Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay ne işe yarar? Daha iyi hissetmek için yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası yapmayı düşünebilirsiniz.

"Kilo vermem durdu, zayıflama çayları işe yaramıyor." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı, uygun online diyet ücretlerine sahip online diyet listesi imkanlarından yararlanabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yeşil çay gezegendeki en sağlıklı içecektir.

Vücut üzerinde güçlü etkiye sahip antioksidanlar ve besinler ile doludur.

Bunlar arasında gelişmiş beyin fonksiyonu, yağ kaybı, daha düşük kanser riski ve daha birçok etkileyici fayda bulunur.

Yeşil çay nasıl demlenir? Yeşil çay nasıl yapılır? Yeşil çay kalorisi için tıklayın.

Yeşil çay faydaları nelerdir? Yeşil çay zayıflatırmı? Yeşil çay zararları var mı? Yeşil çay ne zaman içilmeli? Yeşil Çay ne işe yarar? Aşağıda, yeşil çayın çalışmalarla desteklenen 10 sağlık yararı bulunmaktadır.

1. Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çay Faydaları


Yeşil çay bir sıvıdan daha fazlasıdır.

Çay yapraklarındaki bitki bileşiklerinin birçoğu, büyük miktarlarda önemli besinler içeren bir içeceğe dönüştürülür (1).

Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan polifenoller bakımından da zengindir.

Yeşil çayın ağırlığının %30’u, EGCG olarak da adlandırılan bir kateşinin de dahil olduğu polifenollerden oluşur. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka yararlar da sağlayan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücutta serbest radikal oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korurlar. Serbest radikallerin, yaşlanma ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

EGCG (Epigallokateşin Gallat), yeşil çaydaki en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkları tedavi etmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır ve yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının ana nedenlerinden biri olabilir (2).

Yeşil çay ayrıca sağlık için önemli olan mineraller (az miktarda da olsa) içerir.

Daha kaliteli bir yeşil çay markaları seçmeye çalışın. Çünkü düşük kaliteli markaların ürünlerinin bazıları aşırı miktarda florür içerebilir (3).

Söylenenlere göre, daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, yeşil çayın faydaları yine de herhangi bir riskten daha ağır basıyor.

Özet: Yeşil çay, EGCG adı da verilen bir kateşini içeren polifenol antioksidanları ile doludur. Bu antioksidanlar sağlık üzerinde çeşitli faydalı etkilere sahip olabilir.

"Kilo vermem durdu, zayıflama çayları işe yaramıyor." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı, uygun online diyet ücretlerine sahip online diyet listesi imkanlarından yararlanabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

2. Yeşil Çaydaki Bileşikler Beyin İşlevini Geliştirebilir

Yesşil çay ne ise yarar? Yeşil çay sizi uyanık tutmanın yanı sıra sizi daha akıllı da yapar.

Buradaki anahtar bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir.

Yeşil çay kahve kadar kafein içermez. Ancak çok fazla kafeinle ilişkili "çılgın" etkilere neden olmadan bir etki oluşması için yeterli miktarda barındırır.

Kafeinin beyinde yaptığı şey, adenozin adlı bir kısıtlayıcı nörotransmiteri engellemektir. Bu şekilde, aslında nöronların tam gaz çalışmasını ve dopamin ile norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunun artmasını sağlar (4, 5).

Kafein daha önce yoğun bir şekilde çalışılmıştı ve iyileşmiş ruh hali, uyanıklık, tepki süresi ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerinde iyileşmelere yol açıyor (6).

Ancak, yeşil çay kafeinden daha fazlasını içerir. Yeşil çayın içinde kan-beyin bariyerini geçebilen L-theanine amino asidi bulunur (7).

L-teanin, kaygı bozukluğuna karşı koruyucu etkiye sahip kısıtlayıcı bir nörotransmiter olan GABA’nın aktivitesini arttırır. Aynı zamanda dopamin ve beyindeki alfa dalgalarının üretimini de arttırır (7, 8, 9).

Çalışmalar, kafein ve L-teanin'in sinerjik etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. İkisinin kombinasyonu, beyin fonksiyonlarını iyileştirmede özellikle etkilidir (10, 11).

L-teanin ve daha düşük dozda kafein nedeniyle, yeşil çay size kahveden çok daha hafif ve farklı türde bir "vızıltı" verebilir.

Birçok insan, yeşil çay içerken kahvelere kıyasla daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve daha üretken olduklarını bildirmektedir.

Özet: Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir ancak bir etki yaratması için yeterlidir. Ayrıca beyin işlevini geliştirmek için kafeinle sinerjistik olarak çalışabilen amino asit L-theanine içerir.

3. Yeşil Çay Yağ Kilo Verdirir Mi? Yeşil Çay Ne İşe Yarar? Yeşil Çay Zayıflatır Mı?


Yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çay kilo verdirir mi? Herhangi bir yağ yakma takviyesi için içerik listesine bakarsanız, orada yeşil çay olma ihtimali vardır.

Bunun nedeni, yeşil çayın insanlar üzerindeki kontrollü çalışmalarda yağ yakımını arttırdığı ve metabolizma hızını arttırdığı gösterilmiştir (12).

10 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada yeşil çay, enerji tüketimini %4 artırdı (13).

Başka bir çalışma yağ oksidasyonunun %17 arttığını gösterdi, bu da yeşil çayın seçici olarak yağ yanmasını artırabileceğini gösteriyor (14).

Bununla birlikte, yeşil çay üzerine yapılan bazı çalışmalarda metabolizmada herhangi bir artış gözlemlenmemiştir. Yani etkiler bireye bağlı olabilir (15).

Kafeinin kendisinin de yağ asitlerini yağ dokularından hareketlendirerek ve bunları enerji olarak kullanılabilir hale getirerek fiziksel performansı arttırdığı gösterilmiştir (16, 17).

İki ayrı inceleme çalışmasında, kafeinin fiziksel performansı ortalama olarak %11-12 oranında arttırdığı gösterilmiştir (18, 19).

Özet: Yeşil çayın, tüm çalışmalar aynı fikirde olmamasına rağmen, metabolik hızı arttırdığı ve kısa vadede yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir.

Yağ nasıl yakılır? Yağ yakmak için ne yapmalı?

4. Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Bazı Kanserlerin Risklerini Azaltabilir

Kontrolsüz hücre büyümesi kansere neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Oksidatif hasarın kanser gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların da oksidatif hasara karşı koruyucu bir etkisi olabileceği bilinmektedir (20).

Yeşil çay mükemmel bir güçlü antioksidan kaynağıdır. Bu yüzden şu kanser türlerinin riskini azaltabileceği söylenmektedir:

  • Meme Kanseri: Gözlemsel çalışmaların toplu bir analizinde, yeşil çayı çok içen kadınların, kadınlarda en sık görülen bir kanser türü olan meme kanserine yakalanma riskinin %20-30 oranında daha düşük olduğunu tespit etmiştir (21).
  • Prostat Kanseri: Bir çalışmada yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen bir kanser türü olan prostat kanserine yakalanma riskinin %48 daha düşük olduğu tespit edildi (22).
  • Kalın Bağırsak Kanseri: 29 tane çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimalinin %42 daha az olduğunu gösterdi (23).

Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerinin çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığının düşük olduğunu göstermiştir. Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır (24, 25).

Çayınıza süt koymanın kötü bir fikir olabileceğini aklınızda bulundurmanız önemlidir. Çünkü bazı çalışmalar bunun çay içindeki antioksidan değerini düşürdüğünü göstermektedir (26).

Özet: Yeşil çay, kansere karşı koruma sağlayabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Yapılan çok sayıda çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerine dair daha düşük bir risk taşıdığını göstermektedir.

5. Yeşil Çay Yaşlılık Döneminde Beyninizi Koruyabilir, Alzheimer ile Parkinson Riskini Düşürebilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlılık döneminde de beyin sağlığınızı koruyabilir.

Alzheimer hastalığı, insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve bunamaya neden olan hastalıklar listesinde önde gelir.

Parkinson hastalığı ise ikinci en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölmesini içerir.

Çok sayıda çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin, test tüplerinde ve hayvanların nöronları üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olduğunu ve potansiyel olarak Alzheimer ile Parkinson riskini azalttığını göstermektedir (27, 28, 29).

Özet: Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin beyin için çeşitli koruyucu etkileri olabilir. En sık görülen iki nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer ve Parkinsonun riskini azaltabilirler.

6. Yeşil Çay, Bakterileri Öldürerek Diş Sağlığınızı Artırabilir ve Enfeksiyon Kapma Riskinizi Düşürebilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin diğer biyolojik etkileri de vardır.

Bazı araştırmalar bakterileri öldürebileceklerini, grip virüsü gibi virüsleri önleyebileceklerini ve potansiyel olarak enfeksiyon riskinizi azaltabileceklerini gösteriyor (30, 31, 32, 33).

Streptococcus mutans, ağızdaki birincil zararlı bakteridir. Plak oluşumuna neden olur ve diş çürümelerine öncü şekilde katkıda bulunur.

Çalışmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans'ın büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir. Yeşil çay tüketimi artan diş sağlığı ve düşük çürük riski ile ilişkilidir (34, 35, 36, 37).

Ayrıca, yapılan birçok çalışma yeşil çayın kötü nefesi azaltabildiğini gösteriyor (38, 39).

Özet: Yeşil çaydaki kateşinler bazı bakteri ve virüslerin büyümesini engelleyebilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltabilir ve diş sağlığında iyileşmeler ile daha düşük çürük riskiyle kötü nefesin azalmasına yol açabilir.

7. Yeşil Çay, Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir


Tip 2 diyabet, son birkaç on yılda salgın oranlarına ulaşmış ve şu anda dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı etkileyen bir hastalıktır.

Bu hastalık, insülin direnci oluşması ya da vücudun insülin üretememesi bağlamında kan şekeri seviyesinin yükselmesini içerir.

Araştırmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri seviyesini azaltabildiğini gösteriyor (40).

Japon bireyler üzerinde yapılan bir çalışma, yeşil çayı en çok içenlerin, tip 2 diyabete yakalanma riskinin %42 daha düşük olduğunu tespit etti (41).

Toplam 286.701 bireyle yapılan 7 çalışmaya dair bir incelemeye göre, yeşil çay içenlerin diyabetik olma riski %18 daha düşüktür (42).

Özet: Bazı kontrollü denemeler yeşil çayın kan şekeri seviyelerinde hafif bir azalmaya neden olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda tip 2 diyabete yakalanma riskini de düşürebilir.

Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir? Tip 2 diyabetten nasıl kurtulurum diye merak ediyorsanız tıklayın.

8. Yeşil Çay, Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en büyük ölüm nedenleridir (43).

Araştırmalar yeşil çayın bu hastalıklar için bazı temel risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bu, toplam kolesterol, kötü (LDL) kolesterol ve trigliseritleri içerir (44).

Yeşil çay ayrıca, LDL partiküllerini, kalp hastalıklarına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan antioksidanların kandaki kapasitesini de çarpıcı şekilde arttırır (45, 46).

Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alındığında, yeşil çay içicilerinin %31 gibi oranlara kadar daha düşük kalp-damar hastalığı riskine sahip olduğunu görmek, şaşırtıcı değildir (47, 48, 49).

Özet: Yeşil çayın toplam ve kötü (LDL) kolesterolü düşürdüğünü, LDL partiküllerini oksidasyondan koruduğu gösterilmiştir. Gözlemsel çalışmalar yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

9. Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Kilo Vermenize ve Obezite Riskinin Azalmasına Yardımcı Olabilir

Yeşil çayın kısa vadede metabolizma hızını arttırdığı göz önüne alındığında, kilo vermenize yardımcı olabilmesi gayet mantıklıdır.

Bazı çalışmalar, yeşil çayın, özellikle karın bölgesindeki vücut yağında azalmaya yol açtığını göstermektedir (50, 51).

Bu çalışmalardan biri, 240 erkek ve kadın üzerinde 12 haftalık rastgele yapılmış kontrollü bir çalışmaydı. Bu çalışmada yeşil çay grubunun vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında anlamlı miktarda azalma olduğu görülmüştür (52).

Bununla birlikte, bazı çalışmalar yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak kayda değer artışlar göstermediğinden, bunun ihtiyatla yaklaşarak tüketilmesi gerekir (53).

Özet: Bazı çalışmalar yeşil çayın kilo kaybının artmasına neden olduğunu göstermektedir. Tehlikeli karın yağlarını azaltmada özellikle etkili olabilir.

10. Yeşil Çay Uzun Ömüre Destek Olabilir

Tabii ki, eninde sonunda hepimiz öleceğiz. Bu kaçınılmaz olandır.

Ancak, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık ve kanser riski altında olduğu göz önüne alındığında, yeşil çayın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

40.530 yetişkin Japon üzerinde yapılan bir çalışmada, yeşil çayı en çok içenlerin (günde 5 fincan veya daha fazlası), 11 yıllık bir süre içerisinde ölmeleri daha az olası olduğu bulundu (54):

  • Herhangi Bir Nedenden Kaynaklı Ölüm: Kadınlarda %23 daha düşük, erkeklerde %12 daha düşüktü.
  • Kalp Hastalığından Kaynaklı Ölüm: Kadınlarda %31, erkeklerde %22 daha düşüktü.
  • İnmeden Kaynaklı Ölüm: Kadınlarda %42, erkeklerde %35 daha düşüktü.

14.000 yaşlı Japon birey üzerinde yapılan bir başka çalışma, yeşil çayı en çok içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde ölme olasılıklarının %76 daha düşük olduğunu tespit etmiştir (55).

Özet: Çalışmalar, yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere göre daha uzun yaşayabileceklerini göstermektedir.


Uzun Lafın Kısası

Daha iyi hissetmek, kilo vermek ve kronik hastalık riskini azaltmak için yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası yapmayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın