Pu-erh Çayı Nedir?

Pu-erh Çayı Nedir?

Pu-erh çayı, kilo verme çabalarınızı destekleme potansiyeline sahiptir ve başka sağlık yararları da sağlayabilir.

 

Siyah ve yeşil çay gibi pu-erh çayı da Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından gelir. Ancak pu-erh yaprakları biraz farklı hazırlanır, çünkü yapraklar mayalanır, paketlenmeden önce uzun süre yıllandırılır.

Bu özel işlem, Çin'in Yunnan kentinden gelen ve yaklaşık 1400 yıldır tüketilen pu-erh'in kendine has bir toprak tadına sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca uzun zamandır, potansiyel olarak kilo vermeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere, sağlığı geliştirici bazı özel niteliklere sahip olduğu düşünülüyor.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerine ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Pu-Erh Çayının Faydaları

 

Pu-erh çayı üzerinde yapılan kaliteli çalışmaların sayısı çok fazla değil ve mevcut araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapıldı.

 

Pu-erh Çayı Kilo Verdirir mi?

 

Bir kaç küçük çalışma, pu-erh çay içmekten çok daha konsantre olan yüzsek dozda pu-erh çay ektresi almanın kilo kaybı, düşük vücut kitle indeksi ve daha az karın yağı ile bağlıntılı olduğunu göstermektedir.

Yağ yakma gücü, hayvanlarda bilinen kilo kaybı etkileri olan bir bileşik olan gallik asitten gelebilir.

 

Pu-erh Çayı Bağırsakları Çalıştırır mı?

 

Pu-erh gibi fermente edilmiş çaylar, bağırsakta sağlıklı mikrobiyal toplulukları destekleyen doğal olarak oluşan şekerler olan polisakaritler içerir. Bu da sağlıklı sindirimi destekler ve bağışıklık sisteminizi savaşan formda tutar.

 

Pu-erh Çayı Kan Şekerini Sabit Tutar mı?

 

 

Pu-erh çayının farelerde açlık kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. Ve farelere ne kadar çok şey verilirse, kan şekeri kontrolü o kadar iyi olur.

 

Şimdilik aynı şeyin insanlar için geçerli olduğuna dair bir kanıt yok, ancak pu-erh çayı doğal olarak şekersiz olduğundan, yudumlarken kesinlikle kan şekeri seviyenize zarar vermez.

 

Pu-erh Çayı Kolesterolü Etkiler mi?

 

Pu-erh çayı kolesterolün atardamarlarınızı tıkamasını önlemede potansiyel olarak rol oynayabilir.

 

Kan Damarlarını Korur

 

Demlemenin, kronik arter iltihabıyla savaşan bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu gösterildi. Bu, arterleri genel olarak daha sağlıklı tutabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilen ateroskleroz gibi durumların riskini azaltabilir.

 

Kanser Önleyici Etkisi Olabilir

 

Çalışmalar, meme ve kolon kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser hücrelerini öldürmek için pu-erh çayının etkileri olduğunu buldu. Bu, çayı içmenin aslında kanseri tedavi etmek için kullanılabileceğini söylemek değil. Ancak gelecekteki tedaviler üzerine araştırma yapmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

 

Karaciğer Sağlığını Destekleyebilir

 

Pu-erh çayı aşırı yağdan kurtulmada ve iltihapla mücadelede rol oynadığı için alkolsüz karaciğer yağlanması riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Şimdiye kadar bulgular sadece hayvanlarda gösterildi ve araştırma, gerçek demlemeye değil, pu-erh çay özüne baktı.

 

Pu-erh Çayı Zayıflatır mı?

 

 

Pu-erh geleneksel olarak kilo vermenize yardımcı olabilecek bir içecek olarak görülmüştür. 

 

Pu-erh çay ekstresinin, hayvanlarda da olsa, depolanmış yağın yakılmasını ve hatta yeni yağın birikmesini önlediği gösterilmiştir.

 

Ayrıca, kan şekeri kontrolüne potansiyel olarak yardımcı olan pu-erh özü ile ilgili bulgular da var. Ve sabit glikoz seviyeleri kilo vermek için iyi bir şey olabilir.

 

36 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günde üç kez pu-erh çay ekstresi almanın daha düşük BMI ve kilo kaybına yol açtığını gösterdi ve daha sonra 59 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma da benzer sonuçlar gösterdi.

 

Pu-erh çay özütü, basit bir fincan pu-erh çayından çok daha konsantredir. Bu sonuçta, kilo vermenize yardımcı olması için günlük bir veya iki fincan pu-erh'e güvenmemeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Ancak düzenli olarak içmek, kilo vermek için yaptığınız diğer şeyleri, yani doğru beslenmeyi ve egzersizi desteklemeye yardımcı olabilir.

 

Pu-erh Çayı Zararları

 

İnsanlar yüzyıllardır sorunsuz bir şekilde pu-erh içiyorlar. Yine de, fermantasyon sürecinin olası bakteriyel toksinlerle birlikte mikotoksinler üretebileceğini bilmeye değer.

 

Araştırmalar, pu-erh'de tespit edilen mikotoksinlerin, güvenli kabul edilen düşük seviyelerde olma eğiliminde olduğunu ve insanların pu-erh'den hastalandığına dair yayınlanmış herhangi bir rapor bulunmadığını gösteriyor.

 

Ondan başka? Bakteri bakımından zengin tüm fermente gıdalar gibi, pu-erh de sindiriminizi değiştirme ve hatta sisteminizin uyum sağlamak için biraz zamanı olana kadar midenizi bozma potansiyeline sahiptir.

 

Ayrıca, kafeinli olduğunu unutmayın, ancak gerçek kafein içeriği pu-erh'in yaşına ve ne kadar süre demlediğinize bağlı olarak biraz değişebilir. Tipik olarak, bir fincan pu-erh, 30 ila 100 miligram kafein arasında herhangi bir yere hizmet eder.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Pu-erh çayı, kilo verme çabalarınızı destekleme potansiyeline sahiptir ve başka sağlık yararları da sağlayabilir. Ancak bunun vücudunuz için tam bir ezber bozan bir durum olacağına güvenmemelisiniz. Tadını seviyorsanız yudumlayın, ancak hayranı değilseniz, içmeyerek büyük avantajları kaçırdığınızı düşünmeyin.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın