Uykusuzluk Tip 2 Diyabet Riskini Artırabilir

Uykusuzluk Tip 2 Diyabet Riskini Artırabilir

Yeni bir çalışma, uykusuzluğun tip 2 diyabet riskini artırabileceğini öne sürüyor.

 

Yeni bir çalışma, uykusuzluğun tip 2 diyabet riskini artırabileceğini öne sürüyor.

İngiltere'de 336.999'dan fazla yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre, uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorluk çekenlerin kan şekeri seviyeleri, nadiren uyku sorunu yaşayan kişilere göre daha yüksekti.

Bulgular, yetersiz uykunun daha yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabileceğini ve tip 2 diyabet gelişiminde doğrudan rol oynayabileceğini gösteriyor.

Bu nedenle, uykusuzluğu iyileştiren önlemlerin veya tedavilerin, durumu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Bilim adamlarına göre, araştırma, Birleşik Krallık'ta uykusuzluk çeken 27.000'den fazla yetişkinin, uyku durumları ele alındığında diyabetten arınmış olabileceğini gösteriyor.

Bristol Tıp Okulu (PHS) ve MRC bütünleştirici epidemiyoloji biriminde (IEU) kıdemli araştırma görevlisi ve makaledeki ilgili yazar James Liu şunları söyledi: "Etkili bir uykusuzluk tedavisinin eşdeğer bir müdahaleden daha fazla glikoz düşüşüne neden olabileceğini tahmin ettik, ortalama boydaki bir kişide bu vücut ağırlığını 14 kg azaltır.

"Bu bilgi, 40 ila 70 yaşları arasında, sık uykusuzluk semptomları olan yaklaşık 27.300 İngiliz yetişkinin, uykusuzlukları tedavi edilirse şeker hastalığından arınmış olacağı anlamına geliyor."

Uykusuzluk için mevcut tedaviler arasında bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve uyku tabletlerinin kısa süreli tedavisi veya BDT işe yaramazsa melatonin adı verilen bir hormonla tedavi yer alır.

Önceki çalışmalar uykusuzluk, yeterince uyumamak ve daha geç yatmak ile tip 2 diyabet riskinin artması arasında bağlantı kurarken, yeni çalışma bu ilişkilerin uyku özelliklerinin kan şekeri seviyeleri üzerindeki nedensel etkileriyle açıklanıp açıklanmadığını değerlendirdi.

Beş uyku ölçümü, uykusuzluk, uyku süresi, gündüz uyku hali, şekerleme ve sabah veya akşam tercihi (kronotip), HbA1c seviyeleri adı verilen bir ölçümle değerlendirilen ortalama kan şekeri seviyeleri ile nasıl ilişkili olduğuna baktılar.

Araştırmacılar, sık görülen uykusuzluk semptomlarının daha yüksek HbA1c seviyelerine neden olduğunu ve dolayısıyla uykusuzluğun tip 2 diyabette nedensel bir rolü olduğunu buldu.

Diabetes UK araştırma iletişim müdürü Dr Faye Riley şunları söyledi: "Diabetes UK tarafından finanse edilen bu yeni çalışma, uyku ve tip 2 diyabet arasındaki ilişkinin yönü hakkında bize önemli bilgiler veriyor ve yetersiz uykunun daha yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabileceğini düşündürüyor. ve tip 2 diyabet gelişiminde doğrudan rol oynayabilir.

"Bunu bilmek, durumu önlemeye veya yönetmeye yardımcı olacak yeni yaklaşımlar açabilir.

"Ancak, tip 2 diyabetin birden fazla risk faktörü içeren karmaşık bir durum olduğunu hatırlamak önemlidir.

"Sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek, aktif olmak ve yeterli uyku almak, tip 2 diyabet riski altında olanlar veya tip 2 diyabetle yaşayanlar da dahil olmak üzere herkes için iyi sağlığın temel bileşenleridir."

Araştırmacılar, bu uykusuzluk tedavilerinin diyabetli ve diyabetik olmayan kişilerde glikoz seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için gelecekteki çalışmaların diyabetin önlenmesi ve tedavisi için potansiyel yeni tedaviler oluşturabileceğini söylüyorlar.

Bristol Üniversitesi tarafından yönetilen, Manchester, Exeter ve Harvard üniversiteleri tarafından desteklenen ve Diabetes UK tarafından finanse edilen çalışma, Diabetes Care'de yayınlandı.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın