Düşük Kolesterollü Yumurta Hazırlama Metodu

Düşük Kolesterollü Yumurta Hazırlama Metodu

Çok az insanın kolesterol alımını sınırlaması gerekmesine rağmen, yumurta akı ve kolesterol içermeyen yemeklik yağlar seçenler seçebilir.

Çok az insanın kolesterol alımını sınırlaması gerekmesine rağmen, yumurta akı ve kolesterol içermeyen yağlar seçenler olabilmektedir.

''Soru: Kolesterolümü kontrol altında tutmam gerekiyor ama yumurtaları seviyorum. Yumurtaları aşırı kolesterol barındırmayacak şekilde yapabilir miyim? '' diye soruyorsanız bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz. 

Bu konuya girmeden önce, besin kolesterolünün sağlıksız olmadığını bilmek önemlidir . Aslında, çoğu insan sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak için bu bileşik alımını kısıtlamak zorunda değildir.

Kolesterol sağlık için hayati öneme sahiptir ve vücudunuzdaki hormon üretimi gibi birçok önemli süreç için gereklidir. Aynı zamanda hücrelerinizin ana yapısal bileşenidir.

Vücudunuz en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu kolesterolün çoğunu yapar. Bununla birlikte, bazı gıdalardan alınan besinsel kolesterol bağırsaklarınızdan da emilebilir.

Kolesterol emilimi oldukça değişkendir. Genetik ve metabolik sağlık gibi birçok faktöre bağlıdır (1 ).

Her ne kadar diyet kolesterolü çoğu insanın kolesterol seviyesini büyük ölçüde etkilemese de, bazı bireyler kolesterol hiper-tepki verenler olarak kabul edilir. Bu, yumurta gibi kolesterol açısından zengin gıdaları tükettikten sonra kolesterolde çok daha büyük bir artış yaşadıkları anlamına gelir (2 ).

Kolesterol hiper yanıtlayıcıları besin kolesterolüne karşı daha duyarlı olduklarından, bu popülasyonun seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmak için kolesterol alımını azaltması gerekebilir.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar, tüm yumurtaların yüksek kolesterolü olanlar tarafından bile uygun miktarlarda hala güvenle tüketilebileceğini düşündürmektedir (3 ).

Ne olursa olsun, yumurtalar kolesterol bakımından zengindir ve yaklaşık 1 büyük yumurta 186 mg içerir - bunların hepsi yumurta sarısında bulunur - (4 ).

Kolesterolü azaltmak için, yumurta akı hazırlayarak veya bir bütün yumurtayı bir yumurta akı ile karıştırarak sarısının alımınızı azaltmanız yeterlidir .

Bu, kolesterol hiper yanıtlayıcıları için diyet kolesterolünü azaltmanın iyi bir yolu olmasına rağmen, yumurta sarısının besinlerle dolu olduğu ve sadece kilo vermek veya sağlığı iyileştirmek isteyenler tarafından kaçınılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Aslında, çalışmalar yumurtaların  kilo kaybına yardımcı olduğunu  ve  kalp hastalığını riskinin azalmasında etkisinin olduğunu göstermektedir (5 , 6 , 7 ).

Yumurta yemeklerinin kolesterol içeriğini azaltmanın bir başka yolu, kolesterol içermeyen yemeklik sıvı ve katı yağları seçmektir. Tereyağı gibi yüksek kolesterol içeren yağları zeytinyağı, avokado yağı veya diğer kolesterol içermeyen yağlarla değiştirin.

Kolesterol seviyelerinizden endişe ediyorsanız, genel diyet alımınızı ve yaşam tarzı seçimlerinizi incelemek, yumurta gibi belirli gıdaların kolesterol seviyelerini düşürmekten daha akıllı bir seçim olabilir. İşlenmemiş, besleyici gıdalar tüketmek, yeterli fiziksel aktivite yapmak ve aşırı kilo vermek, kolesterol seviyelerini düşürmenin sağlıklı ve etkili yoludur .


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın