Ne Kadar Uyumalıyız? Yaşa Göre Uyku Saatleri

Ne Kadar Uyumalıyız? Yaşa Göre Uyku Saatleri

Ne kadar uyku yeterli? Kaç saat uyumalı? Vücudunuzun ihtiyaçlarını anlayarak uyku programınızı ve uyanık yaşam kalitenizi iyileştirebilirsiniz.

 

Beslenme düzeniniz, strese ve uykusuzluğa sebep olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Uykunun Önemi - Uykunun Önemi ve Faydaları

 

Geceleri uykunuzun kalitesi, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı ve gün içinde ne kadar iyi hissettiğinizi doğrudan etkiler. Uyku, üretkenliğinizi, duygusal dengenizi, beyin ve kalp sağlığınızı, bağışıklık fonksiyonunuzu, yaratıcılığınızı, canlılığınızı ve hatta kilonuzu etkiler. Başka hiçbir aktivite bu kadar az çabayla bu kadar çok fayda sağlamaz!

 

Yine de, yoğun bir programın taleplerini karşılamak için çabalıyorken veya sadece geceleri uyumayı zor buluyorsanız, daha az saat çalışmak iyi bir çözüm gibi görünebilir. Ancak minimum uyku kaybı bile ruh halinize, enerjinize, zihinsel keskinliğinize ve stresle başa çıkma yeteneğinize önemli ölçüde zarar verebilir. Ve uzun vadede, kronik uyku kaybı zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilir.

 

Uyku sadece vücudunuzun kapandığı bir zaman değildir. Siz dinlenirken beyniniz meşgul kalır, vücudunuzun en iyi durumda çalışmasını sağlayan biyolojik bakımı denetler ve sizi gelecek güne hazırlar. Yeterince saat onarıcı uyku olmadan, gerçek potansiyelinize yakın bir düzeyde çalışamaz, öğrenemez, yaratamaz ve iletişim kuramazsınız. Düzenli olarak “hizmet” konusunda eksik kalırsanız, büyük bir zihinsel ve fiziksel çöküntüye girersiniz.

 

İyi haber şu ki, sağlık ve üretkenlik arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir uyku problemini ele alarak ve her gece ihtiyacınız olan uykuyu almak için zaman ayırarak enerjiniz, verimliliğiniz ve genel sağlığınız artacaktır. Aslında, muhtemelen gün içinde, boşta kalmadığınız ve daha uzun süre çalışmaya çalıştığınızdan çok daha fazlasını yapacaksınız.

 

Uyku Hakkında Mitler ve Gerçekler

 

Efsane: Gece başına sadece bir saat daha az uyumak, gündüz işleyişinizi etkilemez.

Gerçek: Gün içinde fark edilir derecede uykulu olmayabilirsiniz, ancak bir saatlik uyku bile kaybetmek, doğru düşünme ve hızlı tepki verme yeteneğinizi etkileyebilir. Aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınızı, enerjinizi ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinizi de tehlikeye atar.

 

Efsane: Vücudunuz farklı uyku programlarına hızla uyum sağlar.

Gerçek: Çoğu insan biyolojik saatini sıfırlayabilir, ancak yalnızca uygun zamanlanmış ipuçlarıyla ve o zaman bile günde en fazla bir veya iki saat. Sonuç olarak, birkaç saat diliminde seyahat ettikten veya işte gece vardiyasına geçtikten sonra uyum sağlamak bir haftadan fazla sürebilir.

 

Efsane: Geceleri fazladan uyumak sizi gündüz aşırı yorgunluk problemlerinden kurtarabilir.

Gerçek: Aldığınız uyku miktarı elbette önemlidir, ancak asıl dikkat etmeniz gereken şey uykunuzun kalitesidir. Bazı insanlar gece sekiz veya dokuz saat uyurlar, ancak uyku kaliteleri düşük olduğu için uyandıklarında kendilerini dinlenmiş hissetmezler.

 

Efsane: Hafta sonları daha fazla uyuyarak hafta içi uykunuzu kaçırabilirsiniz.

Gerçek: Bu uyku düzeni, uyku borcunun bir kısmını gidermeye yardımcı olsa da, uyku eksikliğini tamamen telafi etmeyecektir. Ayrıca, hafta sonları daha geç uyumak uyku-uyanıklık döngünüzü etkileyebilir, bu nedenle Pazar geceleri doğru zamanda uyumak ve Pazartesi sabahları erken kalkmak çok daha zordur.

 

Çabuk uyumanızı sağlayacak ipuçlarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Çabuk Uyumanıza Yardımcı Basit İpuçları).

 

 

Uyku Süresi Ne Kadar Olmalı? Ne Kadar Uykuya İhtiyacım Var? Ne Kadar Uyku Yeterli? Ne Kadar Uyku Uyumalıyız?

 

Alabileceğiniz uyku miktarı ile en iyi şekilde çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz uyku miktarı arasında büyük bir fark vardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, ortalama bir yetişkin gecede yedi saatten az uyur. Günümüzün hızlı toplumunda, altı veya yedi saatlik uyku kulağa oldukça iyi gelebilir. Gerçekte ise, kronik uyku yoksunluğu için bir reçetedir.

 

Altı veya yedi saatlik uykuyla çalışabiliyor olmanız, yatakta fazladan bir veya iki saat harcarsanız kendinizi daha iyi hissetmeyeceğiniz ve daha fazlasını yapamayacağınız anlamına gelmez.

 

Uyku gereksinimleri kişiden kişiye biraz farklılık gösterse de, çoğu sağlıklı yetişkinin en iyi şekilde çalışması için her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Çocukların ve gençlerin daha fazlasına ihtiyacı var. Yaşla birlikte uyku ihtiyacımızın azaldığı fikrine rağmen, çoğu yaşlı insan hala en az yedi saat uykuya ihtiyaç duyar. Yaşlı yetişkinler genellikle geceleri bu kadar uzun süre uyumakta zorlandığından, gündüz kestirmeleri bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir.

 

Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı, Yaşa Göre Ne Kadar Uyumalı? Yaşa Göre Uyku Süresi - Yaşa Göre Uyku Saati - Yaşa Göre Uyku Tablosu - Yaşa Göre İdeal Uyku Süresi

 

Yaş İhtiyaç Olan Uyku Süresi  Ne Kadar Uyunabilir
Yenidoğandan 3 aya kadar 14 – 17 saat 11 – 19 saat
4 ila 11 aylık 12 – 15 saat 10 – 18 saat
1 ila 2 yaşında 11 – 14 saat t 9 – 16 saat
3 ila 5 yaş 10 – 13 saat 8 – 14 saat
6 ila 13 yaş 9 – 11 saat 7 – 12 saat
14 ila 17 yaş 8 – 10 saat 7 – 11 saat
Genç yetişkinler (18 ila 25 yaş arası) 7 – 9 saat 6 – 11 saat
Yetişkinler (26 ila 64 yaş arası) 7 – 9 saat 6 – 10 saat
Daha yaşlı yetişkinler (65+) 7 – 8 saat 5 – 9 saat

 

Uyku ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığınızı anlamanın en iyi yolu, gününüzü nasıl geçirdiğinizi değerlendirmektir. Yeterince uyku saati kaydediyorsanız, uyandığınız andan normal yatma saatinize kadar tüm gün boyunca enerjik ve uyanık hissedeceksiniz.

 

6 Saat Uyku Yeterli Mi? 6 Saatlik Uyku Yeterli Mi?

 

San Francisco'daki California Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bazı insanların gece altı saatlik uykuyla iyi işlev görmelerini sağlayan bir gene sahip olduğunu keşfetti. Ancak bu gen çok nadirdir ve popülasyonun %3'ünden daha azında görülür. Diğer %97'miz için, altı saat onu kesmeye yaklaşmıyor.

 

REM Uykusu Neden Önemlidir? Derin Uyku ve REM Uykusunun Önemi - REM Uykusunun Faydaları

 

Önemli olan sadece uykuda geçirdiğiniz saat sayısı değil, o saatlerin kalitesidir. Kendinize uyumak için bolca zaman ayırıyorsanız, ancak sabahları uyanmakta veya tüm gün uyanık kalmakta hala zorlanıyorsanız, uykunun farklı aşamalarında yeterince zaman geçirmiyor olabilirsiniz.

 

Uyku döngünüzdeki uykunun her aşaması farklı faydalar sunar. Bununla birlikte, derin uyku (vücudun kendini onardığı ve önümüzdeki gün için enerji oluşturduğu zaman) ve zihin ve ruh halini yükselten REM uykusu özellikle önemlidir. Alkol, nikotin, gece gürültü veya ışıkla uyandırılmaktan kaçınarak daha derin bir uyku çekmenizi sağlayabilirsiniz. Genel uykunuzu iyileştirmek REM uykusunu artıracak olsa da, REM uyku evrelerinin daha uzun olduğu sabahları 30 dakika ila bir saat fazladan uyumayı da deneyebilirsiniz .

 

Uykusuzluk Vücutta Ne Yapar? Uykusuzluk Sonrası Vücutta Neler Olur? Uykusuzluk Belirtisi - Uykusuzluk Vücuda Etkileri 

 

 

Her gece sekiz saatten az uyuyorsanız, muhtemelen uykudan mahrum kalıyorsunuzdur. Dahası, muhtemelen uykusuzluğun sizi ne kadar etkilediği hakkında hiçbir fikriniz yok.

 

Bilmeden uykusuz kalmak nasıl mümkün olabilir? Uyku yoksunluğunun çoğu belirtisi, yemek tabağınıza ilk önce düşmekten çok daha belirsizdir.

 

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir? Uykusuzluk Belirtileri, Uykusuz Kaldığınızın Belirtileri...

 

 • Zamanında uyanmak için bir çalar saat kullanmamak.
 • Alarm çaldıktan sonra ‘’Ertele’’ butonuna basarsınız.
 • Sabahları yataktan çıkmakta zorlanırsınız.
 • Öğleden sonra halsiz hissedersiniz.
 • Toplantılarda, derslerde veya sıcak odalarda uykunuz gelir.
 • Ağır yemeklerden sonra veya araba kullanırken uykulu hissedersiniz.
 • Günü atlatmak için kestirmek istersiniz.
 • Akşamları TV izlerken veya dinlenirken uykuya dalarsınız.
 • Hafta sonları uyuma ihtiyacı hissedersiniz.
 • Yatağa girdikten sonra beş dakika içinde uykuya dalarsınız.

 

Uyksuzluk hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (İnsomnia (Uykusuzluk) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey).

 

İhtiyacınız Olan Uyku Nasıl Alınır? Uykumu Nasıl Alabilirim?

 

İster belirli bir uyku sorununu çözmek ister gün içinde daha üretken, zihinsel olarak keskin ve duygusal olarak dengeli hissetmek istiyorsanız, hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için aşağıdaki uyku ipuçlarını deneyin, uykunuzu getirecek şeyler :

 

 • Uyku problemleriniz için tıbbi nedenleri ekarte edin. Uyku bozukluğu, fiziksel veya zihinsel bir sağlık sorununun belirtisi veya bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
 • Düzenli bir uyku programına bağlı kalın. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatıp kalkarak biyolojik saatinizi destekleyin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz , birçok uyku bozukluğunun ve probleminin semptomlarını iyileştirebilir. Çoğu gün 30 dakika veya daha fazla aktiviteyi hedefleyin - ancak yatma saatine çok yakın değil.
 • Ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda dikkatli olun. Kafein, alkol ve  şekerli yiyeceklerin tümü uykunuzu bozabilir, ağır yemekler yemek veya yatma saatine çok yakın çok fazla sıvı içmek gibi.
 • Stres yönetimi konusunda yardım alın. İşi, aileyi veya okulu yönetmenin stresi sizi geceleri uyanık tutuyorsa, stresle verimli bir şekilde nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Uyku ortamınızı iyileştirin. Yatak odanızı karanlık, sessiz ve serin tutun ve yatağınızı sadece uyumak için ayırın.
 • Rahatlatıcı bir uyku rutini geliştirin. Gece geç saatlerde ekranlardan, işten ve stresli konuşmalardan kaçının. Bunun yerine, ılık bir banyo yaparak, loş ışıkta kitap okuyarak veya uykuya hazırlanmak için bir gevşeme tekniği uygulayarak zihninizi rahatlatın ve sakinleştirin.
 • Endişelenmeyi bırakın. Gece bir şey hakkında endişeli olarak uyanırsanız, bunu kağıda kısa bir not alın ve  endişelenmeyi çözmenin daha kolay olacağı bir sonraki güne kadar erteleyin.

 

Uykuyla ilgili daha fazla ipucu için yazımızı inceleyebilirsiniz (Geceleri Daha İyi Uyumak için Mükemmel İpuçları).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın