Sukraloz (Splenda) Nedir? Faydalı Mı Zararlı Mı?

Sukraloz (Splenda) Nedir? Faydalı Mı Zararlı Mı?

Sukralozun tadını beğenirseniz ve vücudunuz iyi idare ederse, muhtemelen ılımlı olarak kullanmak iyidir. Kesinlikle insanlar için zararlı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

 

Aşırı miktarda şeker eklenmesi metabolizmanız ve genel sağlığınız üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.

Bu nedenle, birçok insan sükraloz gibi yapay tatlandırıcılara yönelir.

Bununla birlikte, yetkililer sukralozun yemek için güvenli olduğunu iddia ederken, bazı çalışmalar onu sağlık sorunlarıyla ilişkilendirmiştir.

Bu makale sukraloz ve sağlık üzerindeki etkilerine objektif bir bakış sunmaktadır - hem iyi hem de kötü.

 

Sukraloz Nedir? Splenda Nedir?

 

Splenda ne demek? Sukraloz ne demek? Sukraloz sıfır kalorili bir yapay tatlandırıcıdır ve Splenda en yaygın sükraloz bazlı üründür.

Sukraloz, üç hidrojen-oksijen grubunun klor atomları ile değiştirildiği çok aşamalı bir kimyasal işlemde şekerden yapılır.

Bir İngiliz kolejindeki bir bilim insanının, bir maddenin test edilmesiyle ilgili talimatları yanlış söylediği iddia edildiği 1976'da keşfedildi. Bunun yerine, çok tatlı olduğunu fark ederek tadı.

Tate & Lyle ve Johnson & Johnson şirketleri daha sonra ortaklaşa Splenda ürünlerini geliştirdiler. 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldı ve ülkenin en popüler tatlandırıcılarından biridir.

Splenda yaygın olarak hem yemek pişirmede hem de tatlılarda şeker yerine kullanılır. Ayrıca dünya çapında binlerce gıda ürününe eklenmiştir.

Sukraloz kalorisizdir, ancak Splenda ayrıca kalori içeriğini gram başına 3.36 kaloriye getiren karbonhidrat dekstroz (glikoz) ve maltodekstrin içerir (1 ).

Bununla birlikte, Splenda'nın diyetinize katkıda bulunduğu toplam kalori ve karbonhidratlar göz ardı edilebilir, çünkü her seferinde sadece küçük miktarlara ihtiyacınız vardır.

Splenda tatlandırıcı, suklaroz tatlılık derecesi, sukraloz şekerden 400-700 kat daha tatlıdır ve diğer birçok popüler tatlandırıcı gibi acı bir tat vermez ( 2 ,3 ).

Özet: Sukraloz yapay bir tatlandırıcıdır. Splenda ondan yapılan en popüler üründür. Sukraloz şekerden yapılır, ancak kalori içermez ve çok daha tatlıdır.

 

Kan Şekeri ve İnsülin Üzerine Etkileri - Suklaroz Diyabet - Suklaroz Şeker Hastalığı - Suklaroz İnsülin

 

Sukralozun kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde çok az etkisi olduğu veya hiç etkisi olmadığı söylenir.

Bununla birlikte, bu bir birey olarak ve yapay tatlandırıcılar tüketmeye alışkın olup olmadığınıza bağlı olabilir.

Düzenli olarak yapay tatlandırıcı tüketmeyen 17 şiddetli obezite hastasını içeren küçük bir çalışma, sükralozun kan şekeri düzeylerini % 14 ve insülin düzeylerini % 20 artırdığını bildirdi (4 ).

Önemli bir tıbbi durumu olmayan ortalama kilolu insanları içeren diğer bazı çalışmalar kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde hiçbir etki bulamadı. Bununla birlikte, bu çalışmalar düzenli olarak sukraloz tüketen insanları içermiştir (5 , 6 , 7 ).

Sukralozu düzenli olarak tüketmiyorsanız, kan şekeri ve insülin seviyelerinizde bazı değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte, sükraloz tüketmeye alışkınsanız, muhtemelen herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Özet: Sukraloz, düzenli olarak yapay tatlandırıcılar kullanmayan kişilerde kan şekeri ve insülin seviyelerini yükseltebilir. Bununla birlikte, muhtemelen düzenli olarak yapay tatlandırıcılar kullanan insanlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Şeker hastalarına ve diğer sağlık sorunları olan kişilere özel online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Zayıflamak için zayıflama kürleriyle uğraşmanıza gerek yok, ihiyacınız olan sağlıklı beslenme düzeni alışkanlığı kazanmak bu süreçte aklınızdaki sorular için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

 

Sukraloz ile Pişirmek Zararlı Olabilir

 

Splenda ısıya dayanıklı ve pişirme için iyi olarak kabul edilir. Ancak, son çalışmalar buna meydan okudu.

Yüksek sıcaklıklarda Splenda parçalanmaya ve diğer bileşenlerle etkileşime girmeye başlar gibi görünüyor (8 ).

Bir çalışma, sukralozun yağ moleküllerinin omurgası olan gliserol ile ısıtılmasının kloropropanol adı verilen zararlı maddeler ürettiğini buldu. Bu maddeler kanser riskini artırabilir ( 9 ).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu arada 120 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda pişirme yaparken diğer tatlandırıcıları kullanmak en iyisi olabilir ( 10 ,11 ).

Özet: Yüksek sıcaklıklarda sukraloz parçalanabilir ve zararlı maddeler üretebilir.

 

Sukraloz Bağırsak Sağlığını Etkiler Mi?

 

Dost bakteriler içinizde genel sağlığınız için son derece önemlidir.

Sindirimi iyileştirebilir, bağışıklık fonksiyonuna fayda sağlayabilir ve birçok hastalık riskinizi azaltabilir (12 , 13 ).

İlginç bir şekilde, bir sıçan çalışması sukralozun bu bakteriler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini buldu.

12 hafta sonra, tatlandırıcıyı tüketen sıçanların bağırsaklarında % 47- % 80 daha az anaerob (oksijen gerektirmeyen bakteriler) vardı (14 ).

Bifidobakteriler ve laktik asit bakterileri gibi faydalı bakteriler önemli ölçüde azalırken, daha zararlı bakteriler daha az etkilenmiş gibi görünüyordu.

Dahası, bağırsak bakterileri deney tamamlandıktan 12 hafta sonra hala normale dönmemişti (14 ).

Bununla birlikte, bu sıçanlarda bir çalışma olduğundan, sukralozun insanlarda bağırsak bakterilerini gerçekten etkileyip etkilemediğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Hayvan çalışmaları sukralozu bağırsaktaki bakteriyel çevre üzerindeki olumsuz etkilere bağlamaktadır. Bununla birlikte, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Sukraloz Kilo Almanızı veya Kaybetmenizi Sağlar Mı? Suklaroz Kilo Aldırır Mı? Splenda Kilo Aldırır Mı? Splenda Kilo Aldirir Mi? Splenda Tatlandırıcı Kilo Aldırır Mı?

 

Sıfır kalorili tatlandırıcılar içeren ürünler genellikle kilo verme açısından iyi olarak pazarlanmaktadır.

Bununla birlikte, sukraloz ve yapay tatlandırıcıların kilonuz üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Gözlemsel çalışmalar, yapay tatlandırıcı tüketimi ile vücut ağırlığı veya yağ kütlesi arasında bir bağlantı bulmamıştır. Ancak bazıları vücut kitle indeksinde küçük bir artış rapor etmektedir (15 ).

Randomize kontrollü çalışmaların bir incelemesi - araştırmanın altın standardı - yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığını ortalama 0.8 kg azalttığını bildirmektedir (15 ).

Kilo vermek istiyorum, şimdiye kadar uyguladığım hızlı kilo verdiren şeylerden sonuç alamadım diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alarak sevdiğiniz yiyecekleri tüketirken zayııflayabilirsiniz.  (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Sukraloz ve diğer yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

 

Sukraloz Güvenli Midir?

 

Diğer yapay tatlandırıcılar gibi, sükraloz da oldukça tartışmalıdır. Bazıları bunun tamamen zararsız olduğunu iddia ediyor. Ancak yeni çalışmalar metabolizmanız üzerinde bazı etkilerin olabileceğini gösteriyor.

Bazı insanlar için kan şekeri ve insülin seviyelerini yükseltebilir. Bağırsaklarınızdaki bakteriyel ortama da zarar verebilir. Ancak bunun insanlarda incelenmesi gerekir.

Sukralozun yüksek sıcaklıklarda güvenliği de sorgulanmıştır. Zararlı bileşikler açığa çıkarabileceği için yemek pişirmekten kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, uzun vadeli sağlık etkileri hala belirsizdir, ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi sağlık otoriteleri bunun güvenli olduğunu düşünmektedir.

Özet: Sağlık otoriteleri sukralozun güvenli olduğunu düşünmektedir. Ancak çalışmalar sağlık üzerindeki etkileri hakkında sorular ortaya koymuştur. Sukleroz tüketmenin uzun vadeli sağlık etkileri belirsizdir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sukraloz, yapay bir tatlandırıcıdır ve şeker yerine kullanılan bir üründür. İnsanlar arasında faydaları ve zararları konusunda farklı görüşler vardır. Bazı çalışmalar, sükralozun kan şekeri ve insülin seviyelerini etkileyebileceğini gösterirken, diğerleri bu etkilerin önemsiz olduğunu belirtmektedir.

 

Yüksek sıcaklıklarda pişirme sırasında sukralozun zararlı bileşikler açığa çıkarabileceği de bilinmektedir. Bağırsak sağlığı üzerindeki etkileri ise daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Uzun vadeli sağlık etkileri hala belirsizdir, ancak sağlık otoriteleri sukralozun güvenli olduğunu düşünmektedir.

 

Sonuç olarak, sukralozun ılımlı miktarda kullanılması durumunda genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir, ancak her bireyin vücudu farklı tepkiler verebilir.

 

Sukraloz ve aspartam arasındaki fark nedir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Sukraloz ve Aspartam Arasındaki Fark Nedir?).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın