Sadece Diyetle Kilo Verilir Mi?

Sadece Diyetle Kilo Verilir Mi?

Sadece diyet yaparak kilo verebilirsiniz. Ancak sağlıklı bir beslenme düzenini egzersizle birleştirmek genellikle yağ yakmak ve kas kütlesini korumak için daha etkilidir.

 

Kilo vermek için spor şart mı? Evet. Yaktığınızdan daha az kalori aldığınız sürece kilo vermeniz olasıdır.

 

Vücut ağırlığınızı azaltmaya, artırmaya veya korumaya çalışıyor olsanız da, sürdürülebilir, güvenli ve keyifli bir beslenme düzeni oluşturmak önemlidir.

 

Bu nedenle, kilo vermeye çalışan insanlar diyetlerini değiştirmenin yanı sıra, daha büyük bir kalori açığı yaratmak için aktivite seviyelerini yükseltirler. Bu, daha az kısıtlayıcı bir diyet izlemelerine ve sevdikleri şeylerden daha fazla yemelerine olanak tanır.

 

Egzersiz Yapmadan Kilo Verilir Mi? Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek - Egzersiz Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

 

Evet. Aldığınızdan daha fazla kalori yaktığınız sürece, egzersiz yapmadan veya yaptığınız fiziksel aktivite miktarını artırmadan kilo verebilirsiniz.

 

Birçok faktör kilo alımına katkıda bulunur. Ancak ana nedenler genellikle çok fazla kalori tüketmek ve yeterli fiziksel aktivite yapmamaktır.

 

Kalori açığı oluşturmak kilo kaybını teşvik eder. Kalori alımını azaltarak, daha fazla kalori yakmak için aktivite seviyenizi artırarak veya her ikisini birden yaparak kalori açığı oluşturabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, iki farklı şey olan fiziksel aktivite ve egzersiz, sağlığınız için vücut ağırlığı değişikliklerini korumanıza yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Dengeli, sağlıklı bir yaşam tarzı budur.

 

Kalori kısıtlaması ile kilo verme araştırmasını sadece kalori kısıtlaması ve egzersiz kombinasyonu üzerine yapılan çalışmalarla karşılaştıralım ve kimin kazandığını görelim. 

 

 

Sadece Diyet - Sadece Diyetle Kilo Verilir Mi? Sadece Diyetle Zayıflanır Mı? Sadece Diyet ile Kilo Vermek

 

Sadece diyet değişiklikleri ile kilo vermek mümkündür. Bunu yapmak için, her gün yaktığınızdan daha az kalori almak anlamına gelen bir kalori açığı oluşturmanız gerekir.

 

Örneğin:

 • Genellikle günde 2.500 kalori tüketirsiniz ve kalori fazlasında kalırsınız (yaktığınızdan daha fazla kalori alırsınız).
 • Aldığınız kaloriden ne kadar çok kalori alırsanız, o kadar hızlı kilo verirsiniz. Ama çok büyük ölçüde kalori kesme olduğu değil sağlıklı ve korumak ve ağırlığını uzun vadeli yönetmek için mücadelenizde size yardımcı olmayacaktır.

 

Düşük ve çok düşük kalorili diyetler vücudunuzda aşağıdakiler de dahil olmak üzere telafi edici değişikliklere neden olabilir :

 

Bu, zamanla kilo kaybını korumayı zorlaştırır.

 

Bu nedenle uzmanlar, daha sürdürülebilir bir kilo kaybını teşvik ederken bu yan etkileri en aza indiren kalori alımında daha küçük kesintiler yapılmasını tavsiye ediyor.

 

Diyet listelerine ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz (En İyi Diyet Listeleri: Sağlıklı Zayıflamak İçin).

 

Diyet Artı Egzersiz - Diyet ve Egzersiz 

 

Elbette, aktivite seviyenizi değiştirmeden kilo verebilirsiniz. Ancak araştırmalar, kalori azaltmayı artan fiziksel aktivite ile birleştirmenin, sadece kalorileri kesmekten daha etkili olduğunu gösteriyor.

 

Örneğin, 2021 yılında yapılan bir araştırma , vücut ağırlığı daha yüksek olan 239 kişiyi dört grupta inceledi:

 • kontrol grubu olarak hareket eden sadece kalori kısıtlamalı bir grup
 • kalori alımını kısıtlayan ama aynı zamanda kuvvet antrenmanı yapan bir grup
 • kalori alımını kısıtlayan ancak dayanıklılık antrenmanına katılan bir grup
 • kalori kısıtlaması, kuvvet antrenmanı ve dayanıklılık antrenmanını birleştiren bir grup

 

Tüm katılımcılar, yüzde 25 ila 30 kalori açığı yaratan bir diyet izledi. Bu yemek planını 6 ay boyunca takip ettiler. Egzersiz gruplarındaki gözetleyiciler, haftada 3 kez denetimli egzersiz rutinleri yaptı.

 

Beklendiği gibi, tüm gruplar kalori kısıtlı diyette benzer miktarda kilo verdi.

 

Ancak 3 yıl sonra, grupların çoğu kaybettikleri ağırlığın çoğunu geri aldı. Tek istisna, diyet uygulayan ve güç ve dayanıklılık antrenmanlarını parçalayan gruptaydı. Uzun vadede vücut yağının iyi bir miktarını tuttular.

 

Ayrıca, gruplar arasında kilo kaybı benzer olsa da, egzersiz grupları daha fazla vücut yağı kaybetti.

 

Kilo kaybı sırasında yağsız kütlenin korunması önemlidir. Kas kaybetmek metabolizmanızı bozabilir ve kilonuzu korumayı zorlaştırabilir.

 

Egzersiz kilo vermenize yardımcı olur mu? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Şaşırtıcı Gerçek).

 

 

Kardiyo Mu Ağırlık Mı Kilo Verdirir? Yağ Yakmak İçin Kardiyo Mu Ağırlık Mı?

 

2015 yılında 66 çalışmanın gözden geçirilmesi, düşük kalorili diyetleri egzersizle birleştiren programların, vücut yağını azaltmada ve yağsız kütleyi korumada, yalnızca diyete odaklanan programlardan daha iyi olduğunu buldu.

 

Araştırmacılar, direnç eğitiminin özellikle yağ kaybını artırmak ve yağsız kütlenin korunmasını desteklemek için etkili olduğunu buldular.

 

Gerçekte, kilo kaybı için en iyi egzersiz, kalori açığı ile birlikte hareket etmektir.

 

Menopoz sonrası 399 kadın üzerinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, kalori kısıtlı bir diyet uygulayan ve aerobik egzersiz programına katılanların şunları kaybettiğini buldu:

 • Sadece egzersiz programlarını takip eden kadınlardan yüzde 8,4 daha fazla kilo
 • Düşük kalorili bir diyet uygulayan kadınlardan yüzde 2,3 daha fazla kilo

 

Bu nedenle, yalnızca kalorileri keserek kilo vermek mümkün olsa da, iyi bir ölçüm için biraz fiziksel aktivite eklerseniz daha etkilidir.

 

Sonuç: Sadece diyet yoluyla kilo kaybı, diyet ve artan aktivite ile karşılaştırıldığında sadece diyet yoluyla kilo vermek mümkündür.

 

Ancak çalışmalar, kalori azaltma ile birlikte aktivite düzeylerini artırmanın, yağ kaybı ve kas kütlesini korumak için en etkili olduğunu göstermektedir.

 

Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Nasıl Kilo Verilir?

 

Kilo vermek ve sağlığınızı iyileştirmekle ilgileniyor musunuz? Kilo kaybını teşvik etmek için diyetinize daha besleyici gıdalar eklemeye odaklanın.

 

Bazı Diyet Kalıpları Diğerlerinden Daha Mı İyi?

 

Kilo vermede en önemli faktör kalori açığı yaratmaktır. Bu, kalori açığında kaldığınız sürece, teknik olarak sadece çörek içeren bir diyetle kilo verebileceğiniz anlamına gelir.

 

Uzun Süreli Kilo Bakımı İçin En Sağlıklı Diyet Nedir? En İyi Diyet Hangisi? En Sağlıklı Diyet Hangisi

 

 

Bazı araştırmalar, belirli diyetlerin uzun süreli kilo bakımı ve diğer sağlık göstergelerini iyileştirmede diğerlerinden daha etkili olduğunu öne sürüyor.

 

Ayrıca, herhangi bir sağlıklı diyet, özellikle meyve ve sebzeler olmak üzere birçok tam, besleyici yoğun gıda içermelidir.

 

Ürün ve bütün gıdalardan zengin diyetler, sağlıklı vücut ağırlığı ve uzun süreli kilo bakımı ile güçlü bağlantılara sahiptir.

 

Örneğin, meyve, kuru yemişler, tohumlar, zeytinyağı, balık ve fasulyeden oluşan Akdeniz diyeti, kilo alımını azaltmak, sağlıklı vücut ağırlığını teşvik etmek ve kronik hastalık riskini azaltmak için en etkili ve sürdürülebilir diyet modellerinden biridir.

 

Diğer bazı diyet kalıpları, vejetaryen ve düşük karbonhidratlı diyetler gibi diyetler de kilo vermede etkili olabilir.

 

Düşük ve çok düşük karbonhidratlı diyetler, kısa vadede hızlı kilo kaybına yol açma eğilimindedir. Ancak uzun vadede, kilo verme sonuçları, düşük yağlı diyetler gibi diğer diyet kalıplarına benzer.

 

Bazı diyetler de bazı kişiler için daha uygun olabilir. Örneğin, düşük karbonhidratlı bir diyet, metabolik sendromlu kişilerde yüksek kan şekeri ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Kilo kaybı için en iyi diyeti aramak, en iyi şapka tipini tanımlamaya çalışmak gibidir. Herkes farklı ihtiyaçlar, zevkler, hedefler ve sağlık endişeleri ile farklıdır.

 

Kilo verme yeme planınızı bir araya getirirken kişisel olarak sizin için en iyi olanı düşünün. Kalori ihtiyaçları son derece kişiseldir.

 

Günlük kalorii ihtiyacı nasıl belirlenir? Herkesin kalori ihtiyacı farklıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır:

 • vücut ölçüsü
 • aktivite seviyeleri
 • yaş
 • genel sağlık

 

Bu nedenle, internette bulduğunuz düşük kalorili bir diyeti rastgele takip etmek ters tepebilir. Özel ihtiyaçlarınız için tamamen uygun olmayabilir.

 

Programınıza egzersizi dahil ederseniz veya sadece aktivite seviyenizi yükseltirseniz, kullandığınız enerji miktarını artırarak muhtemelen bir kalori açığı oluşturabilirsiniz. Bu, çok fazla kalori kesmeniz gerekmediği anlamına gelir.

 

TBH, beslenme konusunda uzmanlaşmış (kayıtlı bir diyetisyen gibi) nitelikli bir sağlık uzmanıyla çalışmak, sizin için doğru olan bir diyet planı oluşturmanın en iyi yoludur.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Kalori ihtiyaçlarınızı belirlemenize ve sağlıklı, sürdürülebilir bir kilo verme planı oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

 

Fiziksel Aktivite Kilo Vermekten Daha Fazlası İçindir

 

Yani teknik olarak kilo vermek için egzersiz yapmanız gerekmez. Ancak aktif olmak, sağlığın diğer birçok yönü için önemlidir. Fiziksel aktivite, bahçeyle uğraşmayı veya köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayı içerebilir.

 

Egzersiz faydaları nelerdir? Egzersizin vücuda faydaları nelerdir? Egzersiz faydaları, Rutininize egzersiz eklemek şunlara yardımcı olabilir:

 • kan şekeri yönetimini iyileştirmek
 • inflamatuar belirteçleri azaltmak
 • hücrelerinizin sağlığını iyileştirin
 • ruh halinizi yükseltin 
 • senin geliştirmek vücut imajını ve ruh sağlığını 
 • senin tutmak kalbini ve ciğerlerini sağlıklı
 • vücut kompozisyonunuzu geliştirin
 • insülin duyarlılığını artırmak
 • kemiklerini sağlıklı tut 
 • kronik hastalık riskini azaltmak 

 

Egzersiz ve fiziksel aktivite çok önemlidir. Kilo kaybı, yaptığınız fiziksel aktivite miktarını artırmanın getirdiği birçok faydadan sadece biridir.

 

Ama dengeyi her zaman korumalıyız. Çok az egzersiz sağlığınızı olumsuz etkileyebileceği gibi, çok fazla egzersiz de zararlı olabilir.

 

Çok aktif değilseniz ama gününüze biraz neşeli hareket katmak istiyorsanız, yürüyüşe çıkarak başlayın . Yürüyüş, yeni başlayanlar için hafif ve güvenlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Tabii ki sadece diyet yaparak kilo verebilirsiniz. Ancak sağlıklı bir beslenme düzenini egzersizle birleştirmek genellikle yağ yakmak ve kas kütlesini korumak için daha etkilidir.

 

Bir diyet veya egzersiz planı oluştururken en önemli faktörler güvenlik, esneklik ve sürdürülebilirliktir. Diyetiniz, vücudunuzu en üst düzeyde sağlığı desteklemek için yeterli kalori ve besinle beslemelidir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın