Soya Sosu Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı Mı?

Soya Sosu Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı Mı?

Soya sosu nedir? Soya sosu nasıl yapılır? Soya sosu çok farklı şekillerde üretilebilir. Bu da lezzet ve dokuda olduğu gibi sağlık risklerinde de önemli değişikliklere neden olabilir.

 

Soya sosu nedir? Soya sosu, fermente soya fasulyesi ve buğdaydan yapılan çok lezzetli bir bileşendir.

Çin menşelidir ve 1,000 yıldan fazla bir süredir yemek yapımında kullanılmaktadır.

Bugünlerde dünyanın en çok bilinen soya ürünlerinden biridir. Birçok Asya ülkesinde temel bir bileşen olup dünyanın geri kalanında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Üretilme şekli önemli ölçüde değişebilir. Bu da lezzet ve dokuda olduğu gibi sağlık risklerinde de önemli değişikliklere neden olabilir.

Soya soslu tavuk tarifi ve kalorisi için tıklayın.

Kilo vermek için online diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesine ulaşmak için tıklayın (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

Bu makale gerçek soya sosunun nasıl üretildiğini zararlarını ve faydalarını araştırmaktadır.

 

Soya Sosu Nedir?

 

Soya sosu ne demek? Soya sosu, geleneksel olarak soya fasulyesi ve buğdayın fermente edilmesiyle üretilen tuzlu bir sıvı sostur.

3.000 yıldan fazla bir süredir kökeninin “chiang” adlı bir Çin ürünü olduğu düşünülmektedir. Benzer ürünler Japonya, Kore, Endonezya ve Güneydoğu Asya'da da geliştirilmiştir.

İlk olarak 1600'lerde Hollanda ve Japonya arasındaki ticaretler ile Avrupa'ya gelmiştir (1, 2).

“Soya” kelimesi, soya sosu için kullanılan Japonca bir kelime olan “shoyu” kelimesinden gelir. Aslında, soyanın ismi de soya sosundan ortaya çıkmıştır (1).

Soya sosu neyden yapılıyor? Soya sosu neyden yapılır diye soracak olursanız cevabı şöyledir. Soya sosundaki dört temel bileşen; soya fasulyesi, buğday, tuz ve küf veya maya gibi fermente edici maddelerdir.

Farklı renk ve tatlar ile yapılan bölgesel soya sosu çeşitleri, bu bileşenlerden farklı miktarlarda içerebilirler.

Özet: Soya sosu, soya fasulyesi ve buğdayın mayalanmasından elde edilen tuzlu bir sostur. Çin'de ortaya çıkmıştır ve şimdilerde birçok Asya ülkesinde üretilmektedir.

Soya sosu nerede yetişir? Soya fasulyesi en çok hangi ilde yetişir? Soya sosu, Adana ve Osmaniye illerinde yetişir.

 

Soya Sosu Nasıl Yapılır? Soya Sosu Nasıl Tüketilir? Soya Sosu Tarifi

 

Birçok farklı soya sosu çeşidi mevcuttur. Üretim yöntemleri, bölgesel farklılıklar, renk ve lezzet farklılıklarına göre gruplandırılabilirler.

 

Geleneksel Üretim ile Soya Sosu Yapımı

 

Geleneksel soya sosu, soya fasulyesini suda bekletmek ve buğdayı kavurup ezmek suretiyle yapılır. Ardından soya fasulyesi ve buğday, en yaygını Aspergillus olan bir kültür küfü ile karıştırılır ve gelişmeleri için iki ila üç gün bekletilir.

Daha sonra, su ve tuz eklenir ve karışımın tamamı beş ya da sekiz ay süreyle bir fermantasyon tankında bırakılır. Ancak bazı türler daha uzun süre dinlendirebilirler.

Fermantasyon sırasında, küften gelen enzimler soya ve buğday proteinlerine etki eder ve yavaş yavaş amino asitlere parçalanır. Nişastalar basit şekere dönüştürülür. Daha sonra laktik asit ve alkole dönüşmesi için fermente edilir.

Dinlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, karışım kumaş üzerine serilir ve sıvının serbest bırakılması için preslenir. Bu sıvı daha sonra içinde bulunabilecek herhangi bir bakteriyi öldürmek için pastörize edilir. Son olarak da şişelenir (3, 4).

Yüksek kaliteli soya sosunda sadece doğal fermantasyon kullanılır. Bu çeşitler genellikle “doğal mayalanmış” olarak etiketlenir. İçerikler listesinde genellikle sadece su, buğday, soya ve tuz bulunur.

Özet: Geleneksel soya sosu, beş ila sekiz ay boyunca bekletilen soya fasulyesi, kavrulmuş buğday, küf ve tuzlu su karışımı ile yapılır. Daha sonra elde edilen karışım preslenir, soya sosu sıvısı pastörize edilir ve şişelenir.

 

Kimyasal Üretim ile Soya Sosu Yapımı

 

Kimyasal üretim soya sosu yapımında kullanılan, çok daha hızlı ve çok daha ucuz bir yöntemdir. Bu yöntem asit hidrolizi olarak bilinir ve birkaç ay yerine birkaç gün içinde soya sosu üretilmesini sağlar.

Bu işlemde soya fasulyesi 80°C dereceye kadar ısıtılır ve hidroklorik asit ile karıştırılır. Bu işlem soya fasulyesi ve buğdaydaki proteinleri parçalamaktadır.

Bununla birlikte, elde edilen ürün tat ve aroma bakımından daha az çekicidir. Çünkü geleneksel fermantasyon sırasında üretilen birçok madde eksiktir. Bu nedenle ekstra renk, lezzet ve tuz eklenir (4).

Ek olarak, bu işlem bazı kanserojenler de dahil olmak üzere doğal olarak fermente edilmiş soya sosunda bulunmayan bazı istenmeyen bileşikleri de üretir (2).

Japonya'da, tamamen kimyasal bir işlemle mayalanmış soya sosu, soya sosu olarak kabul edilmez ve bu şekilde etiketlenemez. Ancak, maliyeti düşürmek adına geleneksel soya sosu ile karıştırılabilir.

Diğer ülkelerde, kimyasal olarak üretilen soya sosu olduğu gibi satılabilir. Bu genellikle paket yemeklerle birlikte verilen küçük paketlerde bulacağınız soya sosu türüdür.

Ürün kimyasal olarak üretilen soya sosu içeriyorsa “hidrolize soya proteini” veya “hidrolize bitkisel protein” olarak etiketlenir.

Özet: Kimyasal olarak üretilen soya sosu, soya proteinlerini asit ve ısı ile hidrolize ederek yapılır. Bu yöntem hızlı ve ucuzdur. Ancak sonuçta ortaya çıkan soya sosu düşük kalitelidir. Bazı toksik bileşikler içerir ve ekstra renklendiriciler ve tatlandırıcılar koyulmasını gerektirebilir.

 

Soya Sosu Çeşitleri (Bölgesel Farklılıklar) - Soya Sosu Türleri

 

Japonya'da birçok farklı soya sosu çeşidi vardır.

 

 • Koyu Soya Sosu: Koyu soya sosu nedir? “Koikuchi shoyu” olarak da bilinen bu sos, Japonya’da ve yurt dışında en yaygın olarak satılan çeşittir. Kırmızımsı kahverengine sahiptir ve güçlü bir aroması vardır (2, 3, 5).
 • Hafif Soya Sosu: “Usukuchi” olarak da adlandırılan bu sos, daha çok soya fasulyesi ve daha az buğday kullanılarak yapılır ve daha hafif bir görünüm ile aromaya sahiptir (2, 3, 5).
 • Tamari: Tamari nedir? %10 veya daha az buğday içeren, çoğunlukla soya fasulyesinden yapılmış, aroma içermeyen ve daha koyu renkli bir sostur (3, 5).
 • Shiro: Shiro ne demek? Neredeyse sadece buğday ve çok az sayıda soya fasulyesi ile yapılmış, rengi çok açık soya sosudur (3).
 • Saishikomi: Soya fasulyesi ve buğdayın enzimlerle parçalanması işleminin tuzlu su yerine ısıtılmamış soya sosu çözeltisi içinde yapılmasıyla elde edilir. Daha ağır bir tada sahiptir ve pek çok insan bunu bir bandırmalık sos olarak kullanır (2, 3, 5).

 

Çin'deki en yaygın çeşitler, tamari tarzı sadece soya fasulyesinden yapılan soya soslarıdır.

Ancak, bugünlerde yaygın olarak daha modern bir üretim yöntemi kullanılır. Soya unu ve buğday kepeği birkaç ay yerine sadece üç hafta boyunca fermente edilir. Bu yöntem, geleneksel olarak üretilen soya sosu ile karşılaştırıldığında çok farklı bir lezzetle sonuçlanır (2, 3, 6).

Çin soya sosları genellikle Türkçe etiketlerinde “koyu” veya “hafif” olarak listelenir. Koyu soya sosu daha yoğun, daha çok yıllandırılmış ve daha tatlıdır. Ayrıca pişirme işlemlerinde de kullanılır. Hafif soya sosu ise az yoğun, daha genç, daha tuzludur ve bandırma soslarında daha sık kullanılır.

Kore'deki en yaygın soya sosu türü ise Japonya'daki koyu koikuchi türüne benzer.

Ancak, hansik ganjang adı verilen geleneksel bir Kore soya sosu da vardır. Sadece soya fasulyesinden yapılır. Çoğunlukla çorbalarda ve sebze yemeklerinde kullanılır (3).

Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde en yaygın üretilenler tamari usulü soslardır. Ancak birçok yerel varyasyon mevcuttur (2).

Diğer çeşitler, Endonezya'daki kecap manis gibi şekerle kalınlaştırılmış sosları veya Çin'deki karides soya sosu gibi ilave tat eklenmiş olanları içerir.

Özet: Asya'da her biri farklı içerikler, lezzetler ve aromalar içeren çok çeşitli soya sosları vardır. En yaygın tür, doğal mayalanmış buğday ve soya fasulyesinden yapılan koikuchi shoyu adı verilen Japon koyu soyasıdır.

 

Soya Sosu Kalori ve Besin Değeri - Soya Sosu Besin Değeri

 

Aşağıda 1 çorba kaşığı (15 ml) geleneksel fermente edilmiş soya sosu için besin değerleri verilmiştir (7).

 

 • Soya Sosu Kalori: 8
 • Soya Sosu Karbonhidratlar: 1 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Soya Sosu Protein: 1 gram
 • Sodyum: 902 mg

 

Bu sosun tuz bakımından zengin olması önerilen günlük alım miktarının %38'ini sağlamasına neden olur. Soya sosu hacmen göreceli olarak yüksek miktarda protein ve karbonhidrat içermesine rağmen, bu besinler için önemli bir kaynak değildir.

Ek olarak, fermantasyon, yıllandırma ve pastörizasyon işlemleri, soya sosunun aromasına, lezzetine ve rengine katkıda bulunan 300'den fazla maddenin oldukça karmaşık bir karışımını sağlar.

Bunlar arasında alkoller, şekerler, glutamik asit gibi amino asitler ve ayrıca laktik asit gibi organik asitler bulunur.

Bu maddelerin miktarları, baz bileşenlere, küf türüne ve üretim yöntemine bağlı olarak önemli ölçüde değişir (3, 4). Soya sosundaki sağlık riskleri ve faydaları ile bağlantılı olan bu bileşiklerdir.

Soya sosu bozulur mu? Soya sosunun şişesini açmış olsanız bile 3 yıl dayanacaktır.

Özet: Soya sosunda yüksek miktarda tuz bulunur ve 1 yemek kaşığı soya sosu günlük tuz ihtiyacının %38'ini sağlar. Ayrıca soya sosu, lezzete ve aromaya katkıda bulunan 300'den fazla bileşik içerir. Yalnız, bu bileşikler sağlık riskleri ve yararları ile de ilişkilendirilebilir.

 

Soya Sosu Zararlı Mı? Soya Sosu Zararları - Soya Sosu Yan Etkileri

 

Soya sosunun tuz içeriği, kansere neden olan bileşiklerin mevcudiyeti ve MSG ile aminler gibi bileşenlere dair spesifik reaksiyonlar da dahil olmak üzere, soya sosuyla ilgili sağlık sorunları sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

 

Yüksek Miktarda Sodyum İçerir

 

Soya sosu tuzlu mu diye soracak olursanız; soya sosu, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan temel bir besin maddesi olan ve genellikle tuz olarak bilinen sodyum açısından zengindir.

Bununla birlikte, yüksek miktarda sodyum alımı, özellikle tuza duyarlı kişilerde artmış kan basıncına bağlıdır. Kalp hastalıkları ile mide kanseri gibi diğer hastalıklara yakalanma riskine katkıda bulunabilir (8, 9, 10, 11).

Aslında, sodyum alımınızı azaltmak, kan basıncında ılımlı bir düşüşe yol açar. Yüksek tansiyonu olan insanlar için bir tedavi stratejisinin bir parçası olabilir (12, 13, 14, 15).

Ancak, sağlıklı kişilerde azalmanın doğrudan kalp hastalığı vakalarını azalttığı açık değildir (13, 16, 17, 18).

Günlük sodyum iihtiycı kaç mg? Diyetlerin çoğu, yüksek tansiyon riskini azaltmak amacıyla günde 1.500 ila 20000 mg sodyum alımını önermektedir (12, 19, 20, 21).

Bir çorba kaşığı soya sosu mevcut önerilen günlük alım miktarının %38'ini karşılar. Bununla birlikte, aynı miktarda sofra tuzu, önerilen günlük alım miktarının %291'i kadar sodyum sağlar (7, 22).

Sodyum alımlarını azaltmak isteyenler için, orijinal ürünlerden %50'ye kadar daha az tuz içeren, tuzu azaltılmış soya sosu çeşitleri geliştirilmiştir (2).

Yüksek sodyum içeriğine rağmen, özellikle işlenmiş yiyecekleri sınırlandırıyorsanız ve çoğunlukla bol miktarda meyve, sebze içeren taze, işlenmemiş yiyecekleri tüketiyorsanız, soya sosunun tadını sağlıklı bir beslenme planının bir parçası olarak çıkarabilirsiniz.

Tuz alımınızı sınırlıyorsanız, tuzu azaltılmış bir çeşidi deneyin veya daha az soya sosu kullanın.

Özet: Soya sosu yüksek miktarda sodyum (tuz) içerir. Bu da yüksek tansiyon riskinin artmasıyla ilişkilidir. Bununla birlikte, sofra tuzundan daha az sodyum içerir. Sodyumu azaltılmış soya sosu çeşitleri de mevcuttur. Soya sosu, gerçek yiyecekler açısından zengin, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilebilir.

 

MSG Bakımından Zengin Olabilir

 

Msg nedir? Monosodyum glutamat (MSG) bir lezzet arttırıcıdır. Bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Genellikle bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır (23).

MSG, gıdaların tadına önemli ölçüde katkıda bulunan bir amino asit olan bir glutamik asit formudur. Genellikle “lezzetli” veya “hoşa giden tat” olarak adlandırılan gıdada bulunan ve gıdalardaki beş temel tattan biridir (24, 25).

Glutamik asit, fermantasyon sırasında soya sosunda doğal olarak üretilir. Lezzetine önemli bir katkıda bulunduğu düşünülür. Ek olarak, MSG genellikle lezzetini arttırmak için kimyasal olarak üretilen soya sosuna da eklenir (2, 5, 26, 27).

1968'de MSG “Çin restoranı sendromu” olarak bilinen bir fenomenle ilişkilendirildi.

Belirtiler, bir Çin yemeği yedikten sonra genellikle MSG yüzünden yaşanma ihtimali yüksek olan baş ağrısı, uyuşukluk, güçsüzlük ve kalp çarpıntısını içerir (23, 24).

Ancak, MSG ve baş ağrıları üzerine yapılan tüm çalışmaların 2015 yılında gözden geçirilmesi sonucunda, MSG'nin baş ağrısına neden olduğunu gösteren kayda değer kanıtlar bulunamamıştır (23, 24, 28).

Bu nedenle, soya sosundaki glutamik asit veya hatta ilave edilmiş MSG nedeniyle endişelenmeye gerek yoktur.


Özet:
MSG ve serbest formu, glutamik asit, soya sosunun çekici umami tadının önemli bir parçasıdır. MSG'nin bir zamanlar baş ağrısına yol açtığı düşünülse de son değerlendirmeler bunun böyle olmadığını gösteriyor.

 

Kansere Neden Olan Maddeler İçerebilir - Soya Sosu Kanserojen Mi?

 

Soya sosu üretimi de dahil olmak üzere, gıdanın işlenmesi sırasında kloropropanol adı verilen bir grup toksik madde üretilebilir.

3-MCPD olarak bilinen bir tip, kimyasal olarak üretilen soya sosunda bulunan protein tipi olan asidik-hidrolize edilmiş bitkisel proteinde bulunur (29, 30).

Hayvan çalışmaları, 3-MCPD'nin toksik bir madde olduğunu buldu. Böbreklere zarar verdiği, doğurganlığı azalttığı ve tümörlere neden olduğu bulundu (29, 30).

Bu sorunlardan dolayı, Avrupa Birliği, her bir soya sosu için kg başına 0.02 mg 3-MCPD limiti koydu. ABD'de bu sınır kg başına 1 mg'dan daha yüksektir (30, 31, 32).

Bu, nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişebilecek bir yemek kaşığı soya sosu başına 0,032–1,6 mcg yasal limitine eşittir.

Bununla birlikte, son yıllarda, ABD, İngiltere, Avustralya ve Avrupa da dahil olmak üzere tüm dünyadaki soya sosu ithalatı araştırmaları, bir çorba kaşığı başına 1,4 mg (kg başına 876 mg) gibi seviyelere çıkan, önemli ölçüde sınırların üzerinde ürün buldu. Bu da o ürünlerin geri toplanmasına neden oldu (30, 31, 33).

Genel olarak, çok daha düşük seviyelere sahip veya hiç 3-MCPD içermeyen doğal olarak mayalanmış soya soslarını seçmek daha güvenlidir.

Özet: Kimyasal olarak üretilen soya sosu, 3-MCPD adı verilen toksik bir madde içerir. Dünya genelinde, maddenin güvenli sınırlarını aşan birçok soya sosu ürün raflardan toplanmıştır. Doğal olarak mayalanmış soya sosu kullanmak en iyisidir.

 

İçeriğinde Aminler Bulunur

 

Aminler, bitki ve hayvanlarda doğal olarak bulunan kimyasallardır.

Et, balık, peynir ve bazı çeşniler gibi dinlendirilen yiyeceklerde daha sık bulunurlar (34).

Soya sosu, histamin ve tiramin de dahil olmak üzere önemli miktarda amin içerir (3, 35).

Histaminin yüksek miktarlarda tüketildiğinde toksik etkilere neden olduğu bilinmektedir. Belirtileri baş ağrısı, terleme, baş dönmesi, kaşıntı, döküntü, mide problemleri ve kan basıncındaki değişiklikleri içerir (34, 36).

Aslında, bazı soya sosu alerjisi raporlarının bir histamin reaksiyonu nedeniyle oluşmuş olabileceği öne sürülmüştür (37).

Soya sosundaki diğer aminlerin çoğu insanda sorun çıkardıkları görülmemektedir. Ancak, bazı insanlar duyarlı olabilir. Bu genellikle denetimli bir eliminasyon diyeti ile teşhis edilir. Duyarlılık belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı ve döküntüleri içerir (34).

Aminlere karşı hassassanız ve soya sosu yedikten sonra semptomlar yaşıyorsanız, bundan kaçınmak daha iyi olabilir.

Ek olarak, monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfını alan kişilerin, tiramin alımını kısıtlamaları ve soya sosu kullanmamaları gerekir (38, 39).

Özet: Histamin dahil, aminlere duyarlı kişiler soya sosu alımını azaltmak veya tamamen önlemek isteyebilirler. MAOI olarak bilinen bir ilaç sınıfı alıyorsanız, ilaçların tiramin içeriği nedeniyle soya sosu kullanmamanız gerekir.

 

Soya Sosu Buğday ve Glüten İçerir - Soya Sosu Gluten İçerir Mi?

 

 

"Soya sosu gluten içerir mi?" Sorusunun cevabını merak eden çok fazla kişi var. Birçok kişi soya sosunun hem buğday hem de glüten içerebileceğinden habersizdir. Buğday alerjileri veya çölyak hastalığı olan kişiler için bu problemli bir şey olabilir.

Çalışmalar soya sosundaki soya ve buğday alerjenlerinin fermantasyon sırasında tamamen bozulduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, soya sosunuzun nasıl üretildiğinden emin değilseniz, alerjenlerden arınmış olduğundan da emin olamazsınız (40).

Japon soya sosu tamari genellikle buğdaysız ve glutensiz bir soya sosu alternatifi olarak kabul edilir. Bu doğru olsa da diğer soya sosu türlerinde kullanılanlardan daha az miktarda olmasına rağmen, bazı türler hala daha buğday içerebilir (3).

Buğday için kullanılan içerik etiketini kontrol etmek ve özellikle glutensiz olarak etiketlenmiş soya sosu ürünlerini aramak önemlidir. Büyük markaların glütensiz ürünleri vardır.

Dışarıda yerken, örneğin soya soslu tavuk yemek istediğinizde restoranın hangi marka soya sosu ile yemek pişirdiğini iki kez kontrol etmek ve glütensiz çeşitliliğe sahip olup olmadığını sormak en iyisidir. 

Emin değilseniz, soya soslu tavuk yerine soya sosu ile pişirilmemiş bir yiyecek seçmek daha iyi olabilir. Soya sosu fiyatı aldığınız markaya ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Migros'da 750 ml 20.90 liraya bulabilirsiniz. A101 veya Carrefoursa gibi marketlerde ise 250 ml 7.45 liraya bulabilirsiniz.

Özet: Soya sosu buğday ve glüten içerir ve tamari türü bile az da olsa buğday içerebilir. Buğday alerjiniz veya çölyak hastalığınız varsa, glütensiz soya sosu arayın ve her zaman içerik listesini kontrol edin.

 

Soya sosu gluten içerir mi? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Soya Sosu Gluten İçerir Mi?).

 

Soya Sosu Faydaları - Soya Sosu Faydası

 

Soya sosu ve bileşenleri üzerine yapılan araştırmalar, aşağıdakiler dahil bazı potansiyel sağlık yararları buldu:

 

 • Alerjileri Hafifletebilir: Mevsimsel alerjisi olan 76 hasta günde 600 mg soya sosu bileşeni aldı ve semptomlarında iyileşme oldu. Tükettikleri miktar, günde 60 ml soya sosu anlamına gelir (40, 41).
 • Sindirimi Destekler: 15 kişiye bir soya sosu suyu verildi. Bu, kafein alındıktan sonra oluşabilecek seviyelere benzer şekilde, mide suyu salgılanmasıyla sonuçlandı. Artan mide suyu salgısının sindirime yardımcı olduğu düşünülmektedir (42).
 • Bağırsak Sağlığı: Soya sosundaki bazı izole şekerlerin bağırsakta bulunan bazı bakteri tipleri üzerinde pozitif bir prebiyotik etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu bağırsak sağlığı için faydalı olabilir (43).
 • Antioksidan Kaynağı: Koyu soya sosunun birkaç güçlü antioksidan içerdiği bulunmuştur. Bir çalışmada kalp sağlığına olumlu etkileri olduğu bulunmasına rağmen, bunun insanlar üzerinde ne tür faydalarının olabileceği açık değildir (44, 45, 46, 47).
 • Bağışıklık Sistemini Teşvik Edebilir: İki çalışma, farelere soya sosu içinde bulunan bir çeşit karbonhidrat olan polisakkaritlerin verilmesinin, bağışıklık sistemi tepkilerini iyileştirdiğini buldu (48, 49).
 • Antikanser Etkileri Olabilir: Fareler üzerinde yapılan birçok deney, soya sosunun kanser ve tümör engelleyici etkileri olabileceğini göstermiştir. Bu etkilerin insanlarda da mevcut olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (44, 50).
 • Kan Basıncını Azaltabilir: Tuzu azaltılmış veya Kore’ye özgü ganjang sosu gibi bazı soya sosu çeşitlerinin, farelerin kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur. Hala insanlar üzerinde çalışmalara ihtiyaç vardır (44, 51, 52).

 

Bu araştırmanın çoğunun sadece hayvanlar üzerinde yapıldığını, insanlar üzerinde çok küçük miktarda çalışma yapıldığını, yüksek dozlarda soya sosu veya bileşenlerinin kullanıldığını unutmayın.

Bu nedenle, bu sonuçların bazıları ümit verici olsa da soya sosunun ortalama diyette tüketilen düzeyde tüketildiğinde gerçekten önemli sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağını söylemek için çok erken.

Özet: Soya sosu üzerine yapılan araştırmalar, bağışıklık sistemi, bağırsak sağlığı, kanser ve kan basıncı dahil olmak üzere umut verici potansiyel sağlık yararları sağlayabileceğini buldu. Bununla birlikte, çoğu çalışmada hayvanlar veya küçük numune büyüklükleri kullanıldığı için, insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Soya sosu, çok çeşitli yemeklerde ve mutfaklarda kullanılan lezzetli bir çeşnidir.

Soya sosu, doğal fermantasyon veya kimyasal hidroliz yoluyla üretilebilir. Her üretim yöntemi oldukça farklı lezzet ve sağlık profillerine yol açmaktadır.

Soya sosu tüketmek, bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebilir. Bununla birlikte, bunların en kötüsü, kimyasal olarak üretilen çeşitlerle ilişkilidir ve doğal mayalanmış soya sosu kullanılarak önlenebilir.

Soya sosu bazı sağlık yararları da sağlayabilir. Ancak insanlarda da aynı etkiyi sağlayıp sağlamayacaklarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Genel olarak, çoğu yiyecek gibi, soya sosu da sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ölçülü miktarda tüketilebilir. Siz de sağlıklı beslenmeye önem veriyor kilo vermek veya kilo almak istiyor ancak şimdiye kadar yapmış olduğunuz zayıflama kürleri ve türlü diyetlerin de işe yaramadığını düşünüyorsanız işi profesyonelce halletmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerden size uygun online diyet listesi satın almak isteyebilirsiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet almak için sadece tıklayın (Zayıflamak için Tıkla!).

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın