Yapay Tatlandırıcı ile İlgili Bilgiler

Yapay Tatlandırıcı ile İlgili Bilgiler

İlave şeker sağlıksız olduğundan, şekerin tatlı tadını taklit etmek için çeşitli yapay tatlandırıcılar icat edilmiştir.

İlave şeker sağlıksız olduğundan, şekerin tatlı tadını taklit etmek için çeşitli yapay tatlandırıcılar icat edilmiştir.

Neredeyse kalorisiz olduklarından, genellikle kilo vermeye uygun olarak pazarlanırlar.

Yine de, bu tatlandırıcıların - ve genel olarak diyet yiyeceklerinin - artan tüketimine rağmen, obezite salgını daha da kötüleşti.

Yapay tatlandırıcılarla ilgili kanıtlar oldukça karışıktır ve kullanımları tartışmalıdır.

Bu makale, iştah, vücut ağırlığı ve obezite ile ilişkili hastalık riskiniz üzerindeki etkileri dahil olmak üzere yapay tatlandırıcılar nelerdir, yapay tatlandırıcıların özellikleri, yapay tatlandırıcı isimleri, yapay tatlandırıcı zararlarını gözden geçirmektedir.

Farklı Yapay Tatlandırıcı İsimleri ve Tatlılıkları

Farklı kimyasal yapılara sahip birçok yapay tatlandırıcı mevcuttur.

Hepsi dilinizde tatlı tat reseptörlerini uyarmada inanılmaz derecede etkilidir.

Aslında çoğu, şekerden yüzlerce kat daha tatlıdır.

Bazıları - sukraloz gibi - kaloriye sahiptir, ancak tatlı bir tat vermek için gereken toplam miktar o kadar azdır ki, yediğiniz kalori önemsizdir ( 1 ).

İşte en yaygın yapay tatlandırıcılar, şekere göre tatlılıkları ve altında satıldıkları markalar:

Yapay tatlandırıcı Şekerden daha tatlı Mağazalarda bulunan marka adı

Asesülfam-K                    200x                        Sunett, Sweet One

Aspartam                            180x                        NutraSweet, Equal

Neotame                           7,000x                        N / A

Sakarin                            300x                       Sweet’N Low, Sweet Twin, Sugar Twin

Sukraloz                            600x                       Splenda

Bazı düşük kalorili tatlandırıcılar doğal içeriklerden işlenir ve "yapay" sayılmaz.

Bu makalede ele alınmamıştır ancak doğal, sıfır kalorili tatlandırıcı Stevia'nın yanı sıra ksilitol, eritritol, sorbitol ve mannitol gibi şeker alkollerini içerirler.

Özet: Yapay tatlandırıcıların birçok farklı türü vardır. En yaygın olanları aspartam, sükraloz, sakarin, neotam ve asesülfam potasyumdur (asesülfam-K).

Yapay Tatlandırıcıların İştah Üzerine Etkileri

Sadece enerji ihtiyaçlarınızı karşılamak için yemek yemiyorsunuz, yiyeceklerin ödüllendirici olmasını da istiyorsunuz.

Şekerle tatlandırılmış yiyecekler, gıda ödül yolu olarak bilinen şeyin bir parçası olan beyin kimyasallarının ve hormonlarının salınmasını tetikler (2 , 3 , 4 , 5 ).

Yiyecek ödülü, yedikten sonra tatmin hissetmek için çok önemlidir ve uyuşturucu bağımlılığı da dahil olmak üzere bağımlılık yapan davranışlarla aynı beyin devrelerinin bazılarını içerir (2 , 6 , 7 ).

Yapay tatlandırıcılar tatlı bir tat sağlasa da, birçok araştırmacı kalori eksikliğinin yiyecek ödül yolunun tamamen aktivasyonunu engellediğine inanıyor.

Yapay tatlandırıcıların bazı çalışmalarda şekerli yiyecekler için artan iştah ve istekle bağlantılı olmasının nedeni bu olabilir (8 ).

Beş erkekte yapılan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları, şeker tüketiminin beyninizin iştah düzenleyicisi olan hipotalamustaki sinyali azalttığını gösterdi (9 ).

Katılımcılar aspartam tükettiklerinde bu yanıt görülmedi - beyninizin yapay tatlandırıcıları doldurma etkisine sahip olarak kaydetmeyebileceğini gösteriyor (9 ).

Bu, kalorisi olmayan tatlılığın, daha fazla yemek yemek istemenize ve genel kalori alımınıza katkıda bulunmasına neden olabileceğini ima eder.

Bununla birlikte, diğer çalışmalarda, yapay tatlandırıcılar diğer gıdalardan iştahı veya kalori alımını etkilememiştir  (10 , 11 ).

Örneğin, 200 kişide yapılan 6 aylık bir çalışmada, şekerli içeceklerin yapay olarak tatlandırılmış içecekler veya su ile değiştirilmesinin gıda alımı üzerinde hiçbir etkisi yoktu (12).

Özet: Bazı araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların insanların biyolojik şeker arzusunu şeker gibi tatmin etmediğine ve gıda alımının artmasına neden olabileceğine inanmaktadır. Yine de kanıtlar karışıktır.

Tatlılık ve Şeker İstekleri

Yapay tatlandırıcılara karşı bir başka argüman, aşırı ve doğal olmayan tatlılıklarının şeker arzusunu ve şeker bağımlılığını teşvik etmesidir.

Lezzet tercihlerinizin tekrar tekrar maruz kalmayla eğitilebileceği düşünüldüğünde, bu fikir makuldür (13).

Örneğin, tuz veya yağın birkaç hafta azaltılmasının, bu besin maddelerinin daha düşük seviyeleri için bir tercihe yol açtığı gösterilmiştir (14 , 15 ).

Tatlılık farklı değil.

Bu, yapay tatlandırıcılar açısından özel olarak kanıtlanmamış olsa da, hipotez mantıklı görünmektedir. Ne kadar tatlı yiyecek yerseniz, o kadar çok isteyebilirsiniz.

Özet: Yapay tatlandırıcıların güçlü tatlılığı, tatlı lezzete bağımlı olmanıza neden olabilir. Bu, genel olarak tatlı yiyeceklere olan arzunuzu artırabilir.

Yapay Tatlandırıcıların Kilonuza Etkisi

Yapay tatlandırıcılar üzerinde yapılan çeşitli gözlemsel çalışmalar, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kilo kaybından ziyade kilo alımıyla bağlantılı olduğunu bulmuştur (16 ).

Bununla birlikte, dokuz gözlemsel çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, yapay tatlandırıcıların biraz daha yüksek bir BMI ile ilişkili olduğunu, ancak artan vücut ağırlığı veya yağ kütlesi ile ilişkili olmadığını belirtmiştir (17 ).

Gözlemsel çalışmaların neden ve sonuç kanıtlayamayacağını, ancak araştırmacıların yalnızca daha fazla araştırmayı gerektiren kalıplar bulmasına izin verdiğini hatırlamak önemlidir.

Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığı üzerindeki etkileri, daha güçlü kanıtlar sağlayan sayısız kontrollü çalışmada da araştırılmıştır.

Birçok klinik çalışma, yapay tatlandırıcıların kilo kontrolü için uygun olduğu sonucuna varmıştır (18 , 19 , 20 , 21 ).

4-11 yaşları arasındaki 641 çocuk üzerinde yapılan 18 aylık büyük bir çalışmada, 250 ml yapay tatlandırılmış içecek içenler, şekerli bir içecek tüketen çocuklara göre önemli ölçüde daha az kilo ve yağ kazanmıştır (18 ).

15 klinik araştırmanın bir başka incelemesi, şekerli içeceklerin yapay olarak tatlandırılmış versiyonlarla değiştirilmesinin ortalama olarak yaklaşık 0,8 kg gibi mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini buldu (17 ).

Diğer iki inceleme benzer bulgulara yol açtı (22 , 23 ).

Bu nedenle, kontrollü çalışmalardan elde edilen kanıtlar, yapay tatlandırıcıların kilo almaya neden olmadığını ve hatta kilo kaybı için hafif etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Özet: Bazı gözlemsel çalışmalar yapay tatlandırıcıları kilo alımına bağlamaktadır. Ancak kanıtlar karışıktır. Kontrollü çalışmalar, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kilo almaya neden olmadığını ve hatta kilo kaybına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yapay Tatlandırıcıların Metabolik Sağlık Üzerine Etkileri

Sağlığınız kilonuzdan daha fazlasıdır.

Bazı gözlemsel çalışmalar yapay tatlandırıcıları tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi metabolik durumlar riskinde artışa bağlar.

Gözlemsel çalışmalar neden ve sonuç kanıtlayamasa da, sonuçlar bazen oldukça şaşırtıcıdır.

Örneğin, bir çalışma, yüksek miktarda diyet alkolsüz içecek alımının %121 daha fazla tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olduğunu buldu (24 ).

Başka bir çalışma, bu içeceklerin %34 daha fazla metabolik sendrom riski ile ilişkili olduğunu belirtti (25 ).

Bu, yapay tatlandırıcıların hem fareler hem de insanlar üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir çalışma ile desteklenmektedir. Tatlandırıcıları glikoz intoleransı ve bağırsak bakterilerinde bozulma ile ilişkilendirdi (26 ).

Bağırsaklarınızdaki bakterilerin (bağırsak floranız veya mikrobiyomunuz) sağlık için inanılmaz derecede önemli olduğu bilinmektedir (27 , 28 , 29 ).

Yapay tatlandırıcıların bağırsak bakterilerinizi bozarak sorunlara neden olup olmadığı üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor. Ancak endişe verici bir neden olabileceği anlaşılıyor.

'Yapay Tatlandırıcıların Kan Şekeri ve İnsülin Üzerindeki Etkisi' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özet: Yapay tatlandırıcılar metabolik problem riskinde artışa bağlanmıştır. Ancak, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Uzun Lafın Kısası

Yapay tatlandırıcıların tüketilmesi kilo almaya neden olmuyor - en azından kısa vadede değil.

Aslında, şekeri yapay tatlandırıcılarla değiştirmek vücut ağırlığını azaltmada yardımcı olabilir - biraz da olsa.

Yapay tatlandırıcılar kullanıyorsanız, sağlıklı, mutlu ve aldığınız sonuçlardan memnunsanız, hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur.

Bununla birlikte, istek, zayıf kan şekeri kontrolü veya başka sağlık sorunları yaşıyorsanız, yapay tatlandırıcılardan kaçınmak, dikkate alınması gereken birçok şeyden biri olabilir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın