Yeşil Çay Ne Kadar Kafein İçerir?

Yeşil Çay Ne Kadar Kafein İçerir?

Genel olarak, yeşil çay güvenli miktarda kafein içeren besleyici bir içecektir.

Yeşil çay ne işe yarar? Yeşil çay, birçok sağlık yararına sahip popüler bir içecektir. Yeşil çayın faydaları arasında içindeki kafein sayesinde dinç hissettirmesi ve kronik hastalıkların riskini azaltması vardır. Yeşil çay faydaları olduğu gibi yeşil çay zararları da bulunmaktadır.  Yeşil çay kafein içerdiği için fazla yeşil çay içmek fazla kafein almak anlamına gelir. Kafein fazlalığı ise huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaktadır.

Aslında, bazı çalışmalar yeşil çayı geliştirilmiş beyin fonksiyonu ve beyin yaşı ile ilişkilendirmiştir. Ayrıca kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser riskini azaltabilir (1 , 2 , 3 , 4 ).

Yeşil çay da kafein var mı? Bununla birlikte, normal çay gibi, yeşil çay da kafein içerir. Bu, kafein alımını bilmek veya sınırlamak isteyen insanlar için merak edilen bir durum olabilir.

Bu makale yeşil çayda ne kadar kafein olduğunu ve bu tür çayın diğer kafeinli içeceklerle nasıl karşılaştırıldığını araştırıyor.

"Kilo vermem durdu, zayıflama çayları işe yaramıyor." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı, uygun online diyet ücretlerine sahip online diyet listesi imkanlarından yararlanabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Kafein Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kafein, çay bitkilerinin yaprakları da dahil olmak üzere 60'tan fazla bitkinin yapraklarında, tohumlarında ve meyvelerinde bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır (5 ).

Bu, uyanıklığı arttırmak ve yorgunlukla mücadele etmek için tüm dünyada tüketilen merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır.

Gün boyunca biriken ve sizi yorgun hissettiren adenosin adı verilen bir nörotransmitterin etkilerini bloke ederek çalışır (6 ).

Kafein tüketimi ayrıca iyileştirilmiş ruh hali ve beyin fonksiyonu, metabolizmada bir artış ve gelişmiş egzersiz performansı gibi bir dizi sağlık yararıyla bağlantılıdır (5 , 7 , 8 , 9 ).

Bununla birlikte, bazı insanlar kafeinin etkilerine diğerlerinden daha duyarlı olabilir (10 , 11 ).

Fazla kafein zararları, çok fazla kafein tüketen insanlar huzursuzluk, uykusuzluk veya düzensiz kalp atışı yaşayabilir (12 ).

Özet: Kafein, uyanık kalmanıza yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan bir uyarıcıdır. Kafein tüketmenin beyin fonksiyonlarında iyileşme gibi bazı sağlık yararları da olabilir.


Bir Fincan Yeşil Çayda Ne Kadar Kafein Var?

230 ml yeşil çay servisindeki ortalama kafein miktarı yaklaşık 35 mg'dır (5 ).

Ancak, bu değişebilir. Yeşil çay kafein oranı, yeşil çay kafein miktarı, gerçek miktar, 230ml başına 30 ila 50 mg arasında olabilir.

Yeşil çaydaki kafein doğal olarak oluştuğu için, miktar büyük ölçüde çay bitkisinin çeşitliliğine, yetiştirme koşullarına, işlenme ve demlenme şekline bağlıdır.

Örneğin, daha olgun yapraklarla yapılan çay genellikle daha körpe çay yapraklarıyla yapılan çaydan daha az kafein içerir (13 ).

İçeceğinizdeki kafein miktarı, seçtiğiniz yeşil çay türünden ve onu nasıl hazırladığınızdan da etkilenebilir.

Örneğin, poşet çaylar açık çaylardan daha fazla kafeinlidir.

Bunun nedeni, çay poşetlerindeki çay yapraklarının ezilmesinden kaynaklanabilir, bu nedenle daha fazla kafein çıkarılır ve içeceğe infüze edilir (14 , 15).

Ek olarak, maça gibi toz yeşil çaylar, hem poşet hem de açık  yeşil çaydan daha yüksek kafein içeriğine sahiptir.

Bununla birlikte, porsiyon boyutları küçük olma eğilimindedir - porsiyon başına 1 gram veya yarım çay kaşığı - toz çaylar için, bu nedenle poşet çay ve toz maça çayının kafein içeriği benzer olabilir ( 16 ,17 ).

Son olarak, çayınızı ne kadar uzun süre demlerseniz ve su ne kadar sıcak olursa, kafein o kadar çayınıza geçecektir (18 ).

Özet: 230 ml bir yeşil çay, 30 ila 50 mg kafein içerir. Maça gibi toz yeşil çay, açık veya yeşil çay poşetlerinden daha fazla kafein içerir.

Yeşil Çay, Diğer Kafeinli İçeceklerden Daha Az Kafein İçerir

Çayda kafein var mı? Kafein, siyah çay, kahve, alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri gibi çok çeşitli içeceklerde bulunur.

İşte bazı popüler içeceklerin 230 ml kafein içeriği, böylece kafein içeriğini karşılaştırabilirsiniz (5 ). Kafein içeren içecekler:

  • Yeşil çay: 30–50 mg
  • Hazır kahve: 27-173 mg
  • Sade, demlenmiş kahve: 102-200 mg
  • Espresso: 240–720 mg
  • Siyah çay: 25–110 mg
  • Yerba mate: 65–130 mg
  • Alkolsüz içecekler: 23–37 mg
  • Enerji içecekleri: 72–80 mg

Gördüğünüz gibi, 230 ml başına kafein içeriği diğer kafeinli içecekler için genellikle çok daha yüksektir.

Yeşil çay gibi bu içeceklerde de bir dizi kafein vardır. Ancak siyah çay, ortalama olarak 230ml başına yaklaşık 55 mg kafein içerirken demlenmiş kahve 100 mg içerir.

İlginçtir, yeşil çay ayrıca kafein ile sinerjik olarak çalıştığı gösterilen amino asit L-theanine içerir. Böylece, yeşil çayın düşük kafein içeriğine rağmen, kahveden daha hafif ama farklı bir lezzet elde edersiniz (19 ).

Özellikle, L-theanine ve kafein kombinasyonunun hem uyanıklığı hem de odağı geliştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir, bu da çok fazla düşünce gerektiren görevler yapıyorsanız yeşil çayı kahveden daha iyi bir içecek haline getirebilir (20 ).

"Zayıflamak için zayıflama sularından hızlı kilo verdiren yiyeceklere kadar birçok seçeneği denedim. Artık kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alarak hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Yeşil çay genellikle demlenmiş kahve olarak kafein miktarının yaklaşık yarısını ve siyah çay, alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri gibi diğer kafeinli içeceklerden daha az içerir.


Yeşil Çaydaki Kafein Endişelenecek Bir Şey Mi?

Kafein nedir? Kafein ne demek? Kafein ne işe yarar? Kafein, yaygın olarak kullanılan bir uyarıcıdır. Tavsiye edilen miktarlarda tüketildiğinde, çok güvenli kabul edilir.

19 yaşın üzerindeki yetişkinler için, güvenli sınırın günde yaklaşık 400 mg veya vücut ağırlığının 6 mg / 2'dir (21 ).

Bununla birlikte, kafeinin olumsuz etkilerini önlemek için, genellikle kafein miktarınızı bir seferde yaklaşık 200 mg ile sınırlandırmanız önerilir.

200 mg kafein yaklaşık 230 ml yeşil çaydır, bu yüzden 230 ml bir yeşil cay kafein sizi bu sınırlara sokacaktır.

Genel olarak, yeşil çay diğer kafeinli içeceklere kıyasla kafein bakımından düşüktür. Tavsiye edilen bu sınırlar dahilinde kafein tükettiğiniz sürece, yeşil çaydaki kafein endişelenecek bir şey olmamalıdır.

Özet: Yeşil çay diğer içeceklerden daha az kafein içerir. Tavsiye edilen kafein sınırları içinde olduğunuz sürece, yeşil çaydaki kafein endişe etmemelidir.

Uzun Lafın Kısası

230 ml bir fincan yeşil çay, 30 ila 50 mg arasında kafein içerir.

Günde önerilen maksimum kafein miktarı yaklaşık 8 fincan yeşil çaya eşdeğer olan 400 mg'dır.

Bununla birlikte, özellikle kafeine duyarlıysanız, bir seferde 8 bardak içmemeniz en iyisidir.

Genel olarak, yeşil çay güvenli miktarda kafein içeren besleyici bir içecektir.

Yeşil çay içmenin sağlığınız için bazı büyük faydaları olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın