Rarible Nedir? (RARI)

Rarible Nedir? (RARI)

Rarible, dijital sanatçıların ve üreticilerin dijital çalışmalarında mülkiyeti temsil eden özel kripto varlıkları yayınlamasına ve satmasına izin veren bir yazılımdır. 

 

Unutulmamalıdır ki, Rarible hem bu varlıklar için bir pazar yeri hem de Ethereum üzerine kurulu ve aracı olmadan ticaretini sağlayan dağıtılmış bir ağdır.

 

İçerik oluşturucuların Rarible'da oluşturduğu tokenlar, değiştirilemez tokenlar (NFT'ler) olarak bilinir. Her NFT benzersizdir ve bitcoinlerin (veya diğer para birimlerinin) aksine, değiştirilemezler. Bu özellik, takas edilebilirlik olarak bilinir, bu nedenle Rarible'daki tokenlere takas edilemez denir. 

 

NFT'lerin ilk ve en iyi bilinen örneği, sanal kedilerin alınıp satılabileceği bir oyun olan CryptoKitties'tir. Bu NFT'ler, NFT'lerinde temsil edilen farklı niteliklere sahip yeni kediler yaratmak için birbirleriyle "üreyebilir" bile.

 

Bununla birlikte, Rarible, NFT'lerin o zamandan beri sanal kedilerin ötesine geçtiğinin kanıtıdır. Rarible'ın pazarında bulunan NFT örnekleri arasında dijital sanat eserleri, meemler ve hatta sanal arazi parselleri sayılabilir.

 

Platformun merkezinde, Rarible'ın kripto para birimi olan RARI bulunur. Kullanıcılar, RARI tokenlerine sahip olarak platformu etkileyen tekliflere oy verebilir, yaratıcıları denetleyebilir ve öne çıkan sanat eserlerini küratörlüğünü yapabilir.

 

Rarible'ı Kim Oluşturdu?

 

Rarible, Alex Salnikov ve Alexei Falin tarafından kurulan ve Moskova merkezli bir şirkettir. Salnikov, 2013'ten beri kripto para biriminde çalışırken, Falin daha önce LinkedIn profiline göre sohbet platformlarında kullanılabilecek dijital çıkartmalar için bir pazar yeri kurdu. 

 

2020'de Rarible, NFT'lerin büyümesine en çok güvenen firmalardan biri olan New York merkezli risk sermayesi şirketi CoinFund'dan ilk finansman turunu artırdı. 

 

NFT'lerin dijital içeriğe sahip olmanın yeni bir yolunu temsil ettiğini ve dijital içeriğin önümüzdeki yıllarda büyük bir pazar olacağını savunuyor. 

 

Rarible Nasıl Çalışır?

 

 

Rarible, satıcıları (tipik olarak dijital sanatçılar, model yaratıcıları veya meem yapımcıları gibi içerik yaratıcıları) satın almak istedikleri parçaları seçebilecek alıcılarla birleştirmeyi amaçlayan bir pazar yeridir.

 

Çalışmalarını bir NFT'ye dönüştürmek için içerik oluşturucuların önce Rarible'ın yazılımını kullanarak bir token "basması" gerekir. Bunu yapmak için web sitesinde bir form doldururlar. Resimlerini ve çalışmalarını temsil eden liste fiyatı gibi diğer verileri eklerler. 

 

Rarible platformu daha sonra Ethereum blockchainde yeni bir token oluşturur. Ethereum'daki diğer tokenlere benzer şekilde, NFT, Rarible'ın yazılımı kullanılarak cüzdanlar arasında transfer edilebilir.

 

Rarible, sahiplerinin ve işlemlerinin tam geçmişini bir NFT koduna yerleştirmek için Ethereum blockchainden yararlanır. Not olarak, bir işlem gerçekleştiğinde hem alıcı hem de satıcı Rarible ağına giden işlem ücretlerini ödemek zorundadır. 

 

Telif Ödemeleri

 

NFT'lerin ilginç bir özelliği, bu varlıklar içinde telif ücretlerini veya gelecekteki nakit akışlarına ilişkin hakları programlayabilmesidir. Bu, Rarible'daki içerik oluşturucuların gelecekteki satışların bir yüzdesini belirleyebileceği ve bir token vererek bunları otomatik olarak toplayabileceği anlamına gelir.

 

Bu, yaratıcıları bu teknolojiye çeken önemli bir özelliktir, çünkü geleneksel içerik platformlarının aksine, NFT'ler telif ücretlerini hemen ödemek için tasarlanabilir. 

 

Örneğin, bir dijital sanat eseri %10 telif hakkı olarak listelenmişse, içerik oluşturucu o sanat eserinin herhangi bir müteakip satışının %10'unu alacaktır.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın