan bir kimyasaldır. ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri, vücudun bu kimyasalın çoğunu üretmesini engeller. Bu, kan damarlarının gevşemesine ve kan basıncını düşürmesine yardımcı olur.
 • Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB'ler) nedir? Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB'ler): ACE inhibitörleri anjiyotensin oluşumunu durdurmayı amaçlarken, ARB'ler anjiyotensinin reseptörlerle bağlanmasını engeller. Kimyasal olmadan kan damarları daralmaz. Bu, damarları gevşetmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Kalsiyum kanal blokerleri nedir? Kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçlar, kalsiyumun bir kısmının kalbinizin kalp kaslarına girmesini engeller. Bu, daha az güçlü kalp atışlarına ve daha düşük kan basıncına yol açar. Bu ilaçlar ayrıca kan damarlarında da çalışarak gevşemelerine ve kan basıncını daha da düşürmelerine neden olur.
 • Alfa-2 agonistleri nedir? Alfa-2 agonistleri: Bu tür bir ilaç, kan damarlarının sıkışmasına neden olan sinir uyarılarını değiştirir. Bu, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürür.

Yüksek Tansiyon İçin Ev Çözümleri

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, hipertansiyona neden olan faktörleri kontrol etmenize yardımcı olabilir. İşte en yaygın ev çözümlerinden bazıları.

Sağlıklı Bir Diyete Uymak

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmak için kalp-sağlıklı beslenme çok önemlidir. Kontrol altındaki hipertansiyonu yönetmek ve komplikasyon riskini azaltmak için de önemlidir. Bu komplikasyonlar arasında kalp hastalığı, felç ve kalp krizi bulunur.

Kalp-sağlıklı beslenme, aşağıdakileri içeren yiyecekleri vurgular:

 • meyveler
 • sebzeler
 • tam tahıllar
 • balık gibi yağsız proteinler

Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler için tıklayın (yüksek tansiyon).

Fiziksel Aktiviteyi Artırmak

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak, fiziksel olarak daha aktif olmayı da içermelidir. Egzersiz kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra stresi azaltmanıza, tansiyonu doğal olarak düşürmenize ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Her hafta 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin. Bu, haftada beş kez yaklaşık 30 dakikadır.

Sağlıklı Bir Kiloya Ulaşmak

Aşırı kiloluysanız veya obezseniz, kalp-sağlıklı beslenme ve artan fiziksel aktivite yoluyla kilo vermek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

"Obezitenin yol açtığı sorunlardan kurtulmak için kilo vermek istiyorum, ancak tansiyon hastalığım nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Stresle Başa Çıkma

Egzersiz, stresi yönetmenin harika bir yoludur. Diğer aktiviteler de yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:


 • meditasyon
 • derin nefes
 • masaj
 • kas gevşemesi
 • yoga veya tai chi

Bunların hepsi kanıtlanmış stres azaltıcı tekniklerdir. Yeterli uyku almak da stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha Temiz Bir Yaşam Tarzı Benimsemek

Sigara içiyorsanız bırakmayı deneyin. Tütün dumanındaki kimyasallar vücut dokularına zarar verir ve kan damarı duvarlarını sertleştirir.

Düzenli olarak çok fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol bağımlılığınız varsa, içtiğiniz veya tamamen bırakmak için yardım isteyin. Alkol kan basıncını yükseltebilir.

Yüksek Tansiyonu Olan Kişiler İçin Diyet Önerileri - Yüksek Tansiyon Diyeti

Hipertansiyonu tedavi etmenin ve olası komplikasyonları önlemenin en kolay yollarından biri diyetinizdir. Ne yediğiniz, hipertansiyonu hafifletmek veya ortadan kaldırmak için uzun bir yol kat edebilir.

İşte hipertansiyonlu kişiler için en yaygın beslenme önerilerinden bazıları. DASH diyeti hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (DASH Diyeti).

"Kilo vermek istiyorum istiyorum, zayıflama kürleri işe yaramıyor." diyorsanız eğer zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Erteleme! Zayıfla!)

Daha Az Et, Daha Çok Bitkisel Gıdalar Tüketin

Bitki bazlı bir diyet, lifi artırmanın ve süt ürünleri ve etten aldığınız sodyum ve sağlıksız doymuş ve trans yağ miktarını azaltmanın kolay bir yoludur. Yediğiniz meyve, sebze, yapraklı yeşillik ve tam tahılların sayısını artırın. Kırmızı et yerine balık, kümes hayvanları veya tofu gibi daha sağlıklı yağsız proteinleri tercih edin.

Diyetteki Sodyumu Azaltın

Hipertansiyonu olan ve kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerin günlük sodyum alımını günde 1.500 miligram ile 2.300 miligram arasında tutmaları gerekebilir. Sodyumu azaltmanın en iyi yolu, taze yiyecekleri daha sık pişirmektir. Genellikle sodyum oranı çok yüksek olan restoran yiyeceklerini veya önceden paketlenmiş yiyecekleri yemekten kaçının. Düşük sodyum diyeti için tıklayın (sodyum).

Tatlıları Azaltın

Şekerli yiyecekler ve içecekler boş kalori içerir ancak besin içeriği yoktur. Tatlı bir şeyler istiyorsanız, şekerle tatlandırılmamış taze meyve veya az miktarda bitter çikolata yemeyi deneyin. Araştırmalar, düzenli olarak bitter çikolata yemenin kan basıncını düşürebileceğini öne sürüyor.


Hamilelik Sırasında Yüksek Tansiyon

Hipertansiyonlu kadınlar, duruma rağmen sağlıklı bebekler doğurabilir. Ancak hamilelik sırasında yakından izlenmezse ve yönetilmezse hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Yüksek tansiyonu olan kadınların komplikasyon geliştirme olasılığı daha yüksektir. Örneğin, hipertansiyonu olan hamile kadınlar, böbrek fonksiyonlarında azalma yaşayabilir. Hipertansiyonlu annelerden doğan bebeklerin doğum ağırlığı düşük olabilir veya erken doğum yaşanabilir.

Bazı kadınlar hamilelikleri sırasında hipertansiyon geliştirebilir. Birkaç tür yüksek tansiyon problemi gelişebilir. Bebek doğduktan sonra durum genellikle kendini tersine çevirir. Hamilelik sırasında gelişen hipertansiyon, yaşamın ilerleyen dönemlerinde hipertansiyon gelişme riskinizi artırabilir.

Preeklampsi

Preeklampsi ne demek? Bazı durumlarda, hipertansiyonu olan hamile kadınlar hamilelikleri sırasında preeklampsi geliştirebilirler. Bu yüksek kan basıncı durumu böbrek ve diğer organ komplikasyonlarına neden olabilir. Bu, idrarda yüksek protein seviyelerine, karaciğer fonksiyonlarında sorunlara, akciğerlerde sıvıya veya görsel sorunlara neden olabilir.

Bu durum kötüleştikçe anne ve bebek için riskler artar. Preeklampsi, nöbetlere neden olan eklampsiye yol açabilir. Hamilelikteki yüksek tansiyon sorunları, anne ölümünün önemli bir nedeni olmaya devam etmektedir. Bebek için komplikasyonlar arasında düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve ölü doğum yer alır.

Preeklampsi tedavisi, preeklampsiyi önlemenin bilinen bir yolu yoktur ve durumu tedavi etmenin tek yolu bebeği doğurtmaktır. Bu durumu hamileliğiniz sırasında geliştirirseniz, doktorunuz sizi komplikasyonlar açısından yakından izleyecektir.

Yüksek Tansiyonun Vücut Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon genellikle sessiz bir durum olduğundan, semptomlar belirgin hale gelmeden önce vücudunuza yıllarca zarar verebilir. Hipertansiyon tedavi edilmezse ciddi, hatta ölümcül komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Hipertansiyon komplikasyonları aşağıdakileri içerir.

Hasarlı Arterler

Sağlıklı arterler esnek ve güçlüdür. Kan sağlıklı atardamarlardan ve damarlardan serbestçe ve engellenmeden akar.

Hipertansiyon, arterleri daha sert, daha sıkı ve daha az elastik hale getirir. Bu hasar, diyet yağlarının arterlerinizde birikmesini ve kan akışını kısıtlamasını kolaylaştırır. Bu hasar, kan basıncının artmasına, tıkanmalara, nihayetinde kalp krizi ve felce neden olabilir.

Hasarlı Kalp

Kalp büyümesi neden olur? Hipertansiyon kalbinizin çok çalışmasına neden olur. Kan damarlarınızdaki artan basınç, kalbinizin kaslarını sağlıklı bir kalbin olması gerekenden daha sık ve daha fazla kuvvetle pompalamaya zorlar.

Kalp büyümesi tehlikelimi? Bu, kalbin büyümesine neden olabilir. Büyümüş bir kalp, aşağıdakiler için riskinizi artırır:

 • kalp yetmezliği
 • aritmiler
 • ani kalp ölümü
 • kalp krizi

Hasarlı Beyin

Beyniniz düzgün çalışması için sağlıklı bir oksijen bakımından zengin kan kaynağına güvenir. Yüksek tansiyon beyninizin kan kaynağını azaltabilir:

 • Beyne giden kan akışının geçici olarak tıkanmasına geçici iskemik ataklar (TIA'lar) denir.
 • Kan akışının önemli ölçüde tıkanması beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Bu, felç olarak bilinir.
Kontrolsüz hipertansiyon, hafızanızı ve öğrenme, hatırlama, konuşma ve akıl yürütme yeteneğinizi de etkileyebilir. Hipertansiyonu tedavi etmek genellikle kontrolsüz hipertansiyonun etkilerini silmez veya tersine çevirmez. Bununla birlikte, gelecekteki problemler için riskleri azaltır.


Yüksek Tansiyon: Önleme İpuçları

Hipertansiyon için risk faktörleriniz varsa, durum ve komplikasyonları için riskinizi azaltmak için şimdi adımlar atabilirsiniz.

Diyetinize Sağlıklı Yiyecekler Ekleyin

Yavaş yavaş daha fazla porsiyon kalp-sağlıklı bitki yemeye başlayın. Her gün yedi porsiyondan fazla meyve ve sebze yemeyi hedefleyin. Ardından iki hafta boyunca günde bir porsiyon daha eklemeyi hedefleyin. Bu iki haftadan sonra, bir porsiyon daha eklemeyi hedefleyin. Hedef, günde on porsiyon meyve ve sebze tüketmektir.

Ortalama Yemek Tabağı Hakkındaki Düşüncelerinizi Ayarlayın

Üç tarafı et yerine, çeşni olarak eti kullanan bir yemek hazırlayın. Başka bir deyişle, yan salata ile biftek yemek yerine, daha büyük bir salata yiyin ve üzerine daha küçük bir parça biftek koyun.

Şekeri Kesin

Aromalı yoğurtlar, tahıllar ve gazlı içecekler dahil olmak üzere daha az şekerle tatlandırılmış yiyecekler eklemeye çalışın. Paketlenmiş yiyecekler gereksiz şekeri gizler, bu nedenle etiketleri okuduğunuzdan emin olun.

Kilo Verme Hedefleri Belirleyin

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), haftada 450 gram ila 1.200 gramlık bir kilo verme hedefi önerir. Bu, normalde yediklerinizden günde 500 kalori daha az yemeye başlamak anlamına gelir. Ardından, bu hedefe ulaşmak için hangi fiziksel aktiviteye başlayabileceğinize karar verin. Haftada beş gece egzersiz yapmak programınızda çalışmak için çok zorsa, şu anda yaptığınızdan bir gece daha hedefleyin. Programınıza rahatça uyduğunuzda, bir gece daha ekleyin.

Kan Basıncınızı Düzenli Olarak İzleyin

Komplikasyonları önlemenin ve sorunları önlemenin en iyi yolu, hipertansiyonu erken yakalamaktır. Kan basıncı ölçümü için doktorunuzun muayenehanesine gelebilirsiniz veya doktorunuz sizden bir tansiyon aleti satın almanızı ve evde ölçüm yapmanızı isteyebilir.

Kan basıncı ölçümlerinizin bir kaydını tutun ve bunu düzenli doktor randevularınıza götürün. Bu, doktorunuzun durum ilerlemeden önce olası sorunları görmesine yardımcı olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın