Seitan (Buğday Gluteni) Sağlıklı mı?

Seitan (Buğday Gluteni) Sağlıklı mı?

Seitan, buğday gluteni ve sudan yapılan popüler bir vegan protein kaynağıdır. Protein bakımından zengindir ve selenyum ve demir gibi iyi bir mineral kaynağıdır.

Seitan, et için popüler bir vegan ikamesidir.

Buğday gluteni ve sudan yapılır ve genellikle hayvansal proteine ​​yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir alternatif olarak tanıtılır.

Bununla birlikte, tamamen glutenden yapılmış bir ürünü tüketmenin olası olumsuz etkileri hakkında bazı endişeler vardır.

Bu makale, seitan yemenin artılarını ve eksilerini gözden geçirecek ve diyetinize uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Seitan Nedir?

Seitan (“say-tan” olarak telaffuz edilir), tamamen buğdayda bulunan ana protein olan hidratlanmış glutenden yapılan vegan et yerine kullanılır.

Bazen buğday gluteni, buğday eti, buğday proteini veya sadece gluten olarak da adlandırılır.

Seitan, yapışkan gluten proteini şeritleri geliştirmek için buğday unu suyla yoğrulur. Hamur daha sonra tüm nişastayı yıkamak için durulanır.

Geriye kalan, etin yerine vegan veya vejetaryen yemeklerde baharatlanabilen, pişirilebilen ve kullanılabilen saf bir gluten proteini kütlesidir.

Seitan, çoğu markanın buzdolabında veya dondurulmuş kısımlarında önceden yapılmış olarak satın alınabilir. Evde hayati buğday gluteni (saflaştırılmış kurutulmuş gluten tozu) suyla karıştırılarak da yapılabilir.

Özet: Seitan, nişastayı uzaklaştırmak için buğday hamurunu durulayarak yapılan vegan et yerine kullanılır. Bu, baharatlanıp pişirilebilen yoğun bir saf gluten proteini bırakır.

Seitan Besleyicidir

Seitan neredeyse tamamen buğday gluteninden oluşur, ancak yine de protein ve mineral bakımından yüksek, karbonhidrat ve yağ oranı düşük olan besleyici bir besindir.

Bir porsiyon seitan (30 gr) aşağıdaki besinleri içerir ( 1 ):

 • Kalori: 104
 • Protein: 21 gram
 • Selenyum: RDI'nın% 16'sı
 • Demir: RDI'nın% 8'i
 • Fosfor: RDI'nın% 7'si
 • Kalsiyum: RDI'nın% 4'ü
 • Bakır: RDI'nın% 3'ü

Karbonhidratlarda da son derece düşüktür, çünkü normalde buğday ununda bulunan tüm nişastalar, seitan yapma sürecinde yıkanır. Bir porsiyon sadece 4 gram karbonhidrat içerir.

Yana buğday taneleri neredeyse yağsız olan, seitan da çok az yağ içerir. Bir porsiyon sadece 0,5 gram yağ içerir.

Mağazadan satın alınan birçok seitan ürününün, nihai ürünün lezzetini ve dokusunu geliştirmek için ek bileşenler içerdiğini unutmayın, bu nedenle tam besin profilleri değişecektir.

Özet: Seitan, hayvan eti ile kabaca aynı miktarda protein içerir ve birçok mineral için iyi bir kaynaktır. Karbonhidrat ve yağlarda da düşüktür.

Protein Kaynağıdır

Seitan tamamen buğdaydaki ana protein olan glutenden yapılır, bu yüzden vejetaryenler ve veganlar için iyi bir protein seçeneğidir.

Seitandaki kesin protein miktarı, üretim sırasında soya veya baklagil unları gibi diğer proteinlerin eklenip eklenmediğine bağlı olarak değişir.

90 gramlık bir porsiyon genellikle 15 veya 21 gram arasında tavuk veya sığır eti gibi hayvan proteinlerine kabaca eşdeğer protein içerir (2, 3, 4 ).

Bununla birlikte, seitan protein bakımından yüksek olmakla birlikte, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda amino asit lizin içermez ( 5 ).

İnsanların yiyeceklerden alması gereken esansiyel bir amino asit olan lisin düşük olduğundan, seitan tam bir protein olarak kabul edilmez.

Ancak birçok vegan ve vejeteryan, ihtiyaçlarını karşılamak için fasulye gibi lizin açısından zengin gıdalar yiyerek bu sorunu kolayca çözer ( 6 ).

Özet: Seitan protein bakımından zengindir. Bununla birlikte, esansiyel bir amino asit olan çok az lisin içerdiği için eksik bir protein kaynağıdır.

Pişirmek Kolay

Sade seitan sadece buğday gluteni ve sudan yapılır, bu nedenle nispeten nötr bir tada sahiptir ve sosların ve diğer baharatların lezzetlerini çok iyi alabilir.

Bu, hemen hemen her öğünün içine karışabilen çok yönlü bir pişirme bileşeni yapar.

Seitan pişirmenin daha popüler yollarından bazıları şunlardır:

 • Marine edilmiş, fırınlanmış ve et gibi dilimler halinde kesilmiş
 • Kıyma ikamesi olarak kullanılır
 • Fajita veya tavada kızartma için şeritler halinde dilimlenmiş
 • Barbekü sosunda köfteler ve ana yemek olarak servis edilir
 • Ekmekli ve kızartılmış tavuk şeritleri
 • İçinde doyurucu kış güveçleri
 • Şişlerin üzerine dişli ve fırınlanmış veya ızgara
 • Ekstra lezzeti emmek için et suyunda pişirilir
 • Daha hafif bir lezzet için buğulama

Seitan dokusu genellikle yoğun ve dişsiz olarak tanımlanır, bu nedenle tofu veya tempehden çok daha ikna edici bir et ikamesi yapar.

Önceden paketlenmiş seitan hızlı ve doyurucu bir vegan protein seçeneği olabilir, ancak evde seitan yapmak da nispeten basit ve düşük maliyetli bir alternatiftir.

Özet: Seitanın nötr lezzeti ve yoğun dokusu, çeşitli şekillerde kullanımı kolay olan ikna edici bir et ikamesi sağlar.

Soya Alerjisi Olan Veganlar İçin İyi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre soya, ilk 8 gıda alerjeninden biri olarak kabul edilir (7 ).

Bununla birlikte, tofu, tempeh ve paketlenmiş vegan et ikameleri gibi birçok popüler vegan protein seçeneği soyadan yapılır.

Bu, soya duyarlılığı veya alerjisi olan veganların bakkalda uygun etsiz ürünler bulmasını zorlaştırabilir.

Seitan ise buğdaydan üretilmiştir, bu da soya yiyemeyen insanlar için mükemmel bir seçimdir.

Seitan sadece buğday gluteni ve sudan yapılabilse de, hazırlanan birçok seitan ürünü başka bileşenler içerir.

Birçoğu ekstra lezzet katmak için soya sosu ile baharatlandığından, tüm seitan ürünlerinde bileşen listelerini okumak önemlidir.

Özet: Seitan soyadan değil buğdaydan yapıldığından, soya alerjisi veya hassasiyeti olan kişiler için iyi bir vegan protein seçeneği olabilir.

Çok İşlenmiş Bir Gıda

Seitan besleyici olabilir, ancak hala çok işlenmiş bir besindir.

Seitan doğada kendi başına mevcut değildir. Sadece tüm nişastanın yoğrulmuş buğday unu hamurundan durulanması veya toz haline getirilmiş hayati buğday gluteninin su ile yeniden yıkanmasıyla yapılabilir.

Seitan teknik olarak işlenmiş bir gıda olmasına rağmen, kalori, şeker veya yağ bakımından yüksek değildir. Bu nedenle, diğer ultra işlenmiş gıdalar gibi obeziteye katkıda bulunmayabilir (8 ).

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, fındık, tohumlar ve baklagiller de dahil olmak üzere tüm gıdalar açısından zengin bir diyet tüketen insanlar büyük olasılıkla diyetlerinde seitan içerebilir.

Bununla birlikte, zaten yüksek miktarda işlenmiş gıda tüketenler, seitanın diyetlerine iyi bir katkı olup olmayacağını düşünmek isteyebilirler.

Özet: Seitan besleyicidir, ancak hala çok işlenmiş bir gıdadır ve muhtemelen ölçülü olarak tüketilmelidir.

Bazı İnsanlar Seitandan Kaçınmalıdır

Seitan buğday unundan yapıldığından, buğday veya gluten yiyemeyen kişilerden kaçınılmalıdır.

Bu, alerjisi, hassasiyeti veya buğday veya glutene karşı toleranssızlığı olan kişileri ve özellikle gluten tarafından tetiklenen ciddi bir otoimmün hastalık olan çölyak hastalığı olanları içerir (9 ).

Seitan esasen sadece buğday gluteni ve su olduğundan, tüketilmesi glutene tolere edemeyen herkesde özellikle yoğun bir reaksiyona neden olabilir.

Önceden paketlenmiş seitanın yüksek seviyelerde ilave sodyum içerebileceğine de dikkat edilmelidir.

Diyetlerindeki sodyum miktarını izlemesi gerekenler, sodyum alımını azaltmak için etiketleri dikkatlice okumalı veya evde kendi seitanlarını yapmalıdır.

Özet: Seitandan buğday veya gluteni tolere edemeyen herkes kaçınılmalıdır. Önceden paketlenmiş çeşitler sodyumda da yüksek olabilir.

Bağırsaklarınız İçin Kötü Olabilir

Seitan saf glutenden yapıldığından, yemenin bağırsaklarınız için kötü olabileceği konusunda bazı endişeler vardır.

Normal, düzgün çalışan bir bağırsakta, bağırsak geçirgenliği sıkı bir şekilde düzenlenir, böylece sadece küçük gıda parçacıkları kan dolaşımına geçebilir (10 ).

Ancak bazen, bağırsak daha büyük parçacıkların geçmesine izin vererek “sızdırabilir”. Buna artmış bağırsak geçirgenliği denir ve daha yüksek gıda duyarlılıkları, iltihaplanma ve otoimmün hastalıklar (11, 12, 13 ).

Birkaç test tüpü çalışması, gluten yemenin çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olmayan kişilerde bile bağırsak geçirgenliğini artırabildiğini bulmuştur (14, 15 ).

Ancak, tüm çalışmalar bu sonuçları tekrarlamamıştır. Bu nedenle, glutenin neden bazı insanları diğerlerinden daha fazla etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (16, 17 ).

Gluten yemek gaz, şişkinlik, ishal veya eklem ağrısı gibi hoş olmayan yan etkilere neden oluyorsa, semptomlarınızın düzelip düzelmediğini görmek için 30 gün boyunca diyetinizden çıkarmayı deneyebilirsiniz (18, 19 ).

Bir diyetisyen veya diğer lisanslı beslenme uzmanıyla görüşmek, diyetiniz ve semptomlarınız arasındaki olası bağlantıyı anlamada da yardımcı olabilir (20 ).

Özet: Bazı araştırmalar, glüten tüketmenin bağırsak geçirgenliğini artırabileceğini ve bazı insanlarda hoş olmayan semptomlara neden olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Uzun Lafın Kısası

Seitan, buğday gluteni ve sudan yapılan popüler bir vegan protein kaynağıdır.

Protein bakımından zengindir ve selenyum ve demir gibi iyi bir mineral kaynağıdır.

Seitan, soya yiyemeyen veganlar için mükemmel bir seçenektir, çünkü tofu ve tempeh gibi diğer popüler vegan gıdalar soya bazlıdır.

Bununla birlikte, duyarlılıkları, alerjileri veya çölyak hastalığı olanlar da dahil olmak üzere buğday veya glutene tolere edemeyen herkes, ciddi yan etkilerden kaçınmak için seitandan kesinlikle kaçınmalıdır.

Seitanın yüksek oranda işlenmiş bir gıda olduğunu ve önceden yapılmış satın alındığında sodyumda yüksek olabileceğini belirtmek de önemlidir.

Ayrıca, glutenin gıda sızıntıları ve otoimmün hastalıklar riskini artıran “sızıntılı bağırsağa” katkıda bulunabileceği konusunda bazı endişeler vardır, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Genel olarak, seitanın bazı insanlar için iyi bir gıda seçimi olabileceği, ancak diğerlerinde hoş olmayan semptomlara neden olabileceği görülmektedir.

Glutenin bağırsak ve bağışıklık sistemini nasıl etkilediği hakkında daha fazla anlaşılıncaya kadar, vücudunuzu dinlemek ve yiyecek seçimlerinize nasıl rehberlik ettiğinizi hissetmek akıllıca olacaktır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın